SerpTakip Nedir?
 • Özkan Göçer
 • |
 • SEO
Sponsor

Bu yazımda, 1 yıldır aralıksız olarak kullandığım Türkiye’nin yenilikçi ve milli SEM aracı olan SerpTakip’i adım adım inceleyerek, aldığım sonuçları paylaşacağım. Özellikle SEO’ya yeni başlayanlar için ilaç niteliğinde olabilecek bir araç olduğunu söyleyebilirim.

En önemli özelliklerinden birkaçı ise; hem ücretsiz faydalanılabiliyor olması hem de sağladığı hizmet altyapısına kıyasla ücretlerin diğer SEO araçlarına göre çok daha düşük olması.

Kısacası aldığınız hizmete göre ödediğiniz rakamlar oldukça makul. Üstelik içerisinde, dijital pazarlama konusunda ihtiyacınız olabilecek (web site ve rakip takibi, anahtar kelime ölçümleme, sıra bulma, raporlama vb.) birçok araç var.

İşte Adım Adım SerpTakip İncelemesi

1) Sıra Bulucu

Bu özellik, kuşkusuz SEO ile yakından uzaktan ilgilenen herkesin ilgisini çeker. Zira her web site sahibi, arama motorlarındaki durumunu merak eder. Özellikle ücretsiz, hızlı ve doğru sonuçlar veriyorsa tadından yenmez.

sıra bulucu

Zira sadece doğru sonucu almak değil, doğru sonucu en hızlı şekilde almak da çok önemli. Google’da sıra bulma konusunda oldukça istikrarlı, hızlı ve ücretsiz (günlük 10 sorgu hakkı) gibi seçenekler sunması SerpTakip’i oldukça öne çıkarıyor. Üstelik anahtar kelime sonuçlarını lokasyon (şehir) bazlı olarak da görüntüleyebiliyorsunuz.

Sıra bulucunun en önemli özelliklerinden biri de aradığınız anahtar kelimenin “aranma hacimlerini, rekabet oranlarını ve TBM (Google Ads reklamları için kullanılan tıklama başına maliyet oranlarını) ücretsiz olarak vermesi. Sizce de harika değil mi?

Sıra bulucunun başlıca özellikleri ise şunlar:

 • Anlık sıra alma ve güncelleyebilme özelliği var.
 • Oldukça hızlı ve kolay kullanabilen bir kullanıcı arayüzü var.
 • Küçük istisnai durumlar hariç, Google’da hangi anahtar kelimede kaçıncı sırada olduğunuzu doğru olarak gösteriyor.
 • Lokasyon seçimi ile bölgesel sonuçları görebilme imkanı veriyor. Bu özellik, yerel işletmeler için çok önemlidir. Zira dijital pazarlama planlamalarını bu hacimlere göre yapabilirler.
 • Masaüstü haricinde, tablet veya mobil cihazlarla da rahatlıkla sorgu yapabiliyorsunuz.
 • Günlük 10 ücretsiz sıra takibi imkanı sunuyor.

Linke tıklayarak ücretsiz sıra bulucu aracına ulaşabilirsiniz.

2) Web Site ve Anahtar Kelime Takip Aracı

Web site takip aracı ile anahtar kelime listesi oluşturarak, kelimelerinizin gelişim süreçlerini yakından gözlemleyebiliyorsunuz. Bu araç SEO Uzmanlarının olmazsa olmazları arasında yer alır. Zira web sitenizin yükseliş veya düşüşlerinizi gözlemleyemezseniz, gelişim süreçleri hakkında fikir sahibi olamazsınız.

web site ve anahtar kelime takip aracı

Web site ve anahtar kelime takip etme aracının en önemli özelliklerinden biri, takip ettiğiniz kelimelerdeki düşüş ve yükselişleri her gün infografiklerle göstererek, geçmiş zamanlarla şimdiki zamanı kıyaslamanızı sağlar. Ek olarak rakiplerinizi yakından takip edebilmeniz adına “rakip ekleme” olanağı da tanıyor. Bu bence harika bir özellik.

Web site ve anahtar kelime takip aracının başlıca özellikleri:

 • Günlük değişimleri infografikler ile görebilme imkanı.
 • Mobil sıralamayı takip edebilme özelliği.
 • Lokasyon seçimi ile şehir bazlı anahtar kelime takip edebilme.
 • Minimum 5 web site ekleme hakkı.
 • Minimum 5 Rakip site takibi yapabilme.
 • Minimum 50 anahtar kelime takibi yapabilme özellikleri sunuyor.

3) Anahtar Kelime Aracı

SEO Uzmanları iyi bilir, aranma hacimleri (bir anahtar kelimenin arama motorlarında ne kadar arandığı) SEO’nun yapı taşıdır. Bu somut veriler çok önemlidir zira tüm dijital pazarlama kurguları, kullanıcı taleplerine göre oluşturulur. Bu hacimler Google Ads paneli, Ahrefs, Moz, SEMrush gibi gelişmiş araçlarla alınabiliyor olsa da Türkiye’de bu tarz derin analizler yaparak kullanıcılarla buluşturan yerli bir SEO/SEM aracı yoktu. Bu konuda bir ilki gerçekleştiren SerpTakip, Türkiye’nin ilk SEM aracı olarak hizmet vermeye başlamış.

anahtar kelime aracı

Anahtar kelime aracının en önemli özelliklerinden biri diğer birçok profesyonel SEO aracında bile bulamayacağınız “soru kalıpları” kısmıdır. Bu sayede arattığınız anahtar kelimeler ile ilgili aratılan soru kalıplarına ulaşabilir, bu özelliği doğru kullanabilirseniz harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Her geçen gün kelime havuzunu genişleten ve geliştiren, yenilikçi bir altyapıya sahip olduğunu kabul etmeliyim. Zira bundan 3 ay önce arama hacimlerini göremediğim birçok kelimede şuanda etkili sonuçlar alabiliyorum. Bu hızla ilerlemeye devam ederse globalleşerek Avrupa’ya nam salacağından hiç şüphem yok.

Anahtar kelime aracının başlıca özellikleri:

 • Google’da en çok aratılan kelimeler için aranma hacimleri alabilirsiniz.
 • Arattığınız anahtar kelime öbeğine bağlı olarak birçok farklı kelime önerisi de sunuyor olması.
 • Aranma hacimlerine ek olarak sunduğu “soru kalıpları” ve “negatif kelime ekleyebilme” gibi oldukça etkili özelliklerinin olması.
 • Hacimlere ek olarak TBM ve Rekabet oranlarını gösteriyor olması.

Anahtar kelime aracına şuradaki linkten ulaşabilirsiniz.

4) Site Analiz Aracı

Site analizi kısmında, web sayfanızın farklı açılardan değerini analiz ettirebilirsiniz. DA PA değerleri gibi birçok sonucu görmeniz mümkün. Çıkan sonuçlar, web sayfanızın interaktif popülerliğinin bir yansıması olarak adlandırılabilir. Bu araç tamamen ücretsiz ve rakip analizi konusunda size avantaj sağlayabilir. Zira analiz içerisinde rakip siteler ve aldıkları trafik konusunda ipuçları da veriyor.

site analiz aracı

Site analiz aracının başlıca özellikleri:

 • Domain ve sayfa otorite puanlarını görebilme
 • Alexa puanınızı görebilme
 • Web site açılış hızınızı öğrenebilme
 • Google, Yandex, Bing index sayılarını görebilme
 • Ziyaretçi istatistiklerini görebilme (gösterim sayısı, sayfada kalış süreleri vb.)
 • En çok trafik alınan kelimeleri görebilme
 • Rakip site analiz bilgileri
 • Sunucu lokasyon bilgileri vb. birçok detaylı veriyi görebilme şansı veriyor.

5) Raporlama

Raporlama özelliği, SEO uzmanlarının ekmeğine yağ süren özelliklerden. Kullanımı oldukça kolay adımlardan oluşan bu araç ile detaylı raporlar oluşturabiliyor, oluşturduğunuz bu raporları dilediğiniz müşterinizin mailine PDF veya HTML formatında gönderimini sağlayabiliyorsunuz.

raporlama

Üstelik oluşturduğunuz raporun içerisine kendi işletme veya kişisel logo tasarımınızı da yerleştirebiliyorsunuz. Daha ne olsun!

Sonuç: Hizmet Kalitesi, Ücretler ve Tarifeler

İnanın, birçok gelişmiş SEO analiz aracı kullanmış birisi olarak tüm samimiyetimle belirtiyorum, ödemiş olduğunuz rakamlar ile almış olduğunuz hizmet arasında büyük farklar var.

Çünkü en basit SEM/SEO araçları bile aylık 100 dolar civarında. Bu araçta ise ücretler 60 TL'den başlıyor. O ücretlerle buradan en düşük paketi 1 yıllığına satın alabiliyorsunuz. Şahsi fikrim ücretsiz olarak deneyin, memnun kalmazsanız zaten satın almazsınız ama ben kesinlikle memnun kalacağınızı düşünüyorum.

Hem bu tarz yerli yazılımlara şans vermiş oluyorsunuz. Belki de geleceğin Ahrefs’i olacak, bunu bilemezsiniz :)