SEO NEDİR, NE İŞE YARAR?

SEO Nedir, Ne işe Yarar?
 • Özkan Göçer
 • |
 • SEO

Bu yazımda; En kazançlı dijital pazarlama yatırımlarından biri olan ve her geçen gün önem düzeyini arttıran SEO'yu anlatmaya çalışacağım.

Bir web siteniz, çevrimiçi mağazanız veya bloğunuz varsa Arama Motoru Optimizasyonu hedeflerinize ulaşmanızda en büyük destekçiniz olabilir.

Her ne kadar farklı arama motorları olsa da SEO nedir konusu ile ilgili örneklerimi bana göre Dünyanın en başarılı arama motoru olarak gördüğüm Google üzerinden vereceğim.

SEO Nedir?

SEO İngilizce bir kelimedir ve Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden/açılımından oluşur. Türkçede arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Literatürdeki anlamı bu, peki konuya tamamen yabancı olan biri için SEO nedir?

seo

SEO; web sayfanızın organik (doğal) yollarla hedef kitle ile buluşmasını sağlan, doğru stratejiler ışığında daha fazla ziyaretçi kazanmanıza, marka bilinirliğinizin artmasına ve reklam giderlerini düşürmenize yarayan oldukça önemli bir dijital pazarlama stratejisidir.

SEO Nasıl çalışır?

Aslında SEO'nun çalışma mantığı oldukça basittir. Google, yapılan arama sorguları sonucunda, belirli kriterler doğrultusunda önceden dizinine (hafızasına/dizinine) aldığı web siteleri içerisinden, aramalarınıza / anahtar kelimelerinize en yakın sonuçları saniyeler için listeler/servis eder. Sonuçların size servis edilme aşaması çok kısa sürede gerçekleşse de, tüm bunlar geri planda bir çok algoritma ve onların belirlediği kurallar dizesine bağlı olarak sıralanmıştır ve bu sıralamaya göre getirilir/listelenir.

seo nasıl çalışır

Peki google algoritmaları ne demek?

Google algoritmaları belirli amaçlar için programlanmış yapay zekalardır. Dünya genelinde çok kısa sürelerde milyonlarca arama sorgusu yapılmaktadır. Google gibi dev arama motorları bu sorgulara cevap verebilmek için kendi geliştirdiği öğrenebilen, denetleyici yapay zeka sistemlerini yani algoritmaları kullanır.

Örnek; Trafik polislerini düşünün. Devlet tarafından görevlendirilen ve kontrol edilen memurlardır. Kırmızı ışıkta geçen bir araca ceza yazma yetkileri vardır. İşte algoritma mantığı da böyle işler. İyi veya kötü anlamda, Google tarafından belirlenen bir çok kriteri denetler ve gerekli hamleleri yaparlar.

Algoritmaların, kesin olmamakla birlikte toplamda 200'den fazla kriteri ele alarak değerlendirme yaptıkları sanılmaktadır.

SEO ne işe yarar, ne gibi avantajlar sağlar?

SEO, her ne kadar uzun vadeli bir dijital pazarlama stratejisi olsa da; markalaşma ve potansiyel müşteri kazanımı açısından çok önemlidir. Google'da daha üst sıralarda yer alan markaların tıklanma oranı çok daha fazladır. Dolayısıyla doğru SEO stratejisi ile web sayfanızın daha fazla ziyaretçi elde etmesi ve buna bağlı olarak; daha fazla kazanç elde etme ve markalaşma şansı artacaktır.

Çünkü dijital dünyada rekabet oldukça, markalaşmanın ve Google'da öne çıkmanın önemi artmaktadır. Bundan 10 yıl önce farklı manipülasyon hamleleri kısa sürede (black hat optimizasyon) ile üst sıralara çıkmanız mümkündü, aslında hala bazı manipülasyon teknikleri var fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni algoritmalar geliştirildi, var olan algoritmalar güncellendi ve hangi web sayfasının daha üst sıralara çıkacağına bu algoritmalar karar veriyor.

seo ne işe yarar

Doğru uygulanan ve düzenli ölçümleri yapılan SEO çalışmaları, uzun vadede mutlaka pozitif sonuçlar verecektir. Şimdi SEO'nun bize sağlayabileceği bir kaç avantaja göz atalım:

 • Organik trafik ve markalaşma sürecindeki pozitif etkisi oldukça fazladır.
 • Sağlayabileceği en önemli avantajlardan biri, reklam maliyetlerini düşürmesidir. SEO sayesinde organik kullanıcı trafiğiniz artacak ve reklam giderleriniz düşmeye başlayacaktır. Ayrıca reklamlarda olduğu gibi her tık için ekstra ücret ödemezsiniz.
 • Marka prestijini ve marka güvenilirlik katsayısını arttırır. Zira organik arama sonuçlarında marka adınızın görünmesi, markanıza/size güvenilmesini sağlar.
 • Ürün veya hizmet yelpazenizi güncel hayat politikasına oranla daha kısa zaman diliminde ve çok daha fazla kişiye pazarlamanızı sağlar.
 • Hiç dinlenmeden, dur durak bilmeden çalışır. Hatta siz gece uyurken bile pazarlama/satış yapma imkanı sağlar.
 • Güncel hayattaki pazarlama stratejilerine göre çok daha karlıdır. Neredeyse aylık bir personel maliyeti ile tüm pazarlama ihtiyaçlarınızı karşılar.

Doğru SEO stratejisi nasıl uygulanmalı/yapılmalıdır?

Başarılı bir SEO çalışması için nasıl bir yol haritası izlenmeli, nelere dikkat edilmelidir?

 1. Strateji: En önemli adımlardan biri strateji belirlemedir. Anahtar kelime seçimi ve rakip analizi iyi bir başlangıç için çok önemlidir.
 2. Teknik Altyapı: Teknik altyapı yola çıkmak için bineceğiniz araç niteliğindedir. Ne kadar uygun ve sağlam ise o kadar uzun ve sorunsuz yol kat edersiniz. Web sitenizin mobil uyumluluğu, web sitenizin açılış hızı, kullanım kolaylığı, yazılımsal kodların doğru çalışması, HTML taglarının doğru kullanımı gibi bir çok unsurdan oluşur ve SEO açısından çok önemlidir.
 3. On Page SEO: SEO'nun büyük kısmını oluşturur. Site içinde yapılması gereken optimizasyon çalışmalarını kapsar. Kategori ve alt kategori sayfaları, meta etiketlerin belirlenmesi, görsel altı etiketlerin belirlenmesi, içerik çalışmaları, iç linkleme çalışmaları, indeksli sayfaların kontrolü, yinelenen içeriklerin engellenmesi, taranma istatistiklerinin analizi, optimize edilmiş görseller, kopya sitelerin engellenmesi gibi SEO'yu doğrudan etkileyen çalışmaları kapsar ve oldukça önemlidir.
 4. Off Page SEO: SEO'da başarılı olabilmenin %30-35'lik kısmını Off Page yani backlink çalışmaları sağlar. Otoriter, nitelikli, alakalı ve düzenli olarak elde edilebilecek backlink inşası web site kalite puanını arttıracaktır. Kazanımların haricinde zararlı ve spam algısı oluşturabilecek linkleri tespit ederek temizlemeniz son derece önemlidir. Aksi halde Google tarafından cezaya maruz kalabilirsiniz. Backlink analiz ve temizlik araçları olarak kendi alanında oldukça başarılı olan şu araçlara göz atabilirsiniz; Moz, SEMrush, Ahrefs, Majestic, Backlinko
 5. Ölçümleme: Ölçümleme olmadan ne edip etmediğinizi, büyüme oranınızı ve kar marjınızı kontrol edilemezsiniz. Planlı ve düzenli aralıklar ile ölçümleme yapmak başarıyı veya başarısızlığı gözle görülür bir şekilde ortaya koyar. Google Analytics, Google Search Console gibi araçlar ölçümleme yapmak için oldukça idealdir. Bunlara ek olarak yukarıda belirmiş olduğum SEO araçları da oldukça etkilidir.

seo nasıl yapılır

Doğru Anahtar kelimeleri seçmelisiniz

Doğru anahtar kelime seçme/bulmanın en kolay yollarından biri rakip analizi yapmaktır. Hangi kelimelerle nasıl trafik kazandığını saptamalı, anahtar kelime düzeninizi buna göre kurmalısınız. Bu arada aranma hacimleri alabileceğiniz SEO araçları kullanmanız büyük avantaj sağlayabilir.

Rakip analizi yapmalısınız

Arama Motoru Optimizasyonu'nda başarıya giden yollardan biri de rakip analizi yapmaktan geçer. Hangi anahtar kelimeleri hangi yoğunlukta kullanmanız gerektiğini, içerik oluşturma stratejilerini, web site teknik yeterliliklerini vb. rakip analizi yaparak belirleyebilirsiniz.

İçerik kraldır

SEO'nun belkide en önemli yapı taşıdır diyebilirim. Nitelikli içerik ile en zor kelimelerde bile başarıyı yakalayabilirsiniz. En uygun içerik tipi; linkler ile desteklenen ve kullanıcıya hitap eden içeriklerdir.

Tekrarlanan içerikten kaçınmalısınız. İçeriğin amacı Google'ı kandırmak değil, gerçekten kullanıcılara doğru bilgiler vermek olmalıdır.

Şuradan "içeriğin önemi" ile ilgili yazmış olduğum makaleye göz atmanızı öneririm.

seo nedir nasıl yapılmalıdır

Otoriter sitelerden kalıcı backlinkler elde edin

Anahtar kelime seçimlerinde olduğu gibi yine rakip analizi yaparak çok değerli backlink kaynakları elde edebilirsiniz. Rakiplerinizi analiz ederken dikkat etmeniz gereken şey, aldığı her link'in nitelikli olmayabileceğidir. Buna ek olarak sektörel benzerliği olan web sitelerinden nitelikli backlik almanız kalite puanınızı arttırır.

Kullanıcı deneyimi UX'i önemseyin

Search Engine Optimization, kullanıcı deneyimi memnuniyeti açısından oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle web sayfanızın UX kriterleri gözetilerek tasarlanması veya mevcut tasarımlarınız üzerinde bu yönde iyileştirmeler yapılması size avantaj sağlayacaktır. Zira kullanıcının web sayfanızdan memnun olması, Google'ın memnun olması ile eşdeğerdir.

Teknolojiye ayak uydurun

Algoritma güncellemeleri ve teknolojik yeniliklerden haberdar olabilmek için teknolojiyi ve Searchengineland gibi yabancı kaynakları yakından takip etmelisiniz.

Tüm bu dikkat edilmesi gereken SEO kriterlerini göz önünde bulundurarak yapacağınız çalışmaların neticesinde, başarı kaçınılmaz olacaktır.

Eğer yukarıdaki listede yer alan ücretli araçları alacak durumda değilseniz aşağıdaki listede yer alan ücretsiz SEO araçlarını kullanarak da başarıyı yakalayabilirsiniz.

https://answerthepublic.com/

https://www.canirank.com/

https://www.seobility.net/en/

https://neilpatel.com/ubersuggest/

https://detailed.com/links/

https://www.lipperhey.com/en/

https://moz.com/mozcast/

https://neilpatel.com/ubersuggest/

https://seominion.com/

https://www.seoquake.com/index.html

SEO fiyatları nasıl belirlenir?

SEO fiyatları, belirli faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Fiyatlar net olmamakla birlikte, çalışmanın niteliğine göre değişebilir. Anahtar kelime sayısı, rekabet durumu, anahtar kelime hacimleri, mevcut web sayfanızın teknik durumu vb. gibi etkenlere göre belirlenir.

SEO nedir, ne işe yarar konusu ile ilgili ek bilgi olarak şu videoya göz atabilirsiniz:

SEO ile başarılı sonuçlar elde etmek için ekstra küçük tavsiyeler

 • Özgün ve üretken ol
 • Sabırlı ve dürüst ol
 • Melahat kadar meraklı ol :)
 • Araştırmacı ve takipçi ol

SEO Nedir, Ne işe Yarar? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!