TASARIM NE DEMEK? TASARIMCI KİME DENİR?

Tasarım Ne Demek? Tasarımcı Kime Denir?

Bu yazıda, muhtemelen herkesin hayatında en az bir defa da olsa yollarının kesiştiği “tasarım” kavramını; “tasarım nedir, tasarımcı kime denir” ve “tasarım dalları nelerdir” başlıkları adı altında kısaca tanımlamaya çalışacağım.

Tasarım Ne demek, anlamı nedir?

Tasarım, Latin kökenli bir kelime olup İngilizce ve Fransızcada kelime karşılığı “design” olarak geçer.

Tasarım kısaca; belirli planlamalar dahilinde, amacı ne olursa olsun yeni bir şeyler üretmek demektir. Tasarım her ne kadar bazı kalıplara sokulmaya çalışılsa da bence bazı durumlarda gereklilik, bazı durumlarda sanattır, hobidir, zevktir.

tasarlamak

Tasarım algı ve kavramın buluşmasıdır ve oldukça geniş bir kavramdır. Herhangi bir tasarımın beğenip beğenilmemesi algınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle “renkler ve zevkler tartışılmaz” deyimi tasarım kavramının bakış açısına göre değişkenliğini ortaya koyar.

Örnek olarak; Spor bir aracın 3d çizimi ilginizi çekmezken, 3d hazırlanmış bir manzara veya karakalem size çekici gelebilir.

Veya yine; tasarladığınız logoda kullandığınız renkler, size sanatsal gelse de birçok kişiye göre itici gözükebilir.

Tasarımın 5 temel ilkesi vardır:

 • Denge
 • Orantı ve Görsel Hiyerarşi
 • Devamlılık
 • Bütünlük
 • Vurgulama olmasıdır.

tasarım nedir kime tasarımcı denir

Tasarımcı kime denir, ne iş yapar?

Tasarımcı, yukarıdaki temel tasarım ilkelerini gözeterek, uygulamalı tasarım dalları ile ilgili alanların en az birinde tasarım yapabilen kişilere verilen unvandır. Tasarım, profesyonel veya amatör olarak yapılabilir.

Örnek: Grafik tasarım alanında tasarımlar (katalog, kurumsal kimlik, banner, logo tasarım vb.) yapabilen kişilere, grafik tasarımcı denir. Veya yine web sitelerinin ön yüzlerini tasarlayanlara web tasarımcı, web arayüz tasarımcısı veya grafik tasarımcısı / grafiker denebilir. Zira hepsi tasarım/tasarımcı gurubuna girer.

Tasarımcının nitelik ve görevleri

 • Hayal gücünün güçlü olması ve yaratıcı olmak.
 • Photoshop, İllustrator, Indesign, 3dmax gibi tasarım programlarına hakim olmak.
 • Kurumsal kimlik, katalog, broşür gibi bir çok basılı materyallerin yanı sıra sosyal medya post tasarımları, reklam görselleri, web site ön yüz tasarımları gibi dijital veya basılı tüm tasarım süreçlerine hakim olmak ve yönetmek.
 • Farklı departmanlarla veya branşlarla iç içe entegreli bir biçimde çalışmak
 • Detaycı, tiziz ve dikkatli olmak.
 • İletişim yönünün güçlü olması.
 • Zamanı etkin bir biçimde yönetebilmek.
 • İyi anlamak ve mesajı en etkili biçimde iletmek.
 • Güncel trendleri takip ederek yenilikçi olmak.
 • Takipçi olmak

Tasarım dalları

Yukarıda da belirttiğim gibi her tasarım belirli planlamalar sonucunda oluşur dolayısıyla her sanat dalının planlama ve tasarım evresi vardır. Tasarım denildiğinde ilk gelen meslek grupları grafik tasarım, mimarlık, iç mimarlık, mühendislik, peyzaj tasarımı, endüstriyel tasarım ve moda tasarımı vb. oluyor değil mi?

Peki uygulamalı tasarım dalları hangileri?

Tasarım sanatını 3 ana guruba ayırabiliriz:

 1. Grafik tasarım
 2. Çevre tasarımı
 3. Endüstriyel tasarım

Grafik tasarım: Kullanım alanı oldukça geniştir. Web ön yüz tasarımları, logo tasarımı, karikatür, grafiti tasarımları, 3d çizimler tipografi illüstrasyon serigrafi infografik gravür / klişe / trio kurumsal kimlik tasarımı, katalog / broşür /dergi / afiş / billboard tasarımları kartvizit / magnet / takvim / pano tasarımları ambalaj ve kutu tasarımları iç mimari tasarımları animasyon vektörel çizimler vb. bir çok tasarımın yapıldığı sanat dalıdır.

grafik tasarım

Çevre tasarımı: Çevresel tasarım, peyzaj mimarlığını kapsar ve kullanım alanı oldukça geniştir. Çevre tasarımına Birkaç örnek vermek gerekirse; Mimari yapılar, iç mekan tasarımları, binalar, yapıtlar vb.

çevre tasarımı

Endüstriyel tasarım: Üretimde estetiklik, yaratıcılık, teknik avantaj, işlevsellik, ergonomi, pazarlanabilirlik gibi birçok özelliği ele alan, yenilikçi ve geniş kapsamlı bir tasarım modelidir. Endüstriyel tasarıma birkaç örnek vermek gerekirse; Araçlar, mutfak malzemeleri, mobilyalar, beyaz eşyalar, teknolojik aletler/ürünler vb.

endüstriyel tasarım

Tasarımın amacı nedir, ne işe yarar?

Tasarımın amacı bazen icat etmek, bazen yenilemek, bazen geliştirmektir. Mesela web sitenizin ön yüzünü yenileyerek/geliştirerek daha fazla kullanıcının ilgisini çekebilirsiniz. Veya katlanabilir bir yatak tasarladığınızda yeni bir şeyler icat etmiş olursunuz.

Fakat hepsi tek amaca hizmet eder: amacı ne olursa olsun yeni bir şeyler üretmek/tasarlamak.

Tasarımın ne olduğu ile ilgili gayet keyifli ve eğitici olan şu videoya göz atmanızı öneririm:

Tasarım Ne Demek? Tasarımcı Kime Denir? Konu başlığı ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın!