Adım Adım SEO Uyumlu Makale Yazma ipuçları
 • Özkan Göçer
 • |
 • SEO

Google’da herhangi bir konuda arama sorgusu yapıldığında organik arama sonuçlarında ilk sırada yer alan linkin tıklanma oranı %33 civarında iken bu oran ikinci sıradaki bir web sitesi için %17 civarıdır. Bu oran, aşağı sıralara inildikçe daha da düşer.

Arama motorlarında üst sıralarda çıkmanın bu denli fark yaratması SEO’yu ve SEO uyumlu makale yazmayı çok daha önemli kılar.

Bu yazıda ne öğreneceksiniz? Siz de bu yazıda, içerik hazırlarken hangi noktalara dikkat ettiğinizde SEO uyumlu bir makale hazırlayabileceğinize dair ipuçlarını göreceksiniz.

SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO uyumlu makaleler, arama sorgusu yapıldığında bu yazıların yer aldığı web site linkinin Google, Yandex gibi arama motorlarının üst sıralarında gösterilmesi için hazırlanan içeriklerdir.

seo uyumlu makale nedir

İçerikler kullanıcı odaklı olmalı. Arama motorlarının zaman zaman algoritmalarını değiştirmesi, SEO konusunda atılması gereken adımların önem sıralamasını farklılaştırsa da, arama motorlarının temel hedefinin kullanıcıya yarar sağlamak olduğunu unutmamakta fayda var. Bu sebeple hazırlanan içeriklerin fayda odaklı olması ve kullanıcıya değer katarak yardımcı olması gerekir.

Kullanıcının hedef kitlesini tanıyın. kullanıcının ne istediğini, o yazıda ne arıyor olabileceğini bilirseniz, hedef kitlenizi tanırsanız ve yazınızı anahtar kelimelerle doldurmak yerine bu kitlenin ihtiyacını karşılamaya çalışırsanız SEO uyumlu makale hazırlamak için belki de en önemli adımı atmış olursunuz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Kaliteli içerik oluşturmak gerek kullanıcı trafiği elde etmeniz ve arama motorlarında üst sıralara çıkabilmeniz için oldukça önemlidir. Kaliteli makaleler kullanıcıları çeker, mutlu eder. Kullanıcı mutluluk ve memnuniyetinin de SEO açısından oldukça önemli olduğunu düşünürsek, SEO uyumlu makale yazmak aslında her açıdan kazanmanızı sağlar.

Peki SEO uyumlu makale nasıl yazılır?

1) Birinci Adım: Hedef kitlenizi seçin ve tanıyın.

Nasıl bir iş kurarken hedef kitlenizi belirlemeniz gerekiyorsa SEO uyumlu makale yazmaya başladığınızda da kime hitap ettiğinizi bilmeniz gerekir. Bu noktada kimlerin makalelerinizi okumasını istediğinize karar vermelisiniz.

hedef kitlenizi belirleyin

Hedef kitlenizi seçtikten sonraki en önemli adım ise bu kitleyi tanımak. Bunun için sormanız gereken iki önemli soru var:

 • Hedef kitleniz ne istiyor?
 • İnternette ne arıyorlar?

Ne istediklerini bilin. Hitap ettiğiniz kesim yazdığınız konuyla ilgili tavsiye istiyor, farklı bir bakış açısı veya bir problemine çözüm arıyor olabilir. Kullanıcılarınızın ne istediğini bilmek, size hem anahtar kelime seçimi konusunda destek sağlar hem de makalenizi yazarken hangi noktalara değinmeniz gerektiğini görmenize imkan tanır.

Hedef kitlenizi tanımanızın bir diğer avantajı da hazırladığınız yazıda nasıl bir dil kullanmanız gerektiğini anlamınızı sağlamasıdır. Yazıda ben, sen, biz, siz gibi farklı hitaplar tercih edebilir; profesyonel ya da samimi bir dil seçebilirsiniz. Yazıda fotoğraf, grafik, video ya da gif gibi çeşitli görsellerin kullanımına da bu şekilde karar verebilirsiniz.

Küçük anketler yapın. Kullanıcıları daha iyi anlayıp onlar için daha yararlı içerikler oluşturmak için Google Forms gibi anketlerden yararlanabilirsiniz. Cevaplardan yola çıkarak daha doğru anahtar kelimeler seçebilir, yazılarınızın konularını belirlerken yine bu yanıtları göz önünde bulundurabilirsiniz.

2) İkinci Adım: Başlıklardan ve alt başlıklardan yararlanın.

Başlıklar ve alt başlıklar, kullanıcılarınızın yazıda hangi konulara yer verildiğini anlamasını kolaylaştıracağı gibi onlara hızlıca göz atma imkanı da verir.

başlıklar ve altbaşlıklardan yararlanın

Örneğin; grip hastalığıyla ilgili 1500 kelimelik bir makale yazdığınızı varsayalım. Bu yazıda hastalığa neden olan faktörleri, hastalığın belirtilerini ve gribe nelerin iyi geldiğini detaylı ve açıklayıcı bir şekilde yazmış olabilirsiniz. Bu noktada iki farklı senaryo var:

 • Yazınızda yeterli sayıda alt başlık kullanmazsanız bu uzun içeriği okumak kullanıcı kitlenizi oldukça yorar. Hatta, sayfaya tıkladıktan hemen sonra geri çıkıp başka bir sayfayı açmasına da sebep olabilir.
 • Yazınızda yeterince alt başlık kullandıysanız kullanıcı kitlenizin makaleyi okumasını kolaylaştırmış olursunuz. Bunun haricinde, sayfaya asıl giriş amacı sadece hastalığın belirtilerini öğrenmekse ilgili bölümü rahatça bulabilir ve sonrasında sayfadan memnun bir şekilde ayrılabilir.

Başlıklarla ilgili aklınızdan çıkarmamanız gereken diğer noktalar ise şu şekildedir:

 • Başlığa anahtar kelime ile başlayın.
 • Anahtar kelimenin ek almaması gerektiğini unutmayın.
 • Başlıklar için H1, H2, H3 gibi etiketleri kullanın.
 • Ana başlıkta 60 karakteri aşmamaya özen gösterin.
 • Sayfa başlıklarını çok kısa veya çok uzun yapmayın.

Bu noktalara dikkat ettiğinizde hem kullanıcıya fayda sağlarsınız hem de arama motoru robotlarına içeriğinizi daha kolay bir şekilde anlamlandırma imkanı sunarsınız.

3) Üçüncü Adım: Anahtar kelime seçimine dikkat edin.

Eğer Profesyonel SEO hizmeti almıyorsanız, anahtar kelime seçimi konusunda çok dikkatli olmalısınız. Zira yanlış anahtar kelimelere yatırım yapmanız, zaman ve para kaybına neden olabilir.

anahtar kelimelerinizi belirleyin

Herhangi bir konuda makale yazmaya başlamadan önce seçtiğiniz konuyla ilgili anahtar kelimeleri belirlemeniz gerekir. Bunun için Ahrefs, Google Trends ya da Keyword Tool gibi SEO araçlardan yararlanabilirsiniz.

Anahtar kelime kullanımıyla ilgili dikkat etmeniz gereken konular şu şekildedir:

 • Anahtar kelimeleri yazının içerisinde çok fazla veya çok az kullanmayın. İdeal anahtar kelime yoğunluğu %2,5-3 arasında olmalıdır.
 • Anahtar kelimelerin ek almaması gerektiğini unutmayın. Örneğin; anahtar kelimeniz “dijital pazarlama” ise bunu “dijital pazarlamanın” ya da “dijital pazarlamaya” şeklinde kullanamazsınız.
 • Anahtar kelimeler, yazının içinde homojen dağılmalıdır.
 • Anahtar kelimeyi başlıkta, URL’de ve meta description’da kullanmayı unutmayın.

Anahtar kelime kullanımıyla ilgili bu konulara dikkat etmeniz, makalenizin SEO uyumlu olmasına katkı sağlar.

4) Dördüncü Adım: Görsel kullanımına önem verin.

Yazınızda kullandığınız görseller, içeriği daha güzel göstermenin yanı sıra tıpkı başlıklar gibi yazıyı bölerek hem kullanıcılara kolaylık sağlar hem de onların ilgisini çekerek sıkılmalarını önler. Yazınızın içeriğine göre fotoğraf, gif ya da video gibi farklı türde görseller kullanabilirsiniz.

görsel kullanımı

Görsel kullanımında dikkat etmeniz gereken noktalar ise aşağıdaki gibidir:

 • Yüksek çözünürlükte, kaliteli görseller kullanın.
 • SEO uyumlu makale hazırlamak için görselleri uygun şekilde isimlendirin. Arama motoru robotları görselleri okuyamazlar; ama dosyalara koyduğunuz isimleri okuyabilirler. Bu sebeple bir görseli “resim1” olarak adlandırmak yerine yazdığınız konuyla ilgili olacak şekilde isimlendirin. Kullanıcıların da bazen sadece görsellerde arama yaptığını unutmayın.
 • Yüksek boyuttaki dosyaların sayfanın açılma hızını kötü etkilediğini ve bu durumun da SEO’ya olumsuz yansıdığını aklınızdan çıkarmayın.
 • Stock fotoğraflar, ücretsiz ya da düşük maliyetli olduğu için ilk tercihiniz olabilir. Ama bu tür fotoğraflar donuk bir izlenim verdiği için kullanıcıların ilgisini pek çekmez ve aynı fotoğraflara başka sayfalarda da rastladıkları için onlara sıkıcı gelebilir. Stock fotoğraflar yerine Canva gibi tasarım araçları kullanabilir ya da profesyonel bir tasarımcıdan destek alabilirsiniz.

Görsellerle ilgili olarak bu konulara dikkat ettiğinizde yazınızın paylaşılma olasılığının artacağını ve bu sayede daha fazla kişiye ulaşabileceğinizi unutmayın.

5) Beşinci Adım: İçerik optimizasyon araçlarını kullanın.

Bir makale yazmaya başlamadan önce anahtar kelime seçerken, başlık oluşturma aşamasında karakter sayarken, içeriği hazırladıktan sonra intihal ya da daha sık kullanılan haliyle plagiarism kontrolü yaparken SEO araçlarını kullanmak işinizi oldukça kolaylaştırır.

seo araçlarını kullanın

Yazma aşamasında size büyük bir rahatlık sağlayacak araçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Google Trends: Bu araç, seçtiğiniz anahtar kelimeyi analiz etmenize yardımcı olur. Bir kelimeyi arattığınızda belirli bir zaman dilimi içerisinde arama hacminin nasıl değiştiğini, hangi bölgelerde daha çok aratıldığını, arama hacminde artış gösteren ilişkili konuları ve sorguları görebilirsiniz.
 • Keyword Tool: Anahtar kelime seçimi konusunda önerilerde bulunan bu araç, istediğiniz dildeki/bölgedeki bir aramayı analiz etmenizi sağlar. Bu sayede yaptığınız sorguyla ilgili anahtar kelimeleri, bu kelimelerin aylık arama hacimlerini, bu hacmin bir yıl içerisinde nasıl değiştiğini, tıklama başına maliyetini (CPC) ve rekabet gücünü görebilirsiniz.
 • Small SEO Tools: Bu araç, içerisinde birden fazla analiz programı bulundurur:

Keyword Density Checker: Bu program, kopyaladığınız metni ya da URL’yi tarayarak hangi kelimeyi kaç defa kullandığınızı gösterir. Bu sayede bazı kelimeleri çok fazla ya da gereğinden az kullanmanın önüne geçebilirsiniz.

google trends

Plagiarism Checker: Kopyaladığınız metni ya da URL’yi analiz ederek diğer sayfalardaki yazılarla karşılaştıran bu program, hazırladığınız makalenin ne kadar özgün olduğunu gösterir. Başka hiçbir kaynaktan yararlanmadan, tamamen kendiniz yazdığınız yazılarda bile kelime sıralamasının benzemesi sebebiyle küçük bir oranda da olsa intihal çıkabilir. Plagiarism Checker, böyle bir durumda hangi cümleyi değiştirmeniz gerektiğini size gösterir.

 • WordCounter360: Bu araç da yazdığınız metni kopyaladığınızda makalede kaç kelime olduğunu, boşluklu ve boşluksuz karakter sayısını belirtir. Bunun haricinde hangi kelimenin kaç kere kullanıldığını da hem sayı hem de yüzdelik olarak gösterir.

Sonuç; Content is King

Bill Gates’in yıllar önce söylediği gibi “content is king”. İçerik SEO açısından çok önemlidir. Siz de içerik hazırlarken yukarıdaki ipuçlarına dikkat ederseniz; zayıf içeriklerinizi tespit edebilir, güçlendirebilir ve SEO uyumlu makaleler hazırlayabilirsiniz. Bu sayede arama motorlarındaki konumunuzu iyileştirerek potansiyel müşteri sayınızı arttırabilirsiniz.