Az Bilinen 15 Önemli Dijital Pazarlama Stratejisi

İnternet yeni bir dünyanın kapısını açtı ve hayatımıza yeni yönler kazandırdı. Amatöründen profesyoneline herkes interneti etkili bir şekilde kullanmaya çalışıyor. Kimimiz interneti sadece eğlence ve iletişim amaçlı kullanıyoruz kimimiz de profesyonel hayatımızı sürdürmek için internetten yararlanıyoruz.

İnternetten en çok etkilenen sektörler diye sıralama yaparsak elbette reklamcılığı ilk sıralara koymalıyız. Çünkü insanların tüm dikkati internette ve sosyal medya mecralarında olduğu için reklamcılık anlayışı zorunlu olarak değişti. Pazarlama stratejilerinin dijitalleşmesi, reklamcıların hem yararına oldu hem de faydasına…

En Önemli Dijital Pazarlama Stratejileri

Reklamcılar ve pazarlama stratejistleri, internetin mesaj verme hızını doğru kullandıkları sürece dijitalleşen reklam taktiklerinden çok ama çok iyi bir şekilde yararlanabilir. Fakat bu hıza ayak uyduramayan ve hedef kitlesine doğru zamanda doğru mesajlar veremeyen girişimcilerin ise interneti iyi kullanamadıklarını söyleyebiliriz.

İnternet göz önünde olmaya devam ettikçe aslında sırrını da saklıyor demektir. İnterneti kullanmaya kararlı olan bir reklamcı veya pazarlamacı olarak bu sırların farkına varırsanız, girişimlerinizi çok daha rahat bir şekilde başarıya ulaştırabilirsiniz. O halde lafı daha fazla uzatmadan sır olarak kalan –belki de bilindiği için önemsenmeyen- 15 dijital pazarlama stratejisinden bahsedelim.

Mantıklı Bir Hedef Belirleme

İlk olarak neden internetin derin sularında yüzmek istediğinize karar verin. Neden dijital pazarlama ile ilgileniyorsunuz ve hedefiniz ne? Fikrinizi mi tanıtmak istiyorsanız yoksa işletmenize yeni müşteriler kazandırmak mı? Özetle niçin bu yola başvurduğunuzu önce kendinize sonra da ekibinize/iş ortaklarınıza inandırın. Koyacağınız hedef, dijital pazarlama uygulamanıza ilk başladığınız an’la tutarlı olsun. En azından projeniz tutmasa bile doğru hamleleri yaptığınız için içiniz rahat olsun.

Keşif ve İnceleme

Daha sonra ekibinizle oturup ayrıntılı bir şekilde konuşun, plan yapın. Sektörünüzü ele alın ve sektörünüzdeki rakiplerinizi inceleyin. Hedefinizi gerçekleştirmek için hangi yöntemleri kullanacağınızı tasarlayın. Sosyal medya reklamları, SEO stratejileri ve dijital pazarlamanın diğer unsurları işinize nasıl fayda sağlar? Bu konuları plan ve tasarım aşamasında çok iyi değerlendirin.

Pazarı ve Müşterilerinizi Tanıyın

Plan ve proje aşamasında tespit etmeniz gereken önemli kriterlerden biri de nasıl bir piyasada boy gösterdiğinizi biliyor olmanızdır. Bu bakımdan stratejilerinizle yer alacağınız piyasayı keşif ve inceleme aşamasında tanıyın. Daha sonra stratejilerinizi geliştirdikçe ve hem pazarı hem de potansiyel müşterilerinizi daha da iyi bir şekilde tanımaya başlayabilirsiniz. Çünkü müşteri ve piyasayı tanımanız, içeriklerinize de yön vermenizi kolaylaştıracaktır.

İçeriklerinizi Hedefinize ve Hedef Pazara Uygun Hale Getirin.

Dijital pazarlama sürecinde en önemli silahınız her zaman içeriklerinizdir. Bu bakımdan içeriklerinizi sizi en iyi şekilde yansıtacak şekilde optimize edin. Aynı zamanda hedeflerinizle ve temsil ettiğiniz değerlerle de bağlantılı olmasına özen gösterin.

Dijital Pazarlama Yöntemlerinizi Bulun

Peki, içeriklerinizi hangi dijital pazarlama yöntemleri ile takipçilerinize ulaştıracaksınız? Dijital pazarlama stratejilerinizin başarısı için metot ve araçlarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Bu noktada SEO stratejileri ile Google arama motorunda potansiyel müşterilerinizi kendinize çekebilirsiniz. Aynı zamanda Google reklam araçlarından yararlanarak da internette gezinen kullanıcılara özel reklamlar çıkarak akılda kalıcı olabilirsiniz. Sosyal medya paylaşımları da hedef pazarınıza sizi bir adım yaklaştıracaktır.

Rakiplerinizden Farklı Olun

Yol haritanızı çizdikten sonra hedeflerinizi ve nasıl mesajlar vereceğinizi düşünün. Bu aşamada en önemlisi, rakiplerinizden farklı olmanızdır. Sizi özel kılan unsurlar ne? Potansiyel müşterileriniz sizi neden seçsin? Bazen SEO stratejinizle rakiplerinize göre farkınızı ortaya koyabilirsiniz. Kaldı ki düzenli içerik paylaşacağınız Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecraları da farkınızı ortaya koymanızı sağlayan önemli unsurlardır.

Sadece Ürün ve Hizmetlerinize Odaklanmayın

Dijital pazarlama sürecinizde yoğunlaşacağınız ürün ve hizmetleriniz bazen takipçilerinizi sıkabilir. Yaratıcılık ve farklılığınızı tam da bu noktada ortaya koyabilirsiniz. Örneğin sizin bir ürününüzü satın alan kullanıcıların hayatlarındaki değişikliğe odaklanabilirsiniz. Güzel bir hikaye ile kaleme alacağınız öyküleri blog adresinizden paylaşarak kullanıcıların dikkatini çekebilirsiniz.

Hikayeleştirme tekniği her zaman dijital pazarlama yöntemlerinde başarı getirir; ancak iyi yapıldığı takdirde… Bu bakımdan güzel ve gerçekçi hikayeler oluşturun. Sizden ürün veya hizmet satın alan müşterilerinizle iletişime geçin ve onlardan izin alarak görüşlerine blog ve içerik yayınlarında yer verin. Ne kadar samimi ve dürüst olursanız, farkınızı o oranda ortaya dökebilirsiniz.

Uzun Vadeye Odaklanın

Elbette kısa süreli hedefler de gerekli. Ancak bu yola çıktıysanız, uzun süreli planlar da yapın. Ayrıca uzun vadeli planlar, müşterilerinizin de dikkatini çekecektir. Piyasada ne kadar uzun süre kalırsanız, verdiğiniz güven de aynı derece artar. Böylece piyasadan hemen kaybolmayan bir işletme olarak müşterileriniz nezdinde tercih edilebilir olma ihtimaliniz yükselir.

SEO’dan Beslenin

Müşterilerinizin gözünde güven vermek ve en önemlisi akılda kalmak için arama motoru optimizasyonu özelliğinden yararlanın. Çünkü SEO uyumlu oluşturduğunuz içerikler ile Google’da üst sıralarda çıkma şansınız yükselir. Böylece SEO’dan yararlanarak potansiyel müşterilerinizin size ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Eğer sosyal medyadan önemli bir kitle ve takipçi sayısı edinirseniz, SEO stratejilerinizi yeniden gözden geçirebilirsiniz.

Esnek ve Tutarlı Olun

Dijital pazarlama ile uğraşıyorsanız, mutlaka esnek olmalısınız. Esneklik, potansiyel müşterilerinizin nasıl içeriklerden hoşlandıkları ve hangi mecraları ziyaret ettikleri ile ilgilidir. Örneğin takipçileriniz Instagram’da vakit geçiriyorsa, Instagram odaklı kampanyalar oluşturmaya odaklanın. Aynı şekilde hedef kitleniz sosyal medyada çoğu vaktini twitter’da geçiriyorsa, twitter’a yönelin. Esnek olmak önemli bir maharettir ancak tutarlı olmaktan da vazgeçmemeniz lazım. Takipçilerinizin güvenini zedelemeyecek mesajlar verirken içeriklerinizin marka imajınızla tutarlı olmasına özen gösterin.

Sosyal Sorumluluk Projeleri Gerçekleştirin

Topluma faydalı uygulamalarda bulunmanız, marka farkındalığınızı artırır. Örneğin kuraklık sorununa dikkat çeken sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa çalışmalar yapabilirsiniz. Aynı şekilde gelir dağılımındaki eşitsizlikten kaynaklanan ekonomik sorunlara veya bilgiye erişim problemleri ve de hayvan hakları gibi farklı konularda da sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirebilirsiniz. İşletme adınızı topluma ve çevreye yararlı çalışmalarda duyurarak kısa ve uzun vadede marka imajınızı güçlendirebilirsiniz.

Kolay Ulaşılabilir Olun

Müşterileriniz size istedikleri her zaman rahatlıkla ulaşabilmelidir. Gerek facebook hesabınızdan gerek instagram hesabınızdan gerekse web adresinizden… Canlı destek servislerini mesai saatleri içinde kesinlikle aktif tutun. Gerekirse sadece müşteri hizmetleri ve canlı yardım ağınız için ayrı bir ekip oluşturun. Müşterilerinizin güvenini kazanmanız için onların sorularına hemen yanıtlar vermeniz son derece önemlidir.

Viral İçerikler Üretin

Sosyal medyada viral olarak büyüyen içerikler, çok kısa süre içinde binlerce kişi tarafından tıklanıyor. Siz de viral olmak için çeşitli çalışmalar yapabilirsiniz. Örneğin ürün ve servisinizi öne çıkarmadan bir hikaye üzerine videolar oluşturabilirsiniz. Uzman bir ekibe ihtiyaç duymadan cep telefonu kamerasıyla bile kısa sürede binlerce kişi tarafından tıklanacak içerikler üretebilirsiniz. İnsanların ihtiyacını karşılayan ya da takdirle karşılanan bir fikriniz varsa viral reklamlar yapmak için harekete geçin.

Eski Müşterilerinizle İletişimi Koparmayın

Sizi tercih eden ve daha önce hizmet verdiğiniz müşterilerinizle iletişimde kalmaya devam edin. Ürün veya hizmetinizden memnun kalıp kalmadıklarını öğrenin. Müşterilerinizin fikirlerine önem verin ve onlara değerli olduklarını hissettirin. Sosyal medya hesaplarınızda veya web sitenizde müşterilerinize verdiğiniz değeri gerçek görüntüler ile paylaşmayı da ihmal etmeyin. Satış sonrası iletişimde kalmanız, marka itibarınızın günden güne artmasını sağlayacaktır.

Mobil Uyumlu Olun

Dijital pazarlama stratejilerinizde başarıya ulaşmak için her zaman mobil cihazlara öncelik verin. Örneğin reklam kampanyanızı mobil uyumlu oluşturun. Viral reklam fikriniz varsa akıllı telefon formatında izlenecek şekilde videolar çekin. Dolayısıyla artık birçok kişinin mobilden internete bağlandığını ve telefon veya tabletlerden sosyal medyada gezindiğini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın. Mobil uyumluluk reklam kampanyaları ve pazarlama stratejileri, sizi potansiyel müşterilerinize her zaman daha fazla yaklaştıracaktır.