Google Ads Nedir? Adım Adım Google Reklam Vermek
 • Özkan Göçer
 • |
 • SEO

Dijitalleşme; eğitimden sağlığa, ticaretten eğlenceye her konuda ipleri eline alıyor ve adeta dünyayı ele geçiriyor. Reklamcılık sektörü de bu konuda bir istisna değil. Televizyon, radyo, dergi ve gazete gibi geleneksel reklamcılık modelleri etkisini kaybederken dijital reklamcılık her geçen gün etkisini artırıyor ve yerini sağlamlaştırıyor. Türkiye’de dijital reklamcılık yatırımlarının 2019 yılında %19 artarak neredeyse 3 milyar TL’ye ulaşması da bunun bir göstergesi. Bu tutar, toplam reklam ve medya yatırımlarının yaklaşık %33’ünü oluşturuyor.

Dijital reklamcılığın hızlı bir yükselişte olmasının arkasında kuşkusuz Google var. Yandex ve Bing gibi arama motorlarına hiç şans tanımayarak internet sektörünü ele geçiren Google, dijital reklamcılıkta da pastanın en büyük dilimini Google Ads sayesinde alıyor.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Google Adwords, (TBM) sistemi ile çalışan, Dünyanın en büyük ağına sahip online reklamcılık servisidir. Diğer bir deyişle dijital pazarlama platformudur.

google ads nedir

Google’nin arama motoru sonuç sayfasında, Haritalar’da, YouTube’de, uygulamalarda, Gmail gelen kutusunda ve Google’nin iş ortağı olan web sitelerde reklamlarınızın yer almasını sağlar.

Gelirlerin neredeyse tamamı Ads. Google’ın toplam gelirinin %93’ünü sağlayan Google Ads, minimum harcama koşulu olmaması sayesinde her bütçeye uygun bir kampanya planlama imkanı sunar. Belirli bir sözleşme süresi olmaması ise reklamlarınızı istediğiniz anda durdurmanıza yardımcı olur.

Google Ads Reklamları işletmenize neler kazandırabilir?

 • Marka bilinirliğini artırabilirsiniz.
 • Hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.
 • Web sitenize daha fazla trafik alabilirsiniz.
 • Mağazanızı daha fazla müşterinin ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz.
 • Satışlarınızı artırabilirsiniz.
 • Kampanyanızın hangi zaman diliminde gösterileceğini kolayca belirleyebilirsiniz.

Peki neden Google Ads Reklamları?

Geleneksel reklam modellerini bir yana bırakıp dijital reklamcılığa yönelmek istiyorsanız Ads reklamları size birçok avantaj sunar:

neden ads

 • Google çok büyük kitlelere ulaşmanızı sağlar. Günde 5 milyardan fazla arama sorgusu yapılan Google, sizin sunduğunuz çözümlere ulaşmaya çalışan kullanıcılara sesinizi duyurmanıza yardımcı olur.
 • Etkili bir hedefleme yapabilirsiniz. Google Ads, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi doğru kişilere sunmanızı kolaylaştırır. Bunu bir örnekle açıklayalım:

Diyelim ki spor ayakkabı satışı yapan bir mağazanız var. Reklam vermek için Instagram’ı tercih etmek mi size daha çok müşteri getirir yoksa Google arama ağı reklamları mı?

Instagram’ı seçerseniz sosyal medyada keyifli bir şekilde vakit geçirmek isteyen birine reklam göstermiş olursunuz. Bu kişinin spor ayakkabı almak gibi bir düşüncesi var mı bunu bilmiyoruz. Peki, “spor ayakkabı” sözcüklerini aratan birine reklamlarınızı göstermek konusunda ne düşünüyorsunuz? Doğru anahtar kelimeleri seçtiğinizde sizin sunduğunuz ürünü almak isteyen kişilere ulaşmış olursunuz. Böylece satışlarınızı da artırma imkanı yakalarsınız.

neden google ads

Google Ads sayesinde reklamlarınızın nerede, hangi dilde ve kaç yaşındaki kişilere gösterileceğini de seçebilirsiniz. Ayrıca reklamlarınızın hangi günlerde ve saatlerde, ne sıklıkla yayınlanacağını belirleyebilirsiniz.

 • Reklam kampanyalarını yönetmek kolaydır. Başka reklam platformlarını kullanmak uzun uğraşlar gerektirirken Google Ads kullanıcı dostu olması sayesinde işinizi oldukça kolaylaştırır. Neyi nasıl yapmanız gerektiğini size adım adım gösterir ve öğrenme sürecinizi daha az yorucu bir hale getirir. Ayrıca Anahtar Kelime Planlayıcı, Erişim Planlayıcı, Google Ads Editor ya da My Client Center gibi araçlarla zamandan tasarruf edebilir ve daha nitelikli kampanyalar oluşturabilirsiniz.
 • Kısa sürede iyi sonuçlar alabilirsiniz. Google’a reklam vermeden hedef kitlenize ulaşabilmeniz için organik aramalarda üst sıralarda çıkmanız şarttır. Bunu başarmak için arama motoru optimizasyonu (SEO) yapmanız veya SEO Uzmanından hizmet desteği almanız gerekir, ancak ilk sıralara ulaşmak için aylarca, belki de yıllarca uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Ads reklamları söz konusu olduğunda ise tıklama başına maliyet (TBM) ve kalite puanı ile belirlenen reklam sıralamanız sayesinde hemen ilk sıralara yerleşebilirsiniz.
 • Ölçülebilirlik sağlar. Televizyon ya da dergi gibi geleneksel reklamcılık yöntemlerini kullandığınızda bu metotların sizi amacınıza ne kadar yaklaştırdığını bilemezsiniz. Google reklamları ise TBM sistemiyle çalıştığı için size ihtiyacınız olan verileri sunar. Çeşitli metriklerle neyin işe yarayıp yaramadığını görmenize yardımcı olur. Birisi reklama tıkladığında web sitenizde ne kadar süre kaldığını, sepetine ürün ekleyip eklemediğini ya da uygulamanıza yönlendirdiyseniz o uygulamayı indirip indirmediğini takip edebilirsiniz. Bu sayede kampanyanızın ne kadar yatırım getirisi (ROI) olduğunu görebilirsiniz.
 • Reklam kampanyası için ayıracağınız bütçeyi özelleştirebilirsiniz. Google Ads, reklam bütçenizi ayarlarken size bir limit koymaz. Bu sayede hangi kampanya için günlük ve aylık olarak ne kadar ödeme yapmak istediğinizi siz belirlersiniz.

Google’a nasıl reklam verilir?

Google’a reklam vermek için öncelikle bir Google Ads hesabı oluşturmanız gerekir.

google nasıl reklam verilir

Sonraki adımda, Google Ads yardımıyla “Akıllı Kampanya” oluşturabilir ya da “Uzman moduna geç.” diyerek reklamınızı kurgulayabilirsiniz. Kampanya oluşturma sürecinin genel hatları, bu iki seçenek için de aynıdır:

 • Kayıt olun.
 • Hedefinizi belirleyin.
 • Reklamınızı hangi bölgede yayınlamak istediğinizi seçin.
 • Reklam metninizi oluşturun.
 • Bütçenizi ayarlayın.
 • Yayınlayın.

Akıllı kampanya oluşturmaya karar verdiğinizde yalnızca Google Arama Ağı için reklam oluşturabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Video ya da Uygulama gibi farklı kampanya türlerinden yararlanmak istiyorsanız uzman moduna geçmelisiniz. Biz bu noktada size akıllı kampanyanızı oldukça kolay bir şekilde nasıl oluşturabileceğinizi tüm detaylarıyla anlatacağız.

Google Reklam Vermenin 2.Adımı: Akıllı Kampanya Nasıl Oluşturulur?

Bu modu tercih ettiğinizde Google Ads ilk olarak size neden reklam yayınlamak istediğinizi sorar.

kampanya nasıl oluşturulur

Bu aşamada:

 • Firmanızı daha fazla kişinin araması,
 • E-ticaret sitenizden yaptığınız satışların artması,
 • Mağazanıza daha fazla ziyaretçinin gelmesi seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

Diyelim ki e-ticaret satışlarınızı artırmak istiyorsunuz. O zaman, 2. seçeneği işaretleyerek devam edebilirsiniz. Sonrasında, kampanya oluşturmanız için Google Ads reklamı size yol gösterir.

Google Reklam Vermenin 3.Adımı: Ads Yönlendirmelerini Takip Edin

1) İşletme ve Kitle Bilgilerini Girin

Akıllı kampanya oluştururken ilk adımda, sizden işletmenizi tarif etmeniz istenir. Bunun için;

 • Firma ismi ve web sitesi bilgilerini doldurmanız gerekir.
 • Müşterilerinizin nerelerde bulunduğunu belirtmelisiniz. Bunun için “İşletmenize olan yakınlığı ayarlayın.” seçeneğine tıklayıp iş adresinizi girdiğinizde 5-65 km uzaklıktaki bir bölgeyi hedefleyebilirsiniz. Bunun yerine “Belirli alanlar oluşturun.” dediğinizde istediğiniz bir ülkeyi, ili veya ilçeyi seçebilirsiniz.

Örneğin; Google reklamınızın Türkiye’nin tamamına ulaşmasını istiyorsanız “Türkiye” yazarak gelen seçeneğe tıklayabilirsiniz. Bunun yerine belirli şehirleri hedeflemek istiyorsanız ayrı ayrı o illeri seçmeniz gerekir. Örneğin; sırayla “İstanbul”, “Ankara” ve “İzmir” yazarak bu şehirleri ekleyebilirsiniz.

 • Anahtar kelime temaları oluşturmalısınız. Bu sayede, Google aramalarıyla oluşturduğunuz reklamın eşleşmesi sağlanır. Satışını yaptığınız ürün ve hizmetlerle ilgili anahtar kelimeleri girmeniz bu konularda arama sorgusu yapıldığında reklamlarınızın gösterilmesine yardımcı olur. Bir ya da birden fazla anahtar kelime eklediğinizde sağ tarafta bir aylık potansiyel kitlenizin kaç kişi olduğunu görebilirsiniz.

Google Ads bu aşamada size önemli bir avantaj sunar: Kişi sayısının fazla olması maliyetinizi hiçbir şekilde etkilemez.

Reklamınızın hangi dilde oluşturulacağını seçmenizin ardından sonraki bölüme geçebilirsiniz.

2) Reklam Kampanyanızı Oluşturmaya Başlayın

İşletmeniz ile ilgili bilgileri girdikten sonra reklam kampanyanızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir veya birden fazla reklam oluşturabileceğiniz bu noktada ihtiyacınız olanlar ise çok basit: 3 tane başlık ve 2 açıklama!

 • Başlık yazarken Google Ads en fazla 30 karakter kullanmanıza izin verir. Yazdığınız reklamın önemli bir bileşeni olan başlığı oluştururken daha önceki aşamalarda seçtiğiniz anahtar kelimeleri göz önünde bulundurmalısınız. Böylece, Google reklamınız doğru hedef kitlesine ulaşır.

Örneğin; E-ticaret sitesinde spor ayakkabı satan X firmanız için seçtiğiniz anahtar kelime “spor ayakkabı” ise ilk başlığınız “X Spor Ayakkabı” veya “Spor Ayakkabı X’te” olabilir. Diğer başlıklarda ise ücretsiz kargo ya da indirim gibi kampanyalardan bahsedebilirsiniz.

 • Açıklama kısmına geldiğinizde ise Google Ads en fazla 90 karakter kullanmanıza müsaade eder. Yazacağınız iki açıklama metninde sunduğunuz fırsatlardan, ürünlerinizin veya hizmetlerinizin fark yaratan yönlerinden etkili bir şekilde bahsetmelisiniz. “Spor ayakkabı modellerini incelemek için hemen tıklayın!”, “İndirim günlerini kaçırmayın!” gibi CTA (Call to action kelimelerinin kısaltmasından oluşur.) ifadeleri de kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede arama sorgusu yapan kullanıcıları reklamınıza tıklamaya yönlendirebilirsiniz.

Google Ads Reklamınızı yayınlarken yazdığınız metinde dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var:

 • Yazım ve dilbilgisi kurallarına uymanız gerekir. “Sıpor ayakabı” gibi bir kullanım, emeklerinizin boşa gitmesine yol açabilir.
 • Doğru şekilde kullanılmayan noktalama işaretleri veya “Spor ayakkabı!!!” örneğinde olduğu gibi dikkat çekmek için kullanılan ünlemler, Google reklamınızın onay almamasına sebep olabilir.
 • Reklam metninizde emoji ve Katakana alfabesi gibi geçersiz veya desteklenmeyen karakterleri kullanmamalısınız.
 • Büyük harf kullanımına dikkat etmelisiniz. “%20 indirim için X2020 kodunu kullanın.” örneğinde olduğunda gibi kuponlarda büyük harf kullanımına izin verilirken dikkat çekmek için “SPOR AYAKKABI” yazmanız reklamınızın onaylanmamasına sebep olabilir.
 • Başlık ve açıklama bölümlerini oluştururken boşluk kullanımına özen göstermeniz gerekir. “kadın,erkek,çocuk spor ayakkabı” veya “s p o r a y a k k a b ı” gibi kullanımlar, Google Ads’ın reklam politikasına uygun değildir.
 • Reklam metninde tekrarlayan ifadeler, telefon numarası, düşük kaliteli resim veya video kullanmamalısınız.

Yukarıda belirtilen noktaların haricinde reklam metninizin anlamlı olmasına ve fazla geniş ifadeler içermemesine dikkat etmelisiniz.

Reklam metnini oluşturduktan sonra reklamın hangi adrese yönlendirileceğini seçebilirsiniz. Sonrasında ön izleme kısmına tıklayarak akıllı kampanyanızın hem Google Arama’da hem de Google iş ortağı web sitelerinde nasıl görüneceğini masaüstü ve mobil cihazlar için inceleyebilirsiniz.

3) Google'a Reklam Verme ve Maliyet İncelemesi

Google Reklam kampanyanızı oluşturmak için hem işletme bilgilerini girdiğinize hem de reklam metnini yazdığınıza göre bütçenizi belirleyebilirsiniz. Ama öncelikle dünyanın en büyük dijital reklamcılık platformunun ücretlendirme sistemine bir göz atmamız lazım.

Google Ads’ın tıklama başına maliyet (TBM) sistemiyle çalıştığını daha önce belirtmiştim. Bu sisteme göre reklamınız yayınlandıktan sonra gösterim başına değil, sadece reklam tıklamaları üzerinden ücretlendirilirsiniz. Yani reklam kampanyanızı 10.000 kişi gördüyse ve 2.000 kişi reklama tıklayarak web sitenize geldiyse siz yalnızca bu 2.000 kişi için ödeme yaparsınız. Sizce de adil görünmüyor mu?

Ücretlendirme sistemini anlattığımıza göre sırada Google Ads’ın bütçe belirleme aşamasında size sunduğu seçenekler var:

 • Sizin için önerilen bütçelerden birini tercih edebilirsiniz. Google Ads, reklamınızın bir ayda yaklaşık kaç kişiye gösterileceğine ve bu kişilerden ortalama kaçının reklama tıklayacağına göre örnek bütçeler hazırlar. Sunduğu örneklerde reklam kampanyasının aylık maksimum maliyetini belirtirken ürün ve hizmetlerinizi, konum bilgilerinizi ve diğer işletmelerle rekabet gücünüzü göz önünde bulundurur. Siz de bu bütçeler içerisinden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.
 • Kendi bütçenizi belirleyebilirsiniz. Bu seçenekte bir gün için ayırmak istediğiniz maksimum tutar, tipik rakip bütçe aralığında ise Google Ads reklamınızın bir ayda tahmini olarak kaç kişiye ulaşacağını ve kaç reklam tıklaması alacağınızı gösterir. Belirttiğiniz tutar rekabet aralığının altında olduğunda ise Google Ads reklamlardan istediğiniz sonuçları almanızın zor olduğu konusunda sizi uyarır.

Google Ads’ın en güzel yanlarından biri, bütçe dostu olmasıdır. Örnek bütçelerden birini seçtiğinizde ya da kendi bütçenizi belirlediğinizde aylık maliyetinizi aşmanıza izin vermez. Günlük bazda baktığımızda bir gün için belirlenen bütçenin altında ya da 4 katına kadar harcama yapmanıza müsaade eder. Ancak aylık bazda baktığımızda belirlenen maliyetin üzerinde bir ödeme yapmazsınız. Üstelik, reklamınız yayınlandıktan sonra istediğiniz zaman bütçeyi kolayca değiştirebilir veya reklamınızı kaldırabilirsiniz.

4) Faturalandırma Ayarlarını Yapın

İşletme bilgilerinizi girip reklam metnini oluşturduktan ve bütçe belirledikten sonra faturalandırma ayarlarınızı yapmanız gerekir. Bu noktada atmanız gereken adımlar ise şu şekilde:

 • Ödeme bilgilerinizi onaylamalısınız. Fatura adresinin bulunduğu ülke ve zaman dilimini seçerek bu adımı kolayca tamamlayabilirsiniz.
 • Müşteri bilgilerini girmelisiniz. Hesap türünün işletme mi yoksa kişisel mi olduğunu belirttikten sonra işletme adını ve adresini yazmanız gerekir. Bu aşamada hesabın sahibi olduğunuz için “birincil iletişim kişisi” olarak görüneceksiniz. Yani Google, ödemelerle ilgili her türlü bilgilendirmeyi size yapar. İsterseniz bu rolü başkasına da atayabilirsiniz.
 • Ödeme yönteminizi seçmelisiniz. Ödemelerin tanımlayacağınız kredi veya banka kartından otomatik olarak çekilmesini istiyorsanız “otomatik” seçeneğini tercih etmelisiniz. Dilerseniz bu ödemeleri manuel olarak da yapabilirsiniz.

Google Reklam Vermenin Son Adımı: Bitti, İşte Bu Kadar Basit

Son adımı da başarıyla tamamlamak işte bu kadar basit! Google Ads konusunda bir süre tecrübe edindikten sonra uzman moduna geçebilirsiniz. Uzman moduna geçtiğinizde;

 • Potansiyel müşteri edinmek,
 • Kullanıcıları satışını yaptığınız ürün veya hizmetleri keşfetmeye yönlendirmek,
 • Marka bilinirliğini artırmak,
 • Android veya iOS uygulamalarınızı tanıtmak gibi “Akıllı Kampanya” modunda bulunmayan hedefleri seçebilirsiniz. İsterseniz hedef kılavuzu olmadan da bir kampanya oluşturabilirsiniz.

Bu modu seçtiğinizde bazı kısıtlamalara tabii olacağınızı ve yalnızca Google Arama Ağı’nı kullanabileceğinizi daha önce belirtmiştim. Uzman moduna geçtiğinizde ise bu seçeneklere ilave olarak Alışveriş, Video, Görüntülü Reklam Ağı, Keşif ve Uygulama türlerini tercih edebilirsiniz.

Google Ads Reklam Modelleri

Google Ads ile reklam kampanyanızı oluştururken farklı reklam türlerinden yararlanabilirsiniz.

ads reklam modelleri

Hangi reklam modelini tercih edeceğinize karar verirken hedefinizi göz önünde bulundurmanız sizin için en uygun türü seçmenize yardımcı olur.

Arama Ağı

Bu kampanya türüne aslında çok aşinasınız. Google’da bir arama sorgusu yaptığınızda arama motoru sonuç sayfasının en üstünde reklam etiketiyle karşınıza çıkan bağlantılar, arama ağı reklamlarıdır.

Arama ağı kampanyalarını satışlarınızı ve web sitenizin trafiğini artırmak ve daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak için tercih edebilirsiniz. Siz de sunduğunuz ürün ve hizmetleri daha fazla kişinin bilmesini istiyorsanız bu kampanya türünü seçebilirsiniz.

Arama ağı kampanyalarının temeli, anahtar kelimelere dayanır. Konuyu daha iyi açıklayabilmek için spor ayakkabı örneğinden devam edelim:

Temsili bir örnek: Bir e-ticaret siteniz var ve bu sitede spor ayakkabı satıyorsunuz. Daha fazla kullanıcıya ulaşarak web sitenizin trafiğini ve satışlarınızı artırmak için Google Ads aracılığıyla reklam oluşturmaya karar verdiniz. Google’da “spor ayakkabı” anahtar kelimelerini yazarak aratan kişilerin sonuç sayfasında çıkmak için arama ağı kampanyalarını tercih ettiniz. Bu sayede, büyük ihtimalle spor ayakkabı satın almak isteyen kişilere yani potansiyel müşterilerinize size ihtiyaç duydukları anda ulaşabilirsiniz.

Sıralama çok önemlidir

Organik sonuçlarda olduğu gibi reklamlar söz konusu olduğunda da sıralama oldukça önemlidir. Sonuç sayfasının ilk sıralarında yer almanız, daha çok kullanıcının reklama tıklayarak web sitenize ulaşmasına katkıda bulunur. Reklam sıralamanızı belirleyen faktörler ise reklamınızın beklenen tıklama oranı, reklamınızın arama sorgusuyla alaka düzeyi ve açılış sayfanızın kalitesidir. Bu 3 faktör, kalite puanınızı oluşturur. Kalite puanınız ne kadar yüksek olursa o kadar iyi bir sıralamaya sahip olursunuz ve maliyetiniz de azalır.

Görüntülü Reklam Ağı Kampanyaları

Herhangi bir web sitesine girdiğinizde gördüğünüz belki de Ad blocker eklentileri ile ortadan kaldırmaya çalıştığınız reklamlar, görüntülü reklamlardır. Google, bu kampanya modeli sayesinde iş ortağı olan web sitelerinde, Gmail gelen kutusunda, YouTube’de ve mobil uygulamalarda internet kullanıcılarının %90’ına ulaşır.

Görüntülü reklam ağı kampanyaları, Google Ads’ın en etkili ve işlevsel modellerinden biridir. Görüntülü reklamları satışlarınızı artırmak, daha fazla potansiyel müşteriye ulaşmak, web sitenizin trafiğini artırmak, kullanıcıları sunduğunuz ürün ve hizmetleri keşfetmeye yönlendirmek ve marka bilinirliğini artırmak için kullanabilirsiniz.

ads reklam modelleri2

Kullanım amaçları söz konusu olduğunda birbirlerine oldukça benzeyen arama ağı ve görüntülü reklamlar arasındaki en önemli fark, potansiyel müşterilerinizin reklamlarınızı gördükleri anda sahip oldukları satın alma niyetleridir. Spor ayakkabı örneğinde bu anahtar kelimeleri Google’da aratan kişinin çok yüksek ihtimalle ayakkabı almak istediğini söylemiştik. Ancak görüntülü reklam ağı kampanyanızı internette vakit geçirirken rastlantıyla gören bir kişi, o anda ayakkabı almak istemiyor olabilir. Bu noktada, doğru hedefleme yapmanın önemi ortaya çıkar.

Görüntülü reklam ağı kampanyalarında, reklamlarınızı göstermek istediğiniz kişileri ilgi alanlarına, demografik bilgilerine ve yaşadıkları bölgeye göre hedefleyebilirsiniz. Üstelik, reklamlarınızın hangi web sayfalarında ne zaman gösterileceğini de siz belirleyebilirsiniz.

Örneğin, spor ayakkabı satışı yaptığınız web sitesine yönlendirmek için hazırladığınız görüntülü reklamı, sağlıklı yaşam konusuna ilgisi olan internet kullanıcılarına göstermeyi tercih edebilirsiniz. Peki kampanyanız için spor salonlarının web sitelerine reklam vermek konusunda ne düşünüyorsunuz? Sonuçta salona yazılan kişiler için spor ayakkabı büyük bir ihtiyaçtır, değil mi?

Görüntülü reklam ağı kampanyanızı hazırlarken sizin için en uygun formatı seçebilirsiniz. İnteraktif öğe ve animasyon içeren resimler, Gmail gelen kutusunda veya uygulamalarda gösterilen resimler arasından seçim yapabilirsiniz. Bu biçimler haricinde rich media reklamları ve basit metin tabanlı banner reklamlar da tercih edebileceğiniz formatlar arasındadır.

Alışveriş Kampanyaları

Bu kampanya türü, Google Merchant Center’a kaydolduktan sonra eklediğiniz ürünlerin reklamını Google Arama’da sonuçların yanında, Google Görseller’de, YouTube’de, Gmail’de veya Google’nin iş ortağı olan web sitelerinde yapmanızı sağlar.

Alışveriş kampanyalarını daha fazla satış yapmak, potansiyel müşterilerinizi artırmak, ürünlerinizi tanıtmak ve web sitenize daha çok trafik çekmek için kullanabilirsiniz.

Bir alışveriş kampanyası oluşturmak için atmanız gereken ilk adım, ürün listenizi Google Merchant Center’e yüklemektir. Ardından Merchant Center ile Google Ads hesabınızı birbirine bağlamalısınız. Sonrasında Google’nin sunduğu avantajlarla kampanyanızı oluşturabilirsiniz.

Alışveriş kampanyanız için 3 farklı modeli kullanabilirsiniz. Ürün alışveriş reklamları için tıklama başına, vitrin alışveriş reklamları ve yerel katalog reklamları için etkileşim başına ödeme yaparsınız.

Alışveriş kampanyalarında ürünün adı, fotoğrafı, fiyatı ve mağaza adı gibi bilgiler yer alır. Bu sayede internet kullanıcıları, daha reklama tıklamadan ürününüz hakkında bilgi edinmiş olur.

Örneğin, satışını yaptığınız bir spor ayakkabı modelinin reklamını alışveriş kampanyası ile yaptığınızı varsayalım. Reklamı gören bir kişi fotoğrafa ve fiyata bakarak modelin hem zevkine hem de bütçesine uygun olup olmadığına karar verebilir. Bu kişinin reklama tıklaması, ürünü satın almak istediği anlamına gelebilir. Tıklama veya etkileşim başına ödeme yapacağınızı düşündüğünüzde satın alma ihtimali artmış birinin reklamınıza tıklaması sizce de daha iyi görünmüyor mu?

Video Kampanyaları

Bu reklam modeli sayesinde kampanyanızı YouTube’de, Google video iş ortaklarının web sitelerinde ve uygulamalarında gösterebilirsiniz.

Video kampanyalarını e-ticaret sitenizden ya da mağazanızdan yaptığınız satışları artırmak, daha çok potansiyel müşteriye ulaşmak, web sayfanıza daha çok kişiyi çekmek, kullanıcılara ürünlerinizi ve markanızı fark ettirmek, YouTube kanalınızdan daha çok video izlemelerini sağlamak ve marka bilinirliğini artırmak için kullanabilirsiniz.

Video kampanyası oluşturmak için öncelikle vermek istediğiniz mesajı aktaran bir video hazırlamanız ve bu videoyu YouTube’ye yüklemeniz gerekir. Ardından yaş ve cinsiyet gibi demografik bilgileri, konum ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurarak hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Bütçenizi de ayarladıktan sonra reklamınızı yayınlayabilirsiniz. Video kampanyanız kullanıcıların izleyecekleri videolardan önce, bu videoların yanında veya arama sonuçlarında gösterilir. Daha doğru analizler yapabilmek için YouTube kanalınızı ve Google Ads hesabınızı birbirine bağlayabilirsiniz.

Video kampanyası yaptığınızda sadece kullanıcılar reklamla etkileşime geçtiğinde ödeme yaparsınız. Videonuzun en az 30 saniyesini ya da tamamını izlediklerinde, tamamlayıcı banner’e veya harekete geçirici mesaja (CTA) tıkladıklarında ücretlendirilirsiniz.

Video kampanyaları söz konusu olduğunda tercih edebileceğiniz farklı reklam modelleri vardır:

Atlanabilir yayın içi reklamlar: Bu reklam türünü YouTube’de ya da Google video iş ortaklarının web sitelerinde ve uygulamalarında kullanabilirsiniz. Ayarlanabilir yayın içi reklamlar videoların başında, ortasında veya sonunda gösterilebilir. İzleyiciler, videonuzu 5 saniye izledikten sonra atlayabilir. Videonuzun tamamını veya 30 saniyesini izlediklerinde ya da reklamla etkileşime geçtiklerinde ödeme yapmanız gerekir.

Atlanamayan yayın içi reklamlar: Bu reklam modelini de tıpkı atlanabilir reklamlarda olduğu gibi YouTube’de ya da Google video iş ortaklarının web sitelerinde ve uygulamalarında kullanmayı tercih edebilirsiniz. Google Ads’ın en fazla 15 saniye olmasına izin verdiği bu reklamlar; videoların başında, ortasında veya sonunda gösterilir ve izleyiciler tarafından atlanamaz. Amacınız marka bilinirliğini artırmak olduğunda atlanamayan reklam kampanyası oluşturabilirsiniz. Reklamınız her gösterildiğinde ödeme yapmanız gerekir.

Video discovery reklamları: Video içeriklerinizin tanıtımını yapmak istediğinizde YouTube videolarının yan tarafında, YouTube arama sonuçlarında ve mobil telefonlar için YouTube ana sayfasında gösterilen discovery reklamlarını tercih edebilirsiniz. Bu reklam modeli, videonuzun küçük bir resminden ve kısa bir metinden oluşur. İzleyiciler videoyu görüntülemek için reklama tıkladıklarında ücretlendirilirsiniz.

Bumper reklamlar: İzleyicilere kısa ve akılda kalıcı bir mesaj iletmek istediğinizde YouTube’de, Google video iş ortaklarının web sitelerinde ve uygulamalarında gösterilen bu reklam türünü seçebilirsiniz. 6 saniyelik bumper reklamlar, videonun başında, ortasında ya da sonunda gösterilir. İzleyiciler bu Google reklam videolarını atlayamaz. Reklamınız her gösterildiğinde ödeme yapmanız gerekir.

Yayın dışı reklamlar: Sadece mobil cihazlarda gösterilen yayın dışı reklamlar, Google video iş ortaklarının web sitelerinde veya uygulamalarında kullanılır. Bu videolar sesi kapalı bir şekilde oynamaya başlar ve izleyici isterse sesi açabilir. Bu reklam türünde bin gösterim başına maliyet sistemiyle ücretlendirilirsiniz.

Masthead reklamlar: Bu kampanya modelini sunduğunuz bir ürünün veya hizmetin tanıtımını yapmak veya kısa sürede geniş bir kitleye ulaşmak istediğinizde kullanabilirsiniz. Masthead reklamı hazırlamak için öncelikle Google satış temsilcisiyle iletişime geçerek rezervasyon yaptırmalısınız. Bu reklam türünde bin gösterim başına ya da günlük maliyete göre ücret ödemeniz gerekir.

Uygulama Kampanyaları

Bu reklam modelini Android ya da iOS uygulamanızın tanıtımını yapmak için Google Play, Google Arama, YouTube ve diğer platformlarda kullanabilirsiniz.

Uygulama kampanyalarını, sizinkine en çok benzeyen uygulamalarla ilgilenen kişilere ulaşmak için tercih edebilirsiniz. Böylece, Google Ads sayesinde sizin uygulamanızı sevme ihtimali yüksek olan kişileri hedeflemiş olursunuz. Bu kampanya modeli ile uygulamanızı daha fazla kişinin indirmesini sağlayabilir ve uygulama içi işlemleri artırabilirsiniz.

Google Ads, resim ve video ekleyebileceğiniz uygulama kampanyanızı oluşturma aşamasında size yardımcı olur. Sonrasında günlük maksimum bütçenizi ve hedef yükleme başına maliyetinizi belirlemeniz gerekir. Uygulama yükleme ya da uygulama içi satın alma gibi hedeflerinizi seçtiğinizde Google Ads bu hedeflere ulaşmanız için reklamınızı doğru kişilere gösterir.

Google, uygulama kampanyaları söz konusu olduğunda makine öğreniminden yararlanır. Bu sayede yaklaşık yüz dönüşümlük yeterli bir veriye ulaştığında reklamınızı, bütçenizi ve teklifinizi optimize eder.

Yeniden Pazarlama Reklamları

Daha önce hiçbir e-ticaret sitesinde vakit geçirip, bir ürünü inceleyip siteden çıktıktan sonra o ürünün reklamlarını görmeye başladığınız oldu mu? Bu soruya büyük ihtimalle, “Evet.” şeklinde cevap verdiniz. Bu cevabınız da remarketing, yani yeniden pazarlama ile tanışmış olduğunuz anlamına geliyor.

Cookie bazlı bir teknoloji kullanan yeniden pazarlama, web sitenizi ya da mobil uygulamanızı ziyaret eden kişileri sayfanızdan veya uygulamanızdan ayrıldıktan sonra yeniden hedeflemenizi (retargeting) sağlar. Bu kişiler, Google’da ve iş ortaklarının web sitelerinde vakit geçirirken reklamınızı görürler.

Yeniden pazarlama reklamlarını marka bilinirliğini ve satışları artırmak için kullanabilirsiniz. Bu pazarlama modeli, reklamlarınızın önemli bir stratejik parçasıdır.

Google Ads, yeniden pazarlama ile ücret teklifinizi de optimum hale getirir

Yeniden pazarlama reklamları sayesinde web sitenizle veya mobil uygulamanızla etkileşime geçmiş kişileri doğru zamanda hedefleyebilirsiniz. Bu kişilere reklamlarınızı, satın alma olasılığı taşıdıklarında ya da sizi aktif bir şekilde aradıklarında gösterebilirsiniz. Sepetine ürün eklemiş kullanıcılara ulaşarak satın alma işlemini tamamlamalarını hatırlatabilirsiniz. Google Ads, yeniden pazarlama ile ücret teklifinizi de optimum hale getirir.

Şuradaki Google Ads youtube hesabında yer alan videolar ile oldukça faydalı bilgiler edinebilirsiniz. Eğer İngilizcenizin yetersiz olduğunu düşünüyorsanız altyazı desteğinden faydalanabilirsiniz.

Google Ads ile standart yeniden pazarlama, dinamik yeniden pazarlama, arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri, video yeniden pazarlama ve müşteri listesiyle yeniden pazarlama yöntemlerinden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Google Ads Kullanmayı nasıl öğrenebilirim?

Google'ın tarafından hazırlanmış ve ücretsiz olan kurslarla öğrenmeye başlayabilirsiniz. Öğrendiklerinizi pekiştirmek ve sertifika almaya hak kazanmak için Academy for Ads sınavlarına girebilirsiniz. Eğer Ads ile öğrendiklerinizi uygulayamazsanız kısa süre içerisinde unutursunuz. Mesele sadece unutmak değil, her yeni şeyde olduğu gibi deneyim kazanmak için uygulama yapmanız şart. Ads panelinde denemeler yapabileceğiniz demo kampanyalar oluşturabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. Daha sonra küçük rakamlarla kendi reklamlarınızı yayınlamaya başlar, seviyenizi bir tık daha yukarıya taşıyabilirsiniz.

Google Ads mi SEO mu?

Aslında Google Ads ve SEO, yani arama motoru optimizasyonu genel olarak aynı amaca hizmet eden iki kavramdır. Hem Ads hem de SEO web sitenizin trafiğini, etkileşimleri ve dönüşümleri artırmanızı sağlar. Sadece bunun için kullandıkları yöntemler ve işleyiş süreçleri farklıdır.

ads vs seo

Örnek: Yeni bir iş kurduğunuzu ve buna bağlı olarak yeni web tasarımı yaptırdığınızı düşünün. SEO ile üst sıralara tırmanmak için aylarca uğraşmanız gerekir; ancak belki de yıllarca uğraşsanız bile ilk sıralara çıkamayabilirsiniz. Çünkü SEO çok ciddi bir emek, sabır ve zaman ister. Ayrıca Google’a kullanıcılar neyi arıyorsa onun sizde olduğunu ispat etmeniz gerekir; ama Google kullanıcılarına en iyisini vermek için çok detaylı analizler yapar ve kolay kolay ikna olmaz.

Oysa Google Ads söz konusu olduğunda durum farklıdır. Etkili bir kampanya oluşturduğunuzda hemen iyi bir sıralamaya sahip olabilir, hızlı bir şekilde etkileşim almaya başlayabilirsiniz.

Reklam sıralamanız ise tıklama başına maliyet (TBM) ve kalite puanı ile belirlenir. Beklenen tıklama oranınız ne kadar yüksekse, hazırladığınız reklam kampanyası arama sorgusuyla ne kadar alakalıysa ve açılış sayfanız ne kadar kaliteliyse kalite puanınız da o kadar yüksek olur. Bu sayede iyi bir reklam sıralaması elde edebilir ve maliyetlerinizi düşürebilirsiniz.

Google Ads, SEO’dan daha kolaydır

Arama motoru optimizasyonu yapmak için site içi ve site dışı düzenlemelerle uğraşmanız gerekir. Sayfa açılma hızı, SEO uyumlu içerik üretimi, mobil uyumluluk, kullanıcı deneyimi, backlink ve sosyal medya bağlantıları gibi birçok farklı konu hakkında bilgili ve deneyimli olmanız, aynı zamanda detaylı SEO analizi yapabilmeniz ve teknik detaya hakim olmanız gerekir. Oysa bir Ads reklam kampanyası oluşturmak, arama motoru optimizasyonu kadar teknik detay gerektirmez, dolayısıyla daha kolaydır.

SEO hizmetinde ödemeniz neredeyse sabittir

Google Ads ile SEO arasındaki en önemli farklardan biri SEO hizmeti alırken belirli limitlere kadar ödeme yaparsınız. Google Ads ile bir reklam kampanyası hazırladığınızda reklam modeline göre tıklama başına, etkileşim başına ya da gösterim başına ücret ödemeniz gerekir. Ancak arama motoru optimizasyonu yaparken web sitenize bir yazı eklediğiniz için kimseye ücret ödemek zorunda kalmazsınız. Tabi bu içeriği bir başkasına yazdırmadığınız sürece. :)

Yapılan bu karşılaştırmalar Ads reklamlarını ya da SEO’dan birini tercih etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Hatta tam aksine etkili bir sonuç almak için ikisini bir arada kullanmanız gerekir.

Yeni bir web sitesi açtığınızda Ads reklamları ile markanızı, ürün ve hizmetlerinizi hızlıca duyurup ardından SEO’ya yatırım yapabilirsiniz. Bir anahtar kelimeyi SEO çalışmaları sayesinde organik aramalarda üst sıraya çıkarırken başkasını Google Ads ile zirveye taşıyabilirsiniz. Zamanınızı ve emeğinizi etkileşimleri en üst seviyeye çıkaracak şekilde Google Ads ve SEO arasında pay edebilirsiniz.

Sonuç olarak; Google Ads ile SEO birlikte çok etkilidir

 • Google Ads, kendisini kanıtlamış dünyanın en büyük ve güçlü ağına sahip dijital reklam platformudur.
 • Marka bilinirliğini ve satışları artırmak, potansiyel müşterilere ulaşmak ve nokta atışı hedefleme yapmak gibi avantajları vardır.
 • Google Ads ile reklam kampanyası oluşturmak için “Akıllı kampanya” modunu tercih edebilirsiniz. Akıllı kampanya ile tecrübesiz reklamcılara etkili bir şekilde yol gösteren Google, bu mod sayesinde kampanyanızı kolayca oluşturmanızı sağlar. Dijital reklamcılık konusunda tecrübeliyseniz size hedefleme ve reklam modelleri konusunda daha çok seçenek sunan “uzman” modunu tercih edebilirsiniz.
 • Reklam kampanyası oluştururken şirket bilgilerinizi girmeniz, hedefleme yapmanız, reklam metnini yazmanız ya da resim/video oluşturmanız ve bütçenizi ayarlamanız gerekir.
 • Reklam kampanyanızı oluşturma aşamasında hedefinize en uygun reklam modellerini seçebilirsiniz. Bu modeller arama ağı, görüntülü reklam ağı, alışveriş, video, uygulama kampanyaları ve yeniden pazarlamadır.
 • Google Ads ve SEO karşılaştırılması değil, birlikte kullanılması gereken stratejilerdir. İkisi de web sitesi trafiğini artırmak için etkili çözümler sunar.

Profesyonel yardıma mı ihtiyacınız var? Size en uygun strateji ve planlamaları öğrenmek için bana hemen şuradan ulaşabilirsiniz.

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!