6 Başlıkta SEO vs Google Ads: Hangisi Daha Avantajlı?

İnternet bizler için bir kazanç kapısı haline gelmişken, bazı işletmeler uzun süredir bu işin içinde yer alıyor, bazıları ise yeni yeni internet dünyasına adım atarak yerini hazırlamayı planlıyor. Tam da bu nokta da yerini sağlamlaştırmak ve yer edinmek isteyen insanlar için iki kavram karşılarına çıkıyor, bunlar SEO ve Google Ads.

Bu yazımızda bu kavramları daha iyi kavramak ya da sıfırdan öğrenmek isteyenler için, birçok noktaya değindik. Bu sayede hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize nasıl en doğru ve karlı bir şekilde ulaşacağınıza karar verebilirsiniz.

SEO Nedir?

Search Engine Optimization, kısaca SEO Türkçe anlamıyla arama motoru optimizasyonu olarak tanımlanır. İnternet üzerinden özellikle bilgi ve/veya ürüne ulaşmak için kullanılan arama motorları, belli başlı sitelere ilk sayfada ve sayfanın başlarında yer verir. Bu durum büyük bir ziyaretçi ve müşteri kaynağıdır. Çoğunlukla insanlar ilk sayfada çıkan siteleri ziyaret etme ve bu sitelere güvenme eğilimindedir.

SEO tam olarak burada devreye girmektedir. Bir web sitesi için arama motorlarına yönelik yapılan iyileştirme ve geliştirme çalışmalarının tamamı olarak kısaca tanımlanabilir. SEO çalışmaları, doğru anahtar kelime tercihleri başta olmak üzere, web siteleri tüm yönleriyle arama motoruna uyumlu hale getirerek başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında ilk başlarda yer almasını sağlayarak, site içerisindeki trafiği arttırır.

Kullanıcıların web sitenize daha kolay ve hızlı ulaşmasını amaçlayan SEO, aynı zamanda pratik, işlevsel ve anlaşılır bir web sitesi için yardımcı olur.

SEO'nun Avantajları Neler?

 • Toplam Maliyet Çok Daha Düşüktür:

SEO geniş bir alandır fakat temel seviyede SEO bilgisine sahip olmak çok zorlayıcı değildir. Bilginizi sürekli geliştirerek ve kendi içeriklerinizi oluşturarak, bunun için biraz fazla zaman harcayarak iyi işler çıkartabilirsiniz bunun yanı sıra SEO danışmanlığı hizmetini uygun maliyetlerde alarak Google’da hedeflediğiniz yerlere ulaşabilirsiniz.

Kademeli Öğrenme Eğrisi SEO, tam olarak kavranmasının uzun zaman alabileceği bir disiplin olarak biraz olumsuz düşünmeye sebep olabilir. Fakat burada altını çizmek istediğimiz konu, sonuçlar için ustalaşmanız gerektiği gibi bir şart olmayışıdır. Yavaş ve doğru adımlarla sürecinizi geliştirebilirsiniz. Kolay bir anahtar kelime araştırması ile içerik yazarlığına adım atabilirsiniz. İçerik ve görsel optimizasyonun beraberindeki süreçte başarılı bir sunucu ile yolunuza devam edebilirsiniz. Günümüzde WordPress başta yer almak üzere içerik yönetim sistemleri, içerikle alakalı ve/veya teknik sorunlar için SEO uzantılarına sahiptir, bu yolunuzu kolaylaştıracaktır.

 • Yüksek ROI ( Yüksek Yatırım Getirisi):

SEO, rekabetin daha az olduğu yerel işletme (yerel SEO) alanında inanılmaz iyi sonuçlar doğurma potansiyelini taşır. Bir SEO ajansı ile iş birliği yapsanız dahi istediğiniz sıralamalara ulaştığınızda elde ettiğiniz kazanç muhtemelen düşündüğünüz miktarın çok daha fazla üzerinde olabilir. SEO sayesinde ücretli aramalara kıyasla kat ve kat daha fazla tıklama seviyesine ulaşabilirsiniz. En güzel olanı da, ödeyeceğiniz ücretler değişmeden potansiyel kullanıcı kazanımı katlanarak artar.

 • Uzun Vadeli Kalıcı Sonuçlar:

Düzenli Holistik SEO çalışmaları ile her alanda marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz. SEO uzun vadede kalıcı marka bilinirliği oluşturmanıza olanak tanır.

 • Yüksek Marka Bilinirliği:

Kullanıcılar internet içerisinde her zaman bilgi ararlar. Amaç neye yönelik olursa olsun, mutlaka bilgi aradıkları şeyler içerisinde yer alır. Bundan kazanç sağlamak için, insanların bilgi beklentisini karşılayacak içerikler yazarak öne çıkmanız size çok büyük avantajlar sağlar.

 • İçerik Üzerinde Daha Fazla Kontrol:

SEO çalışmalarında özgürsünüz! İçerik tercihleriniz konusunda bir kalıba girmek zorunda değilsiniz. Başlık, açıklama uzunluklarında uymanız gereken bir kalıp yok. Bu özgür çalışma disiplini ile sınırlarınızı, hayal gücünüzü, yaratıcılığınızı zorlayabilirsiniz.

Google Ads Nedir?

Google Ads, Türkiye’de en çok tercih edilen arama motoru Google üzerinden her alanda reklam yayınlamanızı sağlayan bir reklam hizmetidir. Masaüstüne ve mobile uyumlu olan bu hizmet sayesinde web sitenize ziyaretçi kazandırabilir, hedef kitlenizi potansiyel müşterilerinize dönüştürerek kazanç sağlayabilirsiniz.

İnsanlar Google üzerinden ürün araştırması, gidilecek yerlerle alakalı keşifler gibi pek çok konuda arama yaparlar. Google Ads sayesinde reklamlarınız, ürünleriniz ve/veya içeriğinizle ilgili aramalarda veyahut konumlarda insanların karşısına çıkar.

Google Ads farklı reklam modelleri ile e-ticaretin içinde olan işletmelere büyük kazançlar sağlar. Google Ads aracılığıyla reklam vermek isteyen kişi ya da kurumlar, başlık, reklam metni, görsel bağlantı gibi oldukça basit işlemlerle reklamlarını oluşturabilir. Bu süreçte reklamın hangi ülkede hatta şehirde, hangi gün ve saatlerde, hangi cinsiyet ve yaş grubuna gösterileceği gibi ince ayarlamalar yapmakta mümkündür.

Google Ads ile doğru yaklaşımlarla, maksimum kazanç sağlamak mümkündür.

Google Ads'in Avantajları Neler?

 • Sonuçları Anında Görebilme:

Google Ads ile alakalı en iyi özellik, sonuçları kısa bir sürede görebilmenizdir. Sayfanızda iletişim formlarının CTA bağlantısı ile görünür olması önemlidir. Sonuçlara kısa sürede ulaşabilme, erken zamanda doğru adımlar için harika birer yönlendirici, analiz aracıdır.

 • Uzmanlaşması Kolaydır:

SEO’ya kıyasla öğrenme süreci daha kolaydır. İlk adımı atarak, kampanya oluşturduğunuzda birkaç aylık bir süreç içerisinde kampanyanızı optimize ettiğinizde büyük bir tecrübe kazanırsınız. Bunun yerine bir ajans veyahut Google reklam ajansı ile çalışarak da kısa vadede başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

 • Bütçenizi Ölçeklendirebilirsiniz:

Google Ads’te ölçeklendirme basittir. Günlük bütçenizi daha fazla ayırmanız yeterlidir. Aynı anahtar kelimelerle pazarda iktidar olmak daha ne isteyebilirsiniz?

 • Müşteri Odaklı:

Google reklamcılıkta diğer mecralara kıyasla zekidir, potansiyel müşteri odaklı yaklaşımı Google’dan gelen trafiğin yüksek dönüşüm oranlarına hâkim olmasına sebep olur. Google Ads sayesinde ziyaretçilerinizin çoğu müşterileriniz olur.

 • Belirsizlik Yoktur:

SEO dünyasındaki belirsizler bu dünyada yok edilebilir. Ayrıca Google güncellemeleri ile alakalı bir soru işaretine kafanızda yer vermenize hiç gerek yok. Sadece KPI’larınıza odağınızı vererek işinizde yol kat edebilirsiniz.

 • A/B Testi Kolaydır:

Google Ads reklamları için bu test çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey iki farklı reklam oluşturarak yayınlamak. En fazla tıklama oranına sahip olan kazanır! Bu kadar kolay. İyi sonuçlar için bu sürece devam etmeniz gerekir. Gelişim için analiz gereklidir.

SEO vs Ads: İşletmeler İçin Hangisi Daha İyi?

 • SEO’da toplam maliyet daha düşükken, Google Ads ile ödeyeceğiniz rakamları siz belirlersiniz.
 • SEO’da kademeli bir öğrenme eğrisi varken, Google Ads için uzmanlaşmak zor değildir.
 • SEO’da yatırım getirisi yüksektir, Google Ads’te bütçenizi kolayca ölçeklendirebilirsiniz.
 • SEO uzun vadede etkili sonuçlar verirken, Google Ads’te çok daha kısa sürede sonuçlar almaya başlarsınız.
 • SEO yüksek marka bilinirliği sağlarken, Google Ads müşteri ve kazanç odaklıdır.
 • SEO içerik üzerinde hakimiyet kurar, Google Ads’te ise A/B testi yapmak kolaydır.
 • SEO’da uzmanlaşması zordur, Google Ads’te ise başlangıçta zordur.
 • SEO’da Bütçeye göre ölçeklendirme zordur, Google Ads’te ise yatırım getirisi düşüktür.
 • SEO’da belirsizlik yüksekken, Google Ads’te büyüme bütçeye bağlıdır.
 • SEO’da daha az müşteri odaklı bir tutum varken, Google Ads marka bilinirliği için kullanışlı değildir.
 • SEO’da A/B testi yapmak zordur, Google Ads’te ise içerik üzerinde fazla kontrol sağlanamaz.

Özet Olarak: SEO ve Ads, Birlikte Çok Daha İyi

Başaralı bir SEO Uzmanı, SEO ile Ads’i kıyas etmek yerine ikisini birlikte kullanmayı tercih eder. Zira iki süper Dijital pazarlama stratejisini eş zamanlı kullanmanız çok daha etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. SEO’nun eksiklerini Google Ads ile Google Ads eksiklerini ise SEO stratejileri ile kapatmanız gayet mümkündür.

İki farklı çalışma prensibinin getirileri ise bir arada çığ gibi büyüyerek size akacaktır. Bu şekilde kusursuz bir web sitesi ile internet dünyasında kendi sektörünüzde kral tahtına oturabilir ve dilerseniz bu güç ile yeni dünyalara, farklı sektörlere cesaret ve güvenle yelken açabilirsiniz.