Al Sat Yapabileceğiniz 6 Popüler Kripto Para

İlk kripto paranın resmi olarak çıkış yaptığı tarih 2009 yılıydı. Satoshi Nakamoto mahlasına sahip bir grup girişimci, Bitcoin’i icat ettikten sonra daha farklı kripto paralarla da tanıştık. İlk başlarda kripto paraların ne işe yarayacağı merak ediliyordu ancak 2017 yılında bir kırılma gerçekleşti ve Bitcoin’in yükselişi başladı. Bitcoin’e ek olarak daha farklı dijital para birimleri de kripto borsasına giriş yaptı ve ciddi değerlere ulaştı.

Kripto paralar, günümüzde önemli bir yatırım fırsatı haline gelmiş durumda. Aynı zamanda da popüler bir değişim aracı olmaya başladı. Dünyanın dört bir yanından birçok yatırımcı, yükselen bu piyasadan pay almak için ciddi araştırmalar yapıyor. Siz de gerek yatırım amacıyla gerekse de online ödemelerde kullanmak için kripto para arayışındaysanız, listemize göz atın. İşte al-sat yapabileceğiniz en popüler kripto paralardan 6 tanesi…

BTC (Bitcoin)

Bitcoin, en köklü, en popüler ve de en değerli kripto paradır. Hatta şimdiye kadar sadece bir kripto paradan bahsedildiğini duyduysanız, bu muhtemelen Bitcoin’dir. BTC, kripto para piyasasındaki dengeleri 2017 yılında değiştirmişti. Muazzam bir artış göstererek “kripto para eşittir bitcoin algısı” yaratılmıştı. (tabi ki bu durumda kripto para kavramının ilk kez duyulmasının da önemli bir etkisi vardı)

Bitcoin, 2021 yılına da tabiri caizse mükemmel bir sıçramayla girdi. 2021 Şubat ayında 50.000 doları aşarak finans piyasaların adeta kutup yıldızı oldu. Dolayısıyla, bu artışına devam ederse Bitcoin’in yatırım yapmak için oldukça faydalı bir kripto para olduğunu söyleyebiliriz. O halde Bitcoin’in yıllara göre değerine kısaca göz atalım.

 • 2010 yılında ilk kez Bitcoin borsası kurulmuştu ve değeri 2 dolardı.
 • 2012 – 2013 yıllarında 8 dolara yükseldi.
 • 2017 yılı Bitcoin için unutulmaz bir yıldı. 1 BTC tam 20,000 ABD Dolar’ına eşit oldu.
 • 2018 ve 2019 BTC’nin sönük yıllarıydı. Değeri 3 bin dolara kadar indi.
 • 2021 yılında ise 1 Bitcoin 55.000 Dolar… Diğer deyişle tam 384.000 TL.

Gördüğümüz gibi Bitcoin, son derece değişken değeriyle karşımızda. Peki, BTC’ye yatırım yapmak için en doğru zamanı nasıl bileceğiz? Aslında bu sorunun cevabı geçmişte. Önceki Bitcoin gelişme ve haberlerine göz atarak BTC’nin değeriyle ilgili bilgi sahibi olabiliyoruz. Şimdi geçmişte yaşanan ve Bitcoin değerini etkileyen önemli olaylardan ikisine göz atalım.

 • Bitcoin, önceki yıllarda bölünerek Bitcoin ve Bitcoin Cash olarak iki ayrı paraya ayrıldı. Bu bölünme BTC’nin değerini artırmıştı.
 • Bir başka örnek ise şu: 2017’de 20,000 doları gören Bitcoin, 2018’de 10.000 dolara kadar düştü. Yatırımcılar endişelendi ve daha fazla zarar etmemek için Bitcoinlerini satmaya başladı. Bu satışlar, BTC’nin fiyatının yeniden yükselmesini sağladı.

Konuyu toparlayacak olursak; Bitcoin’e yatırım yapmak başlangıç olarak mantıklı gibi görünüyor. Fakat kripto para piyasasını her gün takip etmeniz önemli. Özellikle teknik gelişmelere ve kripto para borsası dedikodularına algınızı açmanız gerekiyor. BTC al-sat yapmak için bir başka tavsiye de şu: BTC’nin değeri düştüğü zaman bitcoin satın almak önemli bir avantaj sağlayabilir. Çünkü kısa bir süre sonra beklediğinizden fazla bir değere ulaşabilir.

ETH (Ethereum)

Popülerlik ve değer bakımından kripto para dünyasının BTC’den sonraki yıldızı Ethereum. 2017 yılı Ethereum için güzel bir yıldı. 2017’de ETH’nin büyüme oranı % 3,000’di. Sonraki yıllarda da büyüme grafiğini yükseltti ve 2018’de 1,400 dolara ulaşan Ethereum, günümüzde 2,000 dolardan işlem görüyor.

Peki, Ethereum 2021 ve sonrasının en iyi kripto parası mı? Al-sat yapmak için Ethereum alsam kar eder miyim? Şüphesiz ki kripto borsası ile ilgilenenlerin en çok merak ettiği sorular arasında bunlar var. Bu sorulara cevap vermek için şimdi de Ethereum’un geçmişteki değerini etkileyen gelişmelere göz atalım.

 • Ethereum, 2016 Mayıs ayında yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırım almıştı. Bunun sonucunda değeri 1 dolardan 15 dolara yükselmişti.
 • 2018 yılında ise Ethereum cüzdanlarının saldırıya uğradığı belirtildi ve yaklaşık 60 milyon dolarlık ETH çalındığı açıklandı. Bu gelişme, Ethereum’un 21 dolardan 9 dolara düşmesine neden oldu.

Yukarıda Ethereum değerinin düşmesine ya da artmasına neden olan iki farklı gelişmeden bahsettik. Ethereum’un ne zaman yükseleceğini anlamak elbette zor; tıpkı Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi… Ancak Ethereum borsasında gelişmeler anlık takip edilerek risk ve fırsatlar analiz edilebilir. Bazı uzmanlar, birkaç yıl önce Ethereum’un değerinin 2021’de iki bin dolara çıkacağını tahmin etmişti. Bu tahmin tuttu ve o dönemde ETH’ye yatırım yapanlar kazandı.

Ethereum, her zaman kripto para piyasasının önemli bir aktörü oldu ve olmaya devam ediyor. Yatırım yapmak için iyi bir fırsat olabilir ancak kripto para piyasasını takip etmeden ETH’den verim almak biraz zor gözüküyor.

XRP (Ripple)

Kripto para dünyasının bir başka aktörü Ripple. Kısaca XRP olarak da bilinen Ripple, 2017 yılında neredeyse sıfırlardan büyüyerek 2018’de 2 dolara kadar çıktı. Daha sonra düşüş yaşadı ve günümüzde yaklaşık 4 TL’den işlem görüyor. Dolayısıyla 2017’de Ripple’a yatırım yapsaydınız, şu an muazzam bir kar elde edecektiniz. Peki ya bundan sonrası için Ripple, iyi bir yatırım aracı olabilir mi?

XRP ile Bitcoin’i karşılaştırınca arada uçurum var. Ancak bu durum, XRP’nin etkisiz olduğunu göstermiyor. Aksine iyi bir yatırım aracı olduğunu her uzman dile getiriyor. Ripple’ın kripto para dünyasının en değerli paralarından olması da bunun kanıtı. Peki, Ripple’ı dijital yatırım dünyasında öne çıkaran özelliği ne?

Ripple, diğer kripto paralardan farklı bir algoritmaya sahip. Ripple, uluslararası banka ve merkezi otoriterler tarafından bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. (Bankaların kullandığı tek kripto paranın Ripple olduğunu söyleyebiliriz.) XRP (Ripple) neden bankalar tarafından kullanılıyor sorusunun cevabı şu şekilde:

 • Uluslararası bir banka transferi yaptığınız işlemin sonuçlanma süresi 2 – 10 gün arasıdır.
 • Ripple, bu süreyi birkaç saniyeye indiriyor.

Dolayısıyla değeri az olsa da Ripple’ın geleceği umut vaat ediyor. American Express ve JP Morgan gibi dev kuruluşların ve çeşitli ülkelerin merkez bankalarının Ripple’ı kullanması da oldukça değerli bir gelişme.

Ripple’a yatırım yapma fikri hakkında tüyo arıyorsanız, şu tavsiyeyi verebiliriz:

Ripple, daha farklı bankalarla ortaklık sözleşmesi imzalarsa fiyatı artabilir. Bu nedenle bankaların açıklamalarını ve ortaklık anlaşmalarını dikkatle takip edin.

LTC (Litecoin)

Litecoin’in piyasa değeri toplam 11 milyar dolar ve en değerli kripto para listesinde ilk 5’in içinde. Dolayısıyla Litecoin, 2021’de al sat yapılabilecek kripto para listesinde kendine yer buluyor. Litecoin, kripto paraların bomba etkisi yaptığı 2017 yılına 4 dolarla başlamıştı. Aynı yılın Aralık ayında ise 350 dolara yükseldi. Fakat 2018 Şubat ayında 110 dolara kadar düştü. Litecoin, günümüzde ise 240 dolar değerinde.

Litecoin’in dalgalanma geçmişine baktığımızda Bitcoin ile benzer olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla BTC ile aralarındaki ilişki, fiyatlarında da bir paralellik ortaya koyuyor. Peki, Litecon yatırımcılara kazandırır mı?

Öncelikle uzmanlar, Litecoin’in ilgi çekmesinin nedeni olarak BTC ile aralarındaki benzerliği işaret ediyor. Ancak LTC’nin önemli bir özelliği daha var. Bu da Lightning Network ödeme protokolünde işlemi gerçekleşen ilk kripto para olmasıdır. Eğer Blok Zinciri temelli bu protokolde işlemi gerçekleşirse değerinin artacağı öngörülüyor. Bu nedenle Litecoin ile ilgili gelişmeleri yakından takip etmekte fayda var. Bu arada 84 milyon üretilebilen Litecoin, en büyük arza sahip kripto paralardan biri. Bu açıdan baktığımızda 21 milyonluk arza sahip Bitcoin’dan çok daha büyük bir arza sahip. Bu da Litecoin’in yatırım yapılabilen bir kripto para olduğunu ifade ediyor.

USDT (Tether)

Al-sat yapabileceğiniz kripto paralardan bir diğeri de Tether’dir. Tether (USDT) değeri bir başka para birimine bağlı olan bir coin’dir. Bu durum, stablecoin şeklinde lanse edilir. Stablecoin’in değeri, tüm dünyada kullanımda olan para birimine ya da bir altına endekslidir. Tether ise ABD doları ile eşdeğer olan ancak Blockchain altyapısını kullanan bir kripto paradır.

Tether’in önemi, kripto para dünyasına adım atmak isteyen yatırımcılara güvenli bir liman yaratmaktır. Kripto para almak istiyorum ancak dalgalanmalardan korkuyorum diyenler için Tether tavsiye edilir. Çünkü ABD doları ile yakın bir temasta olan Tether, risk almak istemeyen kripto yatırımcıları için idealdir.

Tether (USDT), her ne kadar değeri dolara endeksli olsa da en değerli kripto paralar arasında gösteriliyor. Dolara yatırım yapmak yerine doların kripto para karşılığı sayılabilecek Tether’e yatırım yapabilirsiniz. Böylece hem kripto para teknolojisinden uzak kalmazsınız hem de riske girmemiş olursunuz.

TRX (Tron)

Tron, eğlence sektörünü odağına alan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Tron’un ana amacı, bir içerik algoritması inşa etmek ve içerik gelirlerinin hepsini içerik üreticilerine vermek. Bu yönüyle Tron’u Facebook, Instagram ve Youtube gibi sosyal medya ağlarına benzetebiliriz. Ancak Tron, sosyal medya şirketlerinin içerik üreticilerine uyguladığı komisyon kesintilerinden ve kullanıcılara çıkan reklamlardan arındırılmış bir platformdur. Dolayısıyla Tron, aracıları yok edip tamamen kullanıcı odaklı bir sistem kurma hedefinde.

Açıklanan verilere göre TRX, toplam 3,2 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. 1 Tron’un değeri 0,4 TL. Fakat uzmanlar içerik platformlarının son derece revaçta olduğu bu günlerde Tron’un değerleneceğini ifade ediyor.

2019 yılında HackerOne isimli siber güvenlik şirketi yaptığı açıklamayla bir bilgisayarın Tron sistemini bozabileceğini açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından Tron değerinde düşüş yaşanmıştı. Düşüş yaşan bir kripto paraya yatırım yapmak iyi bir hamle olabilir. Ancak yine de Tron ile ilgili haberleri çok yakından takip etmenin önemini hatırlatalım.

Nelere Dikkat Edilmeli? Tüyolar Neler?

Kripto para piyasası,2017’den beri hayatımızda önemli bir yer teşkil ediyor. Özellikle finans haberlerinde çoğu zaman en çok takip edilen gündem maddeleri arasına girmeyi başardı. Önümüzdeki günlerde de sık sık kripto paralardan bahsedileceği kesin. Siz de kripto para piyasasına yatırım yaparak bu dijital borsa dünyasına dahil olabilir ve yatırımlarınızla yerinizi alabilirsiniz.

Ancak yatırım yapmak için derinlemesine bir araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yazıda araştırma yapmaya başlamak için odaklanabileceğiniz 6 farklı kripto paradan bahsettik. En popüler kripto para Bitcoin olsa da BTC dışında yatırım yapmayı düşünebileceğiniz 5 farklı kripto parayı da ele aldık.

Hangi kripto paranın daha çok kazandıracağını bilmek elbette zor. Fakat araştırma ve geçmişe yönelik analiz ile yatırım yapmak için en doğru kripto paraya daha kolay karar verebilirsiniz.

Yatırım yapmadan önce altını çizmek gereken bir başka konu ise şu:

 • İlk olarak hedefinizi belirleyin.
 • Daha sonra hedefinize nasıl ulaşabileceğinizin yollarını arayın.

Bu şekilde uzun, orta ve kısa vadeli plan yaparak yatırım sürecinizi daha doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Son olarak; hangi stratejiyi seçerseniz seçin, güvenilir kaynaklardan güncel bilgiler almayı asla ihmal etmeyin.