SEO Uzmanı

SEO Uzmanı, arama motoru optimizasyonu alanında uzmanlaşmış kişilere verilen unvandır. Sayfayı aşağı kaydırarak SEO Uzmanının ne iş yaptığını öğrenin.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı Kime Denir?

SEO Uzmanı, Arama Motoru Optimizasyonu stratejilerinde yeterli deneyim ve bilgiye sahip olan uzmanlara denir. SEO Uzmanları, kendilerine özel teknik ve taktikler geliştirerek web sitelerin arama motorlarında yükselmesini, ilk sıralarda yer almasını sağlarlar. SEO Uzmanlığı, bilgi temellidir ancak ciddi deneyim gerektirir.

SEO işletmenize neler sağlayabilir?

Başarılı bir SEO Uzmanı sizi arama motorlarında bulunabilir konumlara getirebilir. Yapılan SEO çalışmaları neticesinde, kullanıcılar ilgili web sitesini ziyaret eder ve buna bağlı olarak daha fazla potansiyel müşteri kazanımı elde ederler. Zira kullanıcılara ürün veya hizmetinizi en doğru şeklide sunabilmeniz için bulunabilir olmalısınız. Özetle, Dünyanın en iyi ürün veya hizmetini sunuyor olsanız da "bulunabilir" değilseniz hiçbir işe yaramaz.

SEO nedir?

SEO, yatırım getirisi en yüksek dijital pazarlama kanallarından biridir. Markalaşmanın belki de en uzun ama aynı zamanda en etkili ve en kalıcı yollarından biri hiç kuşkusuz Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) stratejisidir.

SEO, "uzun vadede etkili sonuçlar alabileceğiniz" dijital pazarlama yatırımıdır.

SEO gerekli midir? avantajları neler?

SEO, Küçük veya büyük her işletme için önemlidir. Markalaşmak, iş hacmi ve potansiyel müşteri sayısını arttırmak isteyen her işletme için gerekli bir stratejidir.

Doğru kurgulanmış SEO stratejileri ile oldukça etkili sonuçlar almak mümkündür. Bunlardan bir kaçını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Potansiyel müşteri kazanımı
 • Arama motorlarında Küresel / Bölgesel çapta bulunabilirlik
 • Markalaşmak ve Marka prestijini arttırma
 • Yüksek yatırım getirisi
 • Özelleştirilebilir kitle erişimi
 • Uygun maliyetler
 • Etkileşim / dönüşüm artışı ve ölçülebilir sonuçlar elde etme

SEO hizmet süreci oldukça hassastır, SEO Uzmanı olmak yoğun bilgi ve deneyim gerektirir. Bu nedenle yanlış SEO stratejilerinin uygulanması, sıra kaybı yaşamanıza veya arama sonuçlarından tamamen çıkarılmanıza neden olabilir.

SEO En iyi personeliniz olabilir. Markalaşmanız, müşteri kazanımınız için 7/24 uyumadan, mesai nedir bilmeden, dert yanmadan, ekstra sorumlulukları ve masrafları olmadan kısacası sürekli çalışan bir personel hayal edin. En önemli özelliği ise aynı anda ülke genelinde, hatta Dünya genelinde pazarlama yapabiliyor. Paha biçilemez bir personel olurdu değil mi?

SEO uzmanı ne iş yapar?

Bu satırları okuyorsanız SEO konusunda yüzeysel de olsa araştırma yapmışsınız demektir. Doğru uygulanabilecek SEO stratejisi işletmenize birçok şey kazandırabilir. Dolayısıyla SEO konusunda deneyimli bir uzman, mevcut pazarlama sisteminiz ile elde ettiğiniz/edebileceğiniz müşteri portföyünüzü %500 hatta duruma göre çok daha fazla artış gösterebilir.

Profesyonel SEO uzmanı, hedef kitlenize yönelik uygulayacağı SEO stratejileri ile birçok pazarlama personelinin bir araya gelerek yapabileceği iş yükünü tek başına üstlenebilir. Üstelik bunu hedef kitlenize ve beklentilerinize göre 1 veya 2 personel maliyeti ile düzenli olarak yapabilir.

 • Şirketinizin pazarlama ve reklam maliyetlerini büyük ölçüde düşürmenin yanı sıra müşteri portföyünü maksimuma çıkarabilir.
 • Doğru stratejiler ışığında tanınmanızı, markalaşmanızı sağlar.
 • İnternet sitesi ziyaretçilerinizin, özellikle organik trafik (doğal ziyaretlerin) büyük oranda artmasını sağlayabilir.
 • Web sayfanızın sürekli gelişmesini, güncel ve canlı kalmasını sağlar.
 • Sizi doğrudan hedef kitle ile buluşturacak SEO teknikleri geliştirir. Bu sayede müşteri aramak zorunda kalmak yerine "arayanların size ulaştığı" potansiyel müşteri kazanımı elde edersiniz.
 • Daha fazla kişi ile uğraşmak, fazla sorumluluk almak yerine tek bir kişiyle görüşür, farklı alanlara da zaman yatırımı yapabilirsiniz.
 • Doğru SEO uzmanı ile çalışma sonucunda elde edeceğiniz dönüşümlerle hizmet veya ürün satışlarınızda gözle görülür artışlar meydana gelir.

Sonuç olarak; işinin ehli, Profesyonel SEO uzmanından hizmet almanız durumunda, düşük maliyetlerle büyük kazanımlar elde edebilirsiniz.

SEO UZMANI NASIL SEÇİLMELİDİR?

Diyelim ki Arama Motoru Optimizasyonu konusunda destek almak istiyorsunuz fakat güvenebileceğiniz SEO uzmanı bulma konusunda hiçbir fikriniz yok.

Bunun için birkaç soru sorarak, bilgi seviyesini yüzeysel de olsa öğrenebilir, daha önce yapmış olduğu çalışmalara göz atarak değerlendirmeye alabilirsiniz.

 • Kayda değer SEO referanslarına sahip mi, güven veriyor mu? (inceleyin)
 • Yeterli sektörel deneyime sahip mi? (en az 4 yıl olmalı)
 • %100 garanti SEO vs. gibi telkinlerde bulunuyor mu? (uzak durun)
 • 1-2 ay gibi kısa sürelerde büyük başarılar vadediyor mu? (rekabet düzeyine göre değişebiliyor olsa da çok zor, temkinli olun.)
 • Algoritma ve güncellemeleri hakkında bilgili ve takipçi mi? (işine bilgi yatırımı yapıyor mu, yenilikçi mi?)
 • Arama motorunun beklentilerini karşılayacak web site kurgusuna, teknik bilgiye hakim mi? (on page, html css vb. teknik terimlere aşina, teknik bilgiye sahip olmalı.)
 • Sektörel anlamda en yakın rakiplerinizi sıralayabiliyor mu? (rakip analizi yapabiliyor mu?)
 • Google Analytcis ve Console başta olmak üzere hemen her analiz ve SEO aracı konusunda en az +4 yıl deneyimli olmalı.
 • SEO stratejisini hangi vadede ne şekilde uygulayabileceğini sorun. (bu soruya hızlı cevap vermesi beklenemez, zira birçok analiz yapması gerekir)
 • Daha önce sıfırdan üstlendiği ve belirli noktalara getirdiği proje referansları var mı? Var ise Google analytics ve Search Console çıktılarına göz atın. (En önemli kriterdir.)

SEO uzmanının, yukarıdaki soruların yarısından fazlasına pozitif cevaplar vermesi durumunda (referanslar başta olmak üzere) değerlendirmeye alınabilir.

SEO hizmetinin garantisi var mı?

SEO’ya ne kadar hakim olursanız olun %100 garanti veremezsiniz. Sektör ne olursa olsun, her zaman her şekilde hata payı vardır. Uzun yıllar tıp eğitimi almış, işine hakim profesörler bile yapacağı beyin ameliyatından canlı çıkacağınızı garanti edemiyor ve bunu söylemekten de kaçınmıyorlar.

Mesela; A kişisi size, B kelimede, ilk sayfanın ilk sırasına çıkaracağını vadediyorsa kesinlikle inanmayın. Olması muhtemel değil demiyorum "olmama ihtimalini pas geçemez" diyorum. Tabii ki belirli ölçülerde başarı ve performans garantisi verilebilir.

Örnek vermek gerekirse; Diyelim ki saç ekim hizmeti veren bir kliniksiniz. Web sayfanız "saç ektirme" anahtar kelimesinde aylık 200 - 300 organik trafik alıyor. Bu anahtar kelimenin aylık aranma hacmi de "12.000" olsun.

Google’da ilk sayfanın ilk sırasında olsanız dahi (anahtar kelimeye göre değişebilir) alabileceğiniz maksimum organik trafik oranı %30-40 civarıdır. Bu da size "3.000 – 5.000 arası" organik kullanıcı trafiği kazandırır.

Bu durumda gerekli analiz ve araştırma sonrasında minimum +%400, +%500’e kadar organik trafik garantisi verilebilir. Ben, şu sıraya getireceğim demek yerine "kazan kazan" mantığı çerçevesinde performans ve trafik artışı odaklı çalışıyorum. Zira sizin fazladan alacağınız organik trafik ve performans artışı sizin kazanmanız, sizin kazanmanız benim de kazanmam anlamına gelecek.

Yukarıda kullandığım teknik terimlerin anlamları ise şöyle:

Anahtar kelime: Kullanıcılar tarafından arama yaparken kullanılan kelimeler/cümlelerdir.

Aranma hacmi: Bir anahtar kelimenin yıl içerisinde toplam aranma sayısının 12 aya bölünmesiyle elde edilen sonuç.

Organik trafik: Doğal yollarla (anahtar kelimeler ile arama motoru üzerinden web sitenizi ziyaret eden ) kullanıcılar anlamına geliyor.

SEO Uzmanları ne kadar kazanır?

SEO uzmanı maaşları genellikle aylık olarak ödenir fakat ödenmesi gereken ücret birçok kritere göre değişebilir. Tahmini maaşlar (çalışmaları stajyer yapmıyorsa :) 4.000 - 5.000 TL bandı ile başlar, beklentilerinize göre 20.000 TL'ye kadar çıkabilir.

Ücretler neye göre belirleniyor?

Ücretlendirme yapılırken bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Ben şu kriterlerin sonucuna göre ücret belirlerim:

 • Web site teknik altyapı değerlendirmesi: Web siteniz alacağınız SEO hizmetini ne düzeyde karşılayabilir, teknik müdahale (etiket düzenleme, hız arttırma, UX desteği vb.) gerektirir mi?
 • Sektöre göre anahtar kelime saptama: Sektörünüzü her ne kadar bilseniz de aranma hacimleri (neyin ne kadar arandığı) hakkında fikir sahibi olmadan yatırım yapamazsınız. Anahtar kelimelerin rekabet oranları ve aranma hacimlerini belirleyerek ücretlendirebilmek adına saptanması gerekiyor.
 • Hizmet alanı: Almak istediğiniz hizmet Türkiye geneli mi şehir/bölge bazlı mı?
 • Hizmetin talep süresi: Talep ettiğiniz SEO hizmetinin dönemsel veya uzun vadeli olup olmadığı.
 • Genel analiz: Rakip analizi ve anahtar kelimelerin rekabet (zorluk) düzeyleri.

Yukarıda belirttiğim kriterler; kurgulanacak SEO stratejisini doğrudan etkiler dolayısıyla "şu kadar ücret" demek yanlış olur. SEO ücretlerini değerlendirirken "ödeyeceğiniz rakamlarla alacağınız hizmeti" kıyaslamanız, yapacağınız yatırımının ne kadar değerli veya anlamsız olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır.

SEO Konusunda size nasıl yardımcı olabilirim?

Benim çalışma sistemim muhtemelen şuana kadar karşılaştıklarınızdan farklıdır. Zira SEO çalışmalarımda tamamen sonuç odaklı (kazan kazan) mantığıyla çalışırım. Şöyle ki; SEO hizmeti almaya karar verdiniz diyelim, sözleşmemizi yaptık ve başladık. Belirlediğimiz şartlar dahilinde ön ödeme veya farklı bir ödeme talebinde bulunmuyorum. Yani web sayfanız trafik almaya başlamadan ödeme yapmanız gerekmiyor.

SEO hizmeti adı altında size neler sağlayabileceğimi göz atın. Marka değerinizi yükseltmeye hazır olun. İşte size sunabileceğim bazı avantajlar:

 • Markalaşma: SEO çalışmaları marka değerinizi yükseltir, markalaşmanızı sağlayabilirim.
 • Farklı tekniklerle rutin dışı trafik sağlarım: SEO çalışmalarında ek destek olarak kendi geliştirmiş olduğum Growth hacking (alışılmışın dışında fakat doğal ve nadiren bilinen) teknikleri ile organik (doğal kullanıcı) trafiğinizde ekstra (anahtar kelimelerinize ek) artışlar elde etmenizi sağlayabilirim.
 • Projenizi önemserim: Çok fazla müşteri kazanımı yerine, maksimum, etkili hizmet verebileceğim "az ama öz" hizmet anlayışına inanırım. Dolayısıyla SEO süreçleri kesinlikle benim tarafımdan yürütülür, sırf daha fazla kazanç elde edebilmek için ücretleri minimuma çekip projelerimi amatörlere taşere etmem.
 • Tasarım ve performans desteği: SEO danışmanlığının yanı sıra grafik tasarım ve web tasarım alanlarında uzman olduğum için web sayfanızın sürekli gelişmesini (UI, UX, performans vb.) ve güncel kalmasını (son teknolojilerin takibi ve entegresi konusunda) destek sağlayabilirim.
 • Kaliteli içerik: İçerik konusunda profesyonel ek destek aldığımdan, içerik üretimi ve içerikte kullanılması gereken görsellerin tasarımı vb. talepler tarafımca karşılanır, size yansıtılmaz.
 • Genel markalaşma ve itibar yönetimi: Çalışmalarımı Holistik SEO stratejileri ışığında gerçekleştirdiğim için, markanızın itibar yönetimine destek sağlayabilir, iyileştirmeler yapabilirim.
 • Disiplinli ve planlı süreç: Disiplinli çalışırım bu nedenle revize ve taleplere mümkün olan en kısa sürede geri dönüş sağlarım.
 • Aldığınız hizmetin karşılığını görürsünüz: Aylık raporlama, web site trafik izleme gibi seçeneklerle ile mevcut durumunuz hakkında detaylı bilgi almanızı sağlarım.

Sonuç olarak benimle çalışmak isterseniz vaatlere değil gözle görülür sonuçlara ödeme yaparsınız.

Kurumsal SEO hizmet kapsamı ve planlama

Kurumsal SEO hizmeti almaya karar verdiğinizde, nasıl bir planlama yapılacağını, ücret ve sürenin neye göre belirlendiğini kısaca sizi nasıl bir senaryonun beklediğini aşağıdaki yazıları okuyarak öğrenebilirsiniz.

Hedef belirleme ve analiz:

Bu kısım ilk ve en önemli adımdır. Diyelim ki aracınızla seyahate çıkacaksınız. İlk olarak yol haritası ve yol alacağımız aracın durumuna (Lastikler sağlam mı, yakıt durumu ve motor suyu tam mı vb.) bakmanız gerekir değil mi?

 1. Nereye gideceksiniz, planınız, yol haritanız ne?
 2. Yol kat edeceğiniz aracın durumu ne?

Her şeyden önce hedeflerinizin belirlenmesi ve web site teknik altyapınızın incelenmesi gerekiyor. Zira teknik altyapınızın yani yola çıkacağımız aracın "güvenli ve sağlam" olması gerekiyor.

Hedef anahtar kelimelerin belirlenmesi:

Sektöre yabancı olduğunuz için siz "A anahtar kelimede" yükselmek istiyor olabilirsiniz fakat bu anahtar kelime, kullanıcılar tarafından fazla aranmıyor olabilir. Dolayısıyla "neyin ne kadar arandığını" saptayarak, sunduğunuz hizmet modeli nispetinde "markalaşmanıza yardımcı olabilecek ve en çok tık getirebilecek" anahtar kelimeleri belirliyorum.

Rakip analizi:

Belirlediğim anahtar kelimelerle sektörel rakip analizleri yaparak neler yapılması gerektiği konusunda strateji hazırlıklarına başlıyorum.

 • Ne kadar rakibiniz var?
 • Neler yapmışlar?
 • Neler yapıyorlar, konumları ne?

Strateji belirleme:

Hedef belirleme, hedef anahtar kelime seçimi ve rakip analizi sonrası; tahmini zaman, maliyet ve tahmini başarı vadesini içeren SEO stratejisi belirliyorum. Bu sebeple her şey belirli planlamalar dahilinde ilerliyor.

Raporlama:

Bu son adımda, mevcut durumunuzun ilerleyişi ile ilgili aylık periyotlarla rapor hazırlıyor, detaylı bilgi almanızı sağlıyorum.

Raporun içeriğinde ise şunlar var
 • Hedef anahtar kelimelerle ilgili ilerleme/gerileme var mı?
 • Web site ziyaretçi sayısında artış oluyor mu?
 • En çok hangi hizmet/ürün dalları ilgi görüyor?

SEO Uzmanlığı hafife alınmamalıdır. Zira Google çok büyük bir pazar ve kazancınızı doğru oranda arttırmanın en iyi yolu da profesyonellerle çalışmaktan geçer. Sormak istediğiniz tüm sorular ve güncel teklif almak için sağ alt köşede yer alan WhatsApp butonunu veya iletişim alanını kullanabilirsiniz.

SEO Hizmeti Süreçleri

Alacağınız Profesyonel SEO hizmet süreçlerine göz atın.

BİLGİ

İlk adımda sektörünüz ve pazarlamaya çalıştığınız ürün veya hizmet ile ilgili detaylandırılmış bilgi verin.

STRATEJİ

Birlikte, size en uygun stratejiyi belirleyelim.

TEKLİF

Belirlemiş olduğumuz stratejiyi teklife dönüştürerek çalışma şartlarımızı netleştirelim!

BAŞLAYALIM!

Teklifi onaylamanız durumunda sözleşmemizi yapalım ve markalaşmaya başlayın!

Seo uzmanı blog

Arama Motoru Optimizasyonu uzmanı blog sayfası ile güncel SEO trendleri hakkında bilgi sahibi olun.

SEO Uzmanı Soru - Cevap

SEO hizmeti ile ilgili en sık sorulan sorular ve cevapları

SEO öğrenmek için yüzlerce ücretsiz kaynak var ancak şahsi kanaatime göre "en iyi öğrenme şekli deneyimleme" diyebilirim. Öğrenmek için okumak, izlemek veya dinlemek zorundasınız ancak öğrendiklerinizi uygulayamıyorsanız öğrenmiş sayılmazsınız. Hani atalarımız demiş ya "söz uçar yazı kalır" diye, çok doğru. Bu nedenle öğrenmeniz gereken belli başlı kuralları öğrenerek başlayabilirsiniz. Hata yapma konusunda endişelenmeyin, hatalar olmadan başarı gelmiyor. Uzman olabilme serüvenine başlarken neleri bilmeniz gerektiği konusunda kısaca bilgiler vermeye çalışacağım;

 • Sabır, merak ve cesaret: SEO öğrenmek ciddi sabır, merak, ve cesaret gerektirir. Öyle ki "başarısızlığı kabullenmiyorum", "bu da neymiş, hemen öğrenmeliyim" ve "ben yaparım" diyebilecek potansiyele sahip olmalısınız. Bunlardan bir yada birkaçı eksikse başarıyı elde etmeniz oldukça zorlaşabilir.
 • Teknik altyapı bilgisi: Web sitesi teknik altyapısını çok iyi bilmelisiniz. Kodlama bilginiz olmasa bile, neyin ne işe yaradığını bilmeli, SEO'nun sizden istediklerini yerine getirebilecek potansiyelde olmalısınız. Mesela; Web site hızı, etiket kullanımı, içerik düzeni vb. gibi bir çok konuda teknik bilginiz olmalı.
 • Birlikten güç doğar: SEO yolculuğu boyunca bir çok talep ve güncelleme ile karşı karşıya kalacaksınız. Bu nedenle sosyal medya, içerik yönetimi, grafik ve web tasarım departmanları ile hiç olmadığınız kadar yakın olmanız gerekecek. Eğer ortak bir çalışma düzeni oluşturamazsanız başarıyı elde etmeniz çok zor.
 • Deneyimleme: Bu kısım yanlış yapmaktan çekinmeden öğrendiklerinizi pekiştirmeniz gereken alan. Fakat bir defa değil, sürekli. Yüzmeyi öğrenmek için o havuza atlamalısınız. Belki bir süre su yutacaksınız ancak gerekli deneyimi kazandıktan sonra balık gibi yüzebileceksiniz.

Evet, diğer arama motorlarıyla ilgili hizmet desteğim bulunmuyor. Zira pastanın oldukça büyük bir bölümü Google'a ait, bu sebeple sadece Google arama motoru optimiasyonu hizmeti veriyorum.

Başarılı ve sonuç odaklı SEO süreci için yeterli bilgi ve deneyim şarttır. Her SEO uzmanın kendisine has growth hacking teknikleri olsa da, yapılması / üstlenilmesi gereken iş yükünü şöyle sıralayabiliriz;

 • Organik ve potansiyel kullanıcı odaklı çalışmalar yaparak trafiği arttırmak
 • Markalaşmayı sağlamak
 • Rakip analizi yapmak
 • Dönüşüm oranlarını arttırmak
 • Farklı departmanlarla iç içe ve uyumlu çalışmak
 • Teknik sorunları saptayarak çözülmesine katkıda bulunmak ve yine tasarım ve performans desteğine katkıda bulunmak
 • Kaliteli içerik üretmek veya üretilmesini sağlamak
 • Planlı ve sabırlı çalışmak vb.
 • Ölçüm ve raporlama yapmak
Gibi bir çok iş yükü yönetir / üstlenirler.

Benimle çalışmaya karar verdiğinizde;

 • Boş vaatlere değil sonuçlara ödeme yaparsınız.
 • Rutinin dışında web site trafiği almanızı sağlayabilirim bu da markalaşma ve tanınmanızı sağlar / hızlandırır. Ek olarak markanızın bir kaç alanda değil genel anlamda büyümesini ve tanınmasını sağlarım.
 • Web ve grafik tasarım konusunda 10+ yılı aşkın deneyimim var bu nedenle web sayfanızın ihtiyacı olabilecek tüm teknik konularda destek sağlayabilirim. Farklı kişi/şirketlerle uğraşmak zorunda kalmaz, tam performans alırsınız.
 • Bu çalışmalar çerçevesinde hizmet / ürün satışlarınızı en verimli şekilde pazarlar, satış hacimlerinizi tatmin edici seviyelere çıkarabilirim.
Sonuç olarak projenizi önemser, gerekli ilgi ve alakayı gösteririm. Çünkü yaptığım işi sadece para kazanmak için yapmıyorum, başarı da benim için harika bir ödül.

Arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda kendisini ispatlayacak çalışmalara imza atmış, deneyim kazanmış ve uzmanlaşmış kişilere SEO Uzmanı denir.

Kullanıcı deneyimi tasarımı, kullanıcı memnuniyet oranlarını arttırma açısından  gerekliliktir. SEO olsun olmasın kullanıcı deneyimi ele alınarak yapılan web tasarım çalışması her açıdan size kazanç sağlar. Kullanıcı memnuniyeti demek Google gözünde değer kazanmanız demektir. Çünkü Google'nin önerdiği web sitesinden memnun kalan kullanıcının Google'ı tekrar kullanma olasılığı fazladır. Dolayısıyla kullanıcı odaklı bir web sitenizin olması Google açısından oldukça değerlidir ve bu sayede SEO'da kalite puanınız artar.

SEO dünyasında sıklıkla karşılaşabileceğiniz ve önemli kavramlar arasında yer alan backlink, bir web sitesinden başka web site veya sitelerine verilen link/linklere denir.

Black hat SEO; Arama Motorlarında farklı manipülasyon ve hile yöntemleri ile kısa vadede yükselme amacı ile uygulanan (link veya içerik gizleme, spam anahtar kelimeler kullanma vb.) tekniklerdir. Bazı kısa vadeli sonuçları olsa da "saman alevi" niteliğindedir. Bu tekniğin uygulanması Arama motorları tarafından ciddi cezalar almanıza neden olabilir. Bu nedenle kesinlikle tavsiye edilmez.

Web sitenizin teknik yeterliliği SEO'nun en önemli kısmını oluşturur. Örnek vermek gerekirse; Nasıl ki yeni bir bina inşa edilirken kullanılan çimento oranı, demir cinsi/oranı, tuğla cinsi/kalitesi vb. sağlamlığı/dayanıklılığı yakından etkiliyorsa, web sayfanızın teknik yeterlilikleri de benzer ölçüde etkiler. Bu bağlamda rakiplerinizden daha güçlü olamazsanız bu yarışı kazanamazsınız.

Planlarınız kısa vadeli değil, kalıcı olarak markalaşmak ve etkileşimi düzenli olarak arttırmak ise kesinlikle SEO çalışmasını tercih etmelisiniz. Zira bir süre sonra ödemeleriniz sabit kalacak ve trafiğiniz ters oranda artmaya devam edecektir. SEO'yu en avantajlı kılan özelliklerden biri de budur.

Türkçe karşılığı "Arama Motoru Optimize edicisi / SEO Uzmanı" demektir.

Bölgesel SEO çalışmaları da denebilir. Belirli şehir veya ilçe/semtlerde SEO çalışmaları yapmak anlamına gelir.

Her uzmanın kendi stratejilerine göre SEO analiz programı seçimleri olsa da bazı popüler programlar hemen her uzman tarafından tercih edilir. Bunların birkaçı ise şunlar;

 • Ahrefs
 • SEMrush
 • Moz
 • DeepCrawl
 • SEOmonitor
 • Screaming Frog
 • KWFinder

Social Media Marketing (SMM) hiç kuşkusuz en etkili dijital pazarlama kanallarından biridir fakat SEO ile kıyaslamak doğru olmaz. SMM de yine Ads gibi mevcut strateji durumunuza, beklentilerinize göre etkiler değişebilir. Fakat "ne kadar köfte, o kadar ekmek" mantığında çalıştığı için, atabileceğiniz yanlış adımlar cebinizi yakabilir. Bahsettiğim gibi SMM ve ADS kanallarını birbiri ile kıyaslamak yerine hepsini iç içe takviye güç olarak kullanmak çok daha etkili sonuçlar doğurabilir.

Sadece hizmet sektörü konusunda, kurumsal alanlarda yardımcı olabilirim. Online satış yapmıyorsanız ürün pazarlama bazlı SEO çalışmaları yapıyorum.

Bir çok müşterim tarafından sorulan bir soru. Tamamen stratejiniz, hedeflerinizle ilgili. Eğer 4-9 ay beklemek istemiyorsanız Google Ads reklamını denemek daha mantıklı zira hızla bir reklam kampanyası oluşturup ürün veya hizmetinizi pazarlayabilirsiniz. SEO uzun vadeli bir yatırımdır bu nedenle Ads ile kıyaslamak doğru olmaz fakat çok fazla avantaj sağlar. Sonuç olarak; Kısa vadeli veya dönemsel hedefleriniz varsa Ads, uzun vadeli etkili sonuçlar için SEO mantıklı olabilir. Bu iki stratejinin birleştirilerek uygulanması hatta üzerine biraz da SEM serpiştirilmesi sonucunda harika lezzetler ortaya çıkabilir :)

Çok değişken bir soru. Zira;

 • Sektöre
 • Rekabet durumuna
 • Domain yaşınıza ve geçmişine
 • Teknik altyapıya vb. göre sonuçlar değişebilir.
Tahmini olarak süre vermek gerekirse 4 ay ile 9 ay denebilir.

Tabii ki ek iş olarak "yüzeysel anlamda" yapabilirsiniz fakat SEO'yu öğrenmek ciddi zaman, merak ve emek gerektirir. Profesyonel olabilmek için bu alanda en az 3-4 yıl aktif olarak çalışmalı, birçok şeyi deneyimleyerek öğrenmelisiniz.

Eğer aktif olarak SEO çalışmaları yapmış, farklı deneyimler edinmişse kişisel fikrim, 3-4 yıl yeterli olabilir.

Kesinlikle evet. SEO'da başarılı sonuçlar almak istiyorsanız doğal "white hat" stratejisi en uygun olanıdır. Aksi durumda kısa sürede parlayan yıldızınız sönüverir.

İLETİŞİM BİLGİLERİM

Aşağıdaki iletişim bilgileri ile bana ulaşabilirsiniz.

+90 506 671 59 88
info@ogocer.com