Online Gizlilik ve Güvenlik için En İyi Uygulamalar
Sponsor

Online gizliliğinizi ve güvenliğinizi nasıl sağlıyorsunuz? Online olduğunuz andan internet ile fiziki konumunuzu paylaştığınızı biliyor musunuz? Online olduğunuzda gerçekleştirdiğiniz veri alışverişinizin üçüncü partiler tarafından göründüğünü biliyor musunuz?

Online Gizlilik ve Güvenlik Niçin Gerekli?

Büyük veri ihlalleri, online ve fiziken attığınız her adımınızı takip eden pazarlamacılar, sosyal medya platformlarında sizi gizliden takip eden insanlar vs. derken dijital dünya aslında güvenli bir yer değil.

Akıllı telefonlarımızı her yere götürüyoruz. Akıllı telefonlardan sadece arama yapmıyor; sosyal medya platformlarına giriş yapıyor, sağlık ve diyet ile ilgili uygulamalar kullanıyor; online oyunlar oynuyor ve bankacılık işlemleri gerçekleştiriyoruz. Sahip oldukları sensörlerle akıllı telefonlar aslında harika birer takip cihazı. Akıllı telefonlar hiç adını duymadığımız pazarlama şirketlerinin fiziken bizi takip etmesini sağlarken bir de dijital aktivitelerimiz takip ediliyor.

İşte Online Gizlilik ve Güvenlik için En İyi Uygulamalar

VPN (Sanal Özel Ağ)

Online gizliliğiniz için VPN kullanabilirsiniz. VPN programları fiziki olarak konumunuzu internet ile paylaşan IP adresinizi gizlemenize yardımcı olur. VPN programları aynı zamanda çevrimiçi trafiğinizi şifreler.

VPN kullanmadığınızda çevrimiçi trafiğinizi kimler görebilir?

  • İnternet servis sağlayıcıları
  • Ağ operatörleri
  • Siber saldırganlar

İnternet servis sağlayıcıları çevrimiçi aktivitelerinizi görürler. Bir web siteye hangi cihazınızdan ne zaman ne kadar süreliğine giriş yaptığınızı kaydederler. Alışveriş merkezleri, oteller, üniversiteler, kütüphaneler ve cafelerde kullanılan şifresiz Wi-Fi ağlarının operatörleri çevrimiçi aktivitelerinizi görebilir. Siber saldırganlar şifresiz Wi-Fi ağlarda şifresiz bağlantınızı kolaylıkla fark edebilir ve çevrimiçi trafiğinizden kişisel veri ve bilgilerinizi çalabilir; aktivitelerinizde değişiklik yapabilir.

VPN programları ile şifresiz Wi-Fi ağlarda trafiğiniz şifrelenir. Herhangi bir üçüncü parti çevrimiçi aktivitelerinizi göremez. Fiziki konumunuz gizlenir.

Ücretsiz VPN programları online gizliliğinizi ve güvenliğinizi sağlamayabilir. Ücretsiz olan herhangi bir program verilerinizi kaydetmek için oluşturulmuş olabilir.

Güvenli E-posta Uygulamaları

E-posta olarak hala Gmail’imi kullanıyorsunuz? Gmail, Alphabet Inc’in ekosistemindeki ürünlerden sadece biri. Google Chrome, arama motoru Google gibi ürünleri kullandığınızda aslında Google’a kişisel verilerinizi veriyorsunuz.

ProtonMail

2013 yılında piyasaya sürülen ProtonMail açık kaynak koduna sahiptir, uçtan uca her e-postayı şifreler, iki faktörlü kimlik doğrulama ve mesajları yok etme özelliklerini sunar. Kolay bir arayüzü vardır.

CounterMail

4 binden fazla PGP şifreleme anahtarına sahip olan CounterMail tamamen anonim bir e-posta hizmetidir. Her platformda kullanılabilir. Sadece bir haftalık ücretsiz deneme süresi vardır.

Mailfence

Edward Snowden’ın açıklamalarının gündemde olduğu sıralarda piyasaya sürülen Mailfence de uçtan uca şifreleme sağlayan, iki faktörlü kimlik doğrulama sunan, spam e-postaları engelleyen bir e-posta hizmetidir. Kullanıcılar verilerini bu e-posta hizmetine geçerken Outlook ve Gmail’den aktarabilir.

Tutanota

Açık kaynak koduna sahip Tutanota uçtan uca şifreleme sağlıyor. Tutanota, gelen ve giden mesajların hepsini otomatik olarak karşı taraf hangi e-posta hizmetini kullanırsa kullansın şifreliyor. iOS ve Android platformlarında kullanılabilir.

Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları

Twitter veya Instagram üzerinden gönderdiğiniz mesajların şifrelenmediğini biliyor musunuz? Siber saldırganlar kolaylıkla mesajlarınızı girip okuyabilir ve kişisel bilgilerinizi çalabilir. Güvenli mesajlaşma uygulamaları siber saldırılara karşı ağ koruması sağlar. Uçtan uca şifreleme sağlayan mesajlaşma uygulamaları hangileridir?

iMessage

Apple cihazları arasında uçtan uca şifreli iletişim sağlar. Apple kullanmayan birine iMessage üzerinden mesaj attığınızda mesaj şifrelenmez. Mesajlarınız iCloud’a yedekleniyorsa iCloud hesabınızın çalınması durumunda mesajlarınız da okunabilir.

Signal

Edward Snowden ve Elon Musk gibi isimlerin önerdiği Signal, kendi oluşturduğu çok güçlü şifreleme protokolü Signal ile mesajları şifreliyor. Signal üzerinden yaptığınız her sesli ve görüntülü arama ve anlık mesajlar şifrelenir. Açık kaynak koduna sahiptir. Kaydolmanız için telefon numarası ister.

Ortadaki adam (Mitm) saldırılarına karşı çok iyi koruma sağlar. Signal uygulamasına şifre koyabilirsiniz. Signal uygulaması aralıklarla size şifre sorarak güvenlik taraması yapar.

Telegram

Telegram uygulaması aslında mesajları siz ayarlamadığınız sürece şifrelemez ve sunucularında saklar. ‘’Secret Chat’’ özelliğini açtığınız takdirde mesajlarınız şifrelenir. Dilerseniz mesajların her iki taraftan da silinmesini sağlayabilirsiniz. Mesajlaşırken numaranızı saklayabilir ve anonim olabilirsiniz.

Wire

Wire, açık kaynak koduna sahiptir. Mesajları sonradan tamamen silebilirsiniz. Uygulamaya şifre verebilirsiniz. Ücretli ve ücretsiz versiyonu vardır. 72 saate kadar sunucu giriş kayıtlarını tutar.

Threema

Ücretli ve ücretsiz versiyonu vardır. Açık kaynak koduna sahiptir, güvenlidir fakat Threema’nın sunucularında kayıt tutup tutmadığı bilinmemektedir. Kullanılması tavsiye edilmez.

Özetle

VPN, online gizlilik ve güvenliği sağlayarak kişisel verilerinizi şifreler ve çevrimiçi aktivitelerinizi anonim hale getirir. Böylelikle internet trafiğiniz izlenmez ve potansiyel tehditlere karşı daha güvenli bir çevrimiçi deneyim yaşarsınız.