Sosyal Medyanın en yoğun olduğu saatler
Sponsor

Dijital dünyanın en önemli getirilerinden biri olan sosyal medya gerçeği ile karşı karşıyayız.

Kısaca sosyal medya nedir?

Sosyal medya kimine göre eğlence aracıyken, kimine göre de gündemi takip etmenin en iyi yolu; aynı zamanda şirket ve işletmeler için de dijital dönüşüm metotlarından biri.

İnternet teknolojilerinin gelişmesiyle varlığını iyiden iyide hissettiren sosyal medya, hayatımıza yön veren bir kavram olmuş durumda. Farklı sosyal medya kanalları üzerinden yapılan paylaşımlar, yeni bir gündem yaratırken yaşantılar üzerindeki etkisini de uzun bir süre hissettiriyor.

sosyal medya

Gelenekselin dijital ile iç içe geçtiği bir dünyada yeni düzene uyum sağlamak için sosyal medyayı iyi bir şekilde kullanmak gerekiyor diyebiliriz.

Günümüzün İnteraktif güçlerinden biri haline gelen sosyal medya, araştırmalara konu olarak farklı açılardan incelenen bir kavram. Bu araştırma ve incelemelerden biri de etkileşimin en yoğun olduğu gün ve saatler ile ilgili.

Sosyal medyanın en yoğun olduğu saatler

Yapılan bu araştırmalara göre popüler sosyal medya mecralarında etkileşimin en yoğun olduğu saatlere göz atalım. Araştırmaların kaynağı ise şu site: https://sproutsocial.com/

Facebook:

Sosyal medya kavramının Facebook ile ortaya çıktığını ifade edebiliriz. Bu nedenle sosyal mecralar arasında önemli bir yere sahip.

Facebook, önemli konumunu sahip olduğu kullanıcı sayısıyla da ortaya koyan bir mecra. Araştırmalara göre Facebook’ta etkileşimin en yoğun olduğu gün Çarşamba. Facebook paylaşımları en çok etkileşimi Çarşamba günü alırken, Cumartesi ve Pazar günleri etkileşimin en yoğun olduğu diğer günler.

Bazı araştırmalar 13.00 – 15.00 saatleri arasını etkileşimin en yoğun olduğu saatler olarak gösterirken, bazı araştırmalar da 08.00 ve 10.00 ile 17.00 ve 19.00 saatleri arasına işaret ediyor.

sosyal medya kalabalık oldu saatler

Instagram:

Son zamanların en popüler sosyal medya sitesi haline gelen Instagram’da her gün yoğun bir etkileşim görmek mümkün. Araştırmalar, Instagram’da en çok paylaşımın 08.00 ve 16.00 arasında yapıldığını söylüyor.

Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri ise paylaşımların en çok etkileşim aldığı günler olarak belirtiliyor. 20.00 ve 22.00 arasındaki saatler ise etkileşimin arttığı bir diğer zaman dilimi.

Twitter:

Yapılan araştırmalar Twitter’daki paylaşımlara en çok tepkinin Pazartesi ve Perşembe arası verildiğini söylüyor. Etkileşim için en doğru saat aralıkları ise şu şekilde: 17.00 – 19.00 ve 20.00 – 23.00… 20.00 ve 23.00 arasındaki etkileşimin yoğun olmasında dizi hastag’lerinin etkisi ön planda.

Linkedin:

Profesyonel iş dünyasına hitap eden Linkedin’de en çok etkileşim hafta ortasında kaydedilmiş durumda. Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri bu mecranın yoğun etkileşimli günleri.

İyi bir Linkedin etkileşimi için mesai bitimine kadar paylaşım yapmakta fayda var. Ancak araştırmalara göre kullanıcıların yapılan paylaşımlara en çok tepki verdiği saat aralıkları şu şekilde: 08.00 – 10.00 arası ve 16.00 – 18.00 arası

Youtube:

En büyük video paylaşım platformu Youtube’da içeriklerin en çok izlendiği saatler 19.00 ve 24.00 arası. Yapılan araştırmalar, bu saat dilimleri arasında yüklenen videoların Youtube Trend listesini girme ihtimalinin daha fazla olduğunu söylüyor. Ayrıca bu saat aralıklarında içerik üreticilerinin kullanıcı yorumlarına cevap vererek etkileşimi daha çok arttırabilecekleri belirtiliyor.

youtube

Pinterest:

Görsel hafızaya seslenen Pinterest, yaratıcı fikir arayışında olanların en çok tercih ettiği sosyal mecralardan biri. Pinterest’te etkileşim için en doğru zaman Cumartesi ve Pazar günleri. Fazla etkileşim alabilecek paylaşımlar için en ideal saatler ise 14.00 – 16.00 ve 21.00 – 23.00 arası.

Sonuç

Bu yazımda en sık kullanılan sosyal medya platformlarının yoğun kullanım saatlerini aktarmaya çalıştım.