KURUMSAL KİMLİK NEDİR? SİZE NELER SAĞLAR?

Kurumsal

Kurumsal kimlik, bir kurumun hem kendi içinde hem de şirket dışındaki yüzüdür. Bırakacağı ilk irtiba açısından önemi oldukça büyüktür.2

Kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik tanımını biraz daha açacak olursak; o kuruma veya işletmeye ait vizyon, misyon, kurumun veya işletmenin dışa dönük imajı bir nevi her şeyi demektir. Henüz tam olarak anlaşılamamış bu kavram Profesyonelce yapılmış logo tasarımından çok daha fazlasını ifade etmektedir.

Günümüz dünyasında ilk etkileşimin önemi yadsınamaz derecede önem kazanmışken, kurumsal kimlik çok daha fazla önem kazanmaktadır. Çünkü o kurumun yüzü, imajı ve imzası yerine geçen kurumsal kimlik doğru şekilde hazırlandığında, müşterilerle olan ilk etkileşimde kurumunuzun ne denli güvenilir ve o işe uygun olduğunu ortaya koymaktadır. Bu durum kurumunuzun prestijini arttırmasını ve daha akılda kalıcı olmasını sağlamaktadır.

Kurumsal kimlik neden gereklidir?

Kurumsal kimlik rekabetçi günümüz dünyasında kurumunuzun yani markanızın fark edilmesinde en önemli role sahiptir. Çünkü markanızın farklı olması ve diğer birçok rakip markadan önce fark edilmesi sizin her zaman bir adım önde olmanızı sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra kurumsal kimlik, kurumuzun kültürünü ve stratejilerini direk olarak ortaya koyarak müşterilere aslında sizin neler yapabileceğinizi de ortaya koymaktadır. Bu sayede tek bir seferde kurumunuzun tüm özelliklerini ortaya koyarak bu işte ne denli ciddi olduğunuzu ortaya koymak da mümkün olmaktadır.

İşte bu denli önemli olan kurumsal kimlik, oluşturulurken de profesyonel eller tarafından hazırlanmalıdır. Hitap ettiğiniz sektörden tutun da görsel, yazısal ve işitsel açıdan tam bir bütün halinde olmalıdır. En basit şekliyle sürekli bir reklam aracı olan kurumsal kimliğinizde kullandığınız logo sizin her zaman akılda kalmanızı ve müşterilerin sizinle duygusal bir bağ kurmasını sağlamaktadır.

İyi bir kurumsal kimlik nasıl oluşturulur ve size neler sağlar?

Kurumsal kimlik, işletmenizi, imajınızı, kalitenizi yani sizi yansıtır. Dolayısıyla kendinize veya işinize yapacağınız yatırım size büyük avantajlar sağlar.

İyi bir kurumsal kimlik nasıl oluşturulur ve size neler sağlar:

Kurumsal kimlik nedir ve Kurumsal kimliğin önemi

Kararlı Tasarımlar

Kararlı tasarımlar oluşturmak kurumunuzun ne denli uzun vadeli bir iş ortaya koyacağının adeta kanıtıdır. İstikrarlı olmak markanızın uzun yıllar boyunca güvenilir kalmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla işinize yapacağınız yatırımların en başında kurumsal kimlik gelmelidir!

Farklılık

Kurumsal kimliğin en önemli artılarından birisi farklı olmanızı sağlamaktadır. Bu sayede rakiplerinizden bir adım önde olmak ve yenilikçi yapınızı ortaya koymak mümkün olabilmektedir.

Kendinizin rakibi olmak

Usta ellerde hazırlanan kurumsal kimlik ile oyunda ben de varım demek mümkün. Rekabetçi ortama yeni yelken açan bir şirket bile olsanız, diğer markalardan ayrılarak kendinizle yarışacak hale gelebilirsiniz. Minimal tasarımlar vizyonunuzu daima ileriye taşır. Çünkü anlaşılırlık ve sadelik tasarımın vazgeçilmez unsurlarındandır.

Akılda kalıcılık

Doğru grafik tasarımcı tarafından hazırlanmış Profesyonel bir kurumsal kimlik ile akıllarda yer edinmek, sağlayacağınız hizmet veya yapacağınız satışları kolaylaştırarak "hatırlanır" olmanızı sağlayacaktır.

Sonuç olarak;

Kesinlikle kurumsal kimliğe ayıracağınız bütçeyi kısıtlamaya çalışmayın. Zira sizi temsil ederek insanlarda pozitif algı bırakabilecek, satışlarınızı veya hizmet kalitenizi arttırabilecek görsel kimliğiniz, işletmenize çok fazla artı sağlar. Bunun yanı sıra Profesyonellerle çalışmak son derece önemlidir. Çalışmayı hedeflediğiniz Reklam ajansları veya Freelance grafiker ile ilgili önceliğiniz ücret değil referanslar olsun. Tabii ki ücretlerin makul olması bir avantaj ama 50-100 TL değerinde bir logo tasarımı size ne sağlayabilir ki...

Kurumsal kimliğin önemini ve bu konuda doğru seçimler yapmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğüm makalem hakkında aklınıza takılanları yorum kısmından sorabilirsiniz.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın