Popüler 25 Javascript Kütüphanesi 2021

Javascript Kütüphanesi Nedir?

Javascript kütüphaneleri, web tasarımcı ve web geliştiricilere çok sayıda standart işlevden yararlanma fırsatı veren kitaplıklardır. Bu işlevler, geliştiricilerin işini kolaylaştırmanın yanı sıra ekstra katkılar da sağlar.

Eğer Javascript ile ilgili bilginiz yok ise, şuradaki “javascript nedir” adlı konumu okumanızı öneririm.

JS Kütüphanelerinin Katkıları Neler?

Javascript kütüphanelerinin katkılarını kısaca şu şekilde özetleyebiliriz: Kullanıcı arabirimi bileşenlerini, dil yardımcı programlarını, matematik işlevlerini ve daha fazlasını kullanarak web sayfası oluşturmada kolaylık sağlaması… Bu yazımızda web sitenizi oluşturma ve geliştirme aşamasında işinize yarayacak 25 Javascript kütüphanesini sıraladım.

İşte 2021 yılında popülaritesini koruyan 25 JS Kütüphanesi

 • React

Listemize ilk olarak React.js ile giriş yapalım. Anlaşılması kolay ve pratik bir uygulama olan React, kullanıcı ara yüzleri inşa etme konusunda pratik bir katkı sağlar. 2013 yılında yayınlanan React, geliştiricilerin mevcut kod parçalarını kullanarak komplike kullanıcı arabirimleri oluşturmasına izin verir. Açıklanabilir, verimli ve esnek olan uygulama aynı zamanda kolay ölçeklenebilirliğe sahiptir. Yapılan değişikliklerin yeniden yüklenmesi için ekstra bir sayfaya ihtiyaç yoktur.

 • Vue

2014 yılında piyasaya sürülen Vue JS, sanal Dom modelini temel alan bir yaklaşıma sahiptir. Bileşen tabanlı bir mimari ile geliştiricilerin kıymetli bir dostu olan Vue, şablonlar aracılığıyla hızlı uygulamalar yaratma imkanı verir. Vue, ayrıca diğer kütüphanelere göre daha az kod satırına ihtiyaç duyar. Yönlendirme, düzenleme araçları ve durum yönetimi gibi işlevleri yönetebilen Vue, kısa sürede ihtiyacınız olan geliştirmeleri tamamlamanızı sağlayan bir uygulamadır. Ayrıca bu uygulamayı yardımcı programlarla da tamamlayarak çok daha verimli sonuçlar alabileceğiniz bir yapıya dönüştürebilirsiniz.

 • Angular

2014 yılında piyasaya çıkarılan bir diğer web site geliştirici Angular, uygun çerçeveyi tesis etmek için kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Genişletebilir ve diğer kütüphanelerle uyumlu çalışma özelliğine sahip olup soyut desen MVC dizayn ile geliştirme yapmanızı sağlar. Uygulama geliştiricisi Google’dır.

 • Node

Ölçeklenebilir ağ uygulamaları inşa etmek için dizayn edilen Node.js, eş zamansız programlama dili kullanır. 2009 yılında geliştirilen uygulamanın en önemli özelliklerinden biri yüksek veri aktarmasıdır. Node eşzamanlı olmayan yazılımlama çalıştırır, bu da bellek açısından verimli bir unsurdur.

 • Anime

Anime, şaşırtıcı takip animasyonlarını basit hale getiren en iyi animasyon kütüphanelerinden biridir. Güçlü bir yapı ile birlikte gelen Anime.js uygulamasında, aynı öğe üzerinde farklı zamanlamalarda CSS'nin çeşitli özelliklerini ayarlayabilirsiniz. Web sitenize esnek bir görünüm kazandıran uygulama, SVG, CSS, HTML, DOM ve JS gibi niteliklerle birlikte çalışabilmektedir.

 • D3.js

D3 ile veriye dayalı dönüşümleri DOM dokümanlarına uygulayabilirsiniz. Veriler herhangi bir biçimde alınabilir ve DOM nesneleriyle bağlanabilir. Çok hızlıdır ve animasyon etkileşimleri için dinamik davranışı destekler. D3 esnektir ve HTML, SVG ve CSS'nin tüm yeteneklerinden yararlanır. Sorunları ayıklama işlemini kolaylaştıran D3 uygulaması, en popüler JS araç setlerinden biridir.

 • Parsley

Kullanıcıların form doldurduğu internet sitelerinde harika iş çıkaran bir uygulamadır. Form doldurma sürecini basitleştiren Parsley, kullanıcı odaklı ve özelleştirilebilen farklı cins doğrulayıcıya sahiptir. Eğer internet sitenizde formlara yer veriyorsanız, bu uygulama işinize fazlasıyla yarayacaktır.

 • Three

Bu uygulama, tarayıcılar arası JS kütüphanesi ve güzel animasyonların oluşturulmasına izin verir. Geliştiriciler, geleneksel tarayıcı eklentileri yerine WebGL'ye dayanan Three.js ile zaman harcamadan kütüphane araçları sayesinde karmaşık animasyonlar ekleyebilir. Three.js, geometri, ışıklar, malzemeler, gölgelendirici ve efektler, sahneler, veri yükleyiciler, animasyon ve çok daha fazlası gibi birçok özelliği içermektedir.

 • Aurelia

Yaratıcılığınızı güçlendirmek için basit kurallardan yararlanmanızı sağlayan bir kütüphanedir. Web, mobil ve masaüstü için bir JavaScript istemci çerçevesi olan Aurelia, web tasarımlarınızın ön yüzünü geliştirme hususunda ciddi faydalar sağlar.

 • Ember

Çağdaş web uygulamaları tesis etmek için üretken bir JavaScript çerçevesidir. Yeni imajlar oluşturmak ve gerekli dosyaları doğru yere koymak için kod üreteçleri sağlar. Ember uygulamaları, hızlı yeniden oluşturma, otomatik yeniden yükleme ve bir test çalıştırıcısı içeren yerleşik bir geliştirme ortamı ile birlikte gelir.

 • Mocha

Mocha, Node üzerinde çalışan, farklı özellikleri bünyesinde barından JavaScript test çerçevesidir. Tarayıcılarda yapılan asenkron testleri basit ve eğlenceli hale getirir. Uygulamaları doğru test senaryolarına eşlerken esnek ve doğru raporlamaya olanak tanıyan seri bir çalışma biçimine sahiptir.

 • Webix

2013’te piyasaya sürülen Webix, kullanıcı deneyimi kontrolü sağlayan bir uygulamadır. Kurumsal bir JavaScript Kütüphanesi olan uygulama, web geliştirmeyi hızlandırır. Bu kütüphane ile web geliştirmenizi hızlandırmak için çok sayıda duyarlı materyallerden oluşan dış görünüm tasarımı elde edebilirsiniz.

 • Algolia Places

Web sitenizde otomatik form doldurma kullanmanın hızlı, dağıtılmış ve kolay bir yolunu sağlayan bir coğrafi kodlayıcıdır. Javascript otomatik tamamlama kütüphanesi, REST API olarak ve JS, PHP, Swift ve Android Algolia API istemcileri içinde mevcuttur.

 • AOS Animate On Scroll

Front end geliştirici olarak etkileyici animasyon karakterleri eklemenizi sağlar. Ziyaretçiler, sayfayı aşağıya doğru kaydırdıkça çeşitli efektler eşliğinde hareketli cisim ve imajlar ortaya çıkar. En üste geri giderseniz, öğeler önceki durumuna döner ve aşağı kaydırırsanız yeniden canlandırılmaya hazır olur.

 • Bideo

Tam ekran olarak yayılan videoları arka planlar ile donatmayı kolaylaştıran bir kütüphanedir. Kullanımı kolay olup farklı formatlardaki videolar için uygundur. Özgünleştirme ve çeşitli eklentiler ile konusunda da başarılıdır.

 • Charts

Veri görselleştirme konusunda uzman olan kütüphanelerden bir diğeridir. Farklı grafik türlerini destekleyen uygulama, web sitenize ücretsiz efektler ve animasyonlu etkileşimler eklemenin en pratik yollarından biridir.

 • Choreographer-js

Komplike CSS animasyonlarıyla ilgilenmeyi pratik hale getiren bir kütüphanedir. Animasyonları JavaScript API'si aracılığıyla tanımlar ve DOM sistemi ile çalıştırır. Animasyonları satır içi CSS komutlarıyla tanımlayan elverişli bir uygulamadır.

 • Cleave.js

Cleave.js'nin amacı girdi metin içeriğini otomatik olarak biçimlendirmenize yardımcı olmaktır. Örneğin bir forma telefon numaranızı gelişigüzel bir şekilde yazdığınızda farklı çizgi ve ayırma işaretleri ile telefon numaranızın düzenli bir şekilde görünmesini sağlar. Dolayısıyla karmaşık numaraları veya imajları göze daha tertipli gelecek bir forma dönüştürür.

 • Granim

Gradyan renklerin bir setten diğerine değiştiği bir animasyonu otomatik olarak oluşturabileceğiniz bir kütüphanedir. Farklı renk geçişlerindeki değerler ayarlanabilir ve de bu geçişleri kullanıcı odaklı ve görsel açıdan kaliteli bir hale getirilebilir.

 • Glimber

Web için JavaScript bileşenleri oluşturmanıza olanak veren yeni bir oluşturma motorudur. Glimber bileşenlerinizi web bileşenleri olarak dışa aktarabilirsiniz. Bu da bir JavaScript veya sunucu tarafından oluşturulmuş web uygulamasında kullanımı kolaylaştırır.

 • Multiple

İlgi çekici görünüm ve etkileyici bir panorama inşa etmek için kullanabileceğiniz kütüphanelerden bir diğeridir. CSS kullanarak birden çok imajı ve ögeyi arka plana ekleyerek görünümlerde farklılık yakalayabilirsiniz.

 • Omniscient

Verileri hızlı bir şekilde işlemeye izin veren Omniscient, React bileşenleri için bir soyutlama sağlayan bir kütüphanedir. Aynı veri yapısını tüm bileşen akışından geçirme üzerine kurulu olan uygulama, JavaScript dışında farklı projelerde de fayda sağlar.

 • Popper

Açılır pencereler veya küçük düşünce balonları gibi metaları konumlandırma motorudur. Amacı, belirli bir referans öğesinin yakınında konumlandırmayı mümkün kılmak için bir öğenin konumunu hesaplamaktır. Tamamen modülerdir ve özelliklerinin çoğu tamamlayıcı bir unsur olarak uygulanır.

 • Premonish

Web sitelerine giriş yapan kullanıcıların maus imlecini takip eden bir kütüphanedir. Amacı kullanıcıların mauslarıyla etkileşime geçecekleri noktaları önceden kestirmesidir. Bu sayede call to action kelimelerin göze çarpmasını sağlayabilir ve takipçileri site içinde tıklamalarını istediğiniz yerlere yönlendirebilirsiniz.

 • Slick

Tüm html öğeleriyle çalışan tamamen özelleştirilebilir, duyarlı ve mobil uyumlu sliderlar oluşturmak için yepyeni bir jQuery eklentisidir. Çoklu kesme noktalarını, CSS3 geçişlerini, sliderları ve çok daha fazlasını destekleyerek karusel ihtiyaçlarınızı karşılar.