Grafik tasarımcı -
Freelance Grafiker

Merhaba ben Özkan. Grafik tasarımcı & Freelance Grafiker olarak yapmış olduğum tasarımlara ve çalışma sistemime bu sayfadan göz atabilirsiniz.

Tasarımlarımı görmek için sayfayı aşağı kaydırın, beğeneceğinizi umuyorum!

Freelance grafiker nasıl çalışır?

Freelance çalışma sistemi zaman kaybınızı minimuma indirebilecek, uzaktan hizmet alabileceğiniz bir hizmet modelidir. Diyelim ki bir projeniz veya yaptırmak istediğiniz bir kaç tasarım çalışmanız var. Arama motorlarında bir kaç basit arama ile erişebileceğiniz Profesyonel bir Freelance Grafiker sizi bir çok zahmetten kurtarabilir.

Freelance grafiker ile çalışmak size bir çok avantaj sağlar

İşletmeniz veya projeniz için logo tasarımına yada web siteniz için slider, banner gibi herhangi bir tasarıma ihtiyacınız var ise, zaman ve ulaşım sorununuzu ortadan kaldırmak adına Freelance Grafik tasarımcı desteği almak size zaman, konum ve ücretlendirme konusunda büyük avantaj sağlayabilir!

Freelance Grafikerler Reklam ajanslarına kıyasla daha uygun bütçelerle çalışırlar. Tabii ki tasarımın konusu, beklentiler ve çalışmanın alacağı süre bu dengeyi değiştirebilir.

Önemli: Doğru tekniklerle araştırma yapmalısınız. Almak istediğiniz tasarım hizmet modelinin, çalışmayı hedeflediğiniz Grafik tasarımcının portföyüne yakın çizgilerde olması gerekiyor. Aksi durumda sonuç hüsran olabilir.

freelance grafiker
grafik tasarımcı

başarılı Grafik tasarımcı fark yaratır

Kaliteli grafik tasarımcı farkını, yaptığı çalışmalarla ortaya koyar. Bkz: "Âyinesi iştir kişinin lâfa bakılmaz Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde".

Çalışmayı hedeflediğiniz Grafik tasarımcının geçmişte yapmış olduğu çalışmalar, sizi nelerin beklediğini gösterir. Dolayısıyla referanslar çok önemlidir. Beklentilerinizi iyi analiz etmeli, süre ve bütçenizi beklentilerinize göre ayarlamalısınız.

Tek grafik tasarımcı vs tüm grafik çalışmalarınız

Profesyonel Grafik tasarımcı olarak; Kurumsal veya kişisel anlamda, beklentilerinizi karşılayabilecek tüm görsel çalışmalarınızda çözüm ortağınız olmaya hazırım.

ÜRETMEK ZAMAN VE EMEK DEMEK

Tasarlamak yani üretmek, ciddi zaman ve uğraş gerektirir buna saygı göstermelisiniz. Bütçeniz kısıtlı olabilir bu gayet normal fakat beklentileriniz ve bütçeniz arasında ciddi farklar olmamalı (Doğan bütçesi ile Audi almayı istemek gibi :)

katalog tasarımı
Ülker Hero Baby - Anne devam sütü
katalog
Logo ve Kurumsal Kimlik
Albine Sağlık Logo Tasarım ve Kurumsal Kimlik Tasarımı
Logo
Logo Tasarım
Endless Fitness Logo tasarım
Logo
LOGO TASARIM
Yeni nesil lokma furyası, Lucky Lokma
LOGO
logo tasarım
Immobilien logo tasarım çalışması
logo

Logo Tasarım

Barimeks logo tasarım çalışması
Logo

Kartvizit

Baltaoglu kartvizit tasarım çalışması
Kartvizit
Billboard çalışması
Agromer Outdoor, Indoor çalışmaları, Billboard tasarımı
Billboard
KAtalog tasarımı
Mavida Katalog tasarımı
KAtalog
Kurumsal Kimlik Tasarımı
Medhar Logo ve Kurumsal kimlik tasarımı
Kurumsal
KURUMSAL kimlik ve ambalaj tasarımı
Vittoria kurumsal kimlik ve ambalaj tasarımları
KURUMSAL

kartvizit

Agromer kartvizit tasarımı
kartvizit
Kurumsal kimlik ve kartvizit tasarımı
Medhar Kurumsal kimlik ve kartvizit tasarımı
Kurumsal

ambalaj çuval tasarımı

Terranova ambalaj çuval tasarımı
ambalaj
kutu tasarımı
Grow Combı mix kutu tasarımı
kutu
ambalaj çuval tasarımı
Gold Star ambalaj çuval tasarımı
ambalaj
katalog tasarımı
Narpa katalog tasarımı
katalog
Logo ve kartvizit tasarımı
Bef, logo tasarım ve kartvizit çalışması
Logo
Kurumsal kimlik çalışması
Our Liffe Kurumsal kimlik tasarımı
Kurumsal
Katalog tasarımı
A4 Katalog tasarımı
Katalog
Logo tasarım
Babil - logo tasarım çalışması
Logo

Kurumsal kimliğiniz kalitenizi yansıtır

Kuşkusuz logo tasarımınız, kurumsal kimliğiniz, kalitenizi yansıtır. Başarılı bir Grafik tasarımcı ile çalışmak fark edilmenizi, öne çıkmanızı sağlar. Size özel Kreatif tasarımlar ile eşsiz olun.

Freelance grafiker mi arıyorsunuz?

Yaptırmak istediğiniz tasarım çalışmalarınız için Freelance çözüm ortağınız olabilecek bir grafik tasarımcı mı arıyorsunuz? Çözüm çok kolay. Freelance grafiker olarak interaktif ortamdaki çözüm ortağınız olabilirim. Çalışma şeklime gözatın.

TALEP

Grafik tasarımcıdan beklentileriniz ne? Örnek: Kurumsal kimlik tasarım talebiniz var ise, süreç ve önem düzeyini (hızlandırılmış basit bir çalışma mı detaylı bir çalışma mı?) belirtmelisiniz.

STRATEJİ

Bu adımda beklentilerinizi karşılamak adına, ilettiğiniz talepleri değerlendirmeye alarak en uygun Stratejiyi belirlemeye çalışıyorum.

TEKLİF

Belirlenen Strateji ışığında, işleyiş süreci ve ücret detaylarını içeren proje teklifi hazırlayarak tarafınıza iletiyorum.

BAŞLAMA

Teklife sıcak bakmanız durumunda, proje teklif tutarının %50'lik kısmının ödemesini (ön ödeme) tahsil ederek projenize başlıyorum. Ön ödemesiz projelerle kesinlikle ilgilenmiyorum.

TESLİMAT

Çalışma sonunda, proje veya tasarımın bitmiş halini demo olarak görmenizi sağlıyorum. Proje teklif tutarının kalan %50'lik kısmının ödenmesi durumunda proje dosyalarını tarafınıza teslim ediyorum.

Kullanıcı yorumları

Grafik tasarımcı olarak hizmet sağladığım bazı kullanıcı yorumları

GRAFİK TASARIMCI - SORU CEVAP

Profesyonel Grafik tasarımcı olarak, kullanıcı etkileşimleri sonucu ortaya çıkan aynı zamanda kısa bilgiler vermeyi amaçladığım, bazı soru cevap paylaşımlarım.

Freelance grafiker ile çalışmanın size sağlayacağı en önemli artılar uygun maliyetli çalışmalar ve zaman. Lokasyon probleminiz yok, oturduğunuz yerden hemen bir Freelancer bulabiliyorsunuz. Ayrıca reklam ajanslarına uçuk rakamlar ödemiyorsunuz.
Önemli: Freelance grafiker seçimi oldukça önemli bir konudur. Referansları iyi süzmeli, çalışma koşullarındaki tüm ayrıntıların teklifte yer aldığından emin olmalısınız. Freelance çalışma koşulları ne kadar cazip gözükse de, araştırma yapmadan yanlış grafik tasarımcı ile çalışmak sizi sıkıntıya sokabilir.
Aslında belirli bir alan yok. Görsel veya basılı tüm grafik tasarım çalışmalarında rol alabilirim. Aynı zamanda Profesyonel web tasarımcısı olduğum için tasarımlarımın büyük bölümünü bu alanda gerçekleştiriyorum. Bunların yanısıra bazı konularda baskı deneyimim olmayabiliyor. Mesela t-shirt tasarımı konuusunda destek sağlayabiliyor olsam da t-shirt baskısı konusunda yeterli tecrübem olduğunu düşünmüyorum. Bu gibi ufak tefek ayrıntılar hariç hemen her alanda destek sağlayabilirim.
Aslında bakarsanız utanç verici bir konu. Bu tip madur müşterilerimle karşılaştığım için bu soruyu eklemek istedim. Kalıplaşmış bazı tasarım veya dizgiler birbirine yakın olabiliyor bu farklı bir konu ama aynı tasarımı başkalarına da satmak... Mesleğine ve sanata saygısı olmayanların yapabileceği bir şey bu.
Ben, katalog tasarımlarında sayfa sayısını baz alarak fiyatlandırıyorum. Sonuçta sayfa sayısı ne kadar fazla olursa alacağı zaman doğru orantıda artacaktır. Bazı müşteri kitlesinde sayfa sayısının arttıkça fiyatın düşebileceği gibi beklentileri oluyor. Tamam aynı oranda fiyat artmıyor ama çok da bir şey değişmiyor.
Her sayfa da benzer tasarım tabanı kullanılsa da font oranları, mesafeler, görsel ebatları kısacası dizgilemek de ciddi zaman alabiliyor. Maalesef zamanınızı alan tek şey tasarım değil.
Evet. Grafik tasarımcılar genel anlamda grafik ile alakalı çalışmalar (katalog, logo, broşür vs.) yaparlar. Web arayüz tasarım kafası biraz farklıdır. Ben web arayüz tasarımı konusunda oldukça tecrübeliyim diyebilirim. Farklı yönde talepler yok ise kurumsal tasarımlarda süreç genelde 1-2 gün oluyor. Anasayfa ve 1 adet iç sayfa olarak toplamda 2 sayfalık tasarım sunumu yapıyorum. Kısmi revizelere açık oluyor.
Tamamen baştan tasarım istenirse %20 ücret indirimi ile tekrar başa dönüyoruz. Süreç ve işleyiş bu yönde ilerliyor.
Hayır, buraya eklemediğim ve ekleyemediğim (gizlilik sözleşmemden dolayı) bir çok tasarımım mevcut. Kanaatimce bir grafik tasarımcının tasarım kalitesini görebilmeniz adına, maksimum 5-6 çalışma görseli yeterli.
Büyük ölçüde evet. Bazen hızlı sonuçlar alabilmek veya tasarımlara farklı havalar katmak adına hazır görseller kullanabiliyorum. Genelde bu görseller resimler, arka planlardan oluşuyor. Logo tasarımları %100 özgün olurken, broşür veya kataloglarda bazen aralara hazır görseller serpiştirebiliyorum.
Başarılı bir grafik tasarımcı başarısını çalışmalarına yansıtır. Portföyün var olma amacı da bu. Herhangi bir grafik tasarımcı ile çalışıp çalışmayacağınızı genelde Portföyleri (Referansları) belirler. Bunun yanısıra kişisel web sayfasının olması büyük avantaj sağlayabilir, bunun bilincinde olan, işine yatırım yapan grafik tasarımcılarla çalışmak size artı sağlayacaktır. Son olarak revize taleplerine yaklaşımı, dürüst ve disiplinli olması da büyük avantaj sağlar.
Bazı grafik tasarımcı (!) meslektaşlarım, hizmetlerini pazarlarken sonsuz revize desteği verdiklerini iddia ederler. Bu nasıl mümkün olabilir?
Diyelim ki 1 ayda ortalama 20 işletme veya kişiye hizmet sağladınız, bunların yarısı revize talebinde bulunsa var olan iş takviminiz altüst olur.
Tabii ki kısmi revizelere müsade ediliyor fakat sonsuz revize veya sürekli revize diye bir şey olamaz. Belirli çalışma takvimi ve ücret muhabilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Eğer revize teknik problemler veya benimle ilgili ise tabii ki bu durumda herhangi bir beklentim olmadan en kısa sürede müdehale ediyorum.
Düzenli olarak hizmet sağladığım müşterilerimin yanısıra her an değişebilen, sürekli teklif alışverişleri yaptığım bir işleyiş takvimim var. Net süre ve ücretlendirme için güncel teklif almalısınız.
Kesinlikle hayır. Gerek referans prestijim, gerek yapılan tasarıma saygımdan dolayı bire bir tasarım kopyası yapmıyorum. Tabii ki ufkumu açan, hoşuma giden tasarım stilleri çalışmalarıma yön vermiştir, artı katmıştır. Bu tartışılmaz.
Evet ödeme yapmak zorundasınız. Sonuç olarak tasarım, zaman ve emek gerektiyor. Benim beğenerek tasarladığım bir çalışma sizin ilginizi çekmeyebilir, o nedenle zevkler ve renkler tartışılamıyor.

Tekrar yapılacak tasarım iş takvimimi doğrudan etkileyecektir, bu gibi durumlarda tasarım teklif tutarı üzerinden %20'lik indirim yaparak ikinci tasarımı yapıyorum. Bundan sonraki döngü değişmiyor.
Ücretlendirme; Tamamen size bağlı. Hızlandırılmış, basit bir şeyler veya Profesyonel bir şeyler umuyorsanız buna göre değişkenlik gösterebileceği gibi, alternatif beklentilerinizin sayısı da ücret belirlemede etkendir. Bazı müşteriler 1 logo tasarım çalışması istenirken bazıları "sen 3-4 logo tasarımı yap biz seçelim" gibi taleplerde bulunuyor. Sonuç olarak; ücretin netlik kazanması taleplerinizle alakalı.
Süre; O anki iş takvimime göre değerlendiriyorum. Eğer çok acil bir çalışmanız var ise duruma göre(!) ücrette küçük oynamalarla öne alabiliyorum.
Not: Logo tasarımı konusunda hep demo çalışma beklentisi olur. Yaşamış olduğum bazı art niyetli deneyimlerden sonra kesinlikle demo çalışma yapmama kararı aldım.
Fotoğraf seçimlerinde deneyimli olsam da fotoğraf çekimleri ile ilgili yeterli deneyime sahip olduğumu düşünmüyorum. Deneyimim olsaydı zaman ayırabilirmiydim ondan da emin değilim.
Kesinlikle hayır. Demo çalışmanın anlamı, beğenirsem ödeme yaparım veya beğenmezsem farklı alternatifler yaptırırımdır. Yaşamış olduğum bazı art niyetli deneyimlerden sonra demo çalışma yapmama kararı aldım. Harcanan zaman ve emek var, bu karşılıksız olmuyor. Bunun için referansları iyi analiz etmeli kararınızı buna göre vermelisiniz.
İLETİŞİM BİLGİLERİM

Aşağıdaki iletişim bilgileri ile bana ulaşabilirsiniz.


phone_iphone +90 506 671 59 88
info@ogocer.com