SEO NEDİR, NASIL YAPILIR?

SEO Nedir, Nasıl Yapılır?
 • Özkan Göçer
 • |
 • SEO

Bu yazımda; günümüz rekabetçi pazarında her geçen gün önem düzeyini arttıran ve en önemli dijital pazarlama stratejilerinden biri olan (SEO) - Arama Motoru Optimizasyonunu ele almaya çalışacağım.

Arama motorları, bir gün içerisinde milyarlarca kullanıcıya hizmet sağlamaktadır. Bir web siteniz, çevrimiçi mağazanız veya bloğunuz varsa Arama Motoru Optimizasyonu hedeflerinize ulaşmanızda en büyük destekçiniz olacaktır.

Her ne kadar farklı arama motorları olsa da SEO nedir konusu ile ilgili örneklerimi bana göre Dünyanın en başarılı arama motoru olarak gördüğüm Google üzerinden vereceğim.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olan SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Google arama motoru, kullanıcıların arama sorgu taleplerine çeşitli algoritmalar kullanarak sıraladığı web sayfalarını getirerek cevap verir.

Yılın bazı dönemlerinde bu algoritmalarla ilgili Google tarafından çeşitli güncellemeler ve buna bağlı olarak açıklamalar yapılır. Bu açıklamalar doğrultusunda arama motoru optimizasyonu stratejilerini yakından takip eden web sayfaları mevcut durumu avantaja çevirebilir, pozisyonunu iyileştirerek üst sıralara çıkabilir.

Özet olarak SEO nedir; web sayfanızın organik (doğal) yollarla hedef kitle ile buluşmasını sağlayarak daha fazla ziyaretçi kazanmanıza, markalaşmanıza, reklam giderlerinizin minimuma inmesine ve az ödeme ile daha fazla kullanıcı trafiği elde etmenizi sağlayan oldukça önemli bir dijital pazarlama stratejisidir.

Nasıl Çalışır?

Arama motoru optimizasyonunun çalışma mantığı basittir; Google, belirli kriterler doğrultusunda önceden dizinine (hafızasına) aldığı web siteleri içerisinden, aramalarınıza / anahtar kelimelerinize en yakın sonuçları saniyeler için listeler/servis eder. Sonuçların size servis edilme aşaması çok kısa sürede gerçekleşse de, tüm bunlar geri planda bir çok algoritma ve onların belirlediği kurallar dizesine bağlı olarak gerçekleşir.

seo nasıl çalışır

Algoritmalar; Arama motorları tarafından belirli maksatlar için tasarlanmış, denetleyicilerdir.

Örnek; Trafik polislerini düşünün. Devlet tarafından görevlendirilen ve kontrol edilen memurlardır. Kırmızı ışıkta geçen bir araca ceza yazma yetkileri vardır. İşte algoritma mantığı da böyle işler. İyi veya kötü anlamda, Google tarafından belirlenen bir çok kriteri denetler ve gerekli hamleleri yapar.

Algoritmaların, kesin olmamakla birlikte 200'den fazla kriteri ele alarak değerlendirme yaptıkları sanılmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu Niçin Önemlidir?

Arama Motoru Optimizasyonu, web sitesinin etkileşimini artırarak daha fazla göz önünde bulunmasına katkı sağlar. Google'da daha üst sıralarda olan markaların tıklanma oranı çok daha fazladır ve marka bilinirliğini artar. Bu da kullanıcıların gözünde güvenli bir izlenim yaratmak anlamına gelir.

Sürekli gelişen dijital Dünyada rekabete ortak olmak, markalaşmak ve Google'da öne çıkmanın önemi arttıkça, Search Engine Optimization daha değerli bir hal almaya başladı. Eski dönemlerde farklı manipülasyon hamleleri kısa sürede (black hat optimizasyon) ile üst sıralara çıkmanız mümkündü, aslında hala bazı manipülasyon teknikleri var fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni algoritmalar geliştirildi, var olan algoritmalar güncellendi ve hangi web sayfasının daha üst sıralara çıkacağına bu algoritmalar karar veriyor.

Dolayısıyla; Arama motoru optimizasyonun önemi oldukça fazla.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO Nasıl yapılırı temel olarak 5 başlık altında toplayabiliriz;

 1. Strateji Belirleme: En önemli adımlardan biri strateji belirlemedir. Anahtar kelime seçimi ve rakip analizi iyi bir başlangıç için çok önemlidir.
 2. Teknik Çalışmalar: Teknik SEO çalışmaları; indeksli sayfaların kontrolü, yinelenen içeriklerin engellenmesi, taranma istatistiklerinin analizi, optimize edilmiş görseller, kopya sitelerin engellenmesi gibi çalışmaları kapsar ve SEO'nun önemli yapı taşlarından biridir.
 3. Site İçi Çalışmalar: Site içinde yapılması gereken optimizasyon çalışmalarını kapsar. Kategori ve alt kategori sayfaları, meta etiketlerin belirlenmesi, görsel altı etiketlerin belirlenmesi, içerik çalışmaları, iç linkleme çalışmaları gibi SEO'yu doğrudan etkileyen çalışmaları kapsar ve oldukça önemlidir.
 4. Backlink Çalışmaları: SEO'da başarılı olmanın en önemli etkenlerinden olan backlink, mevcut web sitesinden başka bir siteye referans verilmesidir. Başarılı olabilmek için sağlıklı bir backlink inşası şarttır. Backlink inşasının kalıcı, nitelikli ve düzenli olması gerekir. Kazanımların haricinde zararlı ve spam algısı oluşturabilecek linkleri tespit ederek temizlemeniz gerekmekte. Aksi durumda ceza alabilirsiniz. Backlink analiz ve temizlik araçları olarak kendi alanında oldukça başarılı olan şu web sayfalarına göz atabilirsiniz; Moz, Ahrefs, Majestic, Backlinko
 5. Ölçümleme: Ölçümleme olmadan başarıya ulaşılabilirlik kontrol edilemez. Planlı ve düzenli aralıklar ile ölçümleme yapmak başarıyı gözle görülür bir şekilde ortaya koyar. Google Analytics, Google Search Console gibi araçlar ölçümleme yapmak için uygundur. Bunlara ek olarak yukarıda belirmiş olduğum web sayfaları da oldukça etkilidir.

arama motoru optimizasyonun önemi

Ne gibi avantajlar sağlar?

Doğru uygulanan ve düzenli ölçümleri yapılan arama motoru optimizasyon çalışmaları, kısa veya uzun vadede mutlaka faydasını gösterir.

 • SEO'nun sağladığı organik trafik ve markalaşma sürecindeki pozitif etkisi oldukça fazladır.
 • Sağlayabileceği en önemli avantajlardan biri, maliyetlerini oldukça düşürmesidir. Uyumlu anahtar kelimeler ile Google Ads puanı arttığı için otomatik olarak buraya harcanan maliyet azalacaktır. Dahası, Organik aramalarda bulunabilir olacağınızdan reklam giderleriniz oldukça düşecektir.
 • Marka prestijini ve marka güvenilirlik katsayısını arttırır.
 • Başarılı SEO çalışmaları yapılabilmesi için her sektöre özel stratejiler belirlenmelidir. Bu bağlamda; işletmenin organik trafiği ve kullanıcı etkileşimi artmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu fiyatları nasıl belirlenir?

Arama Motoru Optimizasyonu fiyatları, belirli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Fiyatlar net olmamakla birlikte, çalışmanın niteliğine göre değişebilir. Anahtar kelime sayısı, rekabet durumu, anahtar kelime hacimleri, mevcut web sayfanızın teknik durumu vb. gibi etkenlere göre belirlenir.

işletmenize neler katar

Search Engine Optimizastion'da nelere dikkat edilmelidir?

Başarılı bir Optimizasyon çalışması için bazı hususlara özellikle dikkat edilmelidir.

Doğru Anahtar kelimeleri seçin:

Öncelikle doğru anahtar kelimeler belirlenmelidir. Anahtar kelime araştırması ile arama motorlarına ve içeriğe uygun anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Başlangıç düzeyinde Optimizasyon çalışması için, rekabet düzeyi düşük anahtar kelimeleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

Rakip analizi:

Arama Motoru Optimizasyonu'nda başarıya giden yollardan biri de rakip analizi yapmaktan geçer. Hangi anahtar kelimeleri hangi yoğunlukta kullanmanız gerektiğini, içerik oluşturma stratejilerini, web site teknik yeterliliklerini vb. rakip analizi yaparak belirleyebilirsiniz.

İçeriğin önemi oldukça fazla:

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, içerik üzerinden anahtar kelime elde etmek yerine anahtar kelime üzerinden uygun içerik üretilmesidir. En uygun içerik tipi; linkler ile desteklenen ve kullanıcıya hitap eden içeriklerdir.

Tekrarlanan içerik engellenmelidir. Kullanıcı ile doğrudan iletişim, içerik üzerinden kurulmaktadır. Dolayısıyla ön plana çıkması oldukça önemlidir. İçerik başlıklarında anahtar kelime kullanımı Search Engine Optimizastion için önemli bir püf noktadır. Dikkat çeken başlıklar ile bu durum desteklenmelidir.

Çeşitli araçlar ile trafiği fazla olan linkler tespit edilmeli ve kullanımına dikkat edilmelidir.

seo nedir

Backlink çalışmaları olmazsa olmazlardan:

Rakiplerinizin link yapısını (backlinkleri) inceleyerek, aynı yerlerden link almanız size büyük avantajlar sağlar. Web sitenizdeki zararlı linkler tamamen kaldırılmalıdır.

Kullanıcı deneyimi de önemli:

Search Engine Optimizastion, Kullanıcı deneyimi memnuniyeti açısından oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle web sayfanızın UX kriterleri gözetilerek tasarlanması veya mevcut tasarımlarınız üzerinde bu yönde iyileştirmeler yapılması size avantaj sağlayacaktır.

SSL Sertifikaya dikkat:

SSL sertifikası web sitesinin kimliğini doğrulayan dijital bir imzadır. SSL sertifikası edinmek arama motorlarının web sitenize olumlu puan vermesine neden olmaktadır.

Teknoloji ile iç içe olun:

Güncellenen algoritmalar yakından takip edilmelidir. Böylece güncele uygun stratejiler belirlenebilecektir.

Tüm bu dikkat edilmesi gereken Optimizasyon kriterlerini göz önünde bulundurarak yapacağınız çalışmaların neticesinde, başarı kaçınılmaz olacaktır.

SEO nedir nasıl yapılır konusu ile ilgili ek bilgi olarak şu videoya göz atabilirsiniz:

Bunların yanı sıra başarılı bir SEO deneyimi için;

 • Özgün ve üretken ol
 • Sabırlı ve dürüst ol
 • Melahat kadar meraklı ol :)
 • Araştırmacı ve takipçi ol

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın