WEB SİTE HIZI NASIL TESPİT EDİLİR? HIZ NEDEN ÖNEMLİ?

Web Site Hızı Nasıl Tespit Edilir? Hız Neden Önemli?
  • Özkan Göçer
  • |
  • SEO

Dijital dünyada rekabet gittikçe artıyor. Bu yüzden işletmeler ve içerik siteleri, daha fazla tık almalı ve daha fazla okunmalı. Dolayısıyla yarışta kalmak için bilinirlik ve tanınırlık, oldukça önemli.

Online işletme ve içerik sitelerini bu zorlu yolda ayakta tutan en önemli kriterlerden biri SEO çalışmalarıdır. Arama motorlarını dikkate alarak SEO düzenlemesi yapanların her zaman daha kolay ulaşılabilir olduklarını söyleyebiliriz.

Geniş bir evren olan SEO’yu etkileyen önemli unsurlardan biri de web site hızıdır. Site / sayfa hızı, basit bir kriter gibi görünse de önemi oldukça fazladır.

Web site hızı neden önemlidir?

Hızlı olmak, her disiplinde olumlu bir özelliktir. Günümüzde teknolojinin katkılarıyla hıza verilen önem daha da arttı. Hız o kadar önemli bir halde ki bir işin kalitesini direkt olarak etkileyebiliyor.

Söz konusu İnternet olunca hızlı olmanın yarattığı etki daha fazla. Çünkü bilgiye tıklanarak ulaşıldığı bir çağda hızlı olmak artık bir zorunluluk haline geldi. Tam da bu noktada web site hızı olmazsa olmaz bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.

site hızı seo etkisi

Çünkü rekabetin yoğun olması, İnternet sitelerinin kullanıcılarına daha çabuk ulaşmasını zorunlu kılıyor.

Eğer internette öne çıkmaktan bahsediyorsak, bunun en önemli gerekliliği hızlı bir web sitesine sahip olmaktır.

Web site hızı, sayfalardaki içeriklerin ne kadar sürede açıldığını gösteren bir ölçme sistemidir. Bir web sayfasının yüklenmesi için gerekli olan süre olarak da tanımlanabilir. Web site hızı, sitenin sunucusu, cihazın işlem gücü ve dosya boyutu gibi farklı faktörlerden etkilenebilir.

Web site hızı, kullanıcı deneyimini direkt olarak etkiler ve önem verilmesi gereken bir işlemdir.

Web site hızı nasıl tespit edilir?

Değerli bir kriter olduğu için web site hızınızı bazı araçlarla test etmelisiniz. İnternet sitelerine farklı araç ve eklentiler ekleyerek hız ölçümü yapmak mümkün.

Örneğin; Google PageSpeed Insights, GTmetrix gibi araçlarla hız ölçümü kolayca yapılabilir. Ücretsiz web site sağlayıcısı olan ve Dünya genelinde oldukça popüler olan Wordpress için JS & CSS Script Optimizer, Akismet, Smush.it gibi eklentiler de hız testi yapmak için kullanılan uygulamalar arasındadır.

Web site hızının kullanıcılar ve SEO üzerindeki etkisi

Bir web sitesinin üst sıralarda çıkması için pozitif bir kullanıcı deneyimi (anlaşılır ve basit tasarım) sunması gerekmektedir. İçerik kalitesi ve pratik bir web tasarım modeli, kullanıcı deneyimini arttırır. Fakat öncelikli olan bir faktör var ki, o da web sayfasının ne kadar sürede açıldığıdır.

web site hızı ve seo

Eğer açılış hızı birkaç saniyeyi geçerse kullanıcıların o siteyi terk etmeleri yüksek bir ihtimaldir. Dolayısıyla açılış hızı iyi olmayan İnternet siteleri, daha az tıklama alır. Bu durum da sitenin SEO performansını olumsuz etkiler.

Site hızı, kullanıcı ve İnternet sitesi arasındaki ilişkiyi düzenleyen en önemli kriterlerden biridir. İlk izlenim, konu ne olursa olsun her zaman çok önemlidir.

Sayfa açılma hızı, sitenin kullanıcılar üzerindeki ilk izlenimidir. Bu yüzden web site hızı, hem SEO hem de kullanıcı deneyimi açısından son derece değerli bir bileşendir.

Web Site Hızı Nasıl Tespit Edilir? Hız Neden Önemli? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!