En iyi Google Sıra Bulucu (SERP) Araçları Hangileri?
  • Özkan Göçer
  • |
  • SEO

Hemen her web site sahibinin, özellikle de SEO ile ilgilenenlerin merak ettiği ilk şeylerden biri Google’da kaçıncı sırada olduğudur. SEO çalışmaları yapıyorsanız veya bu anlamda profesyonel hizmet alıyorsanız hedeflerdiğiniz anahtar kelimede, arama motoru konumuzu yani kaçıncı sırada olduğunuzu merak eder, takip etmek istersiniz.

Çevrimiçi sıra bulucu servisler, web siteleri ve içerik sahipleri için önemli bir araçtır. Bu çevrimiçi sıra bulma servislerinin birçoğu SEO uzmanları tarafından tercih edilir ancak hiç bilmeyenler, SEO’ya yeni başlayanlar veya seviyesini iyileştirmek isteyenler için oldukça işe yarar bir kaynak olabilir.

İşte aralarından bazılarını düzenli olarak kullandığım, 7 ücretsiz sıra bulucu servis. Bu ücretsiz servisleri bir araya getirerek nasıl kullanılabilecekleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştım. Umarım işinize yarar!

SEO'da Anahtar kelime takibi neden önemlidir?

Anahtar kelime takibi, dijital pazarlama ve SEO stratejileri için oldukça önemlidir. İşte anahtar kelime takibinin neden önemli olduğuna dair bazı nedenler:

  • SEO Performansının Değerlendirilmesi: Anahtar kelime takibi, web sitenizin belirli anahtar kelimelerdeki sıralamasını izlemenize olanak tanır.
  • Rekabet Analizi: Anahtar kelimelerinizi takip etmek, aynı sektördeki rakiplerinizin hangi anahtar kelimelerde daha iyi performans gösterdiğini izlemenize yardımcı olur.
  • Hedef Kitleyi Tanıma: Anahtar kelime takibi, hedef kitlenizin arama terimlerini ve eğilimlerini anlamak için önemli bir veri sağlar.
  • İçerik Oluşturma ve Optimizasyonu: Anahtar kelime takibi, SEO için kaliteli içerik oluşturma sürecinizde size yol gösterir.
  • Organik Trafik Artışı: Web sitenizin belirli anahtar kelimelerde üst sıralarda yer alması, organik trafikte artışa neden olabilir.
  • Stratejileri Revize Etme: Anahtar kelime takibi, dijital pazarlama ve SEO stratejilerinizi sürekli olarak güncelleme ve iyileştirme fırsatı verir.

Google sıra bulucu servisler

1) Google Search Console

Tabii ki listenin ilk sırasına Google’ın en iyi servislerinden biri olan GSC’yi yerleştirmek gerekiyor. Tüm sıra bulucuların ana merkezi olan Google’ın Webmasters Tools araçları ile hangi anahtar kelimenizin daha fazla tık aldığını, yükselişe veya düşüşe geçtiği vb. birçok aksiyonu takip edebileceğiniz gelişmiş SEO servislerindendir. İçerisinde backlink analizi, iç optimizasyon, mobil test vb. gibi bir çok yararlı araç barındırıyor. En güzel yanı da Google’ın kendi servisi olduğu için nokta atışı sonuçlar alabiliyorsunuz.

google search console

Manuel sorgulama: Google’daki sıranızı öğrenmek için şunu uygulayın. Aramayı gerçekleştirin ve tarayıcının adres satırına gelerek arama yaptığınız kelimenin hemen yanına & işaretinden sonra num=100& yazarak tekrar aratın. Bu sayede ilk 100 sonuç listelenecektir. Ctrl+F yardımı ile kendi sitenizi aratarak sonucu görebilirsiniz. Kaçıncı sırada olduğunuzu belirtmese de göz kararı sonuç almak mümkün.

Google Search Console’a gitmek için şuraya tıklayın.

2) Serp Takip

SerpTakip, Milli olması ve gerçekten başarılı işler çıkarması dolayısıyla sıklıkla kullandığım Google sıra bulma ve anahtar kelime takip etme programı. Ücretsiz üye olup deneme şansınız var. Sistemsel anlamda küçük eksikleri olsa da büyük ölçüde başarılı ve doğru sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Bu arada 14 günlük deneme sürümü ile de premium imkanlardan faydalanabiliyorsunuz. Daha sonra satın almanız gerekiyor. Oldukça uygun ücretlerle kullanılabiliyor, kesinlikle denemenizi öneririm.

serptakip

Şuradan siteye erişebilirsiniz: https://serptakip.com/

3) SerpSurf

Serpsurf.com, anahtar kelime sıralamalarını izlemek ve takip etmek için bir SEO aracıdır. Web sitelerinin Google arama sonuçlarında hangi konumda yer aldığını izlemeye olanak tanır. Kullanıcılar, belirledikleri anahtar kelimeleri girebilir ve sitelerinin bu anahtar kelimeler için hangi sıralarda yer aldığını görebilirler.

serpsurf

Surdaki linki tıklayarak web sitesine gidebilirsiniz.

4) WhatsMySerp

WhatsMySerp, popüler ve ücretsiz serp denetleyicilerinden biridir. Kullanımı kolay, mobil ve lokasyon bazlı sıralama durumunuzu öğrenebileceğiniz hatta ücretsiz olarak üye olduktan sonra belirlediğiniz anahtar kelimelerde otomatik olarak günlük sıra takibi yapan bir web yazılım servisi imkanı sunuyor. Üstelik diğer kafa karıştırıcı yazılımların aksine kullanımı da oldukça kolay.

whatsmyserp

Şuraya linkini bırakıyorum, tıklayarak doğrudan web sitesine erişebilirsiniz.

5) Serpbot

Serbot da diğer ücretsiz sıra bulucu servisler gibi hızlı ve pratik bir web yazılım altyapısına sahip. Ücretsiz üye olarak proje kaydedebilir anahtar kelimelerinizin otomatik ve düzenli olarak takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Ek olarak, otomatik uyarı, not ekleme, konum detaylandırma, otomatik rapor vs. gibi birçok olanaktan da faydalanabiliyorsunuz.

serpbot

Buraya tıklayarak web sitesine gidebilirsiniz.

6) Serpwatch.io

SerpWatch, Ücretsiz üyelik oluşturarak anahtar kelime takibi yapabileceğiniz, diğer sıra bulucular ile benzer mantıkta çalışan bir çevrimiçi sıra bulma yazılımı. SerpWatch, web sitesi sahiplerine, dijital pazarlamacılara ve SEO uzmanlarına belirli anahtar kelimelerdeki performanslarını değerlendirmek için önemli veriler sunar. Kullanıcılar, istedikleri anahtar kelimeleri ekleyerek, web sitelerinin SERP sıralamalarını düzenli olarak takip edebilir ve sıralama değişikliklerini izleyebilirler.

serpwatch

Sitesine şu linki tıklayarak erişebilirsiniz.

7) Small SEO Tools

Small SEO Tools, adından da anlaşılacağı gibi, içerisinde birçok SEO analiz aracı barındıran çevrimiçi servistir. Bu çevrimiçi servisi kullanarak Google’da kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

small seo tools

Meraklısı için çok farklı araçları içerisinde barındıran bu servise şu linkten ulaşabilirsiniz.

Özet: Rekabetçi yeniliklere ortak olun

Özetle çevrimiçi SERP (Search Engine Results Page - Arama Motoru Sonuçları Sayfası) bulucu servisler, belirli anahtar kelimeler için web sitelerinin arama motorlarında hangi sıralarda listelendiğini takip etmek ve analiz etmek için kullanılır. Bu tür servisler web sitesi sahipleri, dijital pazarlamacılar ve SEO uzmanları için önemli bir araçtır ve web sitelerinin arama motorlarında ne kadar iyi performans gösterdiğini değerlendirmede yardımcı olur.

Yukarıda paylaşmış olduğum bu çevrimiçi sıra bulucu servisler ile Google’daki konumuzu öğrenebilir, ek araç imkanı sunan diğer analiz araçları ile kombine ederek altyapınızı güçlendirebilir sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Zira rekabetçi yeniliklere ortak olabilmek için takipçilik şart. Konuyla ilişkini olarak "nasıl anahtar kelime bulabileceğinize" yönelik hazırlamış olduğum faydalı makaleme göz atabilirsiniz.