SOSYAL MEDYA NEDİR, NE İŞE YARAR?

Sosyal medya nedir, ne işe yarar?

Bu makalede sizlere; son yıllarda akıllı telefon ve İnternet kullanım oranlarının artması ile birlikte trend haline gelen Sosyal medya nedir konusu ilgili bilgi ve ipuçları vermeye çalışacağım.

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya, en kısa tanımla; İnsanlar arasında erişim, dönüşüm, etkileşim ve bağlantı kurmanın (Haberleşmek, paylaşmak, mesajlaşmak, bilgi alışverişi, tanıtım , reklam vb.) basit ve kolay yoludur.

Sosyal medya ne işe yarar, amacı nedir?

Sosyal medya, sosyalleşmenin yanı sıra önemli reklam ve tanıtım araçlarından birisi haline gelmiştir.

Ticari kullanıma bir örnek olarak; İşletmeniz için trend bir kanalda TV reklamı yayınlatmak zahmetli ve yüksek bütçeli olabilecek iken, doğru Dijital Pazarlama stratejisi ile sosyal ağlarda "minimum bütçe ile maksimum etkileşim ve dönüşüm oranları" elde edebilirsiniz.

Üstelik TV kanalları reklamınız için genel kitleye gösterim sağlarken, doğru sosyal medya stratejisi ile reklamlarınızda demografi yani (reklam gösterim saati, yaş, cinsiyet, yaşadığı ülke/şehir vb.) seçimler yaparak hedef kitlenizi kendiniz seçebiliyorsunuz!

sosyal medya ne işe yarar

Sosyal medya kullanımı, gelişen teknoloji ile birlikte özellikle ülkemizdeki akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ve buna bağlı olarak İnternet kullanım yüzdelerinin artması sonucunda popüler hale gelmiştir.

Bu platformların genel mantığı paylaşmaktır, böylece insanlar kolayca görüşlerini, fikirlerini, fotoğraflarını, videolarını veya nerede olduklarını İnternet ortamından paylaşabilirler. Ayrıca kişiler sosyal medya üzerinden işletme reklamlarını, çeşitli haberleri veya görüşlerini belirttikleri yorumlar yapabilirler.

Günümüzde çok büyük bir güç haline gelen sosyal medyada, insanlar hızlı bir şekilde olaylardan haberdar olarak tepkilerini veya beğenilerini sunabildikleri gibi, yardım kampanyaları düzenleyerek sosyal sorumluluk projeleri yürütebilmektedir.

İpucu; Sosyal medya, SEO ve Ads stratejileri ile kombine edilerek kullanılırsa çok ciddi geri dönüşler alabileceğiniz dijital pazarlama canavarına dönüşebilir. Satış/hizmet artışı konusunda fazlasıyla geri dönüşler alabilirsiniz.

Sosyal medya nasıl kullanılır, nasıl kayıt yapılır?

Sosyal medya hesapları açarken gerekecek ilk şey mail adresidir. Mevcut mail adresiniz ile birlikte kayıt formunda sizden istenilen bilgileri tamamladığınızda mail adresine aktivasyon kodu (kaydı tamamlamak için uygulanan doğrulama metodu) gönderilir.

Bu adımları tamamladıktan sonra sosyal medya hesabınız aktif hale gelecektir. Daha sonra yakın çevrenizdeki arkadaşlarınız başta olmak üzere, istediğiniz kişilere davetiye gönderebilir, davetinizi kabul etmeleri durumunda onlarla takipleşebilir, paylaşım yapabilir ve onların paylaştıkları gönderileri görebilirsiniz.

Sosyal medya nedir nasıl kullanılır

Sosyal medya türleri nelerdir?

Çok sayıda sosyal medya ağı olsa da bazıları Dünya çapında çok büyük kullanıcı kitlesine sahiptir. Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya ağları ise Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, LinkedIn ve Foursquare'dir. Bu veriler Alexa ve Similiarweb gibi otoriter siteler tarafından ölçümlenmekte ve paylaşılmaktadır.

Sosyal medya kullanım oranları ile ilgili şu videoya göz atabilirsiniz:

Facebook:

Facebook, Youtube ile birlikte Türkiye ve Dünya genelinde çok ciddi bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Genel anlamda sosyal amaçlı kullanılsa da ticari kullanım oranı da gün geçtikçe artmaktadır. Facebook ile tanıdığınız kişiler ile takipleşebilir, nerede kiminle olduğunuzu; duygu halinizi, fotoğrafınızı veya görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Twitter:

Twitter'ın yapısı ise biraz daha farklıdır. Twitter’da yapacağınız paylaşımlarda karakter sınırı olduğundan, bu kurala uyarak vermek istediğiniz mesajları "özet geçerek" aktarmalısınız. Kullanım alanı çok geniş olmakla birlikte, anlık haberleşme platformları arasında neredeyse lider konumundadır. Ünlüler, politikacılar ve haber dünyası tarafından sıklıkla kullanılır.

Youtube:

Youtube Dünya'nın en büyük video paylaşım platformudur. Bir çok alanda video paylaşımları yapılabilen bu ağ, Google tarafından satın alındıktan sonra ciddi bir büyüme hacmi yakalamıştır. Klip paylaşımları, haber, araştırma, eğitim, müzik vb. bir çok video paylaşımına ev sahipliği yapmaktadır. Youtube de ünlü olarak nam yapmış kişilere "Youtuber" denir. Doğru kullanılması durumunda ciddi kazançlar elde edilebilen bir platformdur.

Instagram:

Instagram Facebook tarafından satın alınmış, Dünya'nın en büyük sosyal ağlarından biridir. Instagram için Youtube'nin fotoğraf paylaşım versiyonu dersek çok da yanılmış olmayız. Kişisel kullanımı oldukça fazla olmasıyla birlikte ticari amaçlarla da sıkça kullanılmaktadır. Diğer sosyal ağlardan farkı, hedef kitlesi ve kullanım amacı mobil kullanıcılara yöneliktir.

Masaüstü girişi mevcut olsa da, Pc ortamında bir çok özellik kısıtlanmıştır. Kullanıcılar nerede oldukları ve neler yaptıkları vb. çeşitli bilgileri ekleyerek paylaşım yaparlar. ayrıca İnstagram’ın hikâye paylaşma özelliği ile sadece 24 saat yayında kalan fotoğraf veya video da paylaşabilirler. Son olarak Foursquare ile ise o sıra da bulunduğunuz mekânı paylaşabilir ve bu yerler ile ilgili öneriler alabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz saate göre örneğin akşam saatlerinde gidebileceğiniz ve ya o hafta en meşhur olan mekânı önerir.

LinkedIn:

LinkedIn için Facebook'un iş dünyası için oluşturulmuş bir modeli diyebiliriz. Yapısal olarak birbirine yakın fakat amaçları biraz daha farklıdır. Mesela Facebook daha sosyal kabul edilebilir bir ağ iken, LinkedIn tamamem Profesyonel bir iş ağı olarak kullanılmaktadır. Bu platform işletme haberleri, iş başvuruları, teknolojik yenilikler vb. gibi ev sahipliği yapar.

Sonuç olarak:

Sosyal medya için; Dünya genelinde çok fazla kullanıcı kitlesi olduğundan, hem sosyalleşme hem de ticari (reklam, tanıtım, organizasyon vb.) amaçlarla kullanılabilen etkileşim ve dönüşüm araçları diyebiliriz.

Sosyal medya nedir konusu ile ilgili şu videoya göz atılabilir:

Sosyal medya nedir, ne işe yarar? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!