En iyi 7 Ücretsiz Google Sıra Bulucu
  • Özkan Göçer
  • |
  • SEO

Hemen her web site sahibinin, özellikle de SEO ile ilgilenenlerin merak ettiği ilk şeylerden biri Google’da kaçıncı sırada olduğudur. SEO çalışmaları yapıyorsanız veya bu anlamda profesyonel hizmet alıyorsanız hedeflerdiğiniz anahtar kelimede, arama motoru konumuzu yani kaçıncı sırada olduğunuzu merak eder, takip etmek istersiniz.

Bu çevrimiçi sıra bulma servislerinin birçoğu SEO uzmanları tarafından tercih edilir ancak hiç bilmeyenler, SEO’ya yeni başlayanlar veya seviyesini iyileştirmek isteyenler için oldukça işe yarar bir kaynak olabilir.

İşte aralarından bazılarını düzenli olarak kullandığım, 7 ücretsiz sıra bulucu servis. Bu ücretsiz servisleri bir araya getirerek nasıl kullanılabilecekleri hakkında kısa bilgiler vermeye çalıştım. Umarım işinize yarar!

Google sıra bulucu servisler

1) Google Search Console

Tabii ki listenin ilk sırasına Google’ın en iyi servislerinden biri olan GSC’yi yerleştirmek gerekiyor. Tüm sıra bulucuların ana merkezi olan Google’ın Webmasters Tools araçları ile hangi anahtar kelimenizin daha fazla tık aldığını, yükselişe veya düşüşe geçtiği vb. birçok aksiyonu takip edebileceğiniz gelişmiş SEO servislerindendir. İçerisinde backlink analizi, iç optimizasyon, mobil test vb. gibi bir çok yararlı araç barındırıyor. En güzel yanı da Google’ın kendi servisi olduğu için nokta atışı sonuçlar alabiliyorsunuz.

google search console

Google’daki sıranızı öğrenmek için şunu uygulayın. Aramayı gerçekleştirin ve tarayıcının adres satırına gelerek arama yaptığınız kelimenin hemen yanına & işaretinden sonra num=100& yazarak tekrar aratın. Bu sayede ilk 100 sonuç listelenecektir. Ctrl+F yardımı ile kendi sitenizi aratarak sonucu görebilirsiniz. Kaçıncı sırada olduğunuzu belirtmese de göz kararı sonuç almak mümkün.

Google Search Console’a gitmek için şuraya tıklayın.

2) Serp Takip

SerpTakip, Milli olması ve gerçekten başarılı işler çıkarması dolayısıyla sıklıkla kullandığım Google sıra takip ve SEM programı. Ücretsiz üye olup deneme şansınız var. Sistemsel anlamda küçük eksikleri olsa da büyük ölçüde başarılı ve doğru sonuçlar verdiğini söyleyebilirim. Bu arada 14 günlük deneme sürümü ile de premium imkanlardan faydalanabiliyorsunuz. Daha sonra satın almanız gerekiyor. Oldukça uygun ücretlerle kullanılabiliyor, kesinlikle denemenizi öneririm.

serptakip

Şuradan siteye erişebilirsiniz: https://serptakip.com/

3) SerpSurf

SerpSurf, ücretsiz sıra bulucular arasında oldukça başarılı işler çıkaran bir web servisidir. Aynı anda 5 farklı anahtar kelimeyi kontrol etmenize olanak tanıyor ve sonuçları oldukça da hızlı getiriyor.

serpsurf

Surdaki linki tıklayarak web sitesine gidebilirsiniz.

4) WhatsMySerp

WhatsMySerp, popüler ve ücretsiz serp denetleyicilerinden biridir. Kullanımı kolay, mobil ve lokasyon bazlı sıralama durumunuzu öğrenebileceğiniz hatta ücretsiz olarak üye olduktan sonra belirlediğiniz anahtar kelimelerde otomatik olarak günlük sıra takibi yapan bir web yazılım servisi imkanı sunuyor. Üstelik diğer kafa karıştırıcı yazılımların aksine kullanımı da oldukça kolay.

whatsmyserp

Şuraya linkini bırakıyorum, tıklayarak doğrudan web sitesine erişebilirsiniz.

5) Serpbot

Serbot da diğer ücretsiz sıra bulucu servisler gibi hızlı ve pratik bir web yazılım altyapısına sahip. Ücretsiz üye olarak proje kaydedebilir anahtar kelimelerinizin otomatik ve düzenli olarak takip edilmesini sağlayabilirsiniz. Ek olarak, otomatik uyarı, not ekleme, konum detaylandırma, otomatik rapor vs. gibi birçok olanaktan da faydalanabiliyorsunuz.

serpbot

Buraya tıklayarak web sitesine gidebilirsiniz.

6) Serpwatch.io

SerpWatch, Ücretsiz üyelik oluşturarak anahtar kelime takibi yapabileceğiniz, diğer sıra bulucular ile benzer mantıkta çalışan bir çevrimiçi sıra bulma yazılımı. Ara ara bazı dönemlerde ağırlaşıp bir süre bekletiyor olsa da alternatif olarak kullanılabilir.

serpwatch

Sitesine şu linki tıklayarak erişebilirsiniz.

7) Small SEO Tools

Small SEO Tools, adından da anlaşılacağı gibi, içerisinde birçok SEO analiz aracı barındıran çevrimiçi servistir. Bu çevrimiçi servisi kullanarak Google’da kaçıncı sırada olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

small seo tools

Meraklısı için çok farklı araçları içerisinde barındıran bu servise şu linkten ulaşabilirsiniz.

Rekabetçi yeniliklere ortak olun

Paylaştığım bu çevrimiçi sıra bulucu servisler ile Google’daki konumuzu öğrenebilir, ek araç imkanı sunan diğer analiz araçları ile kombine ederek altyapınızı güçlendirebilir sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Zira rekabetçi yeniliklere ortak olabilmek için takipçilik şart.