Sosyal Medya Nedir? Neleri Kapsıyor?

Bu makalede sizlere; son yıllarda akıllı telefon ve İnternet kullanım oranlarının artması ile birlikte trend haline gelen Sosyal medya nedir konusu ilgili bilgi ve ipuçları vermeye çalışacağım.

Sosyal medya nedir?

En kısa tanımla; İnsanlar arasında erişim, dönüşüm, etkileşim ve bağlantı kurmanın (Haberleşmek, paylaşmak, mesajlaşmak, bilgi alışverişi, tanıtım , reklam vb.) basit, kolay ve dijital yoludur.

TDK'ya göre sosyal medya “iletişim ortamı” ve “iletişim araçları” demektir.

Sosyal medya ne işe yarar, amacı nedir?

Sosyal paylaşım siteleri, sosyalleşmenin yanı sıra önemli reklam ve tanıtım araçlarından biridir.

Ticari kullanıma bir örnek olarak; İşletmeniz için trend bir kanalda TV reklamı yayınlatmak zahmetli ve yüksek bütçeli olabilecek iken, doğru Dijital Pazarlama stratejisi ile sosyal ağlarda "minimum bütçe ile maksimum etkileşim ve dönüşüm oranları" elde edebilirsiniz.

Üstelik TV kanalları reklamınız için genel kitleye gösterim sağlarken, doğru sosyal medya stratejisi ile reklamlarınızda demografi yani (reklam gösterim saati, yaş, cinsiyet, yaşadığı ülke/şehir vb.) seçimler yaparak hedef kitlenizi kendiniz seçebiliyorsunuz!

sosyal medya ne işe yarar

Sosyal medya kullanımı. Gelişen teknoloji ile birlikte özellikle ülkemizdeki akıllı telefon kullanımının yaygınlaşması ve buna bağlı olarak İnternet kullanım yüzdelerinin artması sonucunda popüler hale gelmiştir.

Bu platformların genel mantığı paylaşmaktır, böylece insanlar kolayca görüşlerini, fikirlerini, fotoğraflarını, videolarını veya nerede olduklarını İnternet ortamından paylaşabilirler. Ayrıca kişiler yine bu mecralarda işletme reklamlarını, çeşitli haberleri veya görüşlerini belirttikleri yorumlar yapabilirler.

Günümüzde çok büyük bir güç haline gelen sosyal mecralar, insanlar hızlı bir şekilde olaylardan haberdar olarak tepkilerini veya beğenilerini sunabildikleri gibi, yardım kampanyaları düzenleyerek sosyal sorumluluk projeleri yürütebilmektedir.

İpucu; Sosyal paylaşım siteleri, SEO ve Google Ads stratejileri ile kombine edilerek kullanılırsa çok ciddi geri dönüşler alabileceğiniz dijital pazarlama canavarına dönüşebilir. Ek olarak influencer (sosyal mecralarda fenomenleşmiş / tanınmış kişiler) tarafından yapılabilinecek tanıtım ve reklamlar neticesinde satış/hizmet artışı konusunda fazlasıyla geri dönüşler alabilirsiniz.

Sosyal medya nasıl kullanılır, nasıl kayıt yapılır?

Kayıt yaparken ihtiyacınız olacak birkaç öncelikli şeyden biri mail adresidir. Mevcut mail adresiniz ile birlikte kayıt formunda sizden istenilen bilgileri tamamladığınızda mail adresine aktivasyon kodu (kaydı tamamlamak için uygulanan doğrulama metodu) gönderilir.

Bu adımları tamamladıktan sonra hesabınız aktif hale gelecektir. Daha sonra yakın çevrenizdeki arkadaşlarınız başta olmak üzere, istediğiniz kişilere davetiye gönderebilir, davetinizi kabul etmeleri durumunda onlarla takipleşebilir, paylaşım yapabilir ve onların paylaştıkları gönderileri görebilirsiniz.

Sosyal medya nedir nasıl kullanılır

Sosyal medya neleri kapsar, türleri nedir?

Çok sayıda sosyal medya ağı olsa da bazıları Dünya çapında çok büyük kullanıcı kitlesine sahiptir. Ülkemizde en çok kullanılan sosyal paylaşım siteleri ise Facebook, Twitter, Youtube, Instagram, LinkedIn ve Foursquare'dir. Bu veriler Alexa ve Similiarweb gibi otoriter siteler tarafından ölçümlenmekte ve paylaşılmaktadır.

WhatsApp:

whatsapp

WhatsApp, Dünyanın en çok kullanılan sosyal medyası unvanına sahiptir. Aktif kullanıcı rekorunu elinde tutan Facebook, 2018 yılının eylül ayından itibaren liderliğini WhatsApp'a kaptırmıştır. Kullanım şekli her ne kadar farklı olsa da, WhatsApp, anlık yazışma ve veri paylaşım platformları arasında zirvede yer almaktadır.

Facebook:

facebook

Facebook, Youtube ile birlikte Türkiye ve Dünya genelinde çok ciddi bir kullanıcı kitlesine sahiptir. Genel anlamda sosyal amaçlı kullanılsa da ticari kullanım oranı da gün geçtikçe artmaktadır. Facebook ile tanıdığınız kişiler ile takipleşebilir, nerede kiminle olduğunuzu; duygu halinizi, fotoğrafınızı veya görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Twitter:

twitter

Twitter'ın yapısı ise biraz daha farklıdır. Twitter’da yapacağınız paylaşımlarda karakter sınırı olduğundan, bu kurala uyarak vermek istediğiniz mesajları "özet geçerek" aktarmalısınız. Kullanım alanı çok geniş olmakla birlikte, anlık haberleşme platformları arasında neredeyse lider konumundadır. Ünlüler, politikacılar ve haber dünyası tarafından sıklıkla kullanılır.

Youtube:

youtube

Youtube Dünya'nın en büyük video paylaşım platformudur. Bir çok alanda video paylaşımları yapılabilen bu ağ, Google tarafından satın alındıktan sonra ciddi bir büyüme hacmi yakalamıştır. Klip paylaşımları, haber, araştırma, eğitim, müzik vb. bir çok video paylaşımına ev sahipliği yapmaktadır. Youtube de ünlü olarak nam yapmış kişilere "Youtuber" denir. Doğru kullanılması durumunda ciddi kazançlar elde edilebilen bir platformdur.

Tiktok:

tiktok

Tiktok, Çin tarafından geliştirilmiş ve 2020'nin en popüler sosyal paylaşım uygulamalarından biri haline gelmiştir. Musical.ly tarzında ve bir konsepte sahiptir. Tiktok, video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın olanağı da tanıyan her geçen gün popülerliğini arttıran bir uygulamadır.

Instagram:

instagram

Instagram Facebook tarafından satın alınmış, Dünya'nın en büyük sosyal ağlarından biridir. Instagram için Youtube'nin fotoğraf paylaşım versiyonu dersek çok da yanılmış olmayız. Kişisel kullanımı oldukça fazla olmasıyla birlikte ticari amaçlarla da sıkça kullanılmaktadır. Diğer sosyal ağlardan farkı, hedef kitlesi ve kullanım amacı mobil kullanıcılara yöneliktir.

Masaüstü girişi mevcut olsa da, Pc ortamında bir çok özellik kısıtlanmıştır. Kullanıcılar nerede oldukları ve neler yaptıkları vb. çeşitli bilgileri ekleyerek paylaşım yaparlar. ayrıca İnstagram’ın hikaye paylaşma özelliği ile sadece 24 saat yayında kalan fotoğraf veya video da paylaşabilirler.

Foursquare:

foursquare

Foursquare ile ise o sıra da bulunduğunuz mekanı paylaşabilir ve bu yerler ile ilgili öneriler alabilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz saate göre örneğin akşam saatlerinde gidebileceğiniz ve ya o hafta en meşhur olan mekanı önerir.

LinkedIn:

linkedin

LinkedIn için Facebook'un iş dünyası için oluşturulmuş bir modeli diyebiliriz. Yapısal olarak birbirine yakın fakat amaçları biraz daha farklıdır. Mesela Facebook daha sosyal kabul edilebilir bir ağ iken, LinkedIn tamamem Profesyonel bir iş ağı olarak kullanılmaktadır. Bu platform işletme haberleri, iş başvuruları, teknolojik yenilikler vb. gibi ev sahipliği yapar.

Pinterest:

pinterest

Pin ve interest kelimelerinden oluşan Pinterest, pano sistemi ile çalışan ve her türlü görselin paylaşıldığı bir sosyal paylaşım platformudur. Bu platformda ilgi alanlarınıza uygun görselleri oluşturduğunuz panolarınıza iğneleyebiliyorsunuz. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra beğendiğiniz görseli kendi panonuza almanız için yapılan işleme ise "pinleme" deniliyor. Pinterest diğer sosyal paylaşım mecraları gibi oldukça popüler ve her geçen gün popülaritesini arttırmaktadır.

Geleneksel medya ile sosyal medya arasında ne fark var?

 • Etkileşim: Geleneksel medya tek taraflı iken sosyal medyada etkileşim söz konusudur. Belkide en net fark budur. Dolayısıyla çok daha etkili geri dönüşler alınabilir.
 • Ücretler: Geleneksel medyanın reklam bütçeleri ile sosyal medyada çok fazla kitleye ulaşabilir daha etkili sonuçlar/etkileşimler alabilirsiniz.
 • İçerik: Doğru tasarımlar ve içerik ile kendinizi/markanızı anlatabilmeniz adına çok daha ideal platformlardır. Zira içerik sosyal paylaşım sitelerinin bel kemiğidir.
 • Kalıcılık: Geleneksel medya kollarından biri olan dergi veya gazete gibi basılı materyaller ile iletilen mesaj / tanıtım veya bilgi değiştirilemez. Sosyal medyada ise yapılan paylaşım vb. değiştirilebilir veya silinebilir.
 • Opsiyonel seçimler: Sosyal paylaşım sitelerinde ulaşmak istediğiniz kitleyi, demografiyi, şehir/ülke hatta yayınlanma sürelerini tam olarak belirleyebilirsiniz fakat aynı şeyler geleneksel medya için söylenemez.
 • Ölçülebilirlik: Sosyal medya ile yapılan tüm çalışmaları adım adım analiz edebilir, etkileşim ve dönüşüm oranlarını gözlemleyebilirsiniz. Kısacası aldığınız etkiyi ölçümleyebilirsiniz. Geleneksel medyada bu oldukça sınırlı ve zordur.

Çıkan sonuca göre; sosyal mecralar çok popülerdir ve geleneksel medyaya göre çok daha avantajlıdır diyebiliriz.

Özetle

Sosyal medya için; Dünya genelinde çok fazla kullanıcı kitlesi olduğundan, hem sosyalleşme hem de ticari (reklam, tanıtım, organizasyon vb.) amaçlarla kullanılabilen oldukça etkili etkileşim ve dönüşüm araçları diyebiliriz.

Sosyal Medya ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kısaca Sosyal medya nedir, ne demek?

Sosyal medya tanımı, kullanıcısının kendi ürettiği içeriği yayınladığı ve paylaştığı online bir ağdır.

Sosyal medya ne işe yarar, amacı nedir?

Sosyal medyanın genel amacı, bireylerin arkadaşları ve geniş aileleri ile iletişim halinde olmalarını sağlar. Bazı insanlar ağ kurmak ve kariyer fırsatları bulmak, dünyanın her yerinden benzer ilgi alanlarına sahip insanlarla bağlantı kurmak ve kendi düşüncelerini, duygularını ve iç görülerini çevrimiçi paylaşmak için sosyal medya kullanır.

Sosyal medya örnekleri hangileri?

Facebook, Twitter, Instagram, tiktok gibi adresler sosyal ağ örnekleri arasında yerini almaktadır.

Sosyal medya türleri nelerdir?

Sosyal medya türleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Sosyal network ağları (Facebook, Twitter)
 • Bloglar (örn: Blogger, Medium)
 • Mikro bloglar (Pinterest, Linkedin, t-Tumblr)
 • Kullanıcılar tarafından üretilen içerik siteleri (örn: Quora, Wordpress)
 • Sosyal yoruma dayalı siteler (Instagram, Tiktok)
 • Görsel yada video içerikli paylaşım siteleri (örn: Youtube, Vimeo)
 • Lokasyon paylaşım siteleri (Foursquare)
 • Sosyal imleme siteleri (Reddit, Digg, Delicious, Folkd)

Sosyal Medyanın yararları nelerdir?

En önde gelen özelliği içerik üretmek ve paylaşmaktır. Buna ek olarak tanıtım, bağış ve pazarlama gibi amaçlarla kullanıldığında da birçok fayda sağlamaktadır.

En popüler sosyal ağ hangisi?

En fazla kullanıcıya sahip sosyal ağ unvanı Facebook'a aittir.