Profesyonel web tasarımcı

Merhaba ben Özkan. Freelance hizmet sağlayan, Profesyonel web tasarımcıyım. Hizmetlerime ve çalışma sistemime bu sayfadan göz atabilirsiniz.

Referans çalışmalarımı görmek için sayfayı aşağı kaydırın.

NEDEN freelance web tasarımcı?

Diyelim ki aklınızda farklı bir internet sitesi fikri var veya işletmeniz için ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek bir internet sitesi yaptırmak istiyorsunuz. İşte bu kısımda freelance hizmet modeli devreye giriyor ve neden freelance web tasarımcı sorunuzu yanıtlıyor: Yüz yüze görüşerek zaman kaybı yaşamayacağınız, çok uçuk rakamlar ödemek yerine, taleplerinize göre uygun fiyatlarla kaliteli tasarımlar yaptırabileceğiniz çözüm ortağınız oluyor.

web sitesi yaptırma aşamasında nelere dikkat edilmeli?

Freelance hizmet modeli büyük ölçüde avantajlı olsa da, dezavantajları da var. Bu nedenle çalışmayı hedeflediğiniz Freelancer'ın yeterliliklerini sorgulamalısınız.

Freelance web tasarımcısı seçiminizde nelere dikkat etmelisiniz?

 • Freelancer, kendi web sitesine yeterli özeni göstermiş mi, internet sitesi yeterince hızlı (internet sitesi için hız çok önemlidir) yükleniyor mu?
 • Referanslar detaylı incelenmeli, hizmet kalitesi ölçülmeli.
 • Alacağınız hizmetin teknik yeterlilikleri sorgulanmalı. Mobil uyumluluk, tarayıcı uyumluluğu, kullanım kolaylığı, optimizasyon altyapısı vs.
 • Alacağınız hizmet Freelance olsa da karşılıklı sözleşme yapılmalı.
 • Alacağınız web tasarım hizmeti hazır site mi? özel tasarım mı? Buna dikkat etmelisiniz. Çünkü ücret ve tasarlanma süreçleri birbirinden çok farklıdır.
web tasarım
web tasarım

HAZIR MI? ÖZEL Mİ? ARADAKİ FARKLARA GÖZATIN:

Hazır web sitesi ile özel internet sitesi arasındaki farklar, avantajlar ve devantajlar:

 • Hazır: Eklenebilir ve geliştirilebilir çegirdek yapısı nedeni ile bir çoğu ağır çalışır. Çok iyi optimize edilmemişse, kullanıcıların sayfa yüklenirken ki süreçte sıkılarak kaçmasına sebep olur.
 • Özel: Çok hızlı yüklenir bu nedenle Google dostudur. Kullanıcıların sitenizde geçireceği süre artar.
 • Hazır: Ciddi güvenlik açıkları barındırabilir. Eklentilerden veya sürüm farklarından doğabilecek açıklar sebebi ile her an saldırıya uğrama ihtimaliniz var.
 • Özel: Özel yazılım entegresi ve manuel kontroller ile güvenlik zafiyeti minimumdur.
 • Hazır: pek çok kişi tarafından kullanıldığı için size özel olmaz, herhangi bir yerde sitenizin aynısı ile karşılaşma olasılığınız var.
 • Özel: Eşsizdir. Yalnızca size özel tasarlanır.
 • Hazır: Sınırlı erişim hakkınız vardır. Bazı şeylerin editlenmesine müsade edilmez.
 • Özel: Editleme ve ekleme sınırı yoktur.
 • Hazır: Şablon olduğu için tasarım maliyeti özel web sitelerine göre daha düşüktür
 • Özel: Sıfırdan tasarlandığı için ciddi uğraş ve zaman gerektirir. Bu nedenle oldukça zahmetlidir. Hazır sitelere göre fiyatlar aralığı daha yüksektir.

Bu konu ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Hazır site ile özel site arasındaki farklar adlı makaleme göz atabilirsiniz.

Kurumsal Web tasarım
Tablet, Mobil uyumlu kurumsal web tasarım
Kurumsal
Landıng Page, yaprak site
Landing page - Ürün tanıtım sayfası - Yaprak site
Landıng
Kurumsal web tasarım
Mobil uyumlu kurumsal web tasarım
Kurumsal
Kurumsal web tasarım
Mobil ve tablet uyumlu kurumsal web tasarım
Kurumsal
Organizasyon web tasarım
Mobil uyumlu, organizasyon web tasarım
Organizasyon
Kurumsal web tasarım
SNG kurumsal web site tasarımı
Kurumsal
Lansman sayfası
Responsive internet sitesi
Lansman
Kurumsal internet sitesi
Kurumsal - ürün tanıtım internet sitesi
Kurumsal
Kurumsal web sitesi
Responsive kurumsal site
Kurumsal
Lansman sayfası
Mobil uyumlu internet sitesi
Lansman
Kurumsal web tasarım
Mobil uyumlu kurumsal web tasarım
Kurumsal
Fullscreen
Fullscreen moda sitesi
Fullscreen

internet sitesi açılış hızı
çok önemlidir

İnternet sitesinizi ziyaret eden kullanıcılar için ilk 5 saniyelik izlenim çok önemlidir.İnternet sitesinizin hızlı yüklenmesi ve anlaşılır olması size büyük avantajlar sağlar. Size özel web siteleri ile farklı olun!

Nasıl çalışıyorum?

Sağlamış olduğum freelance web tasarım hizmet işleyiş süreçlerinde izlediğim yol haritası şu şekildedir:

TALEP

Beklentileriniz ne? Örnek: Kurumsal web tasarım talebiniz var ise, süreç ve önem düzeyini (hızlandırılmış basit bir çalışma mı detaylı bir çalışma mı?) belirtmelisiniz.

STRATEJİ

Bu adımda beklentilerinizi karşılamak adına, ilettiğiniz talepleri değerlendirmeye alarak en uygun Stratejiyi belirlemeye çalışıyorum.

TEKLİF

Belirlenen Strateji ışığında, işleyiş süreci ve ücret detaylarını içeren proje teklifi hazırlayarak tarafınıza iletiyorum.

BAŞLAMA

Teklife sıcak bakmanız durumunda, proje teklif tutarının %50'lik kısmının ödemesini (ön ödeme) tahsil ederek web site çizimlerinize başlıyorum. Ön ödemesiz projelerle kesinlikle ilgilenmiyorum.

TESLİMAT

Çalışma sonunda, web sitenizin demo halini kendi sunucularımda yayınlıyorum. Proje teklif tutarının kalan %50'lik kısmının ödenmesi durumunda proje dosyalarını tarafınıza teslim ediyorum.

FREELANCE web developer - Soru cevap

Freelance web developer olarak, kullanıcı etkileşimleri sonucu ortaya çıkan aynı zamanda kısa bilgiler vermeyi amaçladığım, bazı soru cevap paylaşımlarım.

İstisnasız, tasarlayacağım her web sitesini kodlamadan önce çizerim. Bu kısma web site arayüz çizimi / tasarımı deniliyor. Dolayısıyla web sayfanızın demo çalışmasını görebiliyorsunuz. Tabii ki demo çalışması JPG veya PNG formatı olacağından, önizleme amaçlıdır yani tıklanabilir olmaz.
Arayüz görselinin onaylanması durumunda kodlama aşamasına geçiyorum. Çalışma sonunda %90-95 (bazı alanlar kodlarken daha uygun görüldüğünden değişebiliyor) sunduğum görselin aynısı kodlanmış oluyorum. 

Aslında hemen hemen tüm projelerimi Bootstrap Framework tabanı ile kodluyorum. Dolayısıyla çegirdek yapı HTML5 ve CSS3.
Programlama aşamalarında PHP, SQL, Javascript, Vue JS, Ajax kullanıyorum.

Evet hepsi özgün özel tasarım. Yukarıda da bahsettiğim gibi, hazır componentleri bir çok devantajının olması sebebi ile hiç tercih etmiyorum.
Özel internet sitesi ücretini yüksek bulan veya hızlandırılmış internet sitesi talepleri olan müşterilerim için, kendi geliştirmekte olduğum şablonlar var.
Hazır olduklarında uygun maliyetli web tasarım talebi olanlar için bu şablonları değerlendirmeyi planlıyorum.

Aslında 12-13 yıl önce, ilk mesleki adımımı ufak tefek grafik tasarım çalışmaları yapmaya başlayarak atmıştım. Web tasarım Dünya'sına geçişim 10 yılı bulmuştur. Farklı bilişim şirketleri ve tasarım ajanslarında çalıştım. Yaklaşık 3-4 yıldır da bağımsız, Freelance Web Developer olarak hizmet sağlıyorum. Bilişim ve internet teknolojileri sektöründe kaç yıldır hizmet sağladığınızdan veya var olduğunuzdan ziyade, kendinizi ne kadar geliştirebildiğiniz önemli. Uzun yıllardır sektörün içerisinde yer aldığını bildiğim meslektaşlarım var. Bazıları gelişime kapalı olduğu için son teknoloji trendlerini çalışmalarına aktaramıyor.
Bilindiği gibi İnternet teknolojileri kendisini sürekli yenileyen ve gelişen bir sektör. Sürekli öğrenmek zorundasınız, kendinizi geliştirmek zorundasınız.

Olmazsa olmazlar;

 • Proje tutarının %50'sinin ödenmesi. Ön ödemesiz projelerle kesinlikle ilgilenmiyorum.
 • Logonuzun vektörel formatı
 • Tarafımca sağlanmayacaksa; Domain (yönlendirme gerekebilir diye) ve Hosting bilgileri.
Olursa iyi olurlar;
 • Örnek olarak gösterebileceğiniz, beğendiğiniz, ilginizi çeken bir kaç internet sitesi adresi.
 • Hoşunuza giden renk tonları.
 • Beklentileriniz (sade ve kullanıcı odaklı veya göz boyama, görsel ağırlıklı)

Hayır. Üstlendiğim bir çok İnternet projesi mevcut.
Buraya eklemlediğim, ekleyemediğim (gizlilik sözleşmemden dolayı) veya referans olarak gösterilmek istemeyen bir çok İnternet sitesi çalışmam mevcut. Bunun yanı sıra zaman buldukça farklı web tabanlı projelerde de rol alıyorum.

Kısmi olarak destek sağlıyorum. Şöyle ki; şayet sağlamış olduğum teknik altyapı ile ilgili teknik aksaklık meydana gelmiş ise, hızlı bir şekilde müdehale ederek problemi çözmeye çalışıyorum.
Bunun yanısıra küçük isteklerinize (panel kullanımı, küçük yazı veya font değişimleri vs.) da geri dönüş sağlıyorum. Bunlar dışında; Yapısal ekstra değişiklik taleplerinde, çalışma takvimime bağlı olarak (uymam gereken düzenli bir iş takvimim var) müdehalenin türüne göre belirlenecek ücretler karşılığında yardımcı olabilmekteyim.

İnternet sitesi ücretleri ve süreç = beklentileriniz:

 • Web site talebiniz kurumsal mı proje mi?
 • İnternet sitesinden beklentiniz;
  - "Maksat internet sitem olsun, geçiştirecek bir şeyler olsa da olur" mu?
  - "Profesyonel, işletmemi veya beni en iyi şekilde temsil etmeli" şeklinde mi?
 • İnternet siteniz kaç sayfadan oluşacak?
 • İçerik yönetim sistemi (kullanıcı paneli) istiyor musunuz?
 • Türkçe dışında farklı bir dil entegrasyonu talebiniz var mı?
 • Çalışma sonrası SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hizmeti alacak mısınız?
Yukarıda belirtmiş olduğum soruların cevapları ücretlendirme ve çalışma süresini doğrudan etkiler. O yüzden ortada kalıplaşmış "şu fiyat" diyebileceğiniz bir durum yok.

Düzenli olarak hizmet sağladığım müşterilerimin yanısıra, sürekli teklif alışverişleri yaptığım, değişken bir işleyiş takvimim var. Net süre ve ücretlendirme için güncel teklif alabilirsiniz.

Kesinlikle hayır. Gerek referans prestijim, gerek yapılan tasarıma saygımdan dolayı bire bir tasarım kopyası yapmıyorum. Tabii ki ufkumu açan, hoşuma giden tasarım stilleri çalışmalarıma yön vermiştir, artı katmıştır. Bu tartışılmaz.

Tekrarlanacak tasarım talebi iş takvimimi doğrudan etkileyeceği için, evet ödeme almak zorundayım. Tasarlamak; üretmek demek. Çaba ve zaman isteyen bir uğraş. Benim beğenerek tasarladığım bir çalışma sizin ilginizi çekmeyebilir.
Bu gibi durumlarda tasarım teklif tutarı üzerinden %20'lik indirim yaparak ikinci tasarımı yapıyorum. Bundan sonraki döngü değişmiyor.

Şu an için yalnızca kurumsal SEO hizmeti sağlıyorum. Hizmet veya ürün tanıtımı konularında, sonuç odaklı kazanç sistemi (sözleşmede yer alan şartların yerine getirilmesi) ile optimizasyon hizmeti sağlıyorum. Örnek; iso 9001 belgesi sağlayıcısısınız. Google'da hatrı sayılır sıralarda yer alamazsanız telefonunuz çalmaz. Bu gibi durumlarda aradığınız kişi kesinlikle benim.
E-ticaret alanında herhangi bir teknik destek veya danışmanlık hizmetim bulunmuyor. E-ticaret sektörü komplike, zor, zaman isteyen bir sektör. Hele de rakipleriniz N11, Hepsiburada, Amazon vs. gibi çetin cevizler ise... Korkunç reklam ve AR-GE bütçeleri olduğu için, Google aramalarında hemen hemen her anahtar kelimede üst sıralarda görmeniz mümkün. Başarılı olamadıkları veya rekabet oranı üst düzey anahtar kelimeler için de reklam bütçeleri bu açığı kapatıyor.
Sonuç olarak; E-ticaret çok zorlu bir yol, uğraş ve zaman gerektiriyor. İşinin ehli olmayan bir SEO ilgilisi, satışlarınızı alt üst edebilir, bu konuda oldukça dikkatli olmalısınız.
Tavsiyem, bu konularda hizmet alırken kesinlikle sözleşme yapın ve sonuç odaklı ödeme yapın.

Büyük projeler ciddi zaman, planlama ve teknik yeterlilik gerektiyor. Maalesef ülkemizde kapsamlı web projelerine (yemek sepeti, sahibinden vs.) gerek ücretlendirme gerek süresel anlamda gerekli ilgiyi gösteremiyor. Mesela; kaç kez "yemek sepeti sisteminin aynısını istiyorum" telefonu almışımdır hatırlamıyorum. Bu işler öyle kolay değil, ciddi bütçeler, zaman ve AR-GE gerektiyior. Test aşamaları, hata ayıklama, geri dönüşler derken...
Her şeyden ziyade bu kadar basit olsa ortalık bu tip projelerle dolar taşar. Bir çoğu düzgün planlama kurbanı olup başlamadan bitiyor. Sonuç olarak; Proje ayrıntılarının önemi ile değişkenlik gösterebilmekle birlikte, zaman ayıramadığım ve tatmin edici ücret değeri olmadığı için kapsamlı web projeleri üstlenmiyorum. İronik bir şekilde, insanlarımız en hizmetin iyisini en uygun fiyata bekliyor. İstisnalar hariç, kalite ucuza yakalayamazsınız.

İçerik konusunda; eğer SEO anlaşmamız yok ise siz ayarlıyorsunuz. Web sayfanızda kullanılacak genel görseller tarafımca sağlanıyor. Özel resimler (şirket, şahıs, ürün veya diğer özel resimler), içerik tercümeleri (diğer diller için) ve diğer sitede yer almasını istediğiniz materyaller tarafınızca sağlanmalı.
Sonuç olarak; Ben çalışmanızın görsel ve teknik boyutu ile ilgileniyorum. Web sayfası için içerik çok önemlidir. Eğer içerik üretme konusunda problem yaşıyorsanız, birlikte çalıştığım içerik üreticileri ile ekstra ücret karşılığında hizmet alabilirsiniz.

Kesinlikle hayır. Yaşamış olduğum bazı art niyetli deneyimlerden sonra demo çalışma yapmama kararı aldım. Ayrıca her tasarım için harcanan zaman ve uğraş var, buna saygı gösterilmeli. Referans çalışmalar, aradığınız tasarımcı olup olmadığım konusunda bir karara varmanızı sağlayacaktır.

İLETİŞİM BİLGİLERİM

Aşağıdaki iletişim bilgileri ile bana ulaşabilirsiniz.


phone_iphone +90 506 671 59 88
info@ogocer.com