Profesyonel grafik tasarımcı

Grafik tasarımcı mı arıyorsunuz? Tüm tasarımlarınızda iş ortağınız olmaya hazırım! Referans çalışmalarımı görmek için sayfayı aşağı kaydırın.

Grafikere mi ihtiyacınız var?

Freelance çalışma sistemi; Mesafe gözetmeksizin, minimum zaman kaybı ile tüm grafik tasarım ihtiyacınızı kayşılayabileceğiniz bir hizmet modelidir.

Diyelim ki bir markanız var ve logo tasarım çalışması yaptırmak istiyorsunuz. Bir kaç basit İnternet araması ile edinebileceğiniz grafiker, sizi bir çok zahmetten kurtarabilir.

Yüksek maliyetlerden kurtulun.

Freelance grafiker ile çalışmak size zaman, lokasyon ve maliyet konusunda büyük avantajlar sağlayabilir.

Freelancer çalışan tasarımcılar, reklam ajanslarına kıyasla daha uygun bütçelerle hizmet sağlarlar. Tabii ki tasarımın konusu, beklentiler ve çalışmanın alacağı süre bu dengeyi değiştirebilir.

Önemli: Doğru tekniklerle araştırma yapmalısınız. Almak istediğiniz tasarım hizmet modelinin, çalışmayı hedeflediğiniz grafik tasarım uzmanının portföyüne yakın çizgilerde olması gerekiyor. Aksi durumda hayal kırıklığı yaşama şansınız oldukça yüksek.

freelance grafiker
grafik tasarımcı

başarılı Grafik tasarımcı fark yaratır

Profesyonel grafik tasarımcı farkını, yaptığı çalışmalarla ortaya koyar. Bkz: " Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde " .

Çalışmayı hedeflediğiniz grafikerin geçmişte yapmış olduğu grafik tasarım çalışmaları, sizi nelerin beklediğini gösterir. Dolayısıyla referanslar çok önemlidir. Beklentilerinizi iyi analiz etmeli, süre ve bütçenizi beklentilerinize göre ayarlamalısınız.

Tek grafiker vs tüm grafik çalışmalarınız

Kurumsal veya kişisel anlamda, beklentilerinizi karşılayabilecek tüm görsel çalışmalarınızda çözüm ortağınız olmaya hazırım.

ÜRETMEK ZAMAN VE EMEK DEMEK

Tasarım yani üretmek, ciddi zaman ve uğraş gerektirir buna saygı göstermelisiniz. Bütçeniz kısıtlı olabilir bu gayet normal fakat beklentileriniz ve bütçeniz arasında, Doğan bütçesi ile Audi almayı istemek gibi :) ciddi farklar olmamalı.

Logo Tasarımı
Mavi gelin logo
Logo Tasarımı
katalog tasarımı
Ülker Hero Baby - Anne devam sütü
katalog tasarımı
Kurumsal Kimlik Tasarımı
Albine Sağlık
Kurumsal Kimlik Tasarımı
Logo tasarımı
Endless Fitness Logo
Logo tasarımı
Logo tasarımı
Yeni nesil lokma furyası
Logo tasarımı
logo tasarımı
Immobilien logo tasarım çalışması
logo tasarımı
Logo çalışması
Barimeks logo çalışması
Logo çalışması
Kartvizit
Kartvizit
Billboard çalışması
Agromer Outdoor, Indoor çalışmaları, Billboard tasarımı
Billboard çalışması
Katalog tasarımı
Mavida Katalog
 Katalog tasarımı
logo
Medhar Logo tasarım
logo
Ambalaj Tasarımı
Vittoria ambalaj çalışması
Ambalaj Tasarımı
kartvizit çalışması
kartvizit çalışması
Kurumsal kimlik tasarımı
Medhar
Kurumsal kimlik tasarımı
ambalaj çuval tasarımı
Terranova ambalaj çuval tasarımı
ambalaj çuval tasarımı
kutu tasarımı
Grow Combı mix kutu tasarımı
kutu tasarımı
ambalaj çuval tasarımı
Gold Star ambalaj çuval tasarımı
ambalaj çuval tasarımı
katalog tasarımı
Narpa
katalog tasarımı
Logo ve kurumsal kimlik
Bef, logo ve kurumsal kimlik çalışması
Logo ve kurumsal kimlik
Logo tasarımı
Our Liffe
Logo tasarımı
Katalog tasarımı
A4 Katalog çalışması
Katalog tasarımı
Ambalaj / Şişe tasarımı
Şişe tasarımı
Ambalaj / Şişe tasarımı

Kurumsal kimliğiniz kalitenizi yansıtır

Kuşkusuz logo tasarımınız, kurumsal kimliğiniz doğrudan kalitenizi yansıtır. Başarılı bir grafiker ile çalışmanız fark edilmenizi, öne çıkmanızı sağlar.

grafik tasarım süreçleri

Nasıl Çalışıyorum? Grafik tasarım süreçleri ve çalışma şeklime gözatın.

TALEP

Beklentilerinizi belirleyin: Kurumsal kimlik tasarım veya logo tasarımı talebiniz var ise, süreç ve önem düzeyini (hızlandırılmış basit bir çalışma mı detaylı bir çalışma mı?) belirtmelisiniz.

STRATEJİ

Bu adımda beklentilerinizi karşılamak adına, ilettiğiniz talepleri değerlendirmeye alarak en uygun Stratejiyi belirlemeye çalışıyorum.

TEKLİF

Belirlenen Strateji ışığında, işleyiş süreci ve ücret detaylarını içeren proje teklifi hazırlayarak tarafınıza iletiyorum.

BAŞLAMA

Teklife sıcak bakmanız durumunda, proje teklif tutarının %50'lik kısmının ödemesini (ön ödeme) tahsil ederek projenize başlıyorum. Ön ödemesiz projelerle kesinlikle ilgilenmiyorum.

TESLİMAT

Çalışma sonunda, proje veya tasarımın bitmiş halini demo olarak görmenizi sağlıyorum. Proje teklif tutarının kalan %50'lik kısmının ödenmesi durumunda proje dosyalarını tarafınıza teslim ediyorum.

Grafik tasarımcı / soru cevap

Mesleki hayatımda, kullanıcı etkileşimleri sonucu ortaya çıkan aynı zamanda kısa bilgi vermeyi amaçladığım, bazı soru cevaplar.

Grafiker, dijital veya basılı tüm grafik tasarım çalışmaları üstlenir/tasarlar. Örnek olarak neler tasarlar; Sosyal medya postlarından tutun, katalog, broşür, logo, kurumsal kimlik, film afişleri vs. liste uzayabilir.

Aslında hiç bir fark yok. İkisi de aynı amaca hizmet eder fakat "grafiker" terimi "alaylı (üniversite eğitimi almadan mesleği kendi çabaları ile öğrenmiş kişilere verilen unvan)" kesim tarafından daha sık kullanılmaktadır hepsi bundan ibaret. Bazıları tarafından "elit ve taşra" ırkçılığına maruz kalsalar da :)  ben haticeden ziyade neticeye önem verenlerdenim. Okuduğu üniversitede kendini geliştirememiş bir "grafik tasarımcı" üniversite eğitimi almamış fakat kendisini geliştirmiş neticede başarılı çalışmalar yapabilen bir "grafikerden" üstün olamaz. Yani ben sonuç odaklı düşünürüm. Ortada sanat varsa sanatçıda vardır.

Corel Draw ülkemizdeki matbaalar tarafından her ne kadar yaşamsal faaliyetlerini etkin bir biçimde sürdürüyor olsa da ben, Adobe ailesinin tasarım programları konusunda vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum.

Freelance grafiker ile çalışmanın size sağlayacağı en önemli artılar uygun maliyetli çalışmalar ve zaman. Lokasyon probleminiz yok, oturduğunuz yerden hemen bir Freelancer bulabiliyorsunuz. Ayrıca reklam ajanslarına uçuk rakamlar ödemiyorsunuz.
Önemli: Freelancer seçimi oldukça önemli bir konudur. Referansları iyi süzmeli, çalışma koşullarındaki tüm ayrıntıların teklifte yer aldığından emin olmalısınız. Freelance çalışma şartları ne kadar cazip gözükse de, araştırma yapmadan yanlış grafik tasarımcı ile çalışmak sizi sıkıntıya sokabilir.

Aslında belirli bir alan yok. Görsel veya basılı tüm grafik tasarım çalışmalarında rol alabilirim. Aynı zamanda profesyonel web tasarımcısı olduğum için tasarımlarımın büyük bölümünü bu alanda gerçekleştiriyorum. Bunların yanı sıra bazı konularda baskı deneyimim olmayabiliyor. Mesela t-shirt tasarımı konusunda destek sağlayabiliyor olsam da t-shirt baskısı konusunda yeterli tecrübem olduğunu düşünmüyorum. Bu gibi ufak tefek ayrıntılar hariç hemen her alanda tasarım desteği sağlayabilirim.

Aslında bakarsanız utanç verici bir konu. Bu tip madur müşterilerimle karşılaştığım için bu soruyu eklemek istedim. Kalıplaşmış bazı tasarım veya dizgiler birbirine yakın olabiliyor bu farklı bir konu ama aynı tasarımı başkalarına da satmak... Mesleğine ve sanata saygısı olmayanların yapabileceği bir şey bu.

Ben, katalog tasarımlarında sayfa sayısını baz alarak fiyatlandırıyorum. Sonuçta sayfa sayısı ne kadar fazla olursa alacağı zaman doğru orantıda artacaktır. Bazı müşteri kitlesinde sayfa sayısının arttıkça fiyatın düşebileceği gibi beklentileri oluyor. Tamam aynı oranda fiyat artmıyor ama çok da bir şey değişmiyor.
Her sayfa da benzer tasarım tabanı kullanılsa da font oranları, mesafeler, görsel ebatları kısacası dizgilemek de ciddi zaman alabiliyor. Maalesef zamanınızı alan tek şey tasarım değil.

Evet. Grafik tasarımcılar genel anlamda grafik ile alakalı çalışmalar (katalog, kartvizit, logo, kurumsal kimlik, broşür vs.) yaparlar. Web arayüz tasarım kafası biraz farklıdır. Ben web arayüz tasarımı konusunda oldukça tecrübeliyim diyebilirim. Farklı yönde talepler yok ise kurumsal tasarımlarda süreç genelde 1-2 gün oluyor. Anasayfa ve 1 adet iç sayfa olarak toplamda 2 sayfalık tasarım sunumu yapıyorum. Kısmi revizelere açık oluyor.
Tasarımın beğenilmeyerek yeni bir tasarım talebinde bulunulması durumunda %20 ücret indirimi ile tekrar başa dönüyoruz. Süreç ve işleyiş bu yönde ilerliyor.

Hayır, buraya eklemediğim ve ekleyemediğim (gizlilik sözleşmemden dolayı) bir çok tasarımım mevcut. Kanaatimce bir grafik tasarımcının tasarım kalitesini görebilmeniz adına, maksimum 5-6 çalışma görseli yeterli.

Büyük ölçüde evet. Bazen hızlı sonuçlar alabilmek veya tasarımlara farklı havalar katmak adına hazır görseller kullanabiliyorum. Genelde bu görseller resimler, arka planlardan oluşuyor. Logo tasarımları %100 özgün olurken, broşür veya kataloglarda bazen aralara hazır görseller serpiştirebiliyorum.

Başarılı bir grafiker, başarısını çalışmalarına yansıtır. Portföyün var olma amacı da budur.
Herhangi bir grafik tasarımcı ile çalışıp çalışamayacağınızı genelde referansları belirler. Bunun yanı sıra, çalışmalarını sergilediği kişisel web sayfası olmalı. Bunun bilincinde olan, işine yatırım yapan grafik tasarımcılarla çalışmak size artı sağlayacaktır. Son olarak revize taleplerine yaklaşımı, dürüst ve disiplinli olması da oldukça önemlidir.

Bazı grafik tasarımcı (!) meslektaşlarım, hizmetlerini pazarlarken sonsuz revize desteği verdiklerini iddia ederler. Bu nasıl mümkün olabilir?
Diyelim ki 1 ayda ortalama 20 işletme veya kişiye hizmet sağladınız, bunların yarısı revize talebinde bulunsa var olan iş takviminiz altüst olur. Tabii ki kısmi revizelere müsade ediliyor fakat sonsuz revize veya sürekli revize diye bir şey olamaz. Ben belirli çalışma takvimi ve ücret mukabilinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Eğer revize talepleri benimle ilgili ise tabii ki bu durumda herhangi bir beklentim olmadan en kısa sürede revizelere cevap veriyorum.

Düzenli olarak hizmet sağladığım müşterilerimin yanısıra her an değişebilen, sürekli teklif alışverişleri yaptığım bir işleyiş takvimim var. Net süre ve ücretlendirme için güncel teklif almalısınız.

Kesinlikle hayır. Gerek referans prestijim, gerek yapılan tasarıma saygımdan dolayı bire bir tasarım kopyası yapmıyorum. Tabii ki ufkumu açan, hoşuma giden tasarım stilleri çalışmalarıma yön vermiştir, artı katmıştır. Bu tartışılmaz.

Evet ödeme yapmak zorundasınız. Sonuç olarak tasarım, zaman ve emek gerektiyor. Benim beğenerek tasarladığım bir çalışma sizin ilginizi çekmeyebilir, o nedenle zevkler ve renkler tartışılamıyor.

Tekrar yapılacak tasarım iş takvimimi doğrudan etkileyecektir, bu gibi durumlarda tasarım teklif tutarı üzerinden %20'lik indirim yaparak ikinci tasarımı yapıyorum. Bundan sonraki döngü değişmiyor.

Ücretlendirme; Tamamen size bağlı. Hızlandırılmış, basit bir şeyler veya Profesyonel bir şeyler umuyorsanız buna göre değişkenlik gösterebileceği gibi, alternatif beklentilerinizin sayısı da ücret belirlemede etkendir. Bazı müşteriler 1 logo tasarım çalışması istenirken bazıları "sen 3-4 logo tasarımı yap biz seçelim" gibi taleplerde bulunuyor. Sonuç olarak; ücretin netlik kazanması taleplerinizle alakalı.
Süre; O anki iş takvimime göre değerlendiriyorum. Eğer çok acil bir çalışmanız var ise duruma göre(!) ücrette küçük oynamalarla öne alabiliyorum.
Not: Logo tasarımı konusunda hep demo çalışma beklentisi olur. Yaşamış olduğum bazı art niyetli deneyimlerden sonra kesinlikle demo çalışma yapmama kararı aldım.

Fotoğraf seçimlerinde deneyimli olsam da fotoğraf çekimleri ile ilgili yeterli deneyime sahip olduğumu düşünmüyorum. Deneyimim olsaydı zaman ayırabilirmiydim ondan da emin değilim.

Kesinlikle hayır. Demo çalışmanın anlamı, beğenirsem ödeme yaparım veya beğenmezsem farklı alternatifler yaptırırımdır. Yaşamış olduğum bazı art niyetli deneyimlerden sonra demo çalışma yapmama kararı aldım. Harcanan zaman ve emek var, bu karşılıksız olmuyor. Bunun için referansları iyi analiz etmeli kararınızı buna göre vermelisiniz.

İLETİŞİM BİLGİLERİM

Aşağıdaki iletişim bilgileri ile bana ulaşabilirsiniz.


phone_iphone +90 506 671 59 88
info@ogocer.com