SEO

SEO, Dünya'nın en yaygın ve yatırım getirisi en yüksek dijital pazarlama stratejileriden birisidir. Sayfayı aşağı kaydırarak SEO hakkında daha fazla bilgi alın.

background svg

SEO nedir?

SEO, "Search Engine Optimization" için kullanılan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ise "Arama Motoru Optimizasyonu" anlamına gelir. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO); Web sayfanızın etkileşim ve dönüşüm oranlarını arttırabilmek adına, kullanıcıların web sayfalarını doğal arama sonuçları ile bulabilmesine olanak tanıyan optimizasyon çalışmalarına denir.

seo nedir

Bu sayede markalaşabilir, ürün veya hizmet satışlarınızı arttırabilir ve uzun vadede etkili sonuçlar alabilirsiniz. Zira SEO, yatırım getirisi en yüksek dijital pazarlama stratejilerinden birisidir.

SEO Zorunlu mu?

Arama motoru optimizasyonu çalışmaları yapmak veya yaptırmak zorunlu değildir ancak markalaşmak ve daha çok kitleye hitap edebilmek adına gereklidir.

Örnek; Yeni bir işletme açtığınızda ilk yıl kazanç elde edemeyeceğinizi düşünerek hareket edrsiniz değil mi? Çünkü bu bir yatırımdır, istisnalar hariç (büyük reklam kampanyaları vs.) işletmenizin hemen dolup taşmasını bekleyemezsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu için de benzeri şeyler düşünülebilir. Gerekli altyapı yatırımı ile tahmini 4 / 9 ay arası bir zaman diliminde (sektör ve rekabete göre değişebilir) etkileyici sonuçlar alınabilir.

SEO Kimler için uygun?

SEO küçük veya büyük her işletme için oldukça önemli ve gereklidir. Zira SEO, işletme giderlerini düşürmek, rekabet ortamında var olabilmek ve en önemlisi organik kullanıcı kazanımı anlamında oldukça etkilidir.

Arama motoru nasıl çalışıyor?

Kullanıcıların, Google üzerinden gerçekleştirdiği arama sonuçları alaka düzeyine göre sıralanır ve gösterilir. Bu sonuçlar, kullanıcılara sunulmadan önce Google algoritmaları tarafından birçok kritere göre süzgeçten geçirilir.

Belirlenmiş bu kurallara/kriterlere göre web sayfalarını optimize etme kısmına SEO deniliyor.


Nedir bu kriterler?

Web sayfanızın yüklenme hızı, içerik düzeni, sayfa kalitesi gibi bir çok kriter var. Kesin olmamakla birlikte 200’den fazla olduğu sanılmaktadır. Sanılmaktadır diyorum çünkü Google, stratejilerinin bir kısmını paylaşmıyor. Zira, SEO stratejileri konusunda uzman olabilmek için ciddi deneyim gerekiyor. Muhtemelen her uzmanın deneme yanılma yöntemleri ile keşfettiği farklı yollar / stratejiler vardır.

SEO nasıl çalışır?

SEO, iç ve dış optimizasyon olmak üzere iki ana bölümden oluşur. Tabii ki bu katmanlar kendi içerisinde de kategorilere ayrılıyor.

Site içi Teknik SEO (On Page) Bu kısımda temel HTML taglarının doğru kullanımı, web tasarım veya yazılım eksiklerin/taleplerin karşılanması, site çalışma hızı, mobil uyumluluk ve optimizasyonu, içerik stratejisi, Kullanıcı deneyimi (UX) gibi birçok kriter içermektedir. Site dışı SEO (Off Page) Bu kısım, markanız ve web sayfanızın dış mecralarla olan bağlantı ve popülaritesini ilgilendiriyor. Backlinkler, sosyal medya tanıtımları, markanızın itibar yönetimi, haritalardaki konumu, kazandığı yorum ve puan ortalaması gibi birçok kriteri ele almaktadır.

SEO Ne işe yarar? Amacı nedir?

SEO, sadece Google’a özgü bir sistem değildir fakat Google’ın günümüzün en çok kullanılan arama motoru konumunda olduğunu ve işini oldukça iyi yaptığını düşünürsek, SEO denilince akla neden ilk olarak Google’ın geldiğini anlamak zor olmaz.

Arama Motoru Optimizasyonu, Google’ın ayrılmaz bir parçasıdır. Çünkü Google’ın amacı kullanıcıları aradıkları kelimelerle ilgili en doğru sonuçlara ulaştırmak, müşteri memnuniyeti yaratmak ve bunu sürdürebilmektir.

Dolayısıyla Google’ın işinde başarılı olabilmesi, kaliteli ve optimize edilmiş web sayfaları yani SEO çalışmaları ile mümkün olabilir. Zira bu sonuç bize Arama Motoru Optimizasyonunun ne kadar önemli bir strateji olduğunu gösteriyor. Hiç kimse 10-15 saniyede açılan bir web sitesini beklemek istemez.

Sonuç olarak SEO; optimizasyon yapan uzmanları çalışmalarından dolayı ödüllendirirken, arama motoru kullanıcılarına ise "en kısa sürede istediklerini bulabilme" altyapısı sunmaya yarar.

neden seo?

Doğru kurgulanmış SEO stratejisi ile işinizi geliştirebilir, büyütebilir kısaca oldukça faydalı sonuçlar alabilirsiniz. Bunu bir örnekle açıklamak istiyorum.

seo ne kazandırır

Örnek; Diyetisyensiniz ve yeni bir ofis açtınız. İnsanların sizden hizmet almasını sağlamak adına neler yapabilirsiniz?

+ Broşür dağıtabilirsiniz ya da minimum bir tane profesyonel bir pazarlama personeli ile anlaşıp müşteri kazanımı için uğraşırsınız değil mi?

+ Tahminen bir gün içerisinde kaç kişiye ulaşabilirsiniz? Diyelim ki 100 kişi…

+ Peki, ulaştığınız kişiler tam olarak hedef kitle mi? Yani broşür dağıttığınız her 100 kişiden kaç tanesi diyetisyenden hizmeti almayı hedefliyor?

Burada amacım yerel pazarlamayı küçümsemek vs. değil. Sizin hedef kitleye ulaşmaya çalışmanız ile hedef kitlenin doğrudan size ulaşması arasında "dünya kadar" fark var.

Bu soruları çoğaltmak mümkün fakat en önemlisi bunları yaparken ayırdığınız bütçe ve geri dönüş (dönüşüm) oranları. Eğer aylık 5.000 – 6.000 TL reklam/pazarlama ödemesi yapıyor ve minimum 2 ya da 3 kat fazlasını kazanamıyorsanız beklide yanlış strateji izliyorsunuzdur…

Aynı bütçe ile farklı bir strateji denemesi yapalım ve profesyonel bir SEO Uzmanı ile çalışmak istediğinizi düşünelim.

Teknik altyapımızı hazırladık, hedef anahtar kelimeleri belirledik.

Örnek anahtar kelimelerimiz şunlar olsun: "kilo vermek" ve "kilo almak". Buradaki anahtar kelime seçimleri Google üzerinde en sık yapılan aramalara (aranma hacimlerine) göre belirlenir. Rakamları tamamen örnek olsun diye veriyorum.

Bu iki kelime Google’da ayda 40.000 kez aranıyor olsun. Arama Motoru Optimizasyonu çalışmalarımızı yaptık ve 5 ayın sonunda artık web sayfamız "kilo vermek" ve "kilo almak" anahtar kelimelerinde ilk sayfada yer alıyor. Bu durumda tık oranlarımız tahminen şöyle olacaktır;

 • İlk sayfanın ilk sırasında (1.sırada) olursanız tahmini aylık: 15.000 kullanıcı ziyareti,
 • İlk sayfanın ortalarında yani (5.sırada) olursanız tahmini aylık: 1.600 kullanıcı ziyareti,
 • İlk sayfanın son sırasında (10.sırada) olursanız tahmini aylık: 600 kullanıcı ziyareti alabileceğinizi gösterir.

Biz ortalamayı ele alalım. Aylık ortalama 1600 kullanıcının web sayfanızı ziyaret ettiğini, fakat bu müşteri kitlesinin "doğrudan müşteri olabilme" olasılığının oldukça fazla olduğunu düşünebiliriz. Çünkü siz aramadınız, ihtiyaçlar doğrultusunda onlar sizi aradı ve buldu dolayısıyla potansiyel müşteri olabilme olasılıkları çok yüksek.

Ziyaretçilerin büyük çoğunluğu müşteriye dönüşür mü?

Bu sorunun cevabı; sunduğunuz hizmet kalitesi, içerik kaliteniz, pazarlama stratejiniz, ücretlendirmeniz, konumunuz vb. birçok etkene göre değişebilir.

Peki, ücret bandını hiç değiştirmeden (ek ücret ödemeden) ilk sıralara gelme olasılığında kazanımınız ne olacaktı?

İki sonuca baktığımızda ortaya çok ciddi farklılıklar çıkıyor değil mi?

Birinci strateji ile bu kadar kullanıcıya ulaşsak bile bunun % kaçı, potansiyel müşteri olacaktı kim bilir...

SEO Çalışmasının Garantisi var mı?

Bu konuda yaptığınız araştırmalar sizi "farklı ve karmaşık" sonuçlara götürebilir. Buna hazırlıklı olun. Doğru soru şu: Google bile çalışma sisteminin bir kısmını (neyin, neye etki ettiğini) gizliyorken %100 garantili SEO hizmeti veren kişi veya firmalar neye güvenerek bu garantiyi veriyor dersiniz?

SEO çalışmaları ile ilgili makul bir başarı/trafik garantisi verilebilir ama bu hiçbir zaman %100 olmaz.

Bu konuda oldukça temkinli olmalısınız zira bir haftada zirveye çıkıp sonrasında Google tarafından ceza alabilirsiniz. Çünkü kısa sürelerde garanti vadeden bu peri masalları muhtemelen black hat tekniği içerir.

cezalandırma filtreleme

Black hat SEO tekniklerini "okey oynarken taş çalmaya" benzetebilirsiniz. Google tarafından tasvip edilmeyen, bazı hileli tekniklerle mevcut sıranızı yükseltmek için kullanılan tekniklerdir. Bu teknikler ile kalıcı olarak başarı elde etmeniz mümkün değildir. Bazı küçük hamleler gözden kaçabilir ama eni sonu yakalanır, ceza alırsınız. Bazen bu cezalar Google’dan tamamen silinmenize kadar gidebilir.

Bu arada Google adalet yasası iyi işler, sizi black hat yaparken fark ederse, bunun geri dönüşü ağır olabilir. İşlemiş olduğunuz suçun niteliğine göre bazen sıranızı düşürür bazen filtreye sokar, sıralamalardan tamamen çıkarır.

SEO'nun avantajları

 • Marka bilinirliğinizin artar, markalaşırsınız.
 • Dönüşüm ve etkileşim oranlarız artar.
 • İşletmenizi sürekli geliştirmenize yardımcı olur. Zira talep artarsa artan talepleri karşılamak için yeni stratejiler bulmaya, yenilenmeye ihtiyaç duyarsınız.
 • SEO’yu aynı anda tüm ülke/dünya genelinde pazarlama yapan, 7/24 çalışan, uykunuzda bile yeni müşteriler kazandıran bir personel olarak düşünebilirsiniz.
 • Sizin müşteri aramanıza gerek kalmaz, hedef kitlenizin (müşterilerinizin) sizi bulmasını sağlar.
 • Yüksek yatırım getirisi sayesinde SEO çalışmaları için ödediğiniz rakamlar, aldığınız hizmet ve dönüşüme oranla çok daha fazladır.
 • Farklı stratejiler ile esnek planlamalar yapabilir, hedef müşteri portföyünüzü kendiniz belirleyebilirsiniz.
 • Bilinçli kullanıcı ziyaretleri artar, daha kaliteli trafik alırsınız.
 • Mobil arama sorgularında da üst sıralara çıkmaya başlarsınız.
 • Düzenli SEO çalışmaları yapıldığı takdirde, ödediğiniz SEO hizmeti ücreti sabit kalırken, müşteri sayınız artar.

SEO mu daha avantajlı? ADS mi?

SEO ile Google Ads karşılaşması yapmak son derece yanlış olur. Bu sorunun cevabı beklentileriniz ve pazarlamaya çalıştığınız şey ile alakalıdır. Biri hız, diğeri konfor için tasarlanmış fakat aynı yolda ilerleyen iki araç olduğunu düşünün.

ads ile seo

Bazı durumlarda Google Ads daha avantajlı iken bazı durumlarda ise SEO daha avantajlıdır. Bazı durumlarda ise yakın sonuçlar alabilirsiniz. Yakın sonuçlar diyorum zira reklam giderlerinizin yanı sıra her halükarda reklam yönetiminizi yapacak Ads uzmanına veya ajansa belirli ödemeler yapmak zorunda kalacaksınız. Bazı durumlarda her iki stratejinin de kullanılması çok etkili sonuçlar doğurabilir.

Aşağıdaki örnekleri daha iyi anlamanız için bazı terimlerin anlamlarını bilmelisiniz:
 • Anahtar kelime: Kullanıcılar tarafından arama yaparken kullanılan kelime ya da cümleler.
 • Aranma hacmi: Bir anahtar kelimenin bir yıl içerisinde toplam aranma sayısının 12 aya bölünmesi ile elde edilen sonuç.
 • Ads, eski adıyla Adwords: Google arama ağı reklamları.
 • Organik trafik: Doğal yollarla (anahtar kelimeler ile arama motoru üzerinden web sitenizi ziyaret eden ) kullanıcılar anlamına geliyor.
 • CPP (Pay Per Click) = TBM (Tıklama Başına Maliyet): Bunun anlamı, Ads reklamları verdiğinizde kullanıcılar reklamınıza tıkladığı an ödeyeceğiniz rakam. Eskiden kontörlü telefonlar vardı hani, aradıkça bakiye düşerdi bu sistem de o mantıkta çalışır.
SEO vs ADS birlikte çok daha etkilidir

Yukarıda da belirttiğim gibi her ne kadar projenize, amaçlarınıza göre seçimler yapacak olsanız da SEO ile Ads bir arada kullanılırsa harika dönüşümler elde edilebilir. Fakat ben aradaki bazı farklara değinebilmek adına şöyle bir örnekle açıklamak istiyorum;

Süreç:

Eğer çok kısa sürede hedef kitlenize ulaşmanız gerekiyorsa Ads ile 1 günden daha kısa sürede bunu başarabilirsiniz. SEO uzun vadeli bir yatırımdır, sonuçları görmek için 4 / 9 ay beklemeniz gerekebilir. Dolayısıyla kısa vadeli hızlı sonuçlar için Ads ideal.

Ücretlendirme ve Trafik:

Diyelim ki 10 farklı anahtar kelimeniz var ve Arama Motoru Optimizasyonu çalışmaları ile hepsi ilk sıraya taşındı. Bu hizmet için de toplamda aylık 7.000 TL ödüyorsunuz. Düzenli SEO çalışmaları ile farklı anahtar kelime kombinasyonları kullanılarak organik trafiğiniz arttırılabilir ama ödeyeceğiniz rakam değişmez. Bu durumu Ads için geçerli değildir, çünkü ne kadar tık alırsanız o oranda ödeme yapmanız gereklidir. Hele de anahtar kelimelerin TBM değerleri yüksekse, bu durum can yakıcı olabilir.

Sonuç:

Etki ve sonuçlar tamamen hedefleriniz, beklentileriniz ile alakalıdır. Kısa vadede sonuç almak istiyorsanız (TBM durumuna göre değişir) Ads mantıklı olabilir. Uzun vadede alacağınız etkileşime kıyasla düşük bütçelerle etkili sonuçlar almak istiyorsanız SEO (ödemeleriniz sabit olur) daha mantıklıdır. Örnek: Aylık kullanıcı sayınız 600 iken 900’e çıktığınızda ek ücret ödemezsiniz. SEO ile Ads karşılaştırmak yerine, ikisini harmanlayarak yol almak çok daha etkili sonuçlar verecektir.

seo hizmet süreçleri

SEO çalışması süreçlerine başlarken nelerin gerektiğini ve nasıl ilerlememiz gerektiğini öğrenin.
Hedefinize ulaşmaya çok az kaldı.

BİLGİ

Neden Profesyonel SEO çalışması yaptırmak istiyorsunuz? İlk adımda sektörünüz, pazarlamaya çalıştığınız ürün / hizmet ve beklentileriniz ile ilgili detaylı bilgi vermelisiniz.

STRATEJİ

Birlikte, size en uygun stratejiyi belirleyelim.

TEKLİF

Belirlemiş olduğumuz stratejiyi teklife dönüştürerek çalışma şartlarımızı netleştirelim!

BAŞLAYALIM!

Teklifi onaylamanız durumunda sözleşmemizi yapalım ve markalaşmaya başlayın!

Seo blogu

En yeni SEO stratejileri, güncel blog yazıları ve paylaşımlar.

EN ÇOK SORULAN SEO SORULARI

SEO ile ilgili çok fazla merak edilen şey var. Hemen öğrenmeye başlayın!

Google sıralamanızı öğrenmek için izleyebileceğiniz birden fazla yol mevcut. Şuradaki yazıda Google sıra bulucu servisleri anlattım, yararlanabilirsiniz.

Bu işlemler için ücretsiz bir çok araç olsa da en verimli analiz, ücretli ve profesyonel SEO araçları ile yapılır. Bu sayede, site içerisindeki hataları ayıklayabilir, web sitenize yönlendirilen backlinkleri görebilir ve anahtar kelimelerinizin mevcut sıralama durumlarını izleyebilirsiniz. Bu ücretli analiz araçlarını iyi yapan şey, düzenli olarak bakım / güncelleme yapılması ve bir çoğunun kendisini ispatlamış olmasıdır.

SEO çalışması mantığını anlayabilmeniz adına şöyle bir örnekle açıklamaya çalışayım; Diyelim çiftçisiniz ve elma üretimi yapıyorsunuz. İlk adım olan elma fidanlarını diktikten sonra "en iyi verimi alabilmek için" zamanında su vermek, budamak ve doğru oranda gübre vermek gibi bir çok adımı yerine getirmek zorundasınız. Kaliteli ve sürekli verim alabilmek istiyorsanız, sürekli bakım yapmak zorundasınız. Bu adımlardan biri veya bir kaçı eksilirse doğal olarak verim düşmeye başlar. SEO hizmet gerekliliği de tıpkı bu örnekteki gibidir. Belirli bir süresi yoktur. Özellikle rekabetin sık olduğu sektörlerde hizmet devamlılığı çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken 200'den fazla SEO kriterleri mevcuttur. Hepsinin de farklı önemi vardır ancak web site teknik altyapısı iç SEO açısından en önemli kısımdır.

Arama Motoru Optimizasyonu stratejilerinde uzmanlaşmış, bu alanda yeterli mesleki deneyimi bulunan uzmanlara denir. 

Anahtar kelime terimi, Google'da arama yaparken kullanılan kelime veya cümleleri simgeler.

Fiyatlar tamamen beklentileriniz (anahtar kelimeleriniz, rekabet düzeyleri, sektör vb.) ile alakalıdır. SEO çalışmaları aylık periyotlarla yapıldığından maliyeti 4.000 TL ile 20.000 TL arasında değişebilir. Bu rakam beklentilerinize oranda daha da artabilir bu nedenle en güncel fiyatlandırma için iletişime geçebilirsiniz.

Açılımı; Search Engine Optimization demektir. Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonu veya Arama Motoru Optimize Edicisi anlamına gelir.

Bölgesel arama motoru optimiziasyon çalışmaları da denebilir. Belirli şehir veya ilçe/semtlerde SEO çalışmaları yapmak anlamına gelir.

İç SEO (On Page) web site içi yapılan çalışmaların tamamını kapsar. Peki nedir bu çalışmalar, bir kaç örnek verebilir misiniz?

 • Web sayfa hızınız
 • Web sitenizin kullanım kolaylığı, (kullanıcı odaklılığı UX)
 • İçerik yönetiminiz/düzeniniz
 • HTML, UI ve yazılım kurallarının kullanımı
 • Sayfaların birbirine olan bağlantı durumları 
vb. diye listeyi uzatabiliriz fakat en önemli iç SEO unsurları bunlardır diyebiliriz.

Dış SEO (Off Page) çalışmaları, web sayfanızın diğer platformlar ve web sayfaları ile bağlantı kurma/etkileşimini ele alan çalışmalarının tamamını kapsar. Nedir bu çalışmalar?

 • Backlink çalışmaları (backlink nedir şuradan öğrenin)
 • Sosyal medya imlemeleri/çalışmaları
 • İtibar yönetimi çalışmaları

Aranma hacmi; Bir anahtar kelimenin, Google'da kaç kez arandığını belirlemek için kullanılan sisteme denir. Aranma hacimleri hesaplanırken son 1 yıl baz alınır. Son 1 yılda yapılan aranmalar 12'ye bölünerek aylık aranma hacmi (aranma sayısı) belirlenir.

Evet domain hala etken ancak eskisi kadar değil. Geçmişte, domain (alan adı) yaşınız, anahtar kelimelerinizin alan adı içerisinde geçmesi vb. Arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemliydi fakat şimdilerde "geçmişte neler yaptığı" daha önemli. Örnek veriyorum; Daha önce black hat SEO denemeleri yapmış bir alan adı ile yeni bir alan adı kıyaslandığında, yeni alan adı bir adım önde olacaktır zira artı puanı olmasa bile sicili temizdir. Sektörünüzü yansıtacak, kısa, anlamlı ve geçmişi temiz alan adları her zaman bir adım öndedir. Yine de hedef anahtar kelimelerinizin alan adınızda yer alması size avantaj sağlar.

Anahtar kelime analizi, Arama Motoru Optimizasyonu stratejisinin en önemli araştırma aşamalarından biridir. Şunları kapsar;

 • Hedef anahtar kelimelerin Google'da kaç kez arandığı
 • Rakiplerinizin yoğunlaştığı ve trafik çektiği anahtar kelimeler
 • Hangi anahtar kelimeleri kullanmanız gerektiği
Anahtar kelime araştırma ve analizleri, Profesyonel SEO araçları ile yapılabilmektedir.

Teknik altyapınız, sektörünüz, rakiplerinizin durumu gibi bir çok etkene göre değişebilir fakat doğru SEO stratejileri ile tahmini 4 ile 9 aylık süre zarfında etkili sonuçlar almaya başlarsınız.

SEO iki ana bölümden oluşur. On Page, sayfa içi SEO çalışmaları demektir. Kendi içerisinde kategorilere ayrılır ve SEO için önemi çok fazladır. Off Page ise sayfa dışı SEO çalışmalarını kapsar. On Page kadar olmasa da SEO açısından oldukça önemlidir.

Kesinlikle hayır. Makul ölçüde başarı taahhüt edilebilir fakat garanti veren kişi veya işletmelerden uzak durmanız yararınıza olacaktır.

En önemli katkısı olarak değerlendirebileceğimiz birden fazla madde var. Bunlardan öne çıkanlar;

 • Marka bilinirliğinizin büyük ölçüde artması
 • Etkileşim ve dönüşüm oranlarını arttırarak kazancınızı büyük ölçüde arttırma potansiyelinin olması
 • Uygun maliyetli olması

İLETİŞİM BİLGİLERİM

Aşağıdaki iletişim bilgileri ile bana ulaşabilirsiniz.

+90 506 671 59 88
info@ogocer.com