SSL NEDİR? SSL SERTİFİKASININ AVANTAJ VE ÖZELLİKLERİ NELER?

SSL Nedir? SSL Sertifikasının Avantaj ve Özellikleri Neler?

Her gün ziyaret ettiğiniz onlarca İnternet siteleri güvenilir mi? Kullanıcıların güvenliğini tehdit etmeyen İnternet sitelerini nasıl anlarız? Tüm bu sorular, her geçen gün daha fazla soruluyor.

Çünkü güvenlik, her şey demektir. Özellikle dijital ortamlar, güvenlik konusunda daha hassas önlemler alınmasını zorunlu kılıyor.

Dijital ortam güvenliği deyince akla ilk olarak SSL güvenlik sertifikası geliyor. Kişisel güvenlik konusunda uzman olan SSL, günümüzde birçok kişi ve işletmenin dijital ortamdaki güvenliğini kesintisiz bir şekilde muhafaza eden en önemli ortağı konumundadır.

SSL (Secure Sockets Layer) nedir ne işe yarar daha yakından inceleyelim...

SSL Nedir?

SSL 1994 yılında kurulan Netscape isimli şirket tarafından geliştirilen güvenli giriş katmanıdır. Açılımı Secure Sockets Layer olan SSL, network üzerinde bilgi transferi sırasında "gizlilik ve güvenlik" sağlama amacı tasarlanmış şifreleme protokolüdür.

SSL Güvenli Giriş Katmanı, network üzerinde transfer edilen bilginin şifrelenmiş bir şekilde aktarılmasını ve alınmasını sağlar. Bu sayede bilgi bütünlüğünü ve gizliliğini hacklenmeye karşı koruyarak güvenli bilgi aktarımı sağlar.

ssl nedir

Web sitemin SSL uyumlu olup olmadığını nasıl anlarım?

Tarayıcınızın adres çubuğu satırında yazan domain adresinin başında https yer alıyor ise SSL aktif demektir fakat http yazıyor ise web sitenizde SSL desteği yok yada aktif değil demektir. Aşağıdaki resim web sayfanızın SSL uyumlu olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır.

ssl olup olmadığını nasıl anlarım

Kaç çeşit SSL vardır?

SSL sertifikaları doğrulama türüne göre çeşitlilik gösterir.

SSL sertifikalarının güvenlik düzeyi en yüksekten daha düşüğe doğru sıralanışı aşağıdaki gibidir:

 1. EV SSL (Extended Validation)
 2. OV SSL (Organizational Validation)
 3. DV SSL (Domain SSL)

SSL sertifikaları kullanım alanına göre de farklı kategorilere ayrılır. Örneğin,

 • Standart SSL Sertifikaları: 1 domain için verilir.
 • Multi Domain SSL Sertifikaları: 1 ana domain ve 2 ek domain için verilir. Bu sertifika türünde ek ücret ödeyenlere ortalama 100 domaine kadar kullanım hakkı verilir.
 • Wildcard SSL Sertifikaları: Bu sertifika türünde subdomain limiti yoktur. Sertifikanın kullanıldığı domain’in tüm subdomain adresleri için geçerlidir.

SSL Protokolü hangi tarayıcılar tarafından desteklenmektedir?

SSL Protokolü, Başta en çok kullanılan tarayıcıların ilk sırasında yer alan Chrome olmak üzere, Mozilla Firefox, Microsoft Internet Explorer, Opera, Safari gibi son teknoloji alt yapılarına sahip olan web tarayıcıları tarafından desteklenmektedir.

SSL Avantaj ve özellikleri neler?

Modern TLS (Transport Layer Security) şifrelemelerinin öncüsü olarak bilinen SSL, İnternet iletişiminde kimlik doğrulama, gizlilik ve bilgi bütünlüğünü sağlayarak, İnternet sitelerindeki veri iletişimini güvenli hale getirir.

SSL, En popüler tarayıcı ve web sunucuları tarafından desteklendiği için kullanımı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Online alışveriş ve e-ticaret sitelerinde bulunması zorunlu olan SSL güvenlik protokollerinin faydalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Bağlantı gizlidir. Web sitesi ve alıcı arasında değiş tokuş edilen verilerin şifrelenmesini sağlar.
 • İstenmeyen kişilerin ya da zararlı yazılımların transfer sürecinde kişisel/özel bilgilere erişmesi imkansızdır.
 • Google tarafından 2014 yılında yapılan algoritma güncellemesi sonrası SEO sıralama faktörü açısından önemli bir etkiye sahiptir.
 • Üçüncü kişiler veya zararlı yazılımlar bu verilere erişse dahi kriptoloji bilimi kullanıldığı için önemli bilgileri okuyamaz.
 • Çevrimiçi ödeme alabilmek için web sitenizin PCI uyumlu olması gerekir. Dolayısıyla SSL, herhangi bir ödeme metodu ile (kredi kartı, havale vb.) çevrimiçi alışveriş yapan kişiler için %100 güvenilir bir ortam oluşturur.
 • Veri alışverişinde garantili "alan ve veren" doğruluğunu garanti eder.
 • Web sitelerinin profesyonel ve güvenilir görünmelerini sağlar. Buna bağlı olarak müşteri güveni kazandırır.

SSL sertifikası nasıl edinilir?

SSL sertifikaları ile web sitesini %100 güvenilir hale getirmek isteyenlerin sahip olmaları gerekenler şunlardır:

 • Bir sunucu anahtarı (private key)
 • Bir sertifika (pubic key)

Bu iki kriteri yerine getiren web siteleri, SSL güvenlik sistemine sahip olabilir.

Dünya genelinde SSL talebini karşılayan şirketler:

SSL nedir ile ilgili şu video kaynağına göz atabilirsiniz:

ssl nedir

SSL Nedir? SSL Sertifikasının Avantaj ve Özellikleri Neler? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!