RESPONSİVE WEB TASARIM NEDİR?

Responsive Web Tasarım nedir?

Bu yazımda sizlere son dönemin teknolojik yeniliklerinden olan responsive nedir, ne işe yarar ve responsive web tasarımın getirdiği bazı avantajlardan söz edeceğim.

Responsive nedir?

Responsive, İngilizce kökenli bir kelimedir ve duyarlı, uyumlu anlamına gelir. Gelişen teknolojiyle birlikte web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu hale getirilmesini sağlayan tasarıma ise responsive web tasarım denir.

responsive nedir

Responsive Web Design (RWD), kullanım kolaylığı açısından geliştirilmiş ve web tasarım sektörü adına devrim niteliğinde olan yenilikçi web teknolojilerinden birisidir.

Responsive web tasarım nasıl çalışır?

Duyarlı web tasarım adeta bir kabın içerisine doldurulan su gibidir. Suyu herhangi bir kaba doldurduğunuzda onun şeklini alır değil mi? İşte duyarlı tasarımın çalışma mantığı da böyledir.

Özetle responsive tasarım; ekran genişliği ve yüksekliğine göre değişebildiğinden duyarlı bir altyapıya sahiptir.

Web teknolojileri hayatına 2010 yılında merhaba diyen duyarlı tasarım, ekran ebatlarına göre genişler, daralır, uzar, kısalır vb. kendisini şekillendirerek web sayfalarının okunaklı ve anlaşılır olmasını sağlar. Dolayısıyla kullanım kolaylığı adına büyük avantaj sağlar.

Duyarlı web tasarımının en öne çıkan özelliği teknolojik olmasıdır. Bu sayede tablet ve telefonlardan web sitelerine kolayca ulaşılabilir.

Responsive web tasarım ile ilgili şu videoya göz atarak ek bilgi alabilirsiniz:

Responsive ne gibi avantajlar sağlar?

Hızlı gelişen teknolojiyle birlikte, özellikle akıllı telefon kullanım oranlarının yaygınlaşması, responsive tasarım teknolojisini çağın olmazsa olmazlarından biri haline getirmiştir.

Kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlamakla birlikte, farklı cihazlardan da erişim olanağı sağlıyor olması duyarlı tasarım teknolojisinin kullanılabilirlik oranını maksimuma çıkarmaktadır.

Yukarıda belirttiğim örnekteki gibi duyarlı web tasarımın amacı, web sitesine mobil cihazlardan ya da tabletlerden girildiğinde, ekran genişliğini mevcut pozisyona göre ayarlayarak ekrana oturmasıdır. Bu teknoloji altyapısı Bootstrap, Materialize vb. css kütüphaneleri ile karşılanmaktadır.

Daha önce hazırladığım, bootstrap nedir, ne işe yarar adlı makaleme göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Hatta Google tarafından geliştirilen ve çok hızlı yüklenebilen Google AMP web siteleri, responsive web tasarıma yeni bir hız kazandırarak kullanıcılara çok daha hızlı ve kullanılabilir bir İnternet deneyimi yaşatmayı hedeflemektedir. Aslında büyük ölçüde başardı da diyebiliriz.

Google amp sayfasına şuradan gidebilirsiniz.

Bunlarla birlikte Responsive web tasarım altyapısına sahip olan web sitelerinin, mobil uyumluluğu olmayan web sitelerine oranla Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) alanında çok daha daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Responsive web tasarımın sağladığı bazı avantajlara gözatın:

Responsive altyapıya sahip web siteleri, İnternet Dünyasında çok daha değerli konumlardadır. Zira bu durum hem kullanıcılara hem de sitenin kendisine birçok avantaj sağlar:

duyarlı web tasarım

Kolay kullanım:

En öne çıkan özelliklerinden biri kullanım kolaylığıdır. Web sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilmesini ve okuyabilmesini sağlar.

Maliyet avantajı:

Web site altyapınız responsive ise farklı platformlar için (tablet, telefon vb.) ayrı tasarımlar yaptırmanıza gerek kalmaz. Böylelikle maliyet açısından daha avantajlıdır.

Arama Motoru Optimizasyonu:

Hızlı yüklenebilir ve mobil uyumlu altyapıya sahip web tasarımlar Google nezdinde oldukça değerlidir. Dolayısıyla mobil uyumlu olmayan web sitelerine oranla SEO'da daha hızlı ve istikrarlı yükselmenizi sağlar.

Rekabet avantajı ve kullanıcı artışı:

Kullanıcıların her platformdan web sitenizi ziyaret edebiliyor olması rakip web sitelerden bir adım önde olmanızı sağlar. Web sayfanızın mobil cihazlara uyumlu olması daha fazla müşteriye ulaşabilmenizi sağlar.

İleriye dönük şekilde uyumluluk (teknolojik):

Her çözünürlüğe uyumlu olarak tasarlandığı için sitenizi diğer platformlara tekrar tekrar adapte etmenize gerek kalmaz.

Responsive Web Tasarım nedir? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!