Responsive Ne Demek? Responsive Web Tasarım Nedir?

Bu yazımda sizlere son dönemin teknolojik yeniliklerinden olan responsive nedir, ne işe yarar ve responsive web tasarımın getirdiği bazı avantajlardan söz edeceğim.

Responsive, İngilizce kökenli bir kelimedir ve duyarlı, uyumlu anlamına gelir.

Responsive tasarım nedir?

Gelişen teknolojiyle birlikte web sitelerinin mobil cihazlara uyumlu hale getirilmesini sağlayan teknolojik altyapıya responsive web tasarım (RWD) denir.

responsive nedir

Responsive Web Design (RWD), kullanım kolaylığı açısından geliştirilmiş ve web tasarım sektörü adına devrim niteliğinde olan yenilikçi web teknolojilerinden birisidir.

Responsive web tasarım nasıl çalışır?

Web teknolojileri hayatına 2010 yılında merhaba diyen duyarlı tasarım, ekran ebatlarına göre genişler, daralır, uzar, kısalır vb. kendisini şekillendirerek web sayfalarının okunaklı ve anlaşılır olmasını sağlar. Dolayısıyla kullanım kolaylığı adına büyük avantaj sağlar.

Suya benzetebiliriz. Duyarlı web tasarım adeta bir kabın içerisine doldurulan su gibidir. Suyu herhangi bir kaba doldurduğunuzda onun şeklini alır değil mi? İşte duyarlı tasarımın çalışma mantığı da böyledir.

Responsive web tasarım ölçüleri. Responsive tasarım ölçüleri her css kütüphanesine göre değişebilir ancak Bootstrap (en çok tercih edilen css kütüphanesi) ızgara sistemine göre şöyledir:

1200px veya daha büyük ekran çözünürlüğünde: 1170px
992px - 1199px arası ekran çözünürlüklerinde: 970px
768px - 991px arası ekran çözünürlüklerinde: 750px
768px ve altındaki çözünürlüklerde ise: auto değeri taşır.

Responsive tasarım örneği. Şuradaki sayfayı ziyaret ederek responsive tasarım örneğini canlı olarak test edebilirsiniz. En azından işleyişi açısından fikir kazanmış olursunuz.

Responsive tasarım ne gibi avantajlar sağlar, amacı nedir?

Hızlı gelişen teknolojiyle birlikte, özellikle akıllı telefon kullanım oranlarının yaygınlaşması, responsive tasarım teknolojisini çağın olmazsa olmazlarından biri haline getirmiştir.

Duyarlı web tasarımının en öne çıkan özelliği teknolojik olmasıdır. Bu sayede tablet ve telefonlardan web sitelerine kolayca ulaşılabilir.

Kullanıcılara kullanım kolaylığı sağlamakla birlikte, farklı cihazlardan da erişim olanağı sağlıyor olması duyarlı tasarım teknolojisinin kullanılabilirlik oranını maksimuma çıkarmaktadır.

Ekran genişliğini baz alır. Yukarıda belirttiğim örnekteki gibi duyarlı web tasarımın amacı, web sitesine mobil cihazlardan ya da tabletlerden girildiğinde, ekran genişliğini mevcut pozisyona göre ayarlayarak ekrana oturmasıdır. Bu teknoloji altyapısı Bootstrap, Materialize vb. css kütüphaneleri ile karşılanmaktadır.

Daha önce hazırladığım, bootstrap nedir, ne işe yarar adlı makaleme göz atarak bilgi alabilirsiniz.

Hatta ek olarak; Google tarafından geliştirilen ve çok hızlı yüklenebilen Google AMP web siteleri, responsive web tasarıma yeni bir hız kazandırarak kullanıcılara çok daha hızlı ve kullanılabilir bir İnternet deneyimi yaşatmayı hedeflemektedir. Aslında büyük ölçüde başardı da diyebiliriz.

Google amp sayfasına şuradan gidebilirsiniz.

Bunlarla birlikte Responsive web tasarım altyapısına sahip olan web sitelerinin, mobil uyumluluğu olmayan web sitelerine oranla Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) alanında çok daha daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Responsive web tasarımın sağladığı avantajlar

Responsive altyapıya sahip web siteleri, İnternet Dünyasında çok daha değerli konumlardadır. Zira bu durum hem kullanıcılara hem de sitenin kendisine birçok avantaj sağlar:

duyarlı web tasarım

Kolay kullanım avantajı. En öne çıkan özelliklerinden biri kullanım kolaylığıdır. Web sayfanızı ziyaret eden kullanıcıların aradıklarını kolayca bulabilmesini ve okuyabilmesini sağlar.

Maliyet avantajı. Web site altyapınız responsive ise farklı platformlar için (tablet, telefon vb.) ayrı tasarımlar yaptırmanıza gerek kalmaz. Böylelikle maliyet açısından daha avantajlıdır.

SEO Uyumu. Hızlı yüklenebilir ve mobil uyumlu altyapıya sahip web tasarımlar Google nezdinde oldukça değerlidir. Dolayısıyla mobil uyumlu olmayan web sitelerine oranla SEO'da daha hızlı ve istikrarlı yükselmenizi sağlar.

Rekabet avantajı ve kullanıcı artışı. Kullanıcıların her platformdan web sitenizi ziyaret edebiliyor olması rakip web sitelerden bir adım önde olmanızı sağlar. Web sayfanızın mobil cihazlara uyumlu olması daha fazla müşteriye ulaşabilmenizi sağlar.

İleriye dönük şekilde uyumluluk (teknolojik). Her çözünürlüğe uyumlu olarak tasarlandığı için sitenizi diğer platformlara tekrar tekrar adapte etmenize gerek kalmaz.

Sonuç olarak; Responsive tasarım, ekran genişliği ve yüksekliğine göre değişebilen, yeni teknoloji trendlerinden biridir ve hemen her web sayfası için zorunluluk haline gelmiştir. Zira mobil web site kullanım oranlarının oldukça yüksek olduğu bu dönemlerde, yenilikçi teknolojik sisteme ayak uyduramazsanız kaybetmeniz kaçınılmaz olur.