Tasarımcı Olmak: 7 Adımda Başarıyı Yakalayın

Diyelim ki tasarımcı olmaya karar verdiniz. Tasarım alanını her ne olursa olsun (web tasarım, grafik tasarım veya endüstriyel vb.) öncelikle bazı adımları takip etmeniz gerekebilir.

Tasarımcı olmak, sade bir fikirle başlar. Aklınıza bir fikir gelir ve tasarlamaya başlarsınız. Ya da çalıştığınız kurum fikir verir ve tasarım süreci başlar. Dolayısıyla tasarımcı olmak için öncelikle bir fikre ihtiyacınız vardır. Bu fikri en iyi şekilde yansıtmak, tasarımcının hüneridir. Ancak tasarım hakkında bilgi sahibi olmaktan başarılı bir tasarımcıya dönüşmeye giden yolda bir fikirden çok daha fazlası gerekir.

Bu makalede başarılı bir tasarımcı olabilmeniz adına takip edilmesi gerekecek 6 farklı adımdan bahsettim. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ve başarıya giden yolda durmaksızın ilerlemek istiyorsanız aşağıdaki 7 adımı takip edin. İşte uzun ömürlü bir kariyere eşlik edebilecek adımlar…

Hedef ve Önceliklerinizi Belirleyin

Her işe başlamadan önce tasarımcı olmak için de ilk olarak hedeflerinizi belirlemelisiniz. Zorlama bir hedef peşine düşmeyin, bu mesleği gerçekten yapmak istiyorsanız aklınızda ulaşmak istediğiniz mevkiler veya gerçekleştirmek istediğiniz başarılar mutlaka olacaktır. Hedef ve önceliklerinizi belirlerken Kısa ve Uzun Vadeli olmak üzere ikiye ayırın.

  • Uzun Vadeli Hedefler

Uzun vadeli hedef koymak, gideceğiniz yolu az çok netleştirir. Nereye varmak istediğinizi bilirseniz, yola çıkarken doğru adımlar atmanız kolaylaşır. Çünkü tasarımcılık, geniş bir disiplindir ve farklı alt dallara ayrılır. Hangi alanda uzmanlaşmak istediğinizden emin olursanız, başarıya ulaşma şansınız da artar. Bu arada hedeflerinizde değişiklik olabilir. Yola çıktıktan sonra da yeni bir tasarım dilleriyle tanışıp hedeflerinizi oluşturabilirsiniz. Uzun vadeli hedeflerinizi gerçekleştirmek için yeni bilgiler öğrenip kendinize yatırım yapmayı da ihmal etmeyin.

  • Kısa Vadeli Hedefler

Kısa vadeli hedeflerinizi de uzun vade hedeflerinizi gerçekleştirmek için kullanın. Örneğin çok iyi bir illüstratör olmak istiyorsanız, bu alanda gün gün ya da haftalık olarak birtakım hedefler belirleyin. Öğrenmeniz gereken programlara çalışın veya bilmeniz gereken araçları tanıyın. Hem mental hem de pratikte gelişiminize katkı yapmak için kısa vadeli hedeflerinizi süre limitleri koyarak gerçekleştirin.

Tüm Tasarım Programlarını Kullanmayı Bilin

Tasarımcı olmak, tasarım programlarını iyi biliyor olmak anlamına geliyor. Web ön yüzü gibi dijital tasarımlar yapacaksanız Photoshop’u veya denk bir dijital tasarım programına hakim olmalısınız. Yine ambalaj veya etiket tasarımı yapacaksanız, illustrator veya corel tarzı vektörel tabanlı programları kullanabiliyor olmalısınız. Yani Tasarımcı olmak istiyorsanız, tasarım programlarını öğrenmekle başlamalısınız. Sonuçta iyi bir fikriniz de olsa, o fikrin dijital alana aktarılması program bilgisi ile mümkün olabilir.

Araştırmacı ve Azimli Olun

Bir işte uzmanlaşmak istiyorsanız, mutlaka hevesli olmalısınız. Hevesinizi de araştırma yaparak desteklemelisiniz. Teknoloji mütemadiyen değişiyor ve sürekli yeni araçlarla tanışıyoruz. Özellikle tasarım gibi bir disiplinin teknolojiye bağımlı olduğunu unutmamak gerekiyor. Dolayısıyla hedeflerinizi gerçekleştirmek için birtakım bilgisayar programlarını çok iyi kullanmanız şart. Bu programları öğrenmek için uzun bir süreye ihtiyacınız olabilir. İşte azim ve heves, tam da bu noktada lazım olacak. Diğer yandan da sektörle ilgili araştırmaya devam edin ve tasarım işinde başarılı olan kişilerin ne gibi yeterliliklere sahip olduklarını araştırmayı sürdürün.

Bol Bol Pratik Yapın

Tasarımcı olmanın önemli kurallarından biri de pratik yapmaktır. Pratik yaparak teorideki bilgilerinizi test edebilirsiniz. Böylece aklınıza gelen fikirlerin nasıl bir forma bürüneceği konusunda bilinçli olabilirsiniz. Bol bol pratik yapmak tahayyül gücünüzü de artırır. Fikirleri tasarıma dökerken nerede nasıl hamleler yapacağınız konusunda önemli bir ritim oluşturmanızı sağlar.

Yapılmış Başarılı Tasarımları İnceleyin

Bu işin en iyilerini incelemeniz son derece önemlidir. Çünkü şu ana kadar binlerce grafik tasarım yapıldı ve bazılarının neden ön plana çıktığını anlamaya ihtiyacınız olacak. Başarılı tasarımlara öykünmeniz de sizin kariyerinize olumlu yansıyabilir. Ancak benzerlik taşımaması, kendi tarzınızı ortaya koymanız için gereklidir. Dolayısıyla fikirleri tasarıma nasıl başarılı bir şekilde döküldüğünü anlamak için önceki başarılı tasarımları incelemenizi öneririz. Mutlaka başarılı tasarımlardan kendinize ders çıkaracağınız konular olacaktır.

Sabırlı Olun

Başarılı bir grafik tasarımcı olmak için her şeyden önce zamana ihtiyacınız olacak. İstediklerinizi gerçekleştirmeniz için bir süre tecrübe edinip kendinizi geliştirmelisiniz. Özel ve müstesna tasarımlar yaratmak için devamlı yeni arayışlarda olmalı ve yararlanacağınız kaynak sayısını artırmalısınız. Tüm bu süreçlerin doğru bir şekilde işlemesi için de elbette zamana ihtiyacınız vardır. Bu zamanın süresini kısaltmak ise göstereceğiniz emeğe ve sabra bağlantılıdır.

Geri Bildirimleri Önemseyin

Diğer insanların fikirlerinden her zaman beslenin. Yaptığınız tasarımları yakın çevrenize gösterin ve vermek istediğiniz mesajın netliği hakkında bilgi alın. Sadece yakın çevrenize değil, nesnel yargılarda bulunması için profesyonellerden de fikir alın. Özellikle dürüst davranan diğer tasarımcıların görüşlerini önemseyin. Tasarımcı gözüyle projelerinize geri bildirim vermelerini isteyin. Belki sizin göremediğiniz ancak önemli olan ayrıntıları görerek sonraki projelerinizde nelere dikkat edeceğinizi de önceden kestirebilirsiniz.