Javascript Nedir, JS ile Neler Yapılabilir?

Bu makalemde javascript nedir, ne işe yarar benzeri sorulara cevap vermeye çalışacağım. Özellikle konunun yabancısı olanlar için umarım fayda sağlayabilecek bir yazı olur.

Günümüzde işletmelerin hatta kişilerin bile web sitesi olması zorunlu hale geldi. Çünkü müşterilerine ulaşmak isteyenler, artık dijital dünyada var olmalı.

Sosyal medya siteleri ve başlangıç blogları işletmeleri ve parlak fikri olan kişileri bir yere kadar tatmin edebiliyor. Sadece işletmeler değil, sesini daha çok kişiye duyurmak isteyen birçok internet kullanıcısı da bir web adresi sahibi için de benzer durum söz konusu.

Dolayısıyla dijital dünyada ve rekabet ortamında yer alabilmeniz adına web sitesi sahibi olmanız gerekiyor.

Back-end ve Front-end geliştiriciler için temel yazılım dillerinden olan Javascript, sürekli olarak gelişen web teknolojisi içinde sıklıkla duyduğumuz bir terim.

Peki, Javascrpit tam olarak ne demek, ne işe yarıyor? İşte web tasarımcılar için oldukça önemli bir kavram olan Javascript ve özellikleri:

Javascript Nedir?

Javascript kısaca JS, İnternetin emekleme döneminde piyasaya sürülmüş dinamik bir programlama dilidir. 20 yıllık bir geçmişe sahip olan Javascript, HTML işaretleme diline destek olması için Netscape firmasının çalışanı Brendan Eich tarafından geliştirilmiştir.

javascript nedir

Geçmişi 1995 yılına dayanan Javasicript, yaklaşık 25 yıl içinde popüler bir yazılım dili haline gelmeyi başardı. 2016 yılında bir araştırmaya göre günümüzdeki web sitelerinin %90’ı Javascript kullanıyor.

Yine benzer bir tanımla Wikipedia’ya göre ise JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir.

Javascript, prototip tabanlı bir programlama dilidir. Nesne yönelimli bir programlama anlayışına sahip olan Javascript, sınıfsız bir yapı sunar ve bu yapıda herhangi bir nesneye yeni metotlar ve özellikler dinamik olarak eklenir. Bu özelliğiyle prototipe yönelik, sınıfsız ve nesne tabanlı programlama dili olarak bilinmektedir.

Javascript Ne İşe Yarar, Amacı Nedir?

Günümüzdeki İnternet sitelerinin, etkileşim ve kullanıcı odaklılık açısından ayakta tutan sistemlerden biridir.

Bunu basit bir örnekle açıklamaya çalışacağım: Hani şu eski iletişim formları vardı ya (gerçi hala bazı web sayfalarında var), formu tam doldurduğunuz ama gönder dediğinizde boş bıraktınız bir alan için “şurayı boş bıraktınız lütfen doldurun” diyen ve tüm yazdıklarınızı silen, sıfırlayan kısım vardı ya.

Bütün yazdıklarım gitti şimdi baştan mı yazacam biiiiiiip. Bu sahneyi hatırladınız değil mi? :) Tabii ki bu basit örneklerden biri.

vue

İşte javascript ve kütüphaneleri ile JQuery, Vue, Angular, React, Node vs. bu gibi işlemlerde performans ve kullanıcı odaklı çalışma altyapısı ile verileri sayfa değişimi yapmadan anlık olarak kontrol ederek, sizi büyük zahmetlerden kurtarıyor. Buna benzer bir çok örnek göstermek mümkün.

Dolayısıyla her gün ziyaret ettiğimiz İnternet sitelerini daha etkileşimli ve kullanıcı odaklı hale getiren bir teknolojidir.

Javascript ne gibi avantajları sunuyor?

Web geliştiricilerinin en çok tercih ettiği yazılım dillerinden biri olan javascript ve framework’lerinin, web sitelerine işlevsellik, dinamiklik ve performans değeri kattığını söyleyebiliriz.

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ortaya çok etkin JS framework’ler geliştirildi. Bunlardan en başarılı ve güncel olanlarından bir kaçı tartışılmaz React ve Vue. Dolayısıyla kullanıcılar ile kolay iletişim kurulmasına, işlem yükünün ciddi anlamda düşmesine ve basit işlemler için anlık sonuçlar üretmesine kadar birçok olanak sağlaması da javascript’in diğer avantajlarındandır.

JS ile neler yapılabilir?

  • En önemli özelliklerinden biri aynı anda birbirinden bağımsız alanlarda farklı işlemler yaptırabilmenizdir. Özellikle Vue ile bu daha da efektif bir hal aldı. Bu durum ciddi performans tasarrufu anlamına gelir.
  • Sağladığı API, Framework ve kütüphaneleri ile neredeyse “her derde deva” bir altyapıya sahiptir. Örnek: Jquery daha az kod daha fazla işe sloganı ile öne çıkar. React ve Vue kullanıcı arayüzü odaklı çalışmanız için oldukça idealdir. Vue ile React performans ve etki bakımından genel anlamda “hepsinden azar azar ortaya yap” mantığında çalışır.
  • Javascript öğrenmek daha kolaydır; zira diğer yazılım dillerine göre daha anlaşılır ve basit bir yapıya sahiptir.
  • Geliştiricinin kod yazarken işini kolaylaştırır. Her defa sıfırdan kod yazmazsınız.
  • PHP ile birlikte diğer web programlama dillerine kıyasen +1 daha hızlı ve işlevseldir denilebilir. Özellikle Vue ve React oldukça yaygın ve esnek yapıları ile "az kodla çok iş yapan" kütüphanelerin ön sıralarında yer alır.
  • Javascript yapısında sistem hatalarını bulmak ve ayıklamak daha kolaydır.
  • HTML’nin statik ve sade yapısını daha etkileşimli, dinamik bir hale getirmek için kullanılabilir.
  • Kullanıcı ile iletişimi daha pratik ve daha hızlı hale getirir. Örneğin bir İnternet kullanıcısının forma geçerli bir e-posta adresi girip girmediği javascript ile kontrol edilebilir.

Javascript nedir, öğrenmek istiyorum! diyorsanız aşağıdaki bir kaç kaynağa göz atmanız faydalı olabilir:

Mozilla veya w3schools yardımı ile iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Buna ek olarak aşağıdaki videoya da göz atabilirsiniz:

Peki, Javascript olmasa ne olurdu?

Javascript web dünyası için neredeyse vazgeçilmez bir konumdadır. Bu nedenle olmasa ne olurdu diye düşünmek bile üzücü olurdu :)

Sağlıcakla kalın.