Grafik Tasarım Nedir, Ne İşe Yarar? Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım, grafik tasarımcılar tarafından icra edilen teknoloji sanatıdır. Geçmişte fırça, kalem gibi doğal araçlarla yapılabilen bu sanat, yerini çevrimiçi ortamlara ve buna bağlı olarak oldukça gelişmiş grafik tasarım programlarına bırakmıştır. Mesela geçmişte karakalem, portre gibi çalışmalarda fırça veya kalem tercih edilirken günümüzde Procreate, Affinity Designer, ArtRage gibi bir çok farklı avantaj sağlayabilecek uygulama/programlar ile tasarlanmaktadır.

Bu yazımda özellikle son zamanların en trend sanat dallarından biri olan grafik tasarımın ne olduğunu, hangi amaçlar için kullanıldığını ve kullanılabileceğini anlatmaya çalışacağım.

Grafik tasarım nedir?

Grafik tasarım; yeteneğin, hayal gücü ile harmanlanarak fikir, düşünce veya iletilmesi istenen mesajın; teknoloji yardımı aktarılması/sergilenmesi sanatıdır.

İngilizce karşılığı graphic design olan grafik tasarım; baskı, animasyon, reklam ve tanıtım gibi birçok alanda kullanılır.

Wikipedia’ya göre Grafik tasarım; bir mesajı iletmek, bir görseli geliştirmek veya bir düşünceyi görselleştirmek için metnin ve görsellerin algılanabilir ve görülebilir bir düzlemde, iki boyutlu veya üç boyutlu olarak organize edilmesini içeren yaratıcı bir süreçtir.

Grafik tasarım kendi bünyesinde; denge, karşıtlık, hizalama, yakınlık, ölçeklendirme, vurgulama, hareket vb. sanatsal ölçütleri barındırmaktadır.

Grafik tasarımı Ne İşe Yarar?

Grafik tasarım, hayal gücünüze bağlı olarak her şeyi tasarlayabilmenizi, dijital veya basılı ortama aktarabilmenizi sağlar.

Hayal gücünüz ile ürettiğiniz bir manzara, iç mimari, animasyon, logo, kurumsal kimlik vb. gibi bir çok şey.

Grafik tasarımın genel amacı bir mesajı iletmektir. Bu nedenle daha çok reklam / tanıtım amaçlı kullanılan oldukça etkili bir sanat dalıdır. Kişi veya işletmelerin basılı veya dijital platformlarda kendilerini en iyi şekilde temsil etmelerini sağlar.

Ticari amaçlar için kullanılmasının yanı sıra sanatsal alanlarda da kullanılmaktadır. Mesela illustrator kullanarak çok güzel bir manzara tasarlayıp bunu da tablo haline dönüştürebilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Grafik tasarım sanatı, gerekli eğitimleri (üniversite eğitimi, kurs, özel ders gibi) eğitimlerden herhangi birini alarak yapılabilir. Grafik tasarım bir sanattır, yetenekli olan kişiler küçük çaplı eğitimlerle bile sanatçı olabilir. Tabii ki üniversiteler hem daha detaylı eğitim vermektedir ancak üni'nin dezavantajı neredeyse hiç deneyim kazanamazsınız. Alaylı olarak öğrenmek hem deneyim hem de mesleki bilgi kazandırabilir ancak üniversitelerde alınan eğitim ile bu sanatı daha estetik ve detaycı icra etmenizi sağlar. Şahsi fikrim, okurken bir yandan da matbaa yada baskı merkezlerinde eş zamanlı olarak çalışmaktır. Öğrenmeniz ve pekiştirmeniz açısından çok daha faydalı olacaktır.

Grafik tasarım ile neler yapılabilir?

Grafik tasarım sanatının kullanım alanı oldukça geniştir. Bu sanatı kullanarak yapılabileceklerin birçoğu şunlardır:

Grafik tasarım maaşları: Ne kadar kazandırıyor?

Kazançlar konusunda net bir şey söylemek zor zira ortaya neler koyabildiğiniz maaşınızı doğrudan etkiler. Bunun dışında çalıştığınız şirket/işletmenin hangi pozisyonunda ne kadarlık bir iş yükünü sırtlandığınız da maaşınızı etkiler. Türkiye şartlarında iyi işler çıkarabilen grafik tasarımcı maaş aralıkları 15.000 TL ile 20.000 TL arasında değişebiliyor.

Bana kalsa, bu rakamlar çok daha yüksek olmalıydı ama şartlar malum. Profesyonel bir grafik tasarımcının ortaya çıkardığı etkili logo tasarım çalışması, sizi veya işletmenizi bir çok alanda temsil eder.

Üstlenilen rol oldukça değerli ve kazanç bakımından daha fazlasını hak ediyorlar…

Web grafik tasarımı nedir?

Web grafik tasarımı genel bir tanımdır ve dijital tasarımların büyük bölümünü kapsar. Burada kast edilen web, tamamen web sitesi üzerindeki grafikler anlamına gelmez. Sosyal medya post tasarımlarından tutun, mailing tasarımı, web site banner, buton tasarımları hatta kullanılan renklere kadar birçok alanı kapsar.

En iyi grafik tasarım programları hangileri?

Tasarım amacınıza göre kullanabileceğiniz bir çok grafik tasarım programı olsa da bana kalırsa listenin en başını "istikrar ve başarı" anlamında oldukça iyi işler çıkaran Adobe suite ailesi çekiyor.

 • Adobe Photoshop (Pixel tabanlı)
 • Adobe Illustrator (Vektör Tabanlı)
 • Adobe Indesign (Vektör Tabanlı)
 • Affinity Designer (Vektör Tabanlı)
 • CorelDraw (Vektör Tabanlı)
 • Sketch (Vektör Tabanlı)
 • Xara Designer (Vektör ve Pixel Tabanlı)
 • 3D Max (3 Boyutlu Çizimler için - Vektör Tabanlı)

Grafik tasarımcı kime denir?

Grafik tasarımcı, grafik tasarım sanatında profesyonelleşmiş, web site ön yüzleri, reklam görselleri, banner, oyun tasarımları gibi dijital tasarımların yanı sıra kitap, dergi, afiş, logo, ambalaj, katalog vb. gibi çeşitli basılı materyalleri tasarlayabilen kişilere verilen unvandır.

Grafik Tasarım Uzmanı Neler yapar?

Grafik tasarım uzmanı'nın çalışma ve görev alanı oldukça geniştir. Temel amacı verilmesi istenen mesajı en verimli şekilde icra etmektir.

grafik tasarımcı görev tanımı

Bu sebeple bilişim, dijital pazarlama ve sosyal medya gibi departmanlarla entegre olarak çalışırlar. Şu şekilde sıralanabilir;

 • Verilmesi istenen mesajın tasarım konseptinin oluşturulması / kurgulaması
 • Tasarlayacağı ürün veya hizmet konseptini çok iyi anlamak
 • Revize taleplerine zamanında ve eksiksiz cevap vermek
 • Dijital veya basılı alandaki bir çok tasarım konseptine hakim olmak, rol almak
 • Farklı demo çalışmaları yaparak en iyiyi hedeflemek
 • En iyi ve en verimli sonuçları elde etmek adına sosyal medya, dijital pazarlama gibi bir çok departmanla iç içe çalışmak
 • Güncel kalarak, yeni renk, düzen veya tasarım konseptlerini yakından takip etmek
 • Çalışmalarını zamanında ve eksiksiz tamamlamak

Nasıl grafik tasarımcı olunur?

Literatüre göre grafik tasarımcı olabilmek için üniversitelerin 4 yıllık grafik bölümlerinden mezun olmanız gerekiyor. Tabii ki bu unvanınıza resmiyet kazandırmak için bir prosedür de olabilir. Grafik tasarımcı olabilmek için eğitim almak şarttır ama bu eğitim modelinin üniversite olmasına gerek yok. Zira üniversite eğitimi almış ama kendisini geliştirememiş, doğru düzgün tasarım yapamayan birine grafik tasarımcı denemediği gibi, ilgili bölümden mezun olmasa da grafik tasarım sanatını oldukça iyi icra eden tasarımcılar da mevcuttur.

Şöyle bir örnekle açıklamaya çalışacağım; Futbolu düşünün. Saf yeteneğin üzerine alınan eğitim sonrası Dünya yıldızı olan futbolcuları... Yada ses sanatçılarını düşünün. Eğer yeteneksiz olsalar konservatuar eğitimleri ses sanatçısı olmalarını sağlar mıydı?

Doğru soru şu; eğer yetenek olmasaydı sadece eğitimle de yıldız olabilirler miydi? Aslında cevap çok net: Kesinlikle olamazlardı…

Grafik tasarım bir sanattır ve çok farklı metotlarla öğrenebilir, öğrendiklerinizi pekiştirebilir ve belirli deneyime erişince profesyonel tasarımcı olabilirsiniz. Halk arasında grafik tasarım sanatını üniversite eğitimi almadan öğrenmiş (alaylı) tasarımcılara ise genelde grafiker denilmektedir.

Aktif ve başarılı bir grafik tasarımcı olmak için

Kişisel fikrim; iyi bir grafik tasarımcı olabilmek için bu alanda yetenekli olmanız gerekiyor. Yetenek, merak, istek ve doğru eğitim ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Kendinize ait, portföyünüzü sergileyebileceğiniz web sayfanızın olması size büyük avantaj sağlar.
 • İletişim yönünüzü güçlü tutun. Zira iyi anlayamazsanız mesajları iyi aktaramazsınız.
 • Müşteri kafasıyla düşünmeye, basit ve sade tasarımlar oluşturmaya özen gösterin.
 • Detaycı olun. Başarının sırrı detaylarda yatar.
 • Behance, Derrible, Artstation, Crevado, Coroflot tarzı web sayfalarına kayıt olarak portföyünüzü sergileyin ve sosyalleşin.
 • Grafik tasarım sanatı ciddi sorumluluk ve titizlik gerektirir, zira yapabileceğiniz hataların dönüşü olmayabilir. Örnek: Tasarladığınız katalog çalışmasında yapabileceğiniz hataların baskı sonrası telafisi olmaz.
 • Özgün ve yaratıcı tasarımlar üretmeye gayret gösterin.
 • Aynı anda birden fazla projede yer almaya çalışarak becerinizi geliştirin, deneyim kazanmaya bakın.
 • Zamanı efektif bir biçimde yönetmeye çalışın.
 • Renkleri iyi tanıyın ve doğru kullanın.
 • Font seçimlerini titizlikle yapın.
 • Üretken olun, ne kadar çok üretirseniz o oranda mesleki beceriniz artar, gelişirsiniz.
Sonuç olarak; Grafik tasarım reklam sektörünün kalbidir

Yazımda, grafik tasarım nedir, ne için kullanılır ve nasıl yapılır gibi en sık sorulan sorulara yanıt vermeye çalıştım. Grafik tasarım bir sanattır. Bu sanatı icra edenlere verilen unvana ise grafik tasarımcı denir. Grafik tasarım, reklam sektörü ve günümüzün neredeyse olmazsa olmazları arasındadır.

Grafik Tasarım ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kısaca Grafik tasarım nedir?

Grafik tasarım kısaca; Mesaj iletmenin görsel ve sanatsal yoludur. Bu sanat / tasarım iki veya üç boyutlu olarak icra edilebilir.

Grafik tasarımcısı kimdir?

Grafik tasarım sanatını icra eden sanatçıya grafik tasarımcı veya grafik tasarımcısı denir.

Grafik tasarım ne kadar maaş alır?

Maaşlar mesleki bilgi ve deneyiminize göre değişebilmekle birlikte, çalıştığınız işletme / şirket pozisyonuna göre de oldukça farklılık gösterebilir. Ancak mevcut şartlarda minimum ve maksimum olarak 7.000 TL ile 25.000 TL aralığında diyebiliriz.

Grafik tasarımcı kaç yıl okur?

Grafik Tasarımı Bölümünü 2 yıllık Meslek Yüksekokulları ve 4 yıllık eğitim süresi olan Güzel Sanatlar Fakülteleri tarafından verilir.

Grafik tasarımın geleceği var mı?

Kesinlikle evet. Teknolojik ilerleyişler ve gereklilikler arttıkça grafik tasarım sanatının geleceği oldukça parlak meslekler arasında hep varlığını sürdürecektir. Zira mobil uygulamalar, web siteleri, logolar vs. gün geçtikçe kullanım alanını genişletmekte ve bu sanata ihtiyaç duymaktadır.