ZAYIF İÇERİK NEDİR, NASIL TESPİT EDİLİR?

Zayıf İçerik Nedir, Nasıl Tespit Edilir?
  • Özkan Göçer
  • |
  • SEO

Content is King… İlk kez 1996 yılında Bill Gates tarafından söylenen bu cümle, içeriklerin ne denli önemli olduğunu yalın ve güçlü bir şekilde vurguluyor.

Günümüzde slogan haline gelen “İçerik Kraldır” sözü, bir içerik çağında yaşadığımızın adeta bir ispatı. Kaliteli içerikler sunan yayıncılar, geleneksel ve dijital medya kanalları, rakiplerinden kolayca sıyrılarak iz bırakabiliyor.

Tüm sihir içerikte! Dolayısıyla her gün mesaj yığınları altında ezildiğimiz bu çağda içeriklerin kaliteli olması hem kullanıcılar hem de SEO açısından son derece önemli.

Ancak her zaman kaliteli içerikler ile karşılaşmıyoruz. Zayıf içerikler de İnternet serüvenimizin önemli bir parçası. Peki, zayıf içerik derken tam olarak ne ifade etmeye çalışıyorum?

İşte cevabı…

Zayıf İçerik Nedir?

Varlığı herhangi bir anlam ifade etmeyen içerikleri zayıf olarak tanımlayabiliriz.

Okuyucuya bilgi vermekten uzak, bazen manipülatif olan, herhangi bir değer katmayan, sadece boşluk doldurması amacıyla yerleştirilmiş ifadeler zayıf içerik nedir sorusunun cevabıdır.

zayıf içerik nedir

Zayıf içerikleri okumak, oldukça zordur. Sürükleyicilikten uzak olduğu için okuyucu tarafından yarım bırakılmaya mahkumdur.

Zayıf içerik, özensiz yazılar bütünüdür. Bazen bir insan tarafından yazılabildiği gibi insan müdahalesi gerektirmeyen bir algoritma tarafından da oluşturulabilir.

Zayıf içeriğin web sayfanıza ne gibi zararları var?

Eğer bir İnternet siteniz varsa, zayıf içeriklerden kesinlikle kaçınmalısınız. Çünkü zayıf içerikler, İnternet sitelerinin düşmanıdır.

Güçlendirilmemiş zayıf içerikler, bir web sitesinin hem SEO hem de kullanıcı kalitesini dramatik bir şekilde düşürür. Bu düşüşün sebebi hem kullanıcılardır hem de Google algoritmalarıdır.

Sıkıcı ve değersiz içerikler, İnternet kullanıcılarının ilgisini çekmediği için tıklama almaz. Tıklama alsa da uzun vadeli bir içerik başarısından söz edemeyiz.

zayıf içerik nedir

Diğer yandan Google’ın zayıf içerikli web sitelerine birtakım cezalar uyguladığı da bilinmektedir. Çünkü Google, kullanıcılarına her zaman güçlü ve pozitif değer katan içerikleri sunma amacındadır.

Dolayısıyla zayıf içeriklerin web sitenize zararı oldukça fazladır. Bu zararı hem kullanıcı tutumlarında hem de Google arama motorunun içerik öne çıkarma politikasında gözlemleyebiliriz.

Zayıf içerik nasıl tespit edilir?

Zayıf içerikleri tespit etmek için “İçerik Denetimi” adı verilen bir yöntemi uygulayabilirsiniz. Bu pratik yöntem, içeriklerinizi şu açılardan değerlendirme fırsatı verecektir:

  • İçerikleriniz bilgilendirici mi?
  • İçerikleriniz ne kadar sıkıcı?
  • İçerikleriniz güncel mi?
  • İçerikleriniz insanları ne kadar ilgilendiriyor?
  • İçerikleriniz nasıl oluşturuldu?

Bu kriterleri göz önüne alarak web sitenizin içerik kalitesini değerlendirebilirsiniz.

içerik

Böylece web sayfanızdaki içeriklerin hangileri zayıf hangileri güçlü sorularına cevap bulabilirsiniz.

Aynı zamanda içerik kalitesi tespiti için Google Analytics raporları da işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Diğer yandan içerik kalitesini ölçmek için Screaming Frog, Siteliner gibi teknik ve analiz araçlarını da kullanabilirsiniz.

Zayıf İçerik Nasıl Düzeltilir?

En önemli aşama, zayıf içerik tespitidir. Eğer bu aşamayı başarılı bir şekilde geçtiyseniz, içerik kalitenizi kolaylıkla güçlendirebilirsiniz.

Örneğin kopya içerikleri yeniden yazarak ve özgün olmasına dikkat ederek işe başlayabilirsiniz. Yayınladığınız yazının hedefine göre okuyucuyu sıkmamaya da özen göstermelisiniz.

Web sitenizi ziyaret eden kullanıcılar, size ait ve organik içerikler ile karşılaşmak ister.

Kendiniz olarak fark yaratmayı başarırsanız, “zayıf içerik” sorununa kapsamlı bir çözüm bulma performansınızı kolayca arttırabilirsiniz.

Sonuç olarak; Kaliteli içerik SEO uzmanlarının üzerine titrediği bir kriterdir. Zira içerik kalitesi, gerek Google'da bulunabilir olabilmeniz gerek ise kullanıcıların web sayfanızda daha fazla vakit geçirmesi, web sayfanızdan pozitif anlamda yararlanabilmesi ve kullanıcı deneyimine olumlu katkı sağlayacağından çok önemli bir kriterdir.

Nasıl kaliteli içerik üretebileceğiniz ile ilgili şu video aydınlatıcı olabilir:

Zayıf İçerik Nedir, Nasıl Tespit Edilir? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!