Font nedir? Yazı Tipi Seçimi Neden Önemlidir?

Fontlar, web ve grafik tasarım tasarımlarında büyük bir rol oynar. Tasarımları geliştirmenin ve daha etkili hale getirmenin en önemli yöntemlerinden biridir. Fontlar ne kadar güçlüyse tasarımın vermek istediği mesajı da o oranda daha iyi anlatır. Güçlü bir içerik oluştururken tasarımın içindeki metni ayarlar ve çekici bir görünüm sağlar.

Tasarım dünyasında binlerce farklı font vardır ve bu fontların oluşturulan içeriğe nasıl bir anlam kattığını bilmek son derece önemlidir. Bu yazıda, fontun ne olduğuna değinerek etkili bir font seçiminin grafik tasarım üzerindeki etkisinden bahsedeceğiz.

Font nedir?

Font, farklı bir yazı tipi, nokta boyutu, ağırlık, renk ve tasarım içerebilen metnin grafiksel bir temsilidir. Günümüzün dijital dünyasında değeri daha çok artsa da çok uzun bir süredir önemini korumuştur. Reklamcılık ile daha da mühim bir kavram haline gelen fontlar, grafik tasarımın en önemli araçlarından biridir.

Bir logo tasarlama söz konusu olduğunda başvurulan araçlardan biri fontlardır. Diğer yandan katalog ve broşür gibi görsel malzemelerin en önemli hammaddeleri arasındadır. Dolayısıyla fontlar, yapılan tasarımlarda verilmek istenen mesajı en iyi şekilde vermenin pratik bir yoludur. Bu açıdan titizlikle seçilmesi gerekir.

Font neden önemlidir?

Grafik tasarımda esas amaç, bir mesaj vermektir. Fontların bu konuda kitlelerin ilgisini çekme gücü vardır. Tasarım içindeki kelimeler, yalnızca bir araçtır; fontlar tasarım ile birleştiğinde kelimelerin daha da ötesine geçebilir. Bunun nedeni, seçilen fontların insanlar üzerinde etkili olmasıdır. Font değişirse, algı da anlam da değişir.

Peki, fontlar neden son derece önemlidir? Bu soruya madde madde cevap verelim:

 • Fontlar, bir iletişim aracıdır. Önemli olmasının nedeni, iletişim kurma görevini üstlenmesidir.
 • Doğru kullanıldığında insanları cezbetme özelliği vardır.
 • İnsanların dikkatini canlı tutar.
 • Bir ruh hali yaratır. Duyguları harekete geçirerek ikna edebilir.
 • Net mesaja odaklanma imkanı verir. Mesajın net verilmesine yardımcı olur.
 • Uyum ve harmoni yaratır. Tasarımın daha etkili olmasını sağlar.
 • Profesyonellik belirtir. Bu sayede insanların güvenini kazanma imkanı verir.
 • Kurumsal tasarımlarda büyük bir rol oynar. Şirketlerin prestijini artırabilir.

Her gün farklı iletişim ortamlarından yüzlerce hatta binlerce mesaja maruz kalıyoruz. Bu yüzden insanların dikkatini çekmek için daha özel tasarımlara ihtiyacın olduğu anlaşılıyor. İşte font, daha göz önünde olmak için oldukça değerli bir araç. Font, ne kadar verimliyse tasarımdaki verilmek istenen mesaj da o oranda başarılıdır.

Yazı Tipine Dayalı Algılamalar

Fontlar, bir gerçeklik yaratır; mesajı alan geniş kitle, mesajı fontun yarattığı bu algının çerçevesinde alır. İlk bakışta fontun yarattığı algının dışına çıkmak zordur. İlk görüşte alınan mesajı da daha sonraki süreçte değiştirmek güç olabilir. Bu nedenle fontların ne tür algılar yarattığını bilmek önemli ve gereklidir.

yazı tipi

Fontların algı düzeyine olan etkisi, çeşitli araştırmaların da konusu olmuştur. Örneğin geçmişte yapılan bazı araştırmalar, Helvetica fontunun insanları olumlu anlamda etkilediğini ortaya koymuştur. Araştırmalara göre insanlar, Helvetica fontunu veya buna benzer fontları okuduklarında verilen bilgiyi daha az sorguladıkları tespit edilmiştir.

Helvetica fontunun inandırıcılık konusundaki başarısı ise Comic Sans fontunda zıt bir yönde seyreder. Araştırmalar göstermiştir ki tasarımda yer alan Comic Sans fontu, insanların güvenini kazanamamaktadır.

Yukarıdaki ilişkinin bir benzerini de Serif ve Sans Serif yazı tiplerinde de görmek mümkün. Bazı bulgulara göre Serif fontlarındaki küçük tırnakçılar, insanların gözlerini belli bir noktaya yönlendirdiğini ortaya koymuştur. Sans Serif fontunun da daha az göz yorduğu ifade edilmiş, fakat okuyucunun bilişsel süreçlerini harekete geçirmediği söylenmiştir.

Yazı tipine dayalı araştırmalar halen sürüyor. Tipografi alanındaki farklı çalışmalar, fontların insanların davranış değişikliklerine ne oranda etki ettiğini açık ve net bir şekilde gelecekteki günlerde ortaya koyacaktır.

Yazı türü tipleri nelerdir?

Grafik tasarımda kullanılan yazı türü tiplerini aşağıdaki gibi 4 farklı gruba ayırabiliriz.

 • Serif: En köklü yazı tiplerinden biridir. 15. asırdan beri kullanıldığı söylenir. Rahat okunabilir özelliği nedeniyle yüzyıllardır kitap basımlarında kullanılmıştır. Küçük tırnakçık olarak ifade edilen bir özelliğe sahip olan Serif fontu, günümüzde eski moda bir font olarak bilinmektedir.
 • Sans Serif: Bu yazı tipi ise 1920’li yıllardan itibaren popüler olmaya başlamıştır. Serif fontundaki gibi tırnakçık özelliği yoktur. Modern bir font olarak bilinen Sans Serif, mesajları net bir şekilde vermesiyle de ünlüdür. Bu yüzden farklı mecralarda gördüğümüz tasarımların başlıklarında bu font ile karşılaşırız.
 • Script: Tasarımı süsleme amacıyla kullanılır. El yazısı şeklinde olan bu font, daha çok düğün davetiyeleri gibi özel baskılarda karşımıza çıkar.
 • Display/Decorative: Farklı karakter özelliklerini sahip olan font grubudur. Daha çok başlıklarda kendine yer bulan bu fontlar, sık sık kullanılırsa yarattığı etkiyi azaltabilir.

Doğru yazı tipi nasıl seçilmelidir?

Yazı tipinin en önemli görevi, doğru mesajı vermektir. Doğru duyguları hedef kitleye yansıtmalı ve hedef kitle için uygun olmalıdır. Yazı tipi seçerken fontların duygular üzerinde nasıl bir etki yarattığını bilmek her zaman işinizi kolaylaştırır. Örneğin ciddi bir mesaj verecekseniz veya inandırıcı olmak istiyorsanız, Helvetica ve Serif gibi fontları tercih edebilirsiniz. Diğer yandan eğlenceli bir etkinlik veya çocuksu bir görünüm elde etmek için de font seçiminizi değiştirebilir, örneğin Comic Sans yapabilirsiniz.

Güçlü bir slogan buldunuz diyelim. Bu sloganı tasarımda etkili hale getirmek için kalın bir font işinize yarayabilir. Böylece fontunuz da sloganınız kadar güçlü bir etki yaratabilir. Aynı şekilde de zarif bir görünüm elde etmek için de daha ince fontları tercih edebilirsiniz.

Tasarımınız için doğru yazı tipi seçimi yaparken ne mesaj verdiğinize ve bu mesajı hangi kitleye ulaştırmak istediğiniz üzerinde durun. Mesajınız ve hedef kitleniz belli ise seçeceğiniz yazı tipine de kolaylıkla karar verebilirsiniz.

Kurumsal kimlik ve logo tasarımında yazı tipi kullanımı

Logo ve kimlik tasarımı, şirketlerin görünen yüzüdür. Her açıdan şirkete ait olmalı ve şirket değerlerini anlatmalıdır. Bu şekilde tasarlanan logolar ve kurumsal kimlik tasarımları, her zaman daha başarılıdır. Kullanılan yazı tipi türleri ve renkler, markaların hedef pazarını yansıtır. Bu konuda yapılan çeşitli araştırmalar, markaların kullanacakları logolara da yön göstermektedir. Yazımızın devamında markaların kullandıkları logolara göre nasıl bir algı yarattıklarına değinelim:

 • Renkli ve yuvarlak logolar, markaların güven imajını ön plana çıkarır.
 • Keskin kenarlı ve köşeli logolar, modern ve ilerici bir imaj yaratır.
 • Düz renk ve Sans Serif tipi logolar, markaların pazarda lider olduklarını betimler.
 • Gümüş renkli logolar, kalite hissi verirken stilize edilmiş Sans Serif tipi logolar da lüks imajı verir.

Kurumsal kimlik ve logo tasarımı konusunda sadelik de oldukça etkili sonuçlar alabileceğiniz bir seçenektir. Bu konuda en dikkat çeken logo örneklerden biri Facebook’tur. Sadelik, anlaşılmayı kolaylaştırırken bir markanın çok başarılı olduğu algısını da yaratabilir. Basit ve sade logolar, aynı zamanda markanın tanınırlığını daha da kolay hale getirir.

font kullanımı

İyi bir yazı tipi, hem basılı materyallerde hem de çevrimiçi ortamda hayati önem taşır. İşletmeler bu konuda daha seçici olmalıdır; çünkü logo ve kurumsal kimlik tasarımları, işletmelerin geleceğini etkileme potansiyeline sahiptir. Bu sebeple her bir logo ve kurumsal kimlik tasarımları, şirket kültürünü mutlaka yansıtmalıdır. Doğru hedef kitleye doğru mesajı veren kurumsal kimlik tasarım imajları ve logoların markaların kalıcı olmasını sağlayan en önemli faktörler arasında olduğunu ifade edebiliriz.

Sonuç olarak; font seçimi tasarım için çok önemlidir

Tasarımlarda yer alan her bir unsurun önemli işlevleri vardır. Yazı gibi direkt harekete geçirme odaklı unsurlar ise daha değerlidir. Çünkü tasarımlardaki yazılar, söylenmek istenen şeyi hemen karşı tarafa iletir. Bu açıdan font seçimlerinde birtakım görsel niteliklerin üzerinde önemle durmak gerekir. Her yazı tipi, farklı duygular yaratabilir ve muhtelif mesajların daha kolay verilmesini sağlayabilir. Zaman zaman kullanılan, tasarımdaki en önemli obje haline de gelebilir.

Fontlar, özellikle grafik tasarımcılar için yapı taşı niteliğindedir. Zira fontlar, tasarım içindeki diğer unsurlar ile bir uyum yakaladığı zaman asıl işlevini yerine getirir. Bu nedenle de font seçimi, verilmek istenen mesajın veya kurumsal kimliğin hedef kitleyi etkilemesi için her zaman önemini korumaya devam edecektir.