Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Sosyal medyanın hayatımızın her alanında hakimiyet kurmaya başladığı kesin. Hemen hemen herkes hayatını paylaşmayı, beğenilmeyi, takip edilmeyi, tavsiye vermeyi ve tavsiyelerinin uygulandığını görmek istiyor. Bu durum kısa süreli "balon etkisi" dediğimiz durumu yaratsa da günümüzde insanlar, kendilerini bu şekilde görmeyi çok seviyor.

Bunu hobi olarak yapan kişilerin yanında, bunu bir meslek haline getiren veya getirmek isteyen insanların sayısında da oldukça hızlı bir artış söz konusu. Peki, gerçekten sosyal medya uzmanı olmak için neler gereklidir? Nasıl yollar izlenmelidir? Veya siz kendinizi “sosyal medya uzmanı” olarak değerlendirebilir misiniz? Gelin beraber inceleyelim.

Sosyal Medya Uzmanı Olmak: Nasıl Başlarım?

Öncelikle, her şeyin başında sosyal medya ile iç içe olmak geliyor. Eğer yapacağınız işte uzman olmak istiyorsanız, onun bütün ulaştığı alanlara hakim olmanız gerekiyor.

Gerçekten sosyal medya uzmanı olduğunuzda, bu konu hakkında konuşabilmeli, yazabilmeli veya farklı uygulamalar geliştirebiliyor olmalısınız. Yoksa kendini her koşulda sosyal medya uzmanı olarak adlandıran kişilerden ayrılmanız oldukça zorlaşır.

sosyal medya uzmanı olmak nasıl başlarım

Sanılanın aksine sosyal medya uzmanları sadece post paylaşarak, trendleri takip ederek veya rapor yaparak günlerini tamamlamaz.

Sosyal Medya Uzmanı Ne Yapar?

  • Şirketin gerekli sosyal medya hesaplarını açar ve onlar için bir plan / strateji oluşturur. Oluşturulan plan içerik ve görsel planı olarak ikiye ayrılır. Strateji ise rakip analizi, dil, görsel aile, markanın imajı gibi konuları ele alır.
  • Markaya özel kampanya kurguları hazırlar.
  • Sosyal medya reklamlarını kurgular, yönetir ve raporlar.
  • Web tasarım ve grafik tasarım depertmanları ile sürekli iletişim ve yardımlaşma halinde olurlar.
  • Farklı hesaplar açarak sosyal ağlarda tanıtımını yapar.
  • Bloglarda içerik hazırlayıp yayınlayarak SEO Uzmanlarına destek verirler ve SEO stratejileri konusunda ortak çalışmalar yürütürler.

sosyal medya

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

Özgün olun

Belki her yerde karşınıza çıkan bir cümle olan özgünlük, aslında bahsedildiğinden daha da kapsamlı bir kavramdır ve sosyal medyada sizi belki de en çok öne çıkaracak noktadır. Kendi düşünceleriniz, kendi yaratıcılık ve hayal gücünüz kimsenin erişebileceği noktalar değildir. Bu sebeple eğer bir yeteneğiniz yoksa bile özgün olduğunuz yani kendiniz olduğunuzda, bir noktada elbet ön plana çıkabilirsiniz.

Yaratıcı olun

Özgünlüğü en çok tamamlayan şey yaratıcılıktır. Kendiniz olmanın yanında yeni fikirler ortaya sunarak ya da yapılmamışı yaparak, müşterileriniz ya da kendi markanıza ulaşılabilir yaratıcı düşüncelerle yaklaştığınızda emin olun ki fark edilir ve sizin de anlayamadığınız bir hızla yayılmaya başlarsınız.

Araştırmacı olun

Sosyal medya aslında göründüğü kadar kolay bir alan değil. Bir paylaşım ya da bir düşünce ile sanılanın aksine sosyal medya uzmanı maalesef ki olunmuyor. Sürekli araştırmak, yeni teknolojileri takip etmek, gerekirse yenileri ilk sizin yapmanız gerekiyor ki, rakiplerinizden sıyrılabilin. Bu adımda markaları, kendini marka haline getirmiş insanları veya ajansları çokça takip etmenizi öneririm.

Kaliteli içerikler üretin

Oluşturduğunuz içeriklerin birçok kişiye ulaşacağını düşünürsek, kaliteli ve özgün içerikler üretmek büyük önem taşır. Hazırlanılan içeriklerde tekrara düşmemeli, detaylı bilgi ve ilham vermelisiniz.

Siyasetten uzak durun

Günümüzde sosyal medyada paylaşılan bir içeriğin yayılma hızı bizi şaşkına çevirebiliyor. Aniden viral olan yazılar, videolar hepimizin hakim olduğu bir durum. Aslında iş hayatının her kolunda uzak durulması gereken bir konu olan siyaset, sosyal medyada daha da kaçınılması gereken bir alan. İşinizi her zaman tarafsız bir şekilde yürütmelisiniz.

Sabırlı olun

Belki de sizi en çok zorlayacak adım “Sabır” adımıdır. Sosyal medyada eğer viral olacak bir adım atmıyor veya para ile takipçi satın almıyorsanız (ki kesinlikle önerilen bir durum değildir) sabırlı olmak çok önemlidir. Paylaşımlarınızı bir standarda oturtup, içeriklerinizi bir düzen içerisinde paylaştığınızda belki zaman alacak ama takipçileriniz gerçekten sadık ve organik takipçiler olacaktır.

sosyal medya uzmanı olmak

Takipçilerinizi bilgilendirin

Takipçilerinizle sürekli olarak iletişim halinde olmanız sizi bir adım önde tutar. Onlarla konuşun, düşüncelerine önem verin, yönlendirmelerine kulak verin ve uygulayın. Bu sayede onların sadakatini kazanarak daha başarılı olursunuz.

Çevrenizi genişletin

Başarılı olduğunuzu göstermenin bir diğer yolu da, çevrenizde sizinle aynı işi yapan insanların olması ve zaman zaman beraber iş yapmanızdır. Sosyal medya ile alakalı etkinliklere, davetlere katılmalı, kendinizi tanıtmalı ve sürekli olarak geliştirmelisiniz.

Zaman yönetimine önem verin

Gerçek bir sosyal medya uzmanı olmak istiyorsanız, zamanınızı çok iyi yönetmelisiniz. Markanız için takip edeceğiniz birçok mecra, yöneteceğiniz reklamlar, raporlar, içerikler derken günün bitmesini istemiyorsanız çok iyi bir zaman yönetimine ihtiyacınız var. Ayrıca doğru mecrada doğru zamanda aksiyon almak da hayati önem taşımaktadır.

Görselliğe önem verin

Sosyal medya uzmanlarının görsel zevki çok önemlidir. Görsel bir iş yapıldığı için kaliteden ödün verilmemesi gerekir. Seçici tasarımlar, kaliteli görseller, uyumlu renkler kullanmalı ve kendinizi bu alanda geliştirmelisiniz. Müşterinin gözünden bakmayı öğrenmeli ve kolay kolay beğenmemelisiniz.

Paranızı iyi yönetin

Sosyal medya uzmanları reklamlarla iç içe olduğundan bütçelerini olabildiğinde efektif kullanmak zorundadırlar. Bütçenin doğru alana harcanması, stratejisinin oluşturulması gibi konular oldukça hayatidir.

Sosyal medya uzmanı olmaya hazırsınız: Harekete geçin!

Tüm bunlar çerçevesinde, sosyal medya uzmanı olarak gerekli stratejiyi belirlemeli, gelişmeleri takip etmeli, marka ve ürün deneyimine uygun çalışmaları uygulamalısınız. Ayrıca sürekli araştırmalar yaparak kendinizi geliştirebilir veya özellikle sektörden kişilerin verdiği kurslara da katılabilirsiniz.

Şuradan, ilginizi çekeceğini düşündüğüm influencer nedir adlı makaleme göz atabilirsiniz.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!