İşletmeler İçin Dijital Pazarlama: SEO mu, Google Ads mi?

Günümüzde dijital pazarlama stratejileri işletmelerin başarısı için büyük önem taşımaktadır. İnternet kullanımının artmasıyla birlikte işletmeler, çevrimiçi platformlarda varlık göstererek daha geniş bir kitleye ulaşma fırsatı elde ediyor. Ancak dijital pazarlama alanında farklı yöntemler ve stratejiler bulunuyor. İşletmeler için en etkili dijital pazarlama stratejisi konusunda sıkça karşılaşılan sorulardan biri, SEO mu tercih edilmeli, yoksa Google Ads mi?

Bu stratejilerini belirlerken, hem SEO'nun organik büyüme potansiyelini hem de Google Ads'in anında görünürlük sağlama avantajını göz önünde bulundurmaları gerekir. Yazının devamında kapsamlı bir incelemeye şahit olacaksınız.

Dijital Pazarlamada başarı için nasıl bir yol izlenmeli?

SEO ve Google Ads (Ads, Google Ads'in eski adıdır) iki farklı dijital pazarlama stratejisidir ve her biri kendi avantajları ve kullanım alanlarına sahiptir. Hangi stratejinin tercih edilmesi gerektiği, işletmenin hedeflerine, bütçesine ve pazarlama ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. SEO uzun vadeli bir yatırım olarak düşünülmeli ve sürekli olarak güncellenmeli ve iyileştirilmelidir. Google Ads ise daha hızlı sonuç almak isteyen işletmeler için idealdir ancak bütçe yönetimi de önem arz eder.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization (SEO), kısaca SEO Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. İnternet üzerinden özellikle bilgi ve/veya ürüne ulaşmak için kullanılan arama motorları, belli başlı sitelere ilk sayfada ve sayfanın başlarında yer verir. Bu durum büyük bir ziyaretçi ve müşteri kaynağıdır. Çoğunlukla insanlar ilk sayfada çıkan siteleri ziyaret etme ve bu sitelere güvenme eğilimindedir.

SEO tam olarak burada devreye girmektedir. Bir web sitesi için arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve geliştirme çalışmalarının tamamı olarak kısaca tanımlanabilir. SEO çalışmaları, doğru anahtar kelime tercihleri başta olmak üzere, web siteleri tüm yönleriyle arama motoruna uyumlu hale getirerek başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında ilk başlarda yer almasını sağlayarak, site içerisindeki trafiği arttırır.

Kullanıcıların web sitenize daha kolay ve hızlı ulaşmasını amaçlayan SEO, aynı zamanda pratik, işlevsel ve anlaşılır bir web sitesi için yardımcı olur.

SEO'nun Avantajları Neler?

SEO'nun işletmeler için avantajı, arama motorlarında organik olarak üst sıralarda yer alarak potansiyel müşterilere daha kolay erişim sağlaması ve uzun vadeli çevrimiçi görünürlüğü artırmasıdır. İşte avantajlarından bazıları:

 • Toplam Maliyet Çok Daha Düşüktür:

SEO geniş bir alandır fakat temel seviyede SEO bilgisine sahip olmak çok zorlayıcı değildir. Bilginizi sürekli geliştirerek ve kendi içeriklerinizi oluşturarak, bunun için biraz fazla zaman harcayarak iyi işler çıkartabilirsiniz bunun yanı sıra SEO danışmanlığı hizmetini uygun maliyetlerde alarak Google’da hedeflediğiniz yerlere ulaşabilirsiniz.

Kademeli Öğrenme Eğrisi SEO, tam olarak kavranmasının uzun zaman alabileceği bir disiplin olarak biraz olumsuz düşünmeye sebep olabilir. Fakat burada altını çizmek istediğimiz konu, sonuçlar için ustalaşmanız gerektiği gibi bir şart olmayışıdır. Yavaş ve doğru adımlarla sürecinizi geliştirebilirsiniz. Kolay bir anahtar kelime araştırması ile içerik yazarlığına adım atabilirsiniz. İçerik ve görsel optimizasyonun beraberindeki süreçte başarılı bir sunucu ile yolunuza devam edebilirsiniz. Günümüzde WordPress başta yer almak üzere içerik yönetim sistemleri, içerikle alakalı ve/veya teknik sorunlar için SEO uzantılarına sahiptir, bu yolunuzu kolaylaştıracaktır.

 • Yüksek ROI ( Yüksek Yatırım Getirisi):

SEO, rekabetin daha az olduğu yerel işletme (yerel SEO) alanında inanılmaz iyi sonuçlar doğurma potansiyelini taşır. Bir SEO ajansı ile iş birliği yapsanız dahi istediğiniz sıralamalara ulaştığınızda elde ettiğiniz kazanç muhtemelen düşündüğünüz miktarın çok daha fazla üzerinde olabilir. SEO sayesinde ücretli aramalara kıyasla kat ve kat daha fazla tıklama seviyesine ulaşabilirsiniz. En güzel olanı da, ödeyeceğiniz ücretler değişmeden potansiyel kullanıcı kazanımı katlanarak artar.

 • Uzun Vadeli Kalıcı Sonuçlar:

Düzenli Holistik SEO çalışmaları ile her alanda marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. SEO uzun vadede kalıcı marka bilinirliği oluşturmanıza olanak tanır.

 • Yüksek Marka Bilinirliği:

Kullanıcılar internet içerisinde her zaman bilgi ararlar. Amaç neye yönelik olursa olsun, mutlaka bilgi aradıkları şeyler içerisinde yer alır. Bundan kazanç sağlamak için, insanların bilgi beklentisini karşılayacak içerikler yazarak öne çıkmanız size çok büyük avantajlar sağlar.

 • İçerik Üzerinde Daha Fazla Kontrol:

SEO çalışmalarında özgürsünüz! İçerik tercihleriniz konusunda bir kalıba girmek zorunda değilsiniz. Başlık, açıklama uzunluklarında uymanız gereken bir kalıp yok. Bu özgür çalışma disiplini ile sınırlarınızı, hayal gücünüzü, yaratıcılığınızı zorlayabilirsiniz.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Türkiye’de en çok tercih edilen arama motoru Google üzerinden her alanda reklam yayınlamanızı sağlayan bir reklam hizmetidir. Masaüstüne ve mobile uyumlu olan bu hizmet sayesinde web sitenize ziyaretçi kazandırabilir, hedef kitlenizi potansiyel müşterilerinize dönüştürerek kazanç sağlayabilirsiniz.

İnsanlar Google üzerinden ürün araştırması, gidilecek yerlerle alakalı keşifler gibi pek çok konuda arama yaparlar. Google Ads sayesinde reklamlarınız, ürünleriniz ve/veya içeriğinizle ilgili aramalarda veyahut konumlarda insanların karşısına çıkar.

Google Ads farklı reklam modelleri ile e-ticaretin içinde olan işletmelere büyük kazançlar sağlar. Google Ads aracılığıyla reklam vermek isteyen kişi ya da kurumlar, başlık, reklam metni, görsel bağlantı gibi oldukça basit işlemlerle reklamlarını oluşturabilir. Bu süreçte reklamın hangi ülkede hatta şehirde, hangi gün ve saatlerde, hangi cinsiyet ve yaş grubuna gösterileceği gibi ince ayarlamalar yapmakta mümkündür.

Google Ads ile doğru yaklaşımlarla, maksimum kazanç sağlamak mümkündür.

Google Ads'in Avantajları Neler?

Google Ads, işletmeler için oldukça fazla avantaja sahiptir. Hızlı ve anında görünürlük sağlaması en önemli özelliklerindendir. Belirlenen anahtar kelimelere yönelik reklamlarla potansiyel müşterilere kolayca ulaşmayı sağlar ve kısa sürede etkili sonuçlar elde etmeyi mümkün kılar.

 • Sonuçları Anında Görebilme:

Google Ads ile alakalı en iyi özellik, sonuçları kısa bir sürede görebilmenizdir. Sayfanızda iletişim formlarının CTA bağlantısı ile görünür olması önemlidir. Sonuçlara kısa sürede ulaşabilme, erken zamanda doğru adımlar için harika birer yönlendirici, analiz aracıdır.

 • Uzmanlaşması Kolaydır:

SEO’ya kıyasla öğrenme süreci daha kolaydır. İlk adımı atarak, kampanya oluşturduğunuzda birkaç aylık bir süreç içerisinde kampanyanızı optimize ettiğinizde büyük bir tecrübe kazanırsınız. Bunun yerine bir ajans veyahut Google reklam ajansı ile çalışarak da kısa vadede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Bütçenizi Ölçeklendirebilirsiniz:

Google Ads’te ölçeklendirme basittir. Günlük bütçenizi daha fazla ayırmanız yeterlidir. Aynı anahtar kelimelerle pazarda iktidar olmak daha ne isteyebilirsiniz?

 • Müşteri Odaklı:

Google reklamcılıkta diğer mecralara kıyasla zekidir, potansiyel müşteri odaklı yaklaşımı Google’dan gelen trafiğin yüksek dönüşüm oranlarına hâkim olmasına sebep olur. Google Ads sayesinde ziyaretçilerinizin çoğu müşterileriniz olur.

 • Belirsizlik Yoktur:

SEO dünyasındaki belirsizler bu dünyada yok edilebilir. Ayrıca Google güncellemeleri ile alakalı bir soru işaretine kafanızda yer vermenize hiç gerek yok. Sadece KPI’larınıza odağınızı vererek işinizde yol kat edebilirsiniz.

 • A/B Testi Kolaydır:

Google Ads reklamları için bu test çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey iki farklı reklam oluşturarak yayınlamak. En fazla tıklama oranına sahip olan kazanır! Bu kadar kolay. İyi sonuçlar için bu sürece devam etmeniz gerekir. Gelişim için analiz gereklidir.

İşletmeler için En Etkili Pazarlama Stratejisi Hangisi?

SEO ve reklam (Ads) her ikisi de dijital pazarlama stratejileridir ve işletmeler için farklı avantajlara sahiptir. Hangisinin daha iyi olduğu, işletmenin hedefleri, bütçesi, sektörü ve hedef kitlesi gibi birçok faktöre bağlıdır. İşletmeler, ihtiyaçlarına ve kaynaklarına göre bu iki stratejiyi birlikte kullanabilirler.

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu):

 • SEO, organik arama sonuçlarında web sitenizin daha üst sıralarda yer almasını sağlar.
 • İşletmenin arama motorlarında doğal ve kalıcı bir varlık oluşturmasına yardımcı olur.
 • Uzun vadeli bir stratejidir ve sürdürülebilir trafik elde etmeye yöneliktir.
 • İçerik kalitesini artırarak ve hedeflenen anahtar kelimeleri kullanarak web sitesinin otoritesini artırır.
 • Maliyeti düşüktür, ancak sonuçlar genellikle uzun sürede görülmeye başlar.

Ads (Reklam):

 • Reklam, kısa vadeli sonuçlar elde etmek için etkili bir yoldur. Hedeflenen kitleye daha hızlı ulaşmayı sağlar.
 • İşletme, reklam bütçesine göre reklam gösterimlerini ve tıklamaları kontrol edebilir.
 • Reklamlar, dönüşümleri ve satışları artırmak için hedefli bir şekilde kullanılabilir.
 • Hedeflenen anahtar kelimeler veya demografik bilgilere dayalı olarak reklam gösterimleri yapılabilir.
 • Sonuçlar hızlı bir şekilde görülebilir ancak reklamların yayınlanması için sürekli bir bütçe gereklidir.

Son Sözler

Başaralı bir SEO Uzmanı, SEO ile Ads’i kıyas etmek yerine ikisini birlikte kullanmayı tercih eder. Zira iki süper Dijital pazarlama stratejisini eş zamanlı kullanmanız çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. SEO’nun eksiklerini Google Ads ile Google Ads eksiklerini ise SEO stratejileri ile kapatmanız gayet mümkündür.

Hangi stratejinin daha iyi olduğunu belirlemek için işletmenin hedeflerini, bütçesini, zaman çerçevesini ve pazarlama hedeflerini dikkate almak gerekir. Birçok işletme, SEO ve reklamı birlikte kullanarak hem uzun vadeli sürdürülebilir trafik elde ederken hem de kısa vadeli hedeflerine ulaşmayı tercih eder. Her iki strateji de etkili bir şekilde kullanıldığında işletmelere büyümelerinde ve pazarlama başarılarında yardımcı olabilir.