ARAMA MOTORU OPTİMİZASYONU: SEO

Arama
 • Özkan Göçer
 • |
 • SEO

Bu yazımda; günümüz rekabetçi pazarında her geçen gün önem düzeyini arttıran ve en önemli dijital pazarlama stratejilerinden biri olan SEO'yu ele almaya çalışacağım.

Arama motorları, bir gün içerisinde milyarlarca kullanıcıya hizmet sağlamaktadır. Bir web siteniz, çevrimiçi mağazanız veya bloğunuz varsa SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) hedeflerinize ulaşmanızda en büyük destekçiniz olacaktır.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization kelimelerinin kısaltması olan SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Google; arama motoru kullanıcılarına, aradıkları sorunun cevaplarını sıralarken çeşitli algoritmaları kullanır.

Bu algoritmalarda başarılı olabilmek için, yılın bazı zamanlarında Google tarafından çeşitli açıklamalar yapılır. Bu açıklamalar doğrultusunda SEO ile optimizasyon uygulanan siteler, bu sürekli gelişen algoritmalar içerisinde üst sıralara yükselir. Blogları, çevrimiçi mağazaları, firma web sitelerinin tamamını kapsayan sayfaların arama motorlarının verdiği sonuçlarda daha çok ziyaretçi alabilmesi için yapılan çalışmaların bütününü kapsar.

Kısaca SEO, web sitesinin ziyaretçi sayısının organik bir şekilde arttırılması adına yapılan çalışmaların bütünüdür. Bunun için web sitelerinin arama motorlarına uygun hale getirilmesi gerekir.

SEO Nasıl Çalışır?

Bir arama motoru potansiyel olarak sorularınıza cevap verebilecek niteliktedir. Kullanılan arama motoru internette bulunan ilgili sonuçları toplayan tarayıcılara sahiptir. Tarayıcılar ilgili sonuçları bir dizin oluşturmak için sıralar. Bu dizin sorgunuzu bu sonuçlar ile eşleştirmeye çalışan algoritmalar ile çalışır.

seo nasıl çalışır

Algoritmalar; hızlı, kullanıcı dostu ve SEO çalışmaları yapılan siteleri daha üst sıralarda listeleyerek ödüllendirir.

SEO'nun Önemi

Sürekli gelişen dijital Dünya'da öne çıkmak ve bu sayede güvenilirlik yaratmak büyük önem taşımaya başlayınca, SEO etkisi önemini oldukça arttı. Eski dönemlerde farklı manipülasyon hamleleri (black hat SEO) ile üst sıralarda listelenmeniz mümkündü.

Fakat teknolojinin gelişmesi ile birlikte yeni algoritmalar geliştirildi ve hangi web sayfasının daha üst sıralara çıkacağını bu algoritmalar karar veriyor. Dolayısıyla SEO'nun önemi oldukça artıyor.

SEO, web sitesinin etkileşimini artırarak daha fazla göz önünde bulunmasına katkı sağlar. Daha üst sıralarda olan markaların bilinirliğini artırır. Bu da kullanıcıların gözünde güvenli bir izlenim yaratmak anlamına gelir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışmaları, temel olarak 5 başlık altında toplanabilir:

 1. Strateji Belirleme: En önemli adımlardan biri strateji belirlemedir. Rakip analizi yapılarak belirlenen doğru strateji ile başarılı bir çalışma ortaya koymak kaçınılmazdır. Rakip analizi çalışması, benzer web sitelerinin tespit edilmesi ile başlamaktadır.
 2. Teknik Çalışmalar: Teknik SEO çalışmaları atlanılmaması gereken önemli bir adımdır. Kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesinin yanı sıra arama motorlarının da optimizasyonunun iyileştirilmesi gerekiyor. Teknik SEO çalışmaları; indeksli sayfaların kontrolü, yinelenen içeriklerin engellenmesi, taranma istatistiklerinin analizi, optimize edilmiş görseller, kopya sitelerin engellenmesi gibi çalışmaları kapsamaktadır.
 3. Site İçi Çalışmalar: Site içinde yapılması gereken SEO çalışmalarını kapsar. Kategori ve alt kategori sayfalar içerisinde meta etiketlerin belirlenmesi, görsel altı etiketlerin belirlenmesi, içerik çalışmaları ve iç linkleme çalışmaları bunlara dahildir.
 4. Backlink Çalışmaları: En kolay tanımıyla backlink mevcut web sitesinden başka bir siteye referans verilmesidir. Bancklinklerin kalıcı olması ilk aşamada büyük önem taşımaktadır. Konu ile ilgili yapılan backlinkler arama motoru optimizasyonunu artırmaktadır. Kullanım sıklığı, teknik özelliklerine dikkat edilmeli ayrıca zararlı backlink tespiti yapılmalıdır.
 5. Ölçümleme: Ölçümleme olmadan başarıya ulaşılabilirlik kontrol edilemez. Planlı ve düzenli aralıklar ile ölçümleme yapmak başarıyı gözle görülür bir şekilde ortaya koyar. Google Analytics, Google Search Console gibi araçlar ölçümleme yapmak için uygundur.

seo'nun önemi

SEO İşletmenize ne gibi avantajlar sağlar?

Doğru uygulanan ve düzenli ölçümleri yapılan SEO çalışmaları kısa sürede faydasını gösterecektir. SEO, İşletmelere birçok konu da avantaj sağlamaktadır.

SEO'nun İşletmenize sağlayabileceği en önemli avantajlardan biri, işletme maliyetlerini oldukça düşürmesidir. Uyumlu anahtar kelimeler ile Google AdSense puanı arttığı için otomatik olarak buraya harcanan maliyet azalacaktır. Dahası, Organik aramalarda bulunabilir olacağınızdan reklam giderleriniz oldukça düşecektir.

Bunların yanı sıra marka prestijini arttıran SEO, göz önünde olan marka güvenilirlik katsayısını artıracaktır. İşletmeye duyulan ilgi tüm bunların doğrultusunda artacaktır.

Başarılı SEO çalışmaları yapılabilmesi için her işletmeye özel uygun stratejiler belirlenmektedir. Bu bağlamda; işletmenin organik trafiği, marka bilinirliği, kullanıcı etkileşimi artmaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu fiyatları nasıl belirlenir?

SEO fiyatları, belirli faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Fiyatlar net olmamakla birlikte, çalışmanın niteliğine göre değişebilmektedir. Anahtar kelime sayısı, rekabet durumu, anahtar kelime hacimleri, mevcut web sayfanızın teknik durumu vb. gibi etkenlere göre değişebilmekle birlikte genelde aylık olarak fiyatlandırılır.

seo işletmenize neler katar

SEO'da nelere dikkat edilmelidir?

Başarılı bir SEO çalışması için bazı hususlara özellikle dikkat edilmelidir.

Doğru Anahtar kelimeleri seçin:

Öncelikle doğru anahtar kelimeler belirlenmelidir. Anahtar kelime araştırması ile arama motorlarına ve içeriğe uygun anahtar kelimeler tercih edilmelidir. Başlangıç düzeyinde SEO çalışması için, rekabet düzeyi düşük anahtar kelimeleri tercih etmek daha doğru olacaktır.

Rakip analizi şart:

SEO'da başarıya giden yollardan biri de rakip analizi yapmaktan geçer. Hangi anahtar kelimeleri hangi yoğunlukta kullanmanız gerektiğini, içerik oluşturma stratejilerini, web site teknik yeterliliklerini vb. rakip analizi yaparak belirleyebilirsiniz.

İçeriğin önemi oldukça fazla:

Bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta ise, içerik üzerinden anahtar kelime elde etmek yerine anahtar kelime üzerinden uygun içerik üretilmesidir. En uygun içerik tipi; linkler ile desteklenen ve kullanıcıya hitap eden içeriklerdir.

Tekrarlanan içerik engellenmelidir. Kullanıcı ile doğrudan iletişim, içerik üzerinden kurulmaktadır. Dolayısıyla ön plana çıkması oldukça önemlidir. İçerik başlıklarında anahtar kelime kullanımı SEO için önemli bir püf noktadır. Dikkat çeken başlıklar ile bu durum desteklenmelidir.

Çeşitli araçlar ile trafiği fazla olan linkler tespit edilmeli ve kullanımına dikkat edilmelidir.

Backlink çalışmaları olmazsa olmazlardan:

Rakiplerinizin link yapısını (backlinkleri) inceleyerek, aynı yerlerden link almanız size büyük avantajlar sağlar. Web sitenizdeki zararlı linkler tamamen kaldırılmalıdır.

Kullanıcı deneyimi de önemli:

SEO, Kullanıcı deneyimi memnuniyeti açısından oldukça önemli bir husustur. Bu nedenle web sayfanızın UX kriterleri gözetilerek tasarlanması veya mevcut tasarımlarınız üzerinde bu yönde iyileştirmeler yapılması size avantaj sağlayacaktır.

SSL Sertifikaya dikkat:

SSL sertifikası web sitesinin kimliğini doğrulayan dijital bir imzadır. SSL sertifikası edinmek arama motorlarının web sitenize olumlu puan vermesine neden olmaktadır.

Teknoloji ile iç içe olun:

Güncellenen algoritmalar yakından takip edilmelidir. Böylece güncele uygun stratejiler belirlenebilecektir.

Tüm bu dikkat edilmesi gereken SEO kriterlerini göz önünde bulundurarak yapacağınız çalışmaların neticesinde, başarı kaçınılmaz olacaktır.

Bunların yanı sıra başarılı bir SEO deneyimi için;

 • Özgün ve üretken ol
 • Sabırlı ve dürüst ol
 • Melahat kadar meraklı ol :)
 • Araştırmacı ve takipçi ol

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın