Küçük ve orta ölçekli işletmeler için SEO’nun önemi
  • Özkan Göçer
  • |
  • SEO

SEO, hiç kuşkusuz dijital pazarlamanın en güçlü kollarından birisidir. Özellikle yeni kurulmuş küçük ve markalaşmaya çalışan orta ölçekli işletmeler için potansiyel müşteri kazanımı ve markalaşma adına oldukça önemli stratejilerden birisidir.

Bu yazımda küçük ve orta ölçekli işletmeler için SEO’nun önemini anlatmaya çalıştım.

SEO Neden önemli?

Hemen her web sitesi “trafik çekme” amacı ile kurulur. SEO, web sayfalarının kullanıcı veya potansiyel müşteri kazanımı elde edebilmek için kullanılan en önemli dijital pazarlama yöntemlerinin başında yer alır.

SEO önemi

SEO kanalı ile gelen trafik organiktir ve bilinçli kullanıcı kitlesini oluşturur. Bu oluşum da marka varlığını öne çıkararak, web sayfanızın insanlar tarafından sıkça duyulmasını ve ziyaret edilmesini sağlar.

Örnek: Çiçekçisiniz ve sevgilisine çiçek yollatmak isteyen birinin Google’da “gül demeti” diye araması sonucu ilk sıralarda sizin internet siteniz görüntüleniyor. Bu harika bir şey değil mi! Hem marka prestijiniz artıyor hem de satışlarınız.

İşte bu nedenle Google'de üst sıralarda olmanız çok önemlidir. Zira hiç kimse, 3. sayfada yer alan bir web sitesini ziyaret etmez.

SEO’nun potansiyel müşteri kazanımındaki rolü

Covid-19 vakaları ile birlikte İnternet rekabet ortamı oldukça kızıştı. Bu rekabet ortamına ortak olmak isteyen yüzbinlerce marka sosyal medya, Adsense ve Google Adwords (Ads) reklam kampanyalarına ciddi bütçeler ayırmaya başladı. Ancak benzeri bütçeler orta ve küçük ölçekli işletmeler için mümkün olmayabiliyor.

Yeni başlayanlar için SEO getirileri ile ilgili bilgilerin yer aldığı şu videoya göz atabilirsiniz.

Hem uzun vadede istikrarlı büyüme ve markalaşma sağlayabilecekleri hem de potansiyel müşteri kazanımı konusunda hatırı sayılır sonuçlar elde edebilecekleri SEO’nun rolü oldukça büyük.

Hangi işletmeler SEO çalışmaları yaptırabilir?

SEO çalışması talebinde bulunabilmek için işletme büyüklüğünden ziyade altyapı uygunluğu önemlidir. Mesela web sayfanız olmadan veya SEO altyapısına uygun bir web tasarım altyapınız yok ise öncelikle bu sorunların üstesinden gelinmelidir.

İşletme büyüklüğü kısmi öneme sahip

SEO, her ne kadar “yeni kurulmuş veya orta ölçekli işletmeler” için tavsiye edilebilir bir dijital pazarlama yatırımı olsa da büyük çaplı işletmeler için de bu gereklidir. Önerilerimde orta ve küçük işletmelere yaptığım vurgunun amacı kazanmaya daha çok ihtiyaçları oluşudur. Zira büyük işletmeler zaten gerekli reklam ve markalaşma çalışmalarının bir şekilde üstesinden gelmiştir. Sonuç olarak işletme büyüklüğü SEO hizmet gereksinimini kısmi olarak ertelese de ortadan kaldırmaz.

SEO çalışmaları nasıl yapılmalıdır?

SEO çalışmalarını yüzeysel anlamda öğrenerek kendiniz de yapabilirsiniz ancak başarılı sonuçlar hedefliyorsanız bunu başaramazsınız.

seonun çalışmaları nasıl yapılmalıdır

Neden mi? Çünkü SEO, ciddi bilgi ve deneyim gerektirir. Deneme yanılmalarla keşfedilen birçok strateji, detaylı SEO analiz becerisi, teknik bilgi, sabır, süreklilik, zaman vb. gibi birçok detay ile en az 3-4 yıl haşır neşir olmanız gerekiyor. Bu nedenle izlenebilecek en mantıklı yol, alanında başarılı sonuçlara imza atmış SEO uzmanı ve SEO ajansları tarafından profesyonel destek almak olacaktır.

SEO’nun avantajları neler?

Arama motoru optimizasyonu (SEO) işini İnternete taşımak, potansiyel müşteri kazanı arttırmak ve markalaşmak isteyen işletmeler için biçilmiş kaftandır.

seo avantajları

İyi planlanmış SEO stratejisi, işletmenize birçok avantaj sağlar:

  • Bulunabilirlik: Eğer bulunabilir değilseniz, Dünyanın en iyi hizmet veya ürününü satıyor olsanız da hiçbir işe yaramaz. SEO, Google'da bulunabilir olma yolunda en iyi partnerlerden biridir.
  • Potansiyel müşteri kazanımı: SEO’nun en faydalı özelliklerinden biri de potansiyel müşteri kazanım oranınızı tavan yaptırmasıdır. Başarılı çalışmalar sonucunda 10-20 kat belki çok daha fazla kazanımlar elde edebilmeniz mümkün.
  • Uygun maliyet: SEO getirisine oranla, diğer dijital pazarlama stratejilerinden daha uygun maliyetler sunar. Özellikle de fazla ürün veya hizmet gurubunuz var ise.
  • Marka prestiji: SEO’nun en büyük avantajlarından biri de markalaşma sürecini hızlandırarak marka prestijinizin artmasına katkı sağlamaktır.
  • Yüksek yatırım getirisi: SEO’ya yaptığınız yatırımlar meyvesini vermeye başladığında gelir ve giderleriniz arasında “uçurum” farklar oluşmaya başlar. Giderler oranla yatırım getirisi oldukça yüksektir.
  • Özelleştirilebilir kitle / bölge erişimi: Kendi, bölgeniz ve hedef kitlenize erişebilmenizi sağlar.
  • Ölçülebilir dönüşüm ve etkileşimler: Arama motoru aracılığı ile gerçekleşen her web site ziyaretini, zamanını, bölgesini ve daha birçok ayrıntıyı raporlayabilmenize, etkileşim ve dönüşüm oranlarını ölçümlemenize olanak tanır.

Sonuç olarak: SEO küçük/orta işletmeler için çok önemlidir!

SEO, özellikle orta ve küçük ölçekli işletmelerin bulunabilir olmaları, yeni müşteri kazanımları, markalaşma ve marka prestijini arttırmaları açısından oldukça önemli bir dijital yatırım modelidir.

İşinizi, İnternet taşımak ve markalaşmak için şansa değil, uzmanına bırakın.