WhatsApp Web Nedir, Nasıl Kullanılır?

Akıllı telefon kullanıyorsanız, mutlaka WhatsApp ile yolunuz kesişmiştir. Çünkü WhatsApp, son zamanların en popüler sosyal medya mesajlaşma uygulaması haline gelmiştir.

WhatsApp, Erlang programlama dili ile yazılmış olup ilk kez yayınlandığı 2010 yılından itibaren büyük bir ivme kazanmış, akıllı telefon kullanan hemen hemen herkesin kullandığı bir uygulama haline gelmiştir.

WhatsApp, 2015 yılından itibaren web üzerinden de kullanılabilen bir servis halini almıştır. Yani WhatsApp, sadece telefondan kullanılan bir uygulama değil.

Bu yazımda, WhatsApp’ı masaüstü bilgisayardan kullanmak isteyenler için nasıl edinilebileceğini, nasıl giriş yapılabildiğini ve nasıl kullanılabileceğini anlatmaya çalıştım.

WhatsApp Web Nedir?

WhatsApp web, WhatsApp Inc. Tarafından düzenlenmiş ve geliştirilmiş olup, kullanıcıların WhatsApp mesajlarına bilgisayar üzerinden ulaşmalarına imkan tanıyan bir servistir.

whatsapp nedir

Daha farklı kullanımlar için WhatsApp mesajlarınıza bilgisayar ortamından ulaşmak isteyebilirsiniz ve WhatsApp web aracılığı ile bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz. WhatsApp web, mobildeki WhatsApp iletişiminizi masaüstü bilgisayarınıza taşıyan web tabanlı online bir servistir.

WhatsApp web, Mac ve Windows gibi işletim sistemleri ile uyumludur. WhatsApp web servisi, Windows 8 ve üzeri, MacOS 10.10 ve üzeri işletim sistemli bilgisayarlarda çalışmaktadır.

Şu adresten WhatsApp girişi yapabilirsiniz: https://web.whatsapp.com/

WhatsApp’ı Nasıl İndirebilirim/Edinebilirim?

WhatsApp web servisini bilgisayarınızdan kullanmak için masaüstü bilgisayarınızdan https://www.whatsapp.com/download linke tıklayarak karşınıza çıkan ekrandan telefon veya masaüstü/PC ortamında kullanabileceğiniz uygulamayı indirebilirsiniz.

whatsapp indir

WhatsApp Web Nasıl Kullanılır?

WhatsApp web kullanmak oldukça basittir. Neler yapmanız gerektiğini öğrenmek için yazımızın devamını takip edin.

Nasıl Giriş Yapılır?

Web tarayıcınızdan web.WhatsApp.com adresine tıklayarak WhatsApp web hesabınıza giriş yapacağınız bölüme ulaşabilirsiniz. İlgili bölüm bilgisayarınızda açıldıktan sonra telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasına tıklayın ve WhatsApp – ayarlar seçeneğine tıklayın.

whatsapp giriş

Tıkladığınızda telefon ekranınızda WhatsApp web seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın ve bilgisayar ekranınızdaki QR Kodu telefonunuza taratın. Bu işlemden sonra mobildeki WhatsApp uygulaması bilgisayar ekranınızda açılacak. Böylece masaüstü bilgisayarınız üzerinden WhatsApp kullanabilirsiniz.

WhatsApp’ı masaüstü bilgisayardan kullanmanın bir başka yöntemi, bilgisayarınıza WhatsApp masaüstü uygulamasını indirmenizdir. www.WhatsApp.com/download/ linkinden Mac veya Windows PC bilgisayarınıza WhatsApp’ı indirebilir ve bilgisayarınız üzerinden WhatsApp’ı kullanmaya hazır hale getirebilirsiniz.

Giriş yapabilmek için şuradan gerekli desteği alabilirsiniz:

QR Kodu Nedir?

QR Kodu bilginin akışını hızlandıran görsel bir veridir. Quick Response (çabuk tepki) kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Mobil cihazlar aracılığı ile geliştirilen bir teknolojidir. QR Kod, birtakım simge ve çizgilerden oluşan karmaşık bir görseldir.

qr kodu nedir

Görseller, beyaz renkli bir zemin üzerinde siyah renkli motifler olarak yer alır. Akıllı telefonların kameralarına bu kod gösterildiğinde yapılmak istenen online işlem hemen gerçekleşir. Kimi zaman para transferi için kullanılır, kimi zaman ise bir internet sayfasına bağlanmak için kullanılır.

QR Kod teknolojisini kullanım alanlarından biri de WhatsApp web servisidir. WhatsApp mesajlarınıza bilgisayar üzerinden ulaşmak için QR Kodu ile işlem yaparsınız.

Web.WhatsApp.com adresine tıkladığınızda karşınıza çıkan QR Kodu, telefon kameranıza okutarak hemen WhatsApp web servisini açabilir ve WhatsApp’ı bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz.

Nasıl Çıkış Yapılır?

WhatsApp web servisinden çıkış yapmak için telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasına tıklayın. WhatsApp / Ayarlar menüsüne tıklayın. Karşınıza açılan seçeneklerden “Tüm Bilgisayarlardan Çık” yazısına tıklayın.

Böylece bilgisayarınızdaki WhatsApp web servisinden çıkış yapmış olursunuz. Yeniden WhatsApp web’e bağlanmak için QR Kodu tekrardan taratmanız gerekecektir. PC ortamından çıkış yapmak için ise aşağıdaki resme göz atın:

whatsapp çıkış yap

Şuradan nasıl çıkış yapıldığını detaylı olarak görebilirsiniz.

WhatsApp Web ile ilgili sık sorulan soru ve cevapları

WhatsApp web uygulaması hakkında en çok sorulan sorular hangileridir? İşte WhatsApp’ı bilgisayarınızdan kullanmanızı sağlayan WhatsApp web ile ilgili en çok sorulan sorular ve cevapları…

WhatsApp Web Kodsuz Çalışır mı?

WhatsApp web QR Kodu olmadan çalışmaz. Bu servis, kullanıcı adı ve parola sistemi ile çalışan bir uygulama değildir.

whatsapp qr

WhatsApp web kullanmak için bilgisayar ekranınızdaki QR Kodu telefon kameranıza okutmanız gerekmektedir. Eğer telefonunuzu kamerası çalışmıyorsa veya netlemiyorsa WhatsApp web servisini kullanamazsınız. QR Kod dışında WhatsApp web servisine başka bir yöntemi bulunmamaktadır.

WhatsApp Web Telefon Uzaktayken Çalışır mı?

Evet, telefon uzaktayken de WhatsApp servisinden yararlanabilirsiniz. QR Kodu telefon kameranıza okuttuktan sonra bilgisayarınızdan WhatsApp web uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Web.WhatsApp.com adresindeki QR Kodu okutmadan önce Oturumu Açık Tut kutucuğunu tıklayın. Bu kutucuğa tıklarsanız, WhatsApp web servisi sürekli olarak açık halde kalır. Telefonunuz uzakta olsa da (tahmini 3-4 metre mesafe uzaklıkta) bilgisayar üzerinden WhatsApp mesajlarınızı okuyabilir ve arkadaş listenizdeki kişilere mesaj gönderebilirsiniz. Bu mesafenin üzerinde bir mesafede ise belirli bir süre sonra, güvenlik sebebiyle oturum otomatik olarak sonlandırılır.

WhatsApp QR Kodu Çıkmıyor Ne Yapmalıyım?

WhatsApp web resmi internet adresine tıkladığınızda karşınıza bir kod çıkmıyorsa, bu durum internetinizden kaynaklı bir sorun olabilir. Bağlı olduğunuz internetin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olun. Sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

QR kodun bilgisayarınızda çıkmama nedenlerin biri de kullandığınız tarayıcı ile ilgili de olabilir. Kullandığınız tarayıcının son sürümü kullanmaya özen gösterin.

WhatsApp web kullanmak için Chrome tarayıcı kullanmanızı tavsiye ederiz. QR Kodun çıkmama nedenlerinden bir diğeri, bilgisayarınızın WhatsApp web servisini desteklememesi olabilir. WhatsApp web kullanmak için bilgisayarınızda Windows 8 ve üzeri, MacOS 10.10 ve üzeri bir işletim sistemi yüklü olmalıdır.

WhatsApp web kullanmak için öncelikle telefonunuz üzerinden WhatsApp’ı sorunsuz bir şekilde kullanıyor olmalısınız. Eğer telefonunuzdaki WhatsApp’ta bir sorun varsa bu durum WhatsApp web uygulamasına da yansıyacaktır.

Çünkü WhatsApp web telefonunuzdaki WhatsApp uygulamasının web tabanlı bir uzantısıdır. Eğer halen daha servisi kullanamıyorsanız yetkililerden yardım isteyin.

WhatsApp Web Hatsız Telefon veya Tablette Çalışır mı?

WhatsApp web kullanmak için öncelikle mobilden WhatsApp’ı kullanıyor olmanız gerekmektedir. Dolayısıyla internet paketiniz olmalı ya da wi-fi ile internete bağlanıyor olmalısınız. Eğer telefon veya tablet üzerinden internete bağlanıp WhatsApp’ı kullanıyorsanız, bilgisayarınız üzerinden de WhatsApp web’i kullanabilirsiniz.

Whatsapp Web Açık Olduğunu Nasıl Anlarız?

Whatsapp web'in açık olduğunu aşağıdaki adımları takip ederek anlayabilirsiniz.

1. Adım: Sağ üst köşede yer alan ayarlar (üç nokta) sekmesini tıklayın. Açılan menüden WhatsApp Web sekmesine tıklayın.

wp web

2.Adım: WhatsApp Web'e tıkladıktan sonra açılan ekran, eğer herhangi bir cihazda oturum açılmış ise oturum zamanı ve cihaz bilgilerini gösterir. Bu kısımda listelenen oturumlar sizin tarafınızdan açılmamış ise hesabınızın hacklenmiş olabilme ihtimalini gözden geçirmelisiniz. Çözüm olarak telefonunuzu formatlamanız ve hesap şifrelerinizi değişmeniz gerekebilir. Çıkış yapmak için ise resimdeki işaretli alanını (Tüm cihazlardan çıkış yap) kullanın.

wp web açık olduğunu nasıl anlarız

WhatsApp ile ilgili tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz yardım sayfasını ziyaret etmek için:

https://faq.whatsapp.com/