Google Reklamlarını Tercih Etmeniz İçin 10 Neden
Sponsor

Google’da her gün astronomik sayıda arama yapılması neden bir fırsata dönüşmesin… Eğer bir işletmeniz varsa Google’ı kendi lehinize kullanabilirsiniz. İnsanların bilgiye hızlıca ulaşmalarını sağlayan arama motoru Google platformu, aynı zamanda da reklam verenler –dolayısıyla işletmeler- için harika olanaklara sahip bir reklam mecrasıdır.

Eğer karlılığınızı hemen artırmak ve istediğiniz ilgiyi kazanmak istiyorsanız, siz de hemen Google’ın reklam dünyasındaki olanaklarından yararlanmaya başlayın.

Google Reklamları Nedir?

Google reklamları avantajlarına geçmeden önce kısaca Google reklamları hakkında bilgi vermekte yarar var. Google Ads, genel anlamda bir dijital pazarlama servisidir. Ancak hedefleme araçları bakımından çok gelişkin bir reklamcılık servisidir. Her işletme, hedef kitlesini hesaba katarak en doğru hedefleme araçlarıyla başarılı bir reklam verebilir. Bazı durumlarda bu işin uzmanlarından yardım almak, reklam başarısını daha kısa süreye indirir.

Ads ile Harika Geri Dönüşler Alabilirsiniz

Google Ads (eski adıyla Adwords), kullanıcıların reklamlarını davranışlara veya önceden tanımlanmış anahtar kelimelere göre yayınlayan bir dijital dönem reklamcılığıdır. Bu özelliği nedeniyle birçok işletmeye başarı getirme özelliğine sahiptir. Çünkü kullanıcıların davranış ve tutumlarını dikkate alarak harika bir reklam kampanyası hazırlama imkanı sunar. Google’ı da her gün milyonlarca insan ziyaret ettiği için hazırlanan reklam kampanyaları her işletme için artan müşteri sayısı anlamına gelebilir: Çoğu zaman da doğru bir reklam kampanya hazırlama süreci, işletmeler için sürdürülebilir bir müşteri sayısı artışı anlamına gelir.

Reklam Sınırlaması Yoktur

Google reklamlarının etkisini sınırı yoktur. İşletmeler devasa bir müşteri portföyüne ulaşarak bilinirliklerini mütemadiyen artırabilir. Şimdi yazımızın başlığına geri dönecek olursak, Google Ads kampanyalarını tercih etmeniz için 10 farklı nedenden bahsedelim.

İşte Google Reklamlarının Size Sağlayabileceği 10 Avantaj

Google’ın Hayal Bile Edemeyeceğimiz Geniş Erişimi

Google, dünyanın en çok ziyaret edilen arama motoru konumundadır ve StatCounter verilerine göre dünya Pazar payının % 93’ünü elinde bulundurmaktadır. 2016 yılında aktif kullanıcı sayısı 1,1 milyar iken, bu rakam 2018’de 1,5 milyarı geçmiştir. Google, bugün bir arama motorundan daha fazlasıdır; her insanın bilgiye ulaşmak için en sık tercih ettiği internet platformudur.

Yukarıdaki rakamlar dünya çapındaki rakamlardır ancak ölçeği bulunduğunuz bölgede ne kadar küçültürsünüz küçültün yine de işletmeniz için binlerce kişiye ulaşabilirsiniz. Çünkü Google’ı her bölgede binlerce insan kullanıyor ve bu sayı daha da artıyor. Bu insanların arasında işletmenizin sunduğu hizmetlerle ilgili olanlar da var. Dolayısıyla binlerce insan arasından hedef kitlenize ulaşmak için Google’a güvenin. Google, sizin hizmet ve ürünlerinizle ilgili olan yüzlerce hatta binlerce insanı karşınıza çıkaracaktır.

Hızlı Sonuçlar Almanızı Sağlar

Google’da ön plana çıkmak ve hızlı müşteri bulmak için, arama sıralamalarında en üstlerde yer almalısınız. Eğer şirketinizi ilgilendiren bir kelime Google’da arandığı zaman en üstlerde çıkarsanız, günde yüzlerce ya da binlerce yeni müşteriniz tarafından fark ediliyorsunuz demektir. Google Ads, kampanyanızı dakikalar içerisinde düzenleyerek bu imkandan faydalanmaya başlayabilirsiniz.

Google reklamı kullanmaya başladığınızda, bir arama motoru sonuç sayfasındaki tüm organik sonuçların üzerinde gözükürsünüz. Bu özellik de kullanıcıların her zaman ilgisini çeker ve en yukarıda yer alan sizin sitenize tıklamalarını daha kolay hale getirir. Dolayısıyla kampanyanız yayınlandıktan hemen sonra potansiyel müşterileriniz size ulaşmaya başlayabilir.

Google Ads ile Hassas Hedeflemeler Yapabilirsiniz.

Google reklamlarının en güçlü yönlerinden biri, işletmenizi ilgili olan hedef kitle ile buluşturmasıdır. Bir Google Ads ile;

  • Kullanıcıların/potansiyel müşterilerinizin aradıkları kelimelere
  • Müşterilerinizin coğrafi konumlarına
  • Demografik özelliklerine
  • Hobilerine ve kullandıkları cihazlara

kadar her türlü özelliğe ulaşabilirsiniz. Böylece sizin reklam verdiğiniz anahtar kelimeyi Google’da arayan binlerce kullanıcı, sizi direkt olarak bulur. Üstelik sapma payı son derece düşüktür ve Google reklamınızla genellikle en doğru kişilere – müşterilerinize ulaşırsınız. Reklam teklifiniz yerelse, reklamınızın kapsamını daha da küçültebilir ya da duruma göre daha geniş bir coğrafi konumda reklamınızla yer alabilirsiniz.

Anahtar kelime (keywords) reklamlarına ek olarak yeniden pazarlama süreciyle de müşterilerinize ulaşabilirsiniz. Yeniden pazarlama metodu ile örneğin sitenize gelmiş, alışveriş sepetine ürün koymuş fakat satın almamış kullanıcıları hedefleyebilirsiniz.

Sizi, Dönüşüm Sağlama Olasılığı Yüksek Kişilerle Buluşturur

Google’ın hassas hedefleme araçlarından bahsettik. Bunun bir sonraki versiyonu ise reklamınızla ilişiği olma potansiyeli yüksek olan kişilere reklamınızı göstermektir. Google Ads bunu da yapar ancak tıklama sonrası açılış sayfanızın iyi bir şekilde dizayn edilmiş olması gerekir. Açılış sayfanızla (landing page) kullanıcılara aradıkları bilgiyi verdiniz mi? Eğer kullanıcılar LP’nize tıklayıp onlara vaat ettiğiniz bilgiye hemen ulaştılarsa kampanyanızın kalite puanı artar. Bu da reklamınızın ilgili kişilere gösterilme durumunu olumlu etkiler. Dolayısıyla daha çok geri dönüş elde etmek istiyorsanız, landing page’inizdeki mesaj eşleşmesi ve odaklanmış tasarımı kampanyanıza uygun bir şekilde tasarlamaya dikkat etmelisiniz.

Bütçenizi İyi Bir Şekilde Kullanmanıza İzin Verir

Reklamcılık sektörü, yüksek fiyatların havada uçuştuğu bir sektör olarak bilinirdi. Ancak Google Ads bu anlayışı değiştirdi. Google’a reklam vermek istediğinizde tüm kontrol sizdedir. Kampanyanıza ne kadar harcama yapacağınızı kendiniz belirlersiniz. Üstelik Google da bu konuda size yardım eder. Örneğin 100 TL’lik bir reklam harcaması yapacaksanız, ortalama kaç kişiye ulaşacağınızı Google size söyler. Siz de reklam bütçenize artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Diğer yandan reklamlarınızla ilgilenmeyen ancak karşısına çıkan kullanıcılar sizin bütçenizi azaltmaz. Çünkü Google Ads reklamlarında tıklama başına reklam bütçeniz azalır. Yani ilgili bir kullanıcı, sizin reklamınıza tıkladığında bütçenizden 0,50 kuruş, 0,30 kuruş vb. ücret kesilir. Sizin ürün veya hizmetlerinizle ilgilenmeyen biri sizin internet sitenize / reklam kampanyanıza tıklamayacağı için reklam bütçenizde azalmaz. Böylece reklamınızı ilgili kullanıcılara çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Google Ads Gelişmiş İstatistik Araçları Sunar.

Peki, Google reklamlarının istatistik araçları sunmasının faydası nedir? Diyelim ki bütçenizi hazırlayıp reklamınızı gösterime çıkardınız. Reklamınız beklediğiniz başarıya getirmediyse reklamınız aktifken yeniden düzenleyebilirsiniz. Böylece işe yaramayan kısımları (örneğin hedefleme hatalarını vb.) tekrar gözden geçirip reklamınızı optimize edebilirsiniz.

Anahtar kelimelerinizin karlılığını kontrol edip ve kampanyanızı buna göre değiştirebilirsiniz. Google Ads, büyük esnekliğine ek olarak, kampanyanızın başarısını ölçmeniz için

  • Dağıtım sıklığı
  • Ortalama tıklama başına maliyet (TBM)
  • Kalite puanı
  • Dönüşüm oranı

gibi çok çeşitli göstergeler (KPI) sunar. Bu özellik nedeniyle reklam kampanyanızın yatırım getirisini de bilmeniz mümkün hale gelir. Yapacağınız düzenlemeleri sonraki kampanyalarınızda kullanarak hangi hamlelerin ne gibi fayda sağlayacağı hakkında da pratik bilgilere sahip olabilirsiniz.

Marka Bilinirliğinizi Arttırır

Adwords, sadece tıklama başına ücret ödeyerek müşterilerinize ulaşmanızı sağlayan bir reklam modeli değildir. Aynı zamanda marka bilinirliği oluşturmanın en iyi yöntemlerinden de biridir. Reklamınızla arama sonuçlarında ilk sayfada çıktığınız zaman birçok insan işletme adınızı, sloganınızı veya ürünlerinizi görür. İnternet sitenizle birlikte kurumsal ikonlarınız kullanıcıların hafızalarında yer eder. Dolayısıyla bazı şirketlerin çok sağlam bütçeler harcayarak yaptıkları tanıtım faaliyetlerini siz basit ve ucuz bir Google Ads kampanyası ile yapabilirsiniz. Özetle Google reklamları marka adınızı, kimliğinizi, itibarınızı güçlendirmenizi ve ziyaretçileriniz arasında güven oluşturmanızı sağlar.

Tek Kontrol Mercii Sizsiniz

Google Ads kampanyanızda tek yetkili siz ve sizin belirlediğiniz uzmanlardır. Sizin ve potansiyel müşterileriniz arasında hiçbir aracı yoktur. Doğru bir planlama ve doğru hamleler ile potansiyel müşterilerinize kolayca ulaşabilirsiniz. Kampanyalarınız üzerindeki tam kontrol sadece sizde olduğu için avantajları ve dezavantajları görebilir, sonraki kampanyalarınızda da neyi nasıl yapacağınızı da önceden belirleyebilirsiniz. Doğru hedeflemeler ile kampanyanızı gösterime açtıktan sonra diğer işlerinize de vakit ayırabilirsiniz. Dolayısıyla Google Ads’in hem zamandan hem de bütçeden tasarruf yapmanıza imkan veren bir reklam modeli olduğunu belirtebiliriz.

Rakiplerinizi Tanımanıza İzin Verir

Google reklam kampanyalarında markaların sloganları, açılış sayfaları ve anahtar kelimeleri herkes tarafından görünür. Doğru bir Google Ads nasıl hazırlanır sorusuna cevap arıyorsanız, bu işi en iyi yapan markaların reklam kampanyalarına göz atabilirsiniz. Böylece (varsa) kendi eksiklerinizi görebilir ve reklam kampanyalarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz. Diğer yandan başarılı kampanyalara göz atmak, aynı sektörde faaliyet gösterdiğiniz rakip marka ve işletmeleri tanımanız açısından da önemlidir.

Müşterilerinize Bir Tık Kadar Yakın Olun

Google Ads kampanyanızı gören bir müşteriniz tek tıkla sizi arayabilir. İlgi çekici birkaç kelime ve doğru bir açılış sayfası, potansiyel müşterilerinizi size çeker. İletişim bilgilerinize tıklayan müşteriniz hemen size ulaşır ve müşterinizle hemen iletişime geçebilirsiniz. Özellikle mobil cihazlardaki Google Ads kampanyaları, hızlı bir iletişim için desktop bilgisayarlara göre daha büyük önem taşır. Bu nedenle reklam kampanyanızı mobil platformlara uyumlu hale getirmeyi ihmal etmeyin.