DOMAİN VE HOSTİNG NEDİR?

Domain ve Hosting Nedir?

İnternet ile birlikte hayatımıza bazı kelimeler dahil oldu. İnternet çağı, yeniliklerle geldi ve farklı kavram ve kelimeler hakkında bilgi sahibi olmamızı sağladı. Ne olduğunu bilmesek bile birçok kavramı defalarca duyduk; ne demek olduğunu öğrensek de bir süre sonra yine unuttuk.

Domain ve hosting hemen hemen her gün karşımıza çıkan iki farklı terim. İnternet ile hayatımıza girdiler ve internet teknolojilerinin yükselişiyle hayatımıza tutunmuş durumdalar. İnterneti hobi olarak kullananlar bile bu iki terimi defalarca duymuştur. Peki, domain ve hosting tam olarak nedir?

Bu yazımda İnternet dünyasının en popüler ve vazgeçilmez ikilisi olan domain ve hostingin ne olduğunu, ne işe yaradıklarını anlatmaya çalışacağım.

Domain nedir?

Domain, alan adı demektir. Bir web sitesinin kimliğidir; o web sitesine adını veren isimdir. Örneğin facebook.com bir alan adıdır. Aynı şekilde turkiye.gov.tr ve ogocer.com da bir alan adıdır; diğer ifadeyle domain adıdır. Domain, bir internet sitesinin güncel adresidir.

domain nedir

Her kullanıcı, bir internet sitesine ulaşmak istediğinde tarayıcılarına o sitenin adını -yani domain adresini- yazarak siteye ulaşırlar. Aynı şekilde siz de internet üzerinden bir web adresine tıkladığınız zaman o sitenin domain adını tarayıcınıza yazmış olursunuz. İki ayrı web sitesi, tek bir domain adresine sahip olamaz. Her internet sitesinin tek bir domain adı bulunur.

Domain nasıl alınır?

Domain sahibi olmak için online olarak yetkilendirilmiş bayilere kayıt olmanız gereklidir. Bunlardan en popüler ve bilindik olanlarından bir kaçı ise şöyledir:

Domain ne işe yarar?

Domain (alan adı), kullanıcılara dijital platformda yer alma imkanı verir. İnternet sitesi kurmak ve dijital platformlarda yer almak isteyen bir kişi veya işletme ilk olarak domain adresi almalıdır.

Dolayısıyla domainin en önemli işlevi, dijital dünyada kullanıcılara bir kimlik kazandırmasıdır. Her domain, bir IP adresine karşılık gelir. Bu IP adresi karmaşık sayılardan oluşur. Örneğin 63.233.191.254 bir IP adresi örneğidir.

Domainin bir diğer önemli avantajı, bu karmaşık sayıları (IP numarası) akılda kalıcı basit bir isme dönüştürmesidir. Örneğin Google’a giriş yapmak istediğinizde internet tarayıcınıza ya da arama motorlarına google veya google.com yazıyorsunuz.

Eğer domain diye bir özellik olmasaydı google’a giriş yapmak için tarayıcınıza ya da arama motorlarına 63.233.191.254 gibi bir sayı dizisi yazmanız gerekecekti. Böyle bir sayı dizisi yazmanın ne kadar zor olacağını tahmin etmişsinizdir. Dolayısıyla domain adreslerinin internet sitelerine giriş yapmayı çok kolay hale getirdiklerini ifade edebiliriz.

Hosting nedir?

Hosting, web siteleri için domain kadar önemli olan bir diğer özelliktir. Hosting, çevrimiçi depolama merkezidir. Bu depolama merkezi içinde internet sitelerinin fiziksel konumu ve web sitesini oluşturan içerikler yer almaktadır.

hosting nedir

Hosting kelimesinin Türkçe anlamı barındırma hizmetidir. Hosting sistemini bir bilgisayara benzetebiliriz. Bir web sitesi içindeki bilgiler ve veriler, bir bilgisayar içinde bulunmaktadır. Web sitelerine ait verileri saklamakla görevli olan bu bilgisayarların hosting dilindeki adı sunucudur.

Web sitelerinin sayfaları, web sunucularına yüklenir, gerekli ayarlamalar yapılır ve insanların ulaşmasına hazır hale getirilir. Dolayısıyla web barındırma hizmeti (hosting) işlemi tamamlanmış olur.

Bu saklama ve yayınlama işlemi de barındırma hizmetidir. Veri saklama ve yayınlama işlemi yapan hosting kapasitesi, internet sitesinin ihtiyacına göre düzenlenebilir.

Hosting nasıl alınır?

Her ne kadar ücretsiz olarak da hosting sahibi olabiliyor olsanız da eğer profesyonel amaçlı bir şeyler yapacaksanız kesinlikle birinci sınıf bir hosting firması ile çalışmalısınız.

Benim uzun süredir çalıştığım, gerek müşteri memnuniyeti gerek sunucu kalitesi bakımından memnun kaldığım firma Netinternet. İşlerini gerçekten iyi yapıyorlar. Tabii ki konunun başında domain alabilmeniz için sıraladığım bayilerden de hosting hizmeti alabilirsiniz. Seçim sizin.

Hosting ne işe yarar?

Bir internet sitesinin kullanıma açık olması için mutlaka hosting hizmeti edinmesi gerekir. İnternet sitelerinin 7/24 yayında kalmaları ve erişilebilir olmaları hosting sistemi ile ilgilidir.

Bu konuda hosting şirketleri, internet sitesi sahibi olmak isteyen kullanıcılara yardımcı olmaktadır. Bu şirketlerin hosting kapasiteleri kullanıcıların ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap vermektedir.

Eğer hosting hizmeti olmasaydı, internet sitesi olanlar web sitesi içeriklerini kendi bilgisayarlarında ya da harici bir bilgisayarda barındırıyor olurdu. Bu da internet sitelerine erişilebilirliği engellerdi. Ayrıca bu durum internet sitesi sahiplerine maddi açıdan ciddi bir yük bindirirdi.

Domain ve hosting nedir konusu ile ilgili ek bilgi almak için şu videoya göz atabilirsiniz:

Domain ve Hosting Nedir? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!