Web Developer Kime Denir?

Teknolojinin hayatımızda kapladığı yer arttıkça insan yaşamı da son derece hızlı bir hal aldı. Siz bu satırları okurken dahi petabaytlarca veri indirilip yüklenmeye devam ediyor.

Elbette bu devasa veri akışının ardında bu nizama yön veren bazı beyinler bulunuyor.

Web Developer diğer adıyla web geliştirici olarak bilinen bu beyinler için, günümüzdeki İnterneti İnternet yapan gizli kahramanlar demek yanlış olmaz.

Nedir/Kimdir bu Web Developer?

Basit bir tanımla Web Developer, Türkçe karşılığı ile web geliştirici, Dünya-Çapında-Ağ (WWW) tasarım ve uygulamalarında uzmanlaşmış kişilere verilen genel unvandır.

Bu uzmanlık alanları kendi içerisinde 3 kategoriye ayrılır:

  1. Front-End Developer
  2. Back-End Developer
  3. Full-Stack Developer

Sektöre yabancı olduğunuzu düşünüp, bu unvanları en basit şekilde anlayabilmeniz adına şöyle bir örneklendirme yapalım; Herhangi bir insana baktığınızda ne görüyorsunuz? Boyu, tipi, saçı kısaca siması değil mi?

İşte o gördüğünüz simayı oluşturan kısım “Front-End” yani buz dağının görünen yüzü, o simanın hayati fonksiyonlarını sürdürmesi adına geri planda çalışan organlara “Back-End” buz dağının görünmeyen ama olmazsa olmaz yüzü ve bunların her ikisinin birleşimine de “Full-Stack” buz dağının tamamı diyebiliriz.

Şimdi bunu bir web sitesi projesi üzerinden örnekleyelim;

Özel bir web sitesi oluşturmak için ilk etapta HTML & CSS gibi temel ve web tasarım teknolojilerine ihtiyaç duyulur. Tabii ki bu buz dağının görünen yüzüdür. İşte bu kısımlarla (sayfa açıldığında yüklenen tasarım, renkler, font ebatları, kullanıcı deneyimi vb.) Front-End Developer ilgilenir.

Eğer web sitesinde kullanıcı etkileşimi olacak ise (üye girişi, form, sayaç, içerik yönetim sistemi vs.) bu durumda web programlama devreye girer. Bu kısımla ilgilenen uzmana Back-End Developer denir.

Bunların her ikisini de yapabilecek kabiliyete sahip kişilere verilen unvan ise Full-Stack Developer denir.

Yani kısacası, web sitesinin veya interaktif bir projenin kullanıcı ile etkileşime girmesinden tutun, geliştirilmesi, güvenlik aşamaları vs. Web Developer (web geliştiriciler) kontrolünde gerçekleşir.

Biraz daha detaya inerek bu unvanları yakından tanıyalım.

Back-End Developer Kime denir, Neler Yapar Görev Tanımı Nedir?

Back-End Developer, yukarıda belirttiğim gibi, sitenin görünmeyen yüzünden sorumludur. Sitenin yapısı ve neyin nasıl işleyeceği Back-End Developer’ın sorumluluğundadır.

Dolayısıyla sitenin ardındaki mantık bütünüyle Back-End Developerlar tarafından oluşturulur. Sunucu-kullanıcı arasındaki yol da Back-End de kurulur.

back end developer

Back-End de sıklıkla kullanılan diller arasında PHP, .NET, Python, Ruby, Java, C++ gibi programlama dilleri yer alır. Bir Back-End Developer için bu programlama dillerden birinden ziyade bir kaçında uzmanlaşmak, iş bulma kolaylığı sağlamakla birlikte maaş konusunda daha cömert davranılmasını sağlayabilir.

Her uygulamanın altyapısı birbirinden farklı olabileceğinden bir dili çok iyi bilmek bile bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Kendinizi geliştirmeniz oldukça önemli.

Back-End Developer ne kadar kazanır?

Her işte olduğu gibi web Developer alanında da farklı uzmanlık seviyeleri mevcuttur. Back-End Developerların aldığı ücretler de bu uzmanlık seviyesine göre değişebilir.

İşe yeni başlamış bir junior Back-End Developerın aldığı ücret 2.000 TL ile 6.000 TL arasında dengeli bir değişkenlik gösterebilir. Çalıştığınız şirkete veya yer aldığınız pozisyona göre bu fiyatlar 10.000 TL’ye kadar da yükselebilir.

Öte yandan işinin ehli olmuş senior Back-End Developerların ücret beklentisi 6.000 TL – 15.000 TL arasında dengelenmiştir. Çalıştığı şirkete ve pozisyona göre değişebilmekle birlikte bazı Back-End Developerlar 15.000 TL’nin üzerinde kazanmaktadır. Freelancer kazançları ise kestirebilmek mümkün değil fakat bu mesleğin güzel yanlarından biri de Dünya'nın bir ucundaki insanlarla proje bazlı çalışarak yüksek kazançlar elde edebilmeniz.

Tabii ki Avrupa’da bu rakamlar çok daha uç noktalarda. Neredeyse Türkiye kazançlarının 3 katı civarında :)

Front-End Developer Kime denir, Neler Yapar Görev Tanımı Nedir?

Front-End Developer ise, bir web sitesinin kullanıcı arayüzünden yani (User Interface: UI) kısmından sorumludur. Neyin nerede görüneceği, hangi grafiklerin kullanılacağı, renkler vs. Front-End kısmında belirlenir.

Yine branş olarak baktığımızda, kullanıcının bir siteye giriş anından sitenin terk etmesine dek geçen süre kullanıcı deneyimi kısmı (User Experience: UX) Front-End içerisinde çözümlenir. Bu açıdan görselliğin yanı sıra kullanıcılar için kullanım kolaylığı, ziyaret edilen / edilmeyen alanların analizleri, ilgi çekici yönlendirmeler vs. ön yüz kısmı ile bağlantılıdır. Dolayısıyla web tasarım uzmanı olarak nitelendirmemiz doğru bir tanımlama olacaktır.

Front-End Developerlar büyük ölçüde betik dil HTML, CSS ve Javascript kullanarak çalışırlar. Freelance çalışma sistemi için yukarıda belirttiğim kriter ve beklentiler Front-end ve Fullstack için de geçerli.

Aslında Javascript için betik dil diyemeyiz, programlama dilidir ama ön yüz ile yapılan işlemlerde anlık reaksiyonlar alma/verme açısından (örnek: form bilgilerinin yanlış girilmesi konusunda sayfa değişmeden kullanıcıya uyarı gitmesi vs. gibi) genelde Front-End kısmının muhatap olması gereken bir programlama dildir ve zamanla Front-End’e ihale edilmiştir :)

front end developer

Tıpkı Back-End gibi, Front-End Developerlar için de bir dilde uzmanlık her durumda yeterli olmayabilir. Bu nedenle kendinizi sürekli geliştirmelisiniz.

Front-End Developer ne kadar kazanır?

Junior Front-End Developerların aldığı ücretler yeterlilik düzeyine göre 2.000 TL – 5.000 TL arasında değişebiliyor. Ancak çoğunluğu minimum 2.000 – 3.000 TL gibi ücretlerle işe başlamaktadır.

Senior Front-End Developerlar ise 5.000 ila 15.000 TL arası ücretlerle çalışmaktadır. Çoğunluk ortalama 10.000 TL civarında ücretler almaktadır.

Full-stack Developer Kime denir, Neler Yapar Görev Tanımı Nedir?

Full Stack Developer, hem Front-End hem de Back-End kısmına hakim olan uzmanlara verilen genel unvandır. Bir geliştirme projesinin tek başına tamamlayabilen yeteneklerdir.

Her yazılım şirketinin bünyesinde mutlaka bulundurması gereken, tabiri caizse 10 numaralardır. Yetişme süreleri oldukça uzundur ve ciddi deneyim gerektirir.

Buna ek olarak Back-End Developerların görev tanımında her zaman yer almayan veritabanı ve DevOps mühendislikleri de Full-Stack Developerların sorumluluk alanında bulunabilir.

Full-stack Developer ne kadar kazanır?

Junior Full-Stack Developerlar 5.000 – 6.000 TL arasında işe başlarken ortalama 5.000 TL civarında kazanırlar.

Seniorlar ise 10.000 – 20.000 TL arasında ücret alırken ortalama 15.000 TL civarında kazanırlar. Ayrıca 15.000 TL’nin üzerinde çalışan da pek çok Senior Full-Stack Developer bulunmaktadır.

Tabii ki Avrupa standartlarında 20.000 – 30.000 € civarında kazandıklarını da hatırlatmak gerekiyor :)

back end ile front end arasindaki farklar

Back-End ve Front-End Arasındaki en belirgin farklar ise şunlardır:

  • Back-End işlev ile ilgilenirken Front-End kullanıcı arayüz kısmı ile ilgilenir.
  • Back-Endin mantıksal kısmı Front-End'e göre daha yoğundur.
  • Altyapı çeşitliliği açısından freelancer bir Back-End Developerın sayıca daha fazla programlama dili ile çalışması gerekebilir. Her ne kadar duruma göre değişiyor olsa da genel anlamda Front-End'e göre iş yükü biraz daha ağırdır diyebiliriz.
  • Front-End Developer son kullanıcının bakış açısıyla düşünerek siteyi tasarlar. Dolayısıyla kullanıcının yalnız görecekleri değil, deneyimleyecekleri de önemlidir. (Kullanım kolaylığı vs. gibi.) Diğer tarafta Back-End Developer sadece sitenin ihtiyaçlarını düşünerek efektif bir kod yapısı oluşturmaya uğraşır.
  • Front-End Developerın yalnızca HTML, CSS, Javascript dillerini bilmesi her zaman yeterli değildir. Bunların yanında Photoshop, Gimp, Corel Draw, Illustrator gibi tasarım amaçlı programları öğrenmesi gerekebilir. Back-End kısmında böyle bir zorunluluk yoktur.
  • Back-End Developer kazanç düzeyi Front-End Developerlara göre biraz daha yüksek olabiliyor. Tabii ki bu çalıştığı şirket ve pozisyona göre de değişebilir.