BACKLİNK NEDİR, KALİTELİ BACKLİNK NASIL ALINIR?

Backlink nedir, Kaliteli Backlink Nasıl Alınır?
 • Özkan Göçer
 • |
 • SEO

Bu yazımda, web siteleri ve arama motoru optimizasyonunun en önemli yapı taşlarından biri olan backlinkin ne olduğunu, amaçlarını, nasıl elde edilmesi gerektiğini ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatmaya çalışacağım.

Tabii ki örneklerimi yine interaktif pazarın en çok tercih edilen arama motoru olan Google üzerinden vereceğim.

Backlink nedir?

Backlink, A sitesinin B sitesine link vermesi (refere etmesi/referans olması) anlamına gelir. Backlink, hem kullanıcı yönlendirmeleri hem de arama motoru optimizasyonu açısından oldukça önemlidir. Banner, video veya doğrudan link şeklinde verilebilir.

Backlinklerin veriliş amacını gösteren ve rel tagı ile birlikte Sponsored (Bağlantının ücretli yani sponsor bağlantı olduğunu gösterir.) ve ugc (Blog veya makale yorumlarındaki linkler için kullanılır.) etiketlerinin kullanılması önerilir.

backlink nedir

Backlink ne işe yarar, tam olarak amacı nedir?

Backlinklerin temel amacı, doğal yönlendirmelerle kullanıcıların aradıklarını bulmalarını sağlayabilecek bir internet ortamı yaratılmasına katkı sağlamaktır.

Bir örnekle açıklayayım;

Konumuz “araba” olsun. Ben “arabalar” hakkında bir makale yazdım ve bu makale içerisinden kullanıcıları daha farklı detaylara erişebilmesi veya ilgili konunun asıl muhatabının kaynağına gidebilmesi için konu içerisinde sayfa linki paylaşıyorum.

Mesela örnek cümle şu olsun: Audi'nin yeni üretimi olan A8 L kasasına ulaşmak için şuraya tıklayabilirsiniz.

Dikkat ettiyseniz yukarıdaki cümlede bir yönlendirme yaptım, yani backlink vermiş oldum. Peki, bunu neden yaptım?

Çünkü her farklı konuyu makale içerisine sığdıramam ki zaten konunun ana teması Audi modelleri değil, genel arabalar. Yani A8 kasası sadece bir örnek, buna benzer 5 tane örnek olsa sayfa resimlerle ve çok uzun içeriklerle dolar.

Backlink vererek kullanıcıya şunu söylemiş oldum: Eğer Audi’nin yeni kasası ilgini çekiyor ise şuraya tıklayarak ziyaret edebilir, yakından inceleyebilirsin. Fakat ilgilenmiyorsan tıklamazsın hepsi bu.

Yine backlink vererek Google botlarına şunu söylemiş oldum: Ben bu makale içerisinde kullanıcılara en iyi bilgiyi vermeyi amaçlıyorum, zira yönlendirmelerim de konu ile alakalı ve otoriter yönlendirmeler. Bu yönlendirme örneklerini Wikipedia web sitesinde çok fazla görürsünüz.

backlink ne işe yarar

Google’ın backlink trafiğini kontrol etme amacı ile geliştirmiş olduğu en önemli algoritmalarından biri olan Penguen (Penguin), kullanıcı dostu web sayfaları ile çöplük niteliğindeki spam web sayfalarını birbirinden ayırmayı, doğallığı korumayı amaçlamaktadır.

Kaliteli Backlink nasıl alınır?

Yukarıdaki örneklerde backlinkin ne olduğunu ve neden backlink verilmesi gerektiğini anlatmış oldum. Peki, kendi web sayfamız için nasıl backlink alacağız ve aldığımız bu backlinklerin web sayfamıza nasıl bir katkısı olacak?

Öncelikle şunu belirtmeliyim; Kurulabilecek en verimli backlink inşası, alakalı ve otoriter web sayfalarından alınan doğal backlinklerdir.

Backlink alımlarında kesinlikle doğallık esas alınmalıdır. Yani gerçekten kullanıcı odaklı olmalı. Ücretli veya manipülasyon amaçlı alınan backlinkler, web sitenize yarardan ziyade zarar sağlayabilir. Buna ek olarak backlink alımlarındaki diğer önemli hususlardan birkaçı ise aldığınız backlinkleri kaybetmeden düzenli aralıklarla almaya devam etmeniz ve backlink alırken çeşitliliğe önem vermenizdir.

 • Otoriter ve alakalı web sayfalarına yorum yazarak backlink alabilirsiniz.
 • Yine otoriter haber sitelerinde iyi hazırlanmış tanıtım yazıları yazarak backlink alabilirsiniz.
 • Sektörel yakınlığı olan web siteleri ile iletişime geçerek konuk yazar olarak içerik yayınlamak istediğinizi belirtebilir aynı teklifi karşı tarafa da sunabilirsiniz. Böylelikle iki tarafında işine gelebilecek bir backlink alışverişi sağlamış olursunuz.
 • Sosyal medyada platformlarında aktif olarak insanların içeriklerinizi kendi web sitelerinde paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyada markalaşma çabalarınız da Google botları tarafından fark edilecektir.
 • Blogger, Medium gibi otoriter blog sayfalarından içerik üreterek backlink alabilirsiniz.

Nasıl backlink kazanılacağı ile ilgili şu video kaynağına göz atabilirsiniz:

SEO’nun backlinklere bakış açısı

Backlink’in SEO açısından önemini deyimi yerindeyse “söyle bana arkadaşını, sana kim olduğunu söyleyeyim” şeklinde örneklendirebiliriz.

Google, algoritmalarını gerçek yaşam sistemini örnek alarak tasarladığından, backlinklerinizi yani referans etmenizi veya edilmenizi önemser.

Mesela; Yakın çevrenizde güvendiğiniz ve sevdiğiniz birinin “şu kişi yaramaz, fazla muhatap olmanı önermem” demesi üzerine ne yaparsınız? Muhtemelen o kişi ile aranıza mesafe koyarsınız çünkü negatif anlamda da olsa referans olan kişi “güvendiğiniz ve değer verdiğiniz” biridir.

Aynı durumun pozitif bakış açısı ile değerlendirilmesi sonucunda ise “şu kişi gayet dürüst birisi, güvenebilirsin” tarzında referans olması, kişiyle çok daha çabuk yakınlaşmanıza, güvenmenize neden olabilir değil mi?

seo ve backlinkler

İşte backlink mantığı da bu şekilde çalışır. Sizi refere eden web sayfaları otoriter yani Google’ın güvenilir ve istikrarlı listesinde ise, o web sitelerinden backlink almanız sonucunda SEO puanınız yükselir. Buna bağlı olarak da web sitenizin Google nezdinde değeri artar.

Backlink iki temel mantığa göre değerlendilir: Dofollow ve Nofollow

Google algoritmaları, link alışverişlerinde iki temel mantığı baz alır:

 • Dofollow olarak alınan/verilen backlinkler.
 • Nofollow olarak alınan/verilen backlinkler.

Dofollow Linkler: Bankadan kredi çekecek olduğunuzda birinin size kefil olması gibi bir şeydir :) Tabii o kadar da ciddi anlamda değil ama işleyiş mantığı budur. Link veren site Google botlarına; ben bu siteye güveniyorum ve pozitif anlamda refere ediyorum mesajı verir. Dofollow linkler, Nofollow linklere kıyasla web sitenize daha etkili puanlar kazandırsa da alınan linklerin kaybedilmesi durumunda ise ciddi puan kaybı da yaşatabilir.

Düşünsenize, Google nezdinde size kefil olan kişi bir süre sonra, artık ben bu siteye kefil değilim ne yaptığı beni ilgilendirmez diyor. Tabii ki bu durum da gözden düşmenize neden oluyor. Dolayısıyla backlink alırken bu hususları göz önünde bulundurmalısınız. Eğer aldığınız backliklerin silinme endişesi var ise Nofollow olarak almanız veya hiç almamanız önerilir.

Nofollow Linkler: Ticaret yapmak isteyen iki insanı buluştururken; ben sizi bir araya getirdim, artık ikinizden de sorumlu değilim aranızda anlaşın demesi gibi bir şeydir. Link çıkışı yapan site herhangi bir güven veya güvensizlik belirtmez. Bu durum nofollow linklerin etkisiz ya da amaçsız olduğunu göstermez. Google genel anlamda doğallık ve alaka düzeyi ile ilgilendiğinden doğru alınan nofollow linkler de kalite puanınızı arttırır.

Elde edilen backlinklerin web sitenize ne gibi artısı olur?

Eğer doğal yollarla alakalı ve otoriter web sayfalarından backlink alırsanız, kalite puanınız yani Google’ın sayfanıza verdiği değer artacak, organik arama sonuçlarında öne çıkmanıza destek olacaktır.

Backlinklerin önemini anlatan şu videoya göz atabilirsiniz:

Kesin olmamakla ve sektörlere göre değişebilmekle birlikte, kazanılan backlinklerin SEO çalışmalarına %30-35 oranlarında etki ettiği düşünülmektedir.

Dikkat: Web sayfanıza istemsiz spam linkler yönlendiriliyor olabilir!

Evet, siz istemeseniz bile rakip firmalar veya farklı amaçlar güden webspam siteler tarafından web sayfanızın kalite puanını düşürebilecek link yönlendirmeleri yapılabilir. Google bunu kısmen anlayabiliyor olsa da sizin “benim bu web siteleri ile ilişiğim yok” demeniz gerekiyor.

Web sayfanıza yönlendirilmiş linkleri nasıl saptayabilirsiniz?

Bunun birçok yolu olsa da en garantili yollardan biri Google’ın kendi araçlarını kullanmaktır. Google Search Console içerisinde yer alan “Bağlantılar” aracı sayesinde web sayfanıza gelen tüm linkleri görebilirsiniz. Fakat ek olarak Ahrefs, Moz, SEMrush, Majestic gibi ücretli ama SEO ve backlik konusunda oldukça işinize yarayabilecek araçları da kullanabilirsiniz.

Kötü amaçlı linkleri nasıl engelleyebilirim?

Kötü amaçlı linkleri reddetmek için Google tarafından geliştirilen Google Disavow Tools’u kullanabilirsiniz. Google geri bağlantıları reddetme aracı sayesinde, web sayfanıza yönlendirilen backlinklerin zararlı olanlarını veya istemediğiniz link yönlendirmelerini reddetmenize yarar.

google disavow

Disavow’u kullanırken çok dikkatli olmalısınız, zira zararlı olduğunu düşündüğünüz linkleri reddederken yanlışlıkla yararınıza olabilecek backlinkleri reddederseniz bu web sayfanızın kalite puanını oldukça etkileyecektir.

Backlinkin zararlı veya yararlı olduğu nasıl anlayacağım?

Bunun için yukarıda saydığım Ahrefs, Moz, Semrush, Majestic gibi ücretli yazılımlardan birini kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar büyük ölçüde Google algoritmalarını, domain yaşını ve içerik kalitesini ele alarak değerlendirmeler yaparak elde edilen sonuçları puanlarlar. Bu puanlar da hangi web sayfasının kaliteli veya zararlı olabileceği konusunda önemli ipuçları verir.

Mesela; Alanında oldukça başarılı SEO araçlarından biri olan Moz’un geliştirdiği DA PA puanlama sistemi oldukça popülerdir.

DA (Domain Authority): Domain yaşı ve geçmişteki aktivitelerini değerlendirerek ortalama bir kalite puanı sunar. DA değerlerinin yüksek olması o web sayfasının Google nezdinde oldukça değerli olduğunu gösterir.

PA (Page Authority): Web sayfanızın içerik ve genel anlamdaki kalitesini baz alarak değerlendirme yapar ve ortalama bir kalite puanı sunar. PA değerleri yüksek bir web sayfası Google gözünde değerlidir ve backlink alınabilir olduğunu gösterir.

Benzer bir örnek de yine alanında ve backlink analizi konusunda oldukça başarılı SEO araçlarından biri olan Majestic tarafından geliştirilen CF ve TF puanlama sistemi.

CF (Citation Flow): Kaynak veya değer akışı anlamına gelir. Backlink alınan kaynağın içerik kalitesi ve sayfa gücünü temsil eder. CF değerleri yüksek bir web sayfasından backlink almanız sayfa kalite puanınızı pozitif yönde etkileyecektir.

TF (Trust Flow): Güven akışını simgeler. Aldığınız backlinklerin ne kadar güvenilir olduğu konusunda değerlendirme yaparak ortalama bir puan sunar. Otoriter ve kendisini kanıtlamış web sayfalarında bu oranlar oldukça yüksektir. Puan ne kadar yüksek ise backlink kalitesi o denli yüksektir.

Tabii ki SEO araçlarının tamamı ücretli değil. Kısmen başarılı ücretsiz SEO arçları için şuraya göz atabilirsiniz.

https://answerthepublic.com/

https://www.canirank.com/

https://www.seobility.net/en/

https://neilpatel.com/ubersuggest/

https://detailed.com/links/

https://www.lipperhey.com/en/

https://moz.com/mozcast/

https://neilpatel.com/ubersuggest/

https://seominion.com/

https://www.seoquake.com/index.html

Backlink alırken dikkat edilmesi gerekenler ve öneriler:

 • Backlink alacağınız web sitenin DA, PA, TF, CF değerlerini mutlaka öğrenin. Zira 100 üzerinden 10 ve daha altı oranlar sağlıklı sonuçlar vermeyebilir.
 • Mümkünse nitelikli ve otoriter web sitelerinden (sahibinden, hürriyet, eksisozluk veya devlet organları, üniversitelerin resmi sitelerinden .edu .gov .org.tr vb.) link almaya çalışın.
 • Alaka düzeyi en yakın web sayfaları ile link alışverişi yapın. Örnek: ayakkabı satan bir firmaysanız cep telefonu tamiri yapan bir firmadan web sayfanıza backlink almanız, kalite puanı iyi bile olsa olumlu sonuçlar vermeyebilir. Bunun yerine, ayak sağlığı hakkında yazılan bir makale içerisinden veya sizin gibi ayakkabı satan bir firmadan link almanız daha olumlu sonuçlar almanızı sağlar.
 • Ücretli link alımlarından uzak durun. Eğer Google link satın aldığınız yerin ücretli link sattığını saptarsa bunun size yararından çok zararı olabilir.
 • Backlink alımında çeşitlilik oldukça önemlidir. İki web sitesinden toplamda 20 link almaktansa 10 farklı web sitesinden 10 farklı link almanız çok daha etkili olacaktır. Tabii ki link aldığınız web sayfalarının nitelik ve kaliteleri de sonucu değiştirebilir.
 • Backlink alımlarınızı belirli aralıklarla yapın. Aynı anda çok fazla link almanız yarardan çok zarar verebilir. Belirli aralıklarla mevcut sayınızın üzerine ekleyerek devam edin.
 • Aldığınız linklerin kalıcı olmasına özen gösterin. Zira doğru ve kalıcı backlink inşası çok iyi sonuçlar elde etmenizi sağlar. Aynı oranda kazanılmış ama kaybedilen linkler de değer kaybı yaşamanıza neden olur.
 • Sadece anahtar kelime bazlı backlink almayın. Mesela “siteadiniz.com/ayakkabı” sayfanız için; sadece “ayakkabı” olarak değil de “uygun ayakkabılar”, “indirimli ayakkabılar”, “şuraya bakabilirsiniz” gibi farklı anchor textlerlerle de link alın. Bu strateji doğal gözükmenizi sağlayacaktır.
 • Trafik almayacağınız link alımlarından kaçının, manipülasyon etkisi yaratır.
 • Alakalı web sayfalarından yorum linkleri alabilirsiniz ama bunu yaparkan marka adınızı kullanın. Anahtar kelime bazlı link almaya çalışmayın.
 • Footer, sidebar kısımlarından anahtar kelime bazlı alınan linkler artık çöplük niteliğinde, bunu dikkate alın.
 • Link farm (link tarlaları) veya hacklink (hile yoluyla link alışverişi) olarak adlandırılan backliklerden uzak durun.
 • Sürekli anchor textlere anahtar kelimenizi yazarak link almayın, doğrudan domain adınızla link almanız DA PA değerlerinizin yükselmesine katkı sağlar.
 • Backlinklerinizi düzenli aralıklarla kontrol edin, spam veya hacklinklere karşı hazırlıklı olun ve önlem alın.

Eğer SEO konusunda Profesyonel yardıma ihtiyacınız var ise şuradan nasıl bir SEO Hizmet desteği alabileceğinizi görebilirsiniz.

Backlink nedir, Kaliteli Backlink Nasıl Alınır? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!