Web Tasarım Nedir?

Web tasarım İngilizcede "web design" diğer bir deyişle internet sitesi tasarımı için, kişi veya işletmeleri interaktif ortamda temsil eden sanal iş yerleri, hizmet alanları veya kimlikler diyebiliriz.

Web tasarım nedir?

İnternet sitesi tasarımının teknik adı olarak da adlandırabileceğimiz web tasarım, bir fikrin estetik çizgiler eşliğinde bilgi, hizmet veya satış yapmak adına grafikler ve metinler ile harmanlanarak kodlanması sonucu ortaya çıkan işlemlerin bütünüdür.

Web siteleri, günümüz dünyasında teknolojinin ve sanal ortamın gücünün artması ile kişi veya işletmelerin en önemli yüzü haline gelmişlerdir.

Web tasarımın ana bileşenlerinden biri olan HTML, web teknolojilerinin bel kemiği, mimarisi niteliğindedir. HTML, CSS (metin ve format biçimlendirme teknolojisi) ile neredeyse ayrılmaz ikilidir.

Web tasarımı, profesyonel ve amatör olmak üzere iki guruba ayırabiliriz.

a) Profesyonel web tasarım

Profesyonel web tasarım uzmanları tarafından hazırlanan tasarımlardır. Bir çok kriter gözetilerek hazırlanırlar;

 • SEO uyumluluğu
 • W3C Standartları
 • Tarayıcı uyumluluğu
 • Kullanıcı odaklılık (UX)
 • Hızlı ve optimize altyapı
 • Güncel teknolojileri trendlerinin kullanımı (HTML5, CSS3 vb.)
 • Mobil uyumluluk vb.

b) Amatör web tasarım

Kullanıcıların kendi çabalarıyla ücretsiz web site servislerini kullanarak oluşturdukları web siteleridir.

HTML nedir? ile ilgili makalemi okuyabilir ve ek olarak şuradaki kaynaktan HTML ve CSS öğrenmeye başlayabilirsiniz: https://www.w3schools.com/

Web tasarım neden gereklidir, önemi nedir?

İnternet teknolojileri ülkemizde sonradan ivme kazanmış olsa da, şimdilerde Tüik araştırmalarına göre küçümsenmeyecek rakamlara ulaşmış durumda. Büyüme oranlarının hızına baktığımızda önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu oranların çok daha fazlasını görebilmek mümkün gibi görünüyor.

internet sitesi kullanım oranları araştırmaları

Bu sonuçlara göre kişiler ve işletmeler için en önemli etkileşim kanalı haline gelen web tasarım, metin içeriklerinin yanı sıra görsel medya ile de tüketiciye zengin bir içerik ortama ortaya koymaktadır.

Özellikle zaman ve konum problemini ortadan kaldırarak oturduğu yerden istediklerine ulaşmak isteyen tüketiciler için web siteleri vazgeçilmez bir etkileşim araçlarıdır. Dolayısıyla da işletmeler veya kişiler İnternet teknolojileri yatırımlarını her geçen gün arttırmaktadır.

Web tasarımın önemi, Web tasarımcıların eşsiz fikirlerini basit ve naif bir arayüz ile birleştirerek kullanıcıya sunması, kişilerin veya işletmelerin kalıcı ve ileriye dönük bir profil ortaya koymasını sağlamaktadır.

Peki web tasarım yani İnternet sitenizin olması size neler sağlayabilir?

 • Uzaklık kavramını ortadan kaldırarak Dünya’nın her yerinden etkileşim ve dönüşüm almanızı sağlayabilir.
 • Eğer E-ticaret platformunda satış yapmayı hedefliyorsanız, 7/24 hiç kapanmayan bir işletmeniz olacak demektir. Uykunuzda bile satış yapma şansınız olabilir :)
 • Müşteri Portföyünüz ile aranızdaki köprüdür. İşletmenize hiç ziyaret almadan satış veya hizmetinizi İnternet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Doğru kurgulanarak tasarlanmış bir web sitesi ve dijital pazarlama stratejisi ile pazarlama ve reklam giderleri minimuma indirilerek, çok daha etkin geri dönüşler almanız sağlanabilir.
 • Teknik yeterliliği iyi, anlaşılır ve şık bir web tasarım çalışması ile Profesyonel ve güvenilir bir imaj oluşturabilirsiniz.
 • TV veya yüksek bütçeli diğer reklam kanallarına kıyasla çok daha uygun bütçelerle markalaşabileceğiniz bir platform.

Web Tasarım nedir

Önemli: Web tasarımın olmazsa olmazları arasında yer alan “web site açılış hızı ve performansı” gerek kullanıcı portföyünüzün iyi bir deneyim yaşaması yani web sayfalarınızda daha fazla gezinmesi, gerek ise arama motoru lideri olan Google’da üst sıralarda listelenebilmeniz yani SEO açısından çok önemli bir kriterdir.

Şuradan sizler için yazmış olduğum web site hızı ve SEO adlı makaleme göz atabilirsiniz.

Yani 4-5 saniyede yüklenen web sayfasına sahipseniz başarı oranınız oldukça düşük demektir. Bu tip durumlar iki şeye neden oluyor:

 1. Google, (örneklerimi hep Google ile veriyorum çünkü diğer arama motoru kullanım oranlarına kıyasla ciddi üstünlüğü bulunuyor) internet sitenizi ziyaret eden kullanıcılara nasıl bir deneyim yaşattığınız ile yakından ilgilenir. Yani web sayfanızda geçirilen zamanı yetersiz bulunursa Google sizi cezalandıracak, sayfanızı arama sonuçlarında geri plana atacaktır.
 2. İstatistik verileri internet sitesi kullanıcılarının, geç açılan web sayfalarını beklemeden sıkılarak kapattığını göstermektedir. Yani satış veya hizmet yapamadan müşterinizi kaçırmış oluyorsunuz.

Ürün satan küçük bir dükkanınız olduğunu varsayalım, alışveriş için gelen müşteriler kapıyı çalıyor ama kapı, müşterileri bekleterek açılıyor. Siz olsanız ne yaparsınız? :)

web tasarım nedir

Sonuç olarak

Doğru yatırım ve iyi kurgulanmış web tasarım stratejisi ile normalde elde edebileceğiniz etkileşim ve dönüşüm oranlarından çok daha fazlasını elde edebilirsiniz. Nitekim bazı büyük markalı işletmelerin İnternet site satış hacimlerinin, en işlek mağazalarından daha fazla olduğu bunun somut örneklerindendir.