Dünyanın En Sık Tercih Edilen Sosyal Medya Platformları
Sponsor

Bir kişi ya da grubun fikri olarak doğup hayatımızın farklı noktalarına temas eden hikayeler her zaman ilgimizi çeker. Özellikle de kitleleri peşinden sürüklemeye başladıysa etkileyiciliği daha da artar. Kullanmadan yapamadığımız ve göz atmak zorunda hissettiğimiz sosyal medya kanalları da kendi hikayelerini yazmaya devam ediyor. Dünya çapındaki sosyal medya kullanıcıları da bu hikayenin birer parçası...

İşte en çok kullanılan sosyal medya kanalları

Devamlı gelişen bir platform olan sosyal medya kavramının en önemli bileşeni şüphesiz ki kullanıcılardır. Kullanıcıları olmasaydı sosyal medya kanalları ortadan kaybolurdu. Peki, dünyada en çok kullanılan sosyal medya kanalları hangileri? Bu soru için herkesin bir tahmini olabilir. Ancak en doğru bilgileri size ulaştırmak için We Are Social şirketinin hazırladığı araştırma verilerini inceledik. İşte en çok kullanılan sosyal medya kanalları ve aylık kullanıcı sayıları…

 • Facebook - 2.7 Milyar

Facebook, sosyal medyanın öncülerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. 2004 yılında kurulan bir üniversite projesi olan Facebook’un bugün geldiği yer oldukça değerli. Dünya çapında 2,7 milyar kullanıcısı bulunuyor ve sosyal medyanın en çok kullanılan platformları listesinde birinci sırada yer alıyor. Facebook kendi hikayesini zaman içinde o kadar güçlendirmiş ki milyonlarca insan için internet Facebook demek.

 • Youtube – 2.3 Milyar

Video paylaşım platformlarının öncüsü Youtube, en çok ziyaretçiye sahip ikinci sosyal medya platformu konumunda. 2005 yılında Paypal çalışanlarının kurduğu Youtube’u 2021 yılına geldiğimizde her ay 2,3 milyar kullanıcı ziyaret ediyor. Youtube, aynı zamanda önemli bir bilgilendirme platformu olarak da yerini sağlamlaştırmış durumda. Farklı alanlardan uzmanların eğitim videoları yüklediği dev bir dijital kütüphane… Aynı zamanda Youtuber’lık mesleğini hayatımıza sokan ve de ciddi bir gelir kapısı olarak görülen bir platform…

 • Whatsapp – 2 Milyar

Her ne kadar veri gizliliği konusunda endişe yaratsa da kullanıcılar halen Whatsapp’tan vazgeçmedi. Türkiye’de akıllı telefonu olan hemen hemen her kullanıcı whatsapp kullanıyor. Dünyada da oldukça popüler olan mesajlaşma uygulaması whatsapp, toplamda 2 milyar kullanıcıya sahip.

 • Facebook Messenger – 1.3 Milyar

Facebook’a ait bir mesajlaşma uygulaması olan Facebook Messenger da oldukça ciddi bir kullanışı sayısına sahip. En çok aylık kullanıcısı bulunan sosyal medya platformları listesinde 4. sırada. Ancak şimdilik… 2021 sonrası Messenger uygulaması, whatsapp’ı geçebilir ya da farklı bir uygulama tarafından geçilebilir.

 • Instagram – 1.2 Milyar

Instagram da hayatımızda önemli bir kırılma yaratan sosyal medya platformlarından. İnsanların tatil yapacağı yerleri seçmelerinde Instagram’ın büyük bir etkisi olduğu söyleniyor. Dolayısıyla Instagram paylaşımları, tatil yapacağımız yerden gezeceğimiz mekanlara kadar hayatı nasıl yaşayacağımıza karar verebiliyor. Durum böyle olunca dünya çapındaki kullanıcı sayısının da 1 milyarı geçtiğini belirtmek sürpriz olmasa gerek.

 • WeChat – 1.2 Milyar

WeChat, Çin tarafından geliştirilen bir sosyal medya uygulamasıdır. Aylık aktif kullanıcı sayısı, WeChat’i dünyada en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları listesinde 6. sıraya yerleştiriyor. Bu platformun popüler olmasındaki en büyük etkenin Çin nüfusu olduğunu söyleyebiliriz. Ancak mesajlaşma platformu olarak kullanılan WeChat’in ödeme aracı olarak kullanılması gibi farklı özellikleri platformun popülerliğini artırmakta.

 • TikTok – 690 Milyon

En çok tartışma yaratan sosyal medya uygulamalarından bir diğeri de TikTok. Aylık 700 milyonluk kullanıcı sayısıyla dünyanın en popüler sosyal medya mecraları arasında. 2016’da hayatımıza giren Çin yapımı TikTok, 2020’de en çok indirilen mobil uygulama unvanını kazandı. Özellikle Z kuşağının fazlasıyla kullandığı TikTok, yarattığı otantik fenomenleriyle de gündeme damga vurmaya devam ediyor.

 • QQ – 628 Milyon

En çok kullanılan sosyal medya platformları listesinin 8. sırasında yine Çin imzası var. Çin menşeili şirket Tencent tarafından üretilen QQ uygulaması, genel olarak anlık mesajlaşmaların yapılabildiği bir platform. Fakat bunun yanı sıra kullanıcıların bu platformda müzik dinleme ve alışveriş yapma gibi imkanları da var. QQ, diğer yandan da bir mikroblog sitesi olma özelliğine sahip.

 • Sina Weibo – 511 Milyon

Dokuzunda sırada yine bir Çin menşeili sosyal medya platformu var. Araştırmalara göre Çin’deki internet kullanıcılarının yaklaşık %30’unun Sina Weibo hesabı var. Bir mikroblog sitesi olan Sina Weibo, Facebook’a benzer nitelikler taşımakta. Çin’de sık kullanılan bir uygulama olsa da dünyanın farklı yerlerindeki kullanıcılar arasında da popüler olmaya başladığını söyleyebiliriz.

 • Telegram – 500 Milyon

Telegram, Whatsapp’ın en büyük rakibi konumunda. Fakat Whatsapp’ın kullanıcı sayısına henüz ulaşamadı ancak telegram da 500 milyonluk kullanıcısıyla sektörün en çok kullanılanları arasında. Rus menşeili olan telegram, kimine göre whatsapp’a göre daha avantajlı özelliklere sahip. Özellikle dosya gönderimi ve gizlilik vb. konular telegram’ın en önemli özellikleri.

 • SnapChat – 498 Milyon

Snapchat, sosyal medya kültüründe önemli bir yere sahip. Çünkü Snapchat, Instagram’daki Hikaye uygulamasının yaratıcısı olan sosyal medya uygulamasıdır. Özellikle Instagram’a gelen hikaye özelliğinden sonra Snapchat’in kullanıcı sayısı düşmeye başladı fakat yine de en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yerini korumaya devam ediyor.

 • Kuaishou – 480 Milyon

Kuaishou, kısa videoların çekilip paylaşıldığı bir sosyal medya platformudur. Ülkemizdeki kullanıcıların yabancı olduğu Kuaishou, 2020 yılında kuruldu. Çin menşeili olup Çin pazarında TikTok’un rakibi olarak görülen sosyal medya platformu, önümüzdeki yıllarda daha farklı ülkelerde de popüler olabilir.

 • Pinterest – 442 Milyon

Pinterest, koleksiyon ve görsel keşif temalı bir sosyal medya platformudur. Görselliğin ön planda olduğu Pinterest, yaratıcı fikirlerin keşfedilmesini sağlama misyonu üzerine kuruludur. Kullanıcıların %72’si kadın olan Pinterest’in en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları arasındaki yerini koruduğunu ifade edelim.

 • Reddit – 430 Milyon

Forum özelliğine sahip olan Reddit sitesi, kullanıcıların tartışıp fikir alışverişinde bulunduğu bir mecradır. Kayıtlı olan kullanıcılar siteye yorum yazabilir, video ve fotoğraf benzeri paylaşımlarda bulunabilir. Farklı konu başlıklarının yer aldığı Reddit, yaklaşık 430 milyonluk kullanıcı sayısıyla önemli sosyal medya platformlarından biridir.

 • Twitter – 330 Milyon

Dünya çapındaki en önemli mikroblog sitesi olan Twitter, büyük bir etkiye sahip. Dünya çapındaki gündemi twitter’dan öğrenmek mümkün. Aynı zamanda da her ülkenin tartıştığı konular da twitter’dan takip edilebiliyor. Ayrıca siyasetçi ve profesyonel haberciler de twitter’ı aktif olarak takip ediyor. Zaman zaman ABD başkanının bile kendini ifade edebileceği bir sosyal medya uygulaması haline gelen twitter’ı günümüzde yaklaşık aylık 330 milyon kişi kullanıyor. En çok kullanılan sosyal medya uygulamaları listesinde son sıralarda yer alsa da her zaman büyük bir etki yaratma potansiyeli taşıyor.

 • Quora – 300 Milyon

Quora, soruların sorulduğu ve sorulara hızlı cevapların verildiği bir sosyal medya platformudur. Kullanıcılar, merak ettikleri soruları Quora platformuna yazar ve cevaplarını hemen alabilir. Aylık 300 milyon kullanıcıya sahip olan bu platformda, herkes her konuda güvenilir bilgilere ulaşabilir.