Domain nedir? Domain (Alan Adı) Nasıl Alınır?

Birbirinden farklı kavramlara ve eklektik uygulamalara ev sahipliği yapan internet, bazı özelliklerinden dolayı merak konusu olmaya devam ediyor. İnterneti daha yakından tanımak isteyenler ise daha basit soruların cevabını arıyor. Örneğin domain konusu, internete yeni başlayanlar için önemini koruyor, aynı zamanda web geliştiricilerinin de alacağı bilginin ilk basamağını oluşturuyor. Peki, domain nedir ve ne anlama gelir, neden önemlidir? Bu yazımızda bu konuya ışık tuttuk.

Domain Nedir?

Domain, -bilinen diğer adıyla alan adı- özetle web sitelerin adresidir. Tarayıcıyı açtığımızda bir internet sitesine giriş yapmak için kelimelerden oluşan isimleri yazar ve bağlanırız. İşte bu isimler, domainlerdir. URL çubuğuna yazılan bir internet sitesi adı, domain kavramının tam karşılığıdır.

Domain nedir sorusuna daha ayrıntılı olarak şu cevabı verebiliriz: İnternet, global bir network aracılığıyla birbirine bağlanan bir ağ sistemidir.

Bu sistem içinde yer alan her bilgisayar, diğer bilgisayarlar ile etkileşime geçebilir. Bu bilgisayarların ise karışıklık çıkmaması için sistem içinde tanımlanması gerekir. Bunun üzerine de her bilgisayara bir IP adresi tayin edilir. Bu IP adresleri telefon numarası gibi bir sayı dizisinden tesis edilir. Örneğin 65.251.22.4 hipotetik bir IP adresidir.

domain nedir

Domain, bu IP adresinin yerine getirilen bir kavramdır. Eğer domain (alan adı) olmasaydı, bir internet sitesini ziyaret ederken 65.251.22.4 gibi numaraları adres çubuğuna girmek gerekecekti. Fakat domain ile bu karmaşık konu çözülmüş oldu. Dolayısıyla domain sayesinde internet sitelerine giriş yaparken karmaşık rakamlar değil de daha akılda kalıcı kelime öbeklerini kullanıyoruz.

Domain Kaydı Ne Demek?

İnternet dünyasında var olmanın en önemli koşullarından birinin domain sahibi olmak diyebiliriz. Çünkü domain, bir internet sitesinin resmi adresidir. Nasıl ki kendi evimizi tarif etmek için semt ve kapı numarası gibi detaylar veriyorsak, kendi internet sitemizi tarif ederken de domain (alan adı) adresini vermemiz gerekiyor.

Bir internet sitesi kurmak istiyorsak, öncelikle domaine karar vermeliyiz. Ancak domainler satılık değildir, yalnızca kiralanabilir. Bir hosting firmasından domain almak istediğimizde o domaini satın alamayız. Sadece belli bir süreliğine kiralayabiliriz. Dolayısıyla bir domain kiralamadığımızda domain kaydı da oluşturmuş oluruz.

Böylece internet sitemizin domain kaydını oluşturarak, belli bir süreliğine o domainin (yani internet adresimizin) bize ait olduğunu resmi olarak beyan etmiş oluruz. Domain kayıtlarının düzenli olarak her yıl yenilenmesi gerekir. Böylece internet sahibi olan kişilerin o domain üzerindeki hakları da korunmuş olur.

Domain (Alan Adı) Nasıl Alınır? Nasıl Kayıt Yapılır?

Bir web sitesi ya da blog kurmadan önce ilk olarak domain adınıza karar vermeniz gerekiyor. Domaine karar verirken daha önce kullanılmamış olan bir ad bulmalısınız. Bunun için öncelikle domain kayıt firmalarını ziyaret ederek almak istediğiniz alan adı için ön araştırma yapın. Domain alabileceğiniz yetkili firmalardan biri Godaddy’dir. Godaddy domain kayıt firmasını ziyaret ederek alan adı sorgulama ve domain kiralama işleminizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Aşağıdaki pratik işlemleri tamamlayarak domain alarak kaydınızı tamamlayabilirsiniz. İşte bu pratik aşamalar:

 • İlk olarak Godaddy üzerinden domain adını sorgulayabilir ve daha önce alınıp alınmadığını kontrol edebilirsiniz.
 • Daha sonra istediğiniz bir domaine karar verin. Arama yaptığınızda alınabilir domainler karşınıza çıkacak. Kendi web adresinizi ifade eden bir domaini alın ve içeriğinizle bağlantılı olmasına özen gösterin.
 • Son olarak ödeme işlemini tamamlayın ve domain adresinizi doğrulayın.

E-postanıza gelecek olan maille domain adresinizin doğrulandığından emin olabilirsiniz. Böylece bir domain adresi kiralayarak domain kayıt işleminizi başarıyla tamamlayabilirsiniz.

Domain Nasıl Sorgulanır?

Domain ve hosting firmalarının domain sorgulama uygulamaları vardır. Güvendiğiniz bir domain firmasını ziyaret ederek domain sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Örneğin bu konuda Godaddy, sorgulama işlemin hızlıca yapabileceğiniz bir domain firmasıdır. Godaddy’nin internet sitesine girerek;

 • Ana sayfadaki “ Adlandır ve Koru “ menüsüne tıklayın.
 • Açılan pencerede de “ Alan Adları Arayın “ yazısına tıklayın.

Karşınıza açılan sorgulama bölümünden alan adınız hakkında bilgiyi alabilirsiniz. Böylece alan adınızın durumuna göre farklı bir domain kiralayabilir ya da var olan domainin doğru bir karar olduğuna kanaat getirebilirsiniz.

Alan adı (domain) neden önemlidir?

Bir internet sitesi kurarken üzerinde durulması gereken en önemli konulardan birinin alan adı belirleme işlemi olduğundan bahsetmiştik. Çünkü alan adı, web sitenizin adıdır ve insanların web sitenize ulaşması için bilmeleri gereken bir isimdir. Alan adı, internet sitesi içeriğiyle olmalıdır çünkü internet kullanıcıları, alan adınıza göre siteniz hakkında bir yargıya varırlar.

Domain önemlidir çünkü insanların sizi bulmasını sağlar. Bu açıdan benzersiz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Domain adresi, rakip firmalara benzerse internet sitesi ve dijital varlığınız için bir soruna neden olabilir. Alan adı, özellikle e-ticaret işletmeleri için daha büyük önem taşır. Genellikler önerilen e-ticaret işletmesi ile alan adının aynı olmasıdır. Fakat yine de küçük farklar içerebilir.

Özetle, insanların internet sitelerini rahat bir şekilde bulmaları için domain konusuna dikkat etmek gerekir. Siz de dijital kimliğinizin kolaylıkla ulaşılabilir olmasını istiyorsanız, alan adı belirleme hususu üzerinde önemle durmalısınız.

Domain Nasıl Seçilmelidir?

Domain seçerken bazı konular üzerinde daha titiz davranmanız sizin yararınıza olacaktır. Şimdi hangi konularda titiz davranmanız gerektiğinden bahsedelim.

 • İlk olarak marka adınızla ya da yaptığınız işle uyumlu olmasına özen gösterin. Çünkü seçtiğiniz domain adı ile insanların aklında kalabilirsiniz. Bu nedenle faaliyet sektörünüzle ve içeriğinizle uyum olmasına dikkat ediniz.
 • Kolay bulunur olmak da önemli bir kriterdir. Mümkün olduğunda kısa bir domain belirlemeye çalışın. Kelimelerin arasına mümkünse tire işareti koymamaya özen gösterin. Bu durum, yapılan aramalarda bulunurluğunuzu zorlaştırabilir.
 • .com, .org, .co veya us gibi uzantıları tercih edebilirsiniz. Ancak bu konuda her zaman .com’un üstünlüğünden söz edebiliriz. Dolayısıyla önce .com uzantılı bir domain belirlemenizi tavsiye ederiz.
 • Benzersiz bir domain belirlerken sosyal medya araştırması yapmanıza da öneririz. Çünkü bir gün internet siteniz için sosyal medya hesabı açma ihtiyacı duyabilirsiniz. Eğer sizin domain adresinizin aynısı, bir sosyal medya hesabında ise bu durum başka internet siteleriyle karıştırılmanıza neden olur. Bu da marka adınıza zarar verebilir.

İyi bir domain seçiminin avantajları nelerdir?

Alan adları, şirketler ve markalaşma yolundaki işletmeler için her zaman önemini korur. İyi bir domain seçiminin ne anlama geldiğini ve ne gibi avantajlar sağladığını aşağıdaki gibi özetledik:

 • İyi bir domain benzersiz bir kimlik tesis eder. İşletmelerin orijinalliğine ve kalitesine katkı sağlar.
 • İyi bir domain, işletme veya blogların web aramalarında görünürlüklerini yükseltir. Daha çok kişi tarafından kolayca bulunabilir.
 • Alan adı, her zaman profesyonel bir görünüm katar. İşletmenin de en önemli kimlik tanımıdır.
 • Domain, aynı zamanda güvenlik hissi yaratır. Müşteriler, içerik veya işletmenin faaliyet alanı ile ilgili akılda kalıcı bir domain ile karşılaştığında olumlu bir tutum geliştirir.
 • Domain, işletme veya markaların internet üzerinde görünen yüzüdür. Bu bakımdan müşteri sadakatinin artmasından satışların durumuna kadar hemen hemen her şeyi ilgilendiren bir konudur.

Domain Hakkında Teknik Bilgiler

Domain sahibi olan kişi ve kurumlar, bazı teknik bilgilere de sahip olmalıdır. Zira internet güvenliği, herkesin dijital varlığının korunması için oldukça önemlidir. Domain ile ilgili en önemli teknik bilgilerden iki tanesi şu şekilde:

 • Domain bilgileri bilgiler nasıl gizlenir?

Domain bilgileri gizleme işlemi, Whois olarak lanse edilen bir dizin üzerinden yapılır. Whois dizini, internet siteleri ile ilgili güncel ve önemli bilgileri içerir. Söz gelimi domainin kimin adına kayıtlı olduğu ve ne zaman alındığı gibi mühim bilgiler Whois dizini içinde görülebilir. Ancak oldukça pratik yöntemler ile bu dizin içindeki kişisel bilgiler gizlenebilir.

Domain gizleme işlemi, domainin alındığı hosting firmasından yapılır. Hosting firmanızın resmi web sitesine müşteri numaranız/kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yaparak domain gizleme işlemini yapabilirsiniz. Sırasıyla Alan Adlarım – Domainlerim – Yönet bölümlerine tıkladığınızda ekranda “ Whois Gizleme “ isimli bir buton karşınıza çıkar. Bu buton üzerinden işlemi tamamlayabilirsiniz. Bazı hosting firmalarına kullanıcı adınız ile giriş yaptığınızda Alan Adı Koruması Ekleyin bölümü direkt karşınıza çıkabilir. Gizleme işlemini bu bölüm üzerinden de kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

 • Domain yönlendirme nedir? Nasıl yönlendirilir?

Bazen bir seo stratejisi nedeniyle bazen de domain değişikliği nedeniyle yönlendirme işlemi yapılabilir. Bu yöntemle ziyaretçilerin yeni belirlenen web adresine ulaşmaları hedeflenir. Peki, domain yönlendirme işlemi nasıl yapılır?

 • Öncelikle kullanıcı adı ve şifrenizle hosting firmanızın web sitesinde oturum açın.
 • Alan Adlarım bölümüne tıklayın ve karşınıza kiraladığınız alan adları çıkacak. Hangisini yönlendireceksiniz o alan adının hizasındaki Yönet butonuna tıklayın.
 • Daha sonra ekranı aşağı kaydırın ve DNS Yönet butonuna tıklayın.
 • Yönlendirildiğiniz DNS yönetimi sayfasında aşağı inin ve AD Sunucuları yazılı başlığı görün.
 • Bu başlığın hemen altında varsayılan ad sunucusu kullanımı sekmesinin yanındaki değiştir bölümüne tıklayın.
 • Yeni ad sunucusu türünü ise varsayılandan özele getirin.
 • Ardından Ad Sunucusu sekmesinin hemen altındaki iki bölüme NS1 ve NS2 ile başlayan ad sunucusu adreslerinizi girin.

Ad sunucusu adres bilgisine hosting firmanızın size gönderdiği e-postaya bakarak ulaşabilirsiniz. Eğer bu e-postayı da bulamıyorsanız, hosting firmanızın destek/yardım servisini kullanarak bu bilgiyi alabilirsiniz. Son olarak NS1 ve NS2 boşluklarını doldurup kaydet tuşuna basın. Yaklaşık 24 veya 48 saat içinde yaptığınız yönlendirme işlemi gerçekleşecektir.

Sonuç Olarak

Domain, bir internet sitesinin en temel bileşenlerinden biridir. Gerek SEO stratejilerinde gerekse marka bilinirliği ve güvenilirlik anlamında oldukça önem arz eden bir kriterdir. Bu bakımdan dikkatlice belirlenmesi ve hakkında teknik bilgilere sahip olunması son derece değerlidir. İşletme ve markaların kalitesine yön veren domain (alan adı), her zaman dijital varlıkların sürdürülebilir başarı elde etmelerinde anahtar rol oynayacaktır.