Tron (TRX) Coin Nedir, Nasıl Alınır?

2017 yılından beri tüm dünyanın gündeminde olan kripto paralar, finans piyasalarının en çok konuşulan aktörleri haline geldi. Bitcoin ile başlayan dijital kripto paraların yükselişi, yeni coin’lerin hayatımıza girmesiyle evrim sürecine devam ediyor. Kripto paraların en önemli özelliği şüphesiz ki yeni bir fırsat sunmaları… Yeni fırsatlar, gelecekteki kullanım alışkanlıklarımızı değiştireceği tahminler arasında. Bu açıdan geleceğin para birimleri olacağı söyleniyor.

Gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olacağı belirtilen kripto paralardan biri de Tron. Diğer adı TRX olan bu kripto para birimi, bildiğimiz gibi blockchain teknoloji altyapısınıi kullanıyor. Ancak Bitcoin, Ethereum gibi blockchain (blok zinciri) tabanlı diğer kripto paralardan farklı özellikleri nedeniyle ayrılıyor. Peki, Tron’u kripto para evreninde ayrı bir yere koyan nitelikleri ne? Bu yazıda Tron (TRX) hakkında bilgiler aktarmaya çalıştım.

Tron Coin Nedir?

Tron coin ya da Tronix, Tron isimli bir network’u kullanan kripto para birimidir. Tron platformunun temel amacı, denetimsiz ve bağımsız bir eğlence sistemi yaratmaktır. Bu sistem içerik oluşturucuların daha rahat içerik üretmeleri için tasarlanmıştır. İçerik oluşturucuları, arada herhangi bir otorite olmadan içeriklerini üretip gelir kazanabilir. Bununla beraber, izleyiciler de merkeziyetçi bir denetim mekanizması olmadan bu içerikleri takip edebilir.

Sistemdeki rolü Ne?

Peki, Tron coin’in bu sistemdeki rolü ne? Tron coin, izleyicilerin erişmek istedikleri içerikleri izlemeleri için kullanılır. Örneğin Tron sistemi içinde yer alan içerikleri seyretmek isteyen izleyiciler, Tron coin satın alarak bu içerikleri izleyebilir. Tüketicilerin içerik izlemek için satın aldıkları Tron coinler, içerikleri oluşturan kişilerin hesaplarına aktarılır. Dolayısıyla Tron ağının içerik üreticilerini destekleyen bir platform olduğunu söyleyebiliriz.

TRX Kaç Dolar?

Arada herhangi bir merkezi otorite yoktur. Bu yüzden izleyicilerin ödedikleri tutarlardan herhangi bir kesinti olmadan içerik üreticilerine gider. Böylece Tron ağı içindeki içerik üreticilerinin daha fazla, daha özgür ve daha kaliteli içerikler oluşturmaları desteklenir. Tron coin, aynı zamanda diğer kripto para birimleri gibi alınıp satılabilir. Bir yatırım aracı olarak değerlendirilen Tron coin, blockchain içindeki herhangi bir işlemin yapılması içinde kullanılabilir.

TRX Coin’in Geleceği Parlak mı?

Eğlence sektörünü değiştirmeyi amaçlayan Tron, henüz emekleme aşamasında. Yeni yeni gündem olmaya başlayan Tron coin, yakın zamanda geleceğin önemli platformlarından olabilir. Öncelikle bu sistemin, küresel ve dijital bir eğlence platformu yaratmayı amaçladığını yeniden hatırlatalım. Bunu yapmayı amaçlarken aracıları ortadan kaldırması, sistemin en büyük avantajı olarak görülüyor. Eğer yakın zamanda dijital platformlar içerik üreticilerinden daha fazla komisyon almak isterse, bu durum Tron’un yükselişini sağlayabilir.

Tron’u daha iyi anlamak için Netflix’ten bahsedelim. Netflix, bildiğiniz gibi dizi, film, belgesel gibi içerikleri kullanıcılarına belli bir ücret karşılığında sunan bir platform. Netflix içeriklerini izlemek için Netflix şirketine ödeme yaparak üye olmak zorundayız. Netflix ise izleyicilerinden aldığı ücretin büyük kısmını kendine, bir kısmını da içerik üreticilerine –yani yapımcıları- verir. Fakat Tron’un amacı, yapımcıları –aracıları- aradan çıkarmaktır. Dolayısıyla bir izleyici Tron’a ödeme yaptığında bu ödemenin hepsini içeriği üreten kişi kazanır. Aynı örneği Youtube’a da uyarlayabiliriz. Youtube da içerik kanallarına belli bir izlenme sayısı karşılığında ödeme yapan bir şirkettir. Youtube’a değil de Tron’a içerik üreten kanallar, aynı izlenme sayısına ulaşırlarsa çok daha fazla gelir elde edebilir.

İşte Tron’un mantığını bu şekilde özetleyebiliriz. Eğer ki internetten içerik izlediğimiz dijital mecralar (Netflix, Youtube Amazon Prime vb.) popülerliğini yitirirse Tron platformu bu boşluğu doldurmaya aday. Nasıl ki geleneksel T.V. yayınları eskisi kadar popüler değil. Yakın bir zamanda Netflix ve Youtube gibi platformlar da popülerliğini kaybedebilir ve aracısız video izleme platformları yükselişe geçebilir. Böyle bir ortam Tron’un son derece parlak bir mecra haline gelmesine neden olarak Tron coin’in yükselen bir kripto para olmasını sağlayacaktır. Bu gelişmeler ışığında TRX’in değerinin bir hayli artacağını ve Bitcoin’e bile rakip olabileceğini söyleyebiliriz.

TRX Coin Nasıl Alınır?

Geleceğin finans yıldızlarından biri olma potansiyelini taşıyan Tron (TRX) nasıl alınır? Bu soruya 4 adımda cevap verdim.

 1. Öncelikle bir kripto para borsasına kayıt olun.
 2. Kişisel bilgilerinizi kayıt formuna yazarak kimliğinizi doğrulayın.
 3. Havale, EFT, Papara gibi yöntemler ile borsa hesabınıza TL yükleyin.
 4. Daha sonra yüklediğiniz TL oranında Tron alma işleminizi piyasalar ya da al-sat bölümünden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Avantajları Neler?

Tron platformu, avantajları ile heyecan uyandıran bir sistem inşa etme amacında. Bu avantajlar, hem içerik üreticilerini hem de internet kullanan herkesi ilgilendiriyor. Şimdi bu avantajlardan bahsedelim:

 • Tüketicilerin daha ucuza video, program vb. içerik izlemelerini kolaylaştırır.
 • Aracı olmadığı için tüketicilerin ödedikleri ücretler, direkt olarak içerik üreticilerine gider. Bu da içerik üreticilerinin daha çok kazanmalarını ve daha kaliteli içerikler üretmelerini sağlar.
 • Bir kripto para olarak yatırım amacı ile kullanılabilir.
 • Blockchain üzerindeki al-sat, takas vb. tüm işlemler yapılabilir.
 • Madencilerine ekstra kazanç elde etme imkanı verir.
 • İşlem hızı açısından da Bitcoin ve Ethereum’a göre daha üstün olduğu iddia edilmektedir. TRX ile saniyede 2,000’den fazla işlem gerçekleştiği belirtilmektedir.
 • Güvenilir bir değişim aracıdır. Diğer kripto paralar gibi gizliliğin korunmasına önem verir.

Tron platformunun bir başka amacı ise oyun oynama ve oyun al-sat sistemi kurmaktır. Bu özelliğiyle Steam ve Google Play gibi platformları rakip olma ve bu platformlardan daha faydalı bir sistem inşa etme hedefindedir. Dolayısıyla Tron sistem ağı, internet kullanan, içerik üreten ve aktif oyun oynayan herkes için son derece önemli avantajlara sahip bir platform olma hedefine sahiptir.

Dezavantajları Ne?

 • Tron’un en önemli dezavantajlarından biri değerinin başka bir etkene bağlı olmasıdır. Tron, merkeziyetsiz bir kripto para birimi ve bu yüzden bağımsız olması gerekir. Evet, TRX bağımsız ancak 2017 yılında bir aynı isimli (Tron) bir vakıf tarafından başlatılan bir sistem. Tron vakfı kâr amacı gütmüyor fakat piyasa koşullarında önemli bir prestiji var. Eğer bu prestijde azalma olursa TRX fiyatlarını olumsuz etkileyebilir.
 • Bir başka dezavantajı ise kısa vadede yüksek kâr getirecek yatırım aracı olamamasıdır. Bitcoin, bu konuda oldukça etkileyicidir fakat Tron’un hedefleri arasında yatırımcılara kazandırmak gibi bir hedefi yoktur. Tron’un temel hedefi, içerik üreticilerini ve içerik kalitesini düşünen özgür bir dijital platform yaratmaktır. Bunu yaparken piyasa değeri artabilir ve TRX’lerin fiyatı da yükselebilir. Ancak bu yükselişlerin gerçekleşmesi Bitcoin’deki gibi kısa vadede beklenmemektedir. Dolayısıyla kısa sürede iyi bir yatırım geliri elde etmek isteyenlerin beklentilerini boşa çıkarabilir.

Tron, Dijital Platformların Yükselen Değeri Olmaya Aday

Tron, gelecek vaat eden bir kripto para olarak popüler hale geleceği günleri iple çekiyor diyebiliriz. An itibariyle TRX para birimini iyi gelir getiren önemli bir yatırım aracı olarak görmek zor. Fakat birkaç yıl içindeki dijital yayın sektörüyle ilgili önemli gelişmeler Tron’u kripto para borsasının yıldızı haline getirebilir. Yükselişe geçmesi beklenen Tron’un avantajlarından yararlanmak için şimdiden bu kripto para birimini takibe almanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin’ın yarattığı etkiyi kısa bir zaman içinde Tron (TRX) kripto para birimi de yaratabilir. Eğlence dünyasına yönelik olduğu için Tron’un gelişmesi biraz da içerik üreticileri ve yapımcıların tutumlarına bağlı. Ancak her şeyin hızlı bir şekilde değiştiği bu günlerde Tron’un gelişmesi için harika bir ortamın oluşabileceğini belirtmekte fayda var.