Bitcoin (BTC) Nedir? Nasıl Çalışır ve Nasıl Alınır?

Son zamanlarda Bitcoin terimini duymuş olmalısınız. Çünkü kitle iletişim araçları tarafından sık sık gündeme getiriliyor ve geleceğin yeni para birimi olacağı konuşuluyor. Bitcoin’in 2017 yılının son aylarındaki yükselişini devam ettirdiğini söylemek biraz güç ancak önemini halen koruyan bir para birimi olduğunu ifade edebiliriz.

Peki, sosyal medya konvansiyonel medya kanallarında kendine ciddi yer edinen Bitcoin’i ne kadar tanıyoruz? Bu yazımızda Bitcoin ve kripto para teknolojileri hakkında ayrıntılı bir rehber hazırladık. İşte Bitcoin ve hakkında bilinmesi gerekenler…

Bitcoin (BTC) Nedir?

Bitcoin, (BTC) alınıp satılabilen ve değişim değeri olan bir paradır. Ancak lira, Euro ve dolar gibi paralardan ayrılan temel farkı, dijital bir para birimi olmasıdır.

bitcoin nedir

Tabi ki tek farkı bu değil. Bitcoin’in en önemli özelliklerin bir diğeri de merkezsiz olmasıdır. Dolayısıyla merkezi olmayan Bitcoin, kullanıcı ağı tarafından kontrol edilmektedir. Bu da şu anlama gelir: Bitcoin, merkez bankası ve ulusal hükümetlerin müdahalesine kapalıdır. Devletler bu parayı kontrol edemez.

Kripto Para Ailesinin En Popüleri: Bitcoin

Bitcoin, sanal ve kriptolu bir para birimidir. Kripto para ailesinin en popüleri ve en yaygın kullanılanıdır. Aynı zamanda en değerli kripto paradır. Günümüzde aktif olan kullanılan yüzlerce kripto para vardır. Bitcoin (BTC) ise devletler tarafından basılmış geleneksel para birimlerine eşdeğer olan en yakın cyrpto paradır.

Bitcoin, hali hazırda kullandığımız diğer para birimleri gibi bir değere sahiptir. En değerli kripto para olduğu için günlük piyasalarda bir karşılığı vardır. Bu da BTC’yi kullanılan bir dijital para haline getirmiştir.

Bitcoin, günümüzde birçok şirket tarafından tanınmıştır ve alım-satım işlerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda Bitcoin’i tanıyan ülkeler de bu para birimini kamusal alanda kullanma hazırlığı içindedir.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin nasıl çalışır sorusuna cevap vermek için blockchain (blok zinciri) hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Blockchain teknolojisi için bir “çek defteri” benzetmesi yapabiliriz. Bu teknoloji, deftere eklenen verilerin değiştirilemeyen bir kaydını tutar.

bitcoin nasıl çalışır

Blok zincirine (blockchain) yeni bir veri girildiğinde çek defterinin tüm nüshaları güncellenmiş olur. Dolayısıyla BTC, blok zinciri olarak bilinen blockchain sisteminde değişiklik ve güncelleme meydana getirir. Blockchain, bireylerin özel olarak sahip olduğu ve sürekli olarak senkronize edilen bir kayıt defteri gibidir.

BTC, borç verme ya da para harcama gibi işlemler yoluyla bir kişiden diğerine aktarabilir. Bu transfer esnasında blok zinciri içinde birtakım güncellemeler gerçekleşir.

Bitcoin kullanan herkes, bu değişimleri görebilir ve doğrulayabilir. İşlemlerin gerçekleşmesi için bireysel kullanıcılar tarafından doğrulanması gerekir. Bu durum da merkezi otoriteye ihtiyacı ortadan kaldırır.

Blockchain teknolojisinde işlemin doğrulanması, zincirdeki bloğa kaydedilmesi demektir. Bu kayıt ise matematiksel bir kanıtı çözmekle eş değerdir. Matematik denklemleri çok karmaşık olduğu için bu işlemi çözen bireysel özel bilgisayar ekipmanları kullanır. Bu ekipmanlar ile şifre çözen kişilere ise Bitcoin madencisi denir.

Bitcoin işlemleri sürekli olarak onaylandığı ve blok zincirine eklendiği için tüm işlemler toplu olarak herkesin bilgisayarında saklanır. Sahip olduğunuz tüm bitcoin'ler, bilgisayarınızda veya başka bir dijital cihazda veya bunu sizin için saklayan herhangi bir online cüzdan içinde muhafaza edilir.

Bitcoin (BTC) Nasıl Üretilir, Kaynağı Neresidir?

Bitcoin’in nasıl üretildiğini anlamak için Bitcoin madenciliği kavramını bilmek gerekir. Bitcoin verilerinin içinde tutulduğu blok zincirinde her 10 dakikada bir yeni bir blok oluşturulur.

btc üretim

Bu durum, saatte yaklaşık altı kez, Bitcoin madencilerinin blok ödülü almak için büyük bir rekabete dahil oldukları anlamına gelir.

Madencilik, karmaşık işlemlerin yapılması için karışık süreçleri çözmeyi gerektirir. Bir bloğu onaylayan şanslı kişi, ağın geri kalanından önce bir matematik problemini çözmüş demektir. Üretim için bulmacayı çözmek, yaklaşık 1 mb boyutunda yeni bir bloğun oluşturulduğu anlamına gelir. Onaylanmayı bekleyen Bitcoin işlemleri daha sonra bir mempool adı verilen “bellek havuzu” içinde toplanır. Bu yeni blok aynı zamanda coinbase işlemi içerir.

Bitcoin madencileri, çabaları için 6.25 BTC ödülünü ve bloklarına dahil edilen her ödemenin işlem ücretlerini bu şekilde toplar.

Daha sonra madenciler, hash rate adı verilen bir sistem üzerinden bitcoin ağında ne kadar işlem gücü olduğuna bakar ve gerekli ekipmanlar ile bitcoini çıkartılar.

btc maden

Son teknoloji ürünü bitcoin üretme teçhizatları, madencilere matematik problemlerini ilk çözen olma şansı verdiğinden, mümkün olan en yüksek hash oranlarını sunmayı amaçlamaktadır. Günümüzde bazı şirketler Bitcoin üretimi yapmaktadır. Ancak isteyen herkes gerekli bilgisayar donanımlarına sahip olduğu takdirde bitcoin üretme işlemini kendi evinde de yapabilir.

Alternatif Bitcoin Üretme Yolları

Yukarıdaki ekipmanlara sahip olarak bitcoin üretmenin alternatif yolları da vardır. Bunlardan biri madencilik havuzudur. Madencilik havuzları, yeni bir bloğu doğrulama şansınızı artırma umuduyla, bilgi işlem gücünüzü başkalarıyla birleştirmeyi içerir. Başarılı olursa, blok ödülü gruptaki herkes arasında paylaştırılır.

Bir diğer alternatif ise bulut madenciliğidir. Bu yöntemde Bitcoin üretimi için gerekli donanıma sahip olmak yerine uzak merkezlerde ortak kullanılan bulut sistemleri kullanılır. Bitcoin üretimi yapmak için en pratik yol olarak bilinir. Bulut madenciliği ile BTC üretmek için bir bilgisayar ve bitcoin cüzdanına sahip olmak yeterlidir.

Bitcoini Özel Yapan Şey Ne, Avantajları Neler?

Bitcoin, günümüz dünyasında en trend olan yatırım biçimlerinden biridir. Trend olmasının nedeni bu ticaret sisteminin sağladığı kolaylık ve faydalarından kaynaklanmaktadır.

bitcoin avantajları

Bitcoinin en önemli avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Anonimlik

Bitcoin kullandığınızda kimliğiniz konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü gerçekleştirdiğiniz işlemler sadece blockchain defterine kaydedilir. Kimse onu tanımlamaz. Satın aldığınız herhangi bir ürün/hizmet üzerinde yaptığınız işlemler sır olarak saklanır. Blockchain defterinde bile, gerçekleştirdiğiniz işlemler yalnızca gönderilen ve alınan paralar açısından takip edilir. Bitcoin'leri takas ettiğiniz adresler asla açıklanmayacaktır. Bu nedenle, en güvenli işlem araçlarından biridir.

Sınırız ve Limitsiz İşlemler

Bitcoin kullanarak herhangi bir sınırlama veya kısıtlama olmaksızın herhangi bir düzeyde işlem gerçekleştirebilirsiniz. Banka hesaplarınızı kullanarak büyük miktarlarda transfer yapmayı planladığınızda, tek bir günde gerçekleştirdiğiniz işlem türlerinde bir miktar sınır olabilir. Bitcoin ile bu şeyler kolayca ortadan kaldırılabilir.

Güvenlik

Banka işlemleri ile karşılaştırıldığında, Bitcoin ticareti kullanılarak gerçekleştirilen işlemlerin, teknoloji odaklı olduğu için son derece güvenli olduğu düşünülmektedir. Bu güvenlik, hem işlemlerin güvenli yollarla gerçekleşmesi hem de kimlik gizliliği sürecini kapsar.

Hızlıdır

Toplu işlem yapmak isteseniz bile işlemleriniz herhangi bir bekleme süresi olmadan gerçekleşebilir. Ancak banka işlemlerine veya banka hesabınızı kullanarak yapılacak toplu bir işleme bakarsanız; zamanınıza göre ücret alabilecek banka şubesini ziyaret etmeniz gerekebilir.

Bitcoin’in Dezavantajları Nelerdir?

Bitcoin teknolojisinin önemli artıları olduğu gibi olumsuz yanları da olabilir. Şimdi de bu dijital paranın dezavantajlarından bahsedelim.

Zorlu ve Karmaşık Süreç

Pek çok kişi, blockchain teknolojisinin dayandığı teknolojiyi tanımayı son derece zor buluyor. Bu nedenle, bitcoin ile alışveriş yapma konusunda yeteri kadar bilgi sahibi olmayanlar BTC’ye mesafeli durabiliyor.

Bitcoin Cüzdan Hesabı Gerekli

İşlemleri Bitcoin kullanan başka biriyle gerçekleştirmek için o kişinin de bir bitcoin cüzdanı olması gerekir. Bu olmadan, Kripto para birimlerini kullanarak herhangi bir işlem yapmanız veya aktarmanız son derece zor hale gelir.

Hacklenme Riski

BTC, yüksek güvenlikli bir teknolojiye dayandığı için en güvenli işlem modlarından biri olarak kabul edilir.

Ancak bununla birlikte Bitcoin hesap şifreleri zayıfsa, hesaplar kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Zira bunu yapmak için pek çok hackerın çalışmalarını sürdürdüğü bilinmektedir.

Dikkat: Özellikle deep web gibi web'in karanlık ortamlarında alışverişlerin neredeyse tamamı Bitcoin ile gerçekleşir. Karşı tarafa BTC gönderimi yapmanız durumunda, yaptığınız işlemi geri alamaz veya düzeltecek muhatap bulamazsınız. Bu konuda oldukça dikkatli olmanızı tavsiye ederim.

Özel Anahtar

Bitcoin kullanan bir kişinin blockchain teknolojisi tarafından kendisine verilen özel anahtarı kaybettiğini varsayalım. Bu durumda, işlemleri gerçekleştirmesi son derece zor hale gelebilir. Bu durum, Kripto para birimi kullanımında karşılaşılan en büyük dezavantajlardan biridir.

Bitcoin Nasıl Alınır / Kazanılır?

Bitcoin sahibi olmak için alma ve kazanma yöntemlerinden bahsedeceğiz. Öncelikle Bitcoin almak isterseniz nasıl alabileceğinizi anlatalım. Bitcoin almak için yapmanız gereken bir kripto para borsasına üye olmaktır. Günümüzde BTC Türk, BitTürk ve Paribu gibi farklı kripto para borsaları hizmet vermektedir. Bu borsaların internet sitelerine ücretsiz üye olarak bitcoin alabilirsiniz.

bitcoin nasıl alınır

Kripto para borsalarından birine üye olduktan sonra TL ya da herhangi bir para biriminde hesabınıza yatırım yapabilirsiniz. Daha sonra BTC al işlemi yaparak yatırdığınız tutara karşılık gelen bitcoin miktarının sahibi olabilirsiniz. Daha sonra da aynı borsa hesabınızdan para transferi yapmak istediğiniz kişinin bitcoin hesabına para aktarabilirsiniz.

Bitcoin kazanmak için ise eğer yeteri kadar vaktiniz, bilgi ve doğru ekipmanınız varsa bitcoin madenciliği ile BTC kazanmaya başlayabilirsiniz.

Ancak bunun için belli bir zamana ihtiyacınız olacaktır. Bir süre sonra kendi evinizde btc üretebilir ve bitcoin üretebilirsiniz. Bitcoin madenciliğine ek olarak kripto para borsalarından al-sat işlemi yaparak da paranızı bitcoine çevirebilir ve bu işlemi bir yatırım aracına dönüştürebilirsiniz.

BTC Kaç Dolar?

Bitcoin Yasal Mı?

Bitcoin ile ilgili en önemli tartışma konularından biri de yasal olup olmadığı ile ilgilidir. Öncelikle şunu belirtelim ki BTC’nin yasal olup olmaması ülkeden ülkeye değişen bir durumdur. Bir ülke bitcoini yasal olarak görebilirken başka bir ülke bu dijital parayı yasa dışı kabul edebilir.

Türkiye’ye baktığımızda Bitcoin ile ilgili yasal bir düzenleme bulunmamaktadır. Yasal düzenleme bulunmaması, bu kripto paranın serbest olduğu anlamına gelir.

Ancak diğer yandan da yasal olduğu anlamı çıkmaz. Fakat henüz yasal bir düzenlemeye tabi olmadığı için bitcoin’in Türkiye’de kullanıma açık olduğunu gösterir. Diğer yandan Bitcoin ülkemizde vergiye konu olan bir para birimi olarak görülmez. Bu nedenle güncel olarak Bitcoin alışverişleri, alım-satımları vergi yükümlülüklerine tabi değildir.

Bitcoinin Merkezi Var Mı?

Bitcoin, bir merkeze bağlı değildir. Açık kaynak bir anlayışa sahip olan Bitcoin sistemindeki kaynak kodlar kullanıcılara açıktır. Böylece kaynak kodlar, kullanıcıların etkileşimi girmesi için açık halde bulunduğundan her kullanıcı tarafından kontrol edilebilir.

Bitcoin’de herhangi bir banka, merkez veya otorite yer almaz. Bu nedenle bu dijital para ile yapılan transferler ve alışverişler hiçbir kurum ya da kişi tarafından kontrol edilemez.

Kriptografik algoritmalar, bu sistemi son derece güvenilir hale getirir. Bu nedenle hiç kimse ve yasal bir kurum bitcoin sistemine müdahale edememektedir.

BTC Ne Demek?

BTC, ilk kez piyasaya sürülen kripto para birimi olan Bitcoin’in kısaltılması ile oluşan harflerdir. Zaman zaman Bitcoin yerine BTC simgeleri kullanılır. BTC harflerinin kullanıldığı yerler, genellikle kripto para borsalarıdır.

Kripto para borsalarına ek olarak Bitcoin ile ilgili bilgi verici haber ve metinlerde de “BTC” harflerini görebilirsiniz. Özetle ifade etmek gerekirse, BTC harfleri kripto para yöntemi olan Bitcoin’i temsil etmektedir.

Bitcoin Güvenilir Mi?

Gerçekte, bitcoinler hiçbir yerde depolanmaz. Tamamen dijital bir varlık olarak, banka kasalarında tutulmuş veya gerçek bir yer içine doldurulmuş gibi değildir.

Bitcoinlere erişmenin tek yolu Bitcoinlerin tutulduğu cüzdan hesaplarıdır. Bu hesaplara giriş için de dijital anahtar gereklidir. Sadece dijital anahtarlar sayesinde bitcoinlere erişilebilir. Dolayısıyla bitcoin güvenliği, dijital anahtarların güvenliğine bağlıdır.

btc hack

Her bitcoin adresi, genel ve özel olmak üzere iki farklı anahtara sahiptir. “Genel anahtar” Bitcoin adreslerini türetir ve herhangi bir BTC alışverişi yapıldığında diğer kullanıcılara genel anahtar bilgisi verilir. Genel anahtarı, mesajlaşmak için başka birisine bir e-posta adresi vermeye benzetebiliriz.

Özel anahtar ise her kullanıcının güvenli bir şekilde saklaması gereken bir şeydir. Özel anahtar, kullanıcının parasını güvende tuttuğu bir şifre gibidir. Özel anahtar kaybolur ya da çalınırsa bitcoin sahibi kullanıcının bitcoinleri artık erişilemez durumda olur.

Özel bir anahtara sahip olmak için birçok kullanıcı bitcoin cüzdanına özel bir şifre koyar. Ancak bu şifre zaman zaman hackerlar tarafından kırılabilir. Bu nedenle yüklü coini olan kullanıcılar paralarını bağlantısı kesilmiş özel anahtarlı veri tabanlarında tutarlar.

Dolayısıyla özel anahtar, bitcoinleri koruyan teknolojidir. Özel anahtarını kaybetmeyen ve saklayan her kullanıcı için bitcoin güvenilirdir. Şimdiye kadar ciddi bir bitcoin hırsızlığı ile karşılaşmadığımız için bitcoinin güvenilir bir saklama platformu ve ödeme aracı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer yandan merkezi olmaması ve kimlikleri gizlemesi de Bitcoinin güvenilir özellikleri arasında gösterilebilir.

BlockChain Nedir?

Kripto para sistemlerinin özünde bulunan sistem, blockchain teknolojisidir. Bitcoin ve diğer kripto paraları kullanışlı ve popüler hale getiren blockchain (blok zinciri) sistemidir. BlockChain’i tanımlarken şu benzetmeyi kullanabiliriz: “Bir merkeze/otoriteye bağlı olmayan ve kullanıcılara açık bir kayıt defteri”.

blockchain nedir

Blockchain, genel olarak bir işlem günlüğü demektir. Bu dijital günlükte veriler kayıt altına alınır ve doğrulanır. Örneğin bir kişi başka birine coin gönderdiğinde bu işlem blok zincirine kaydolur. Veriler, kimliksiz olarak sistem içindeki herkes tarafından görülebilir. En önemli özelliği ise yapılan işlem blok zincirine kaydolduktan sonra değiştirilememesidir. Bu kayıt sonsuza kadar blockchain’de (blok zinciri) sonsuza kadar kalır.

Kaydolan işlem, Blok Zinciri’nde tek bir yerde saklanmaz, çünkü bu sistem merkezi değildir. Blockchain teknolojisinde dağıtık bir şekilde saklanır. Bunun nedeni, oluşan kaydın hackerlar tarafından deşifre edilmemesi içindir. BlockChain teknolojisini güvenilir yapan en önemli kriter budur. Kısaca ifade edecek olursak; BlockChain, bitcoin ve diğer kripto paraların çalışma prensibidir. Coin alışverişlerinin güvenilir ve özgür bir şekilde yapılması için icat edilmiştir.

Madenci (Miner) Nedir?

Bitcoin sisteminde yapılmış alışveriş, para transferi gibi işlemler dijital günlük olarak ifade edebileceğimiz blok zincirine kaydolur. Bu kayıtları ekleme sürecine madencilik (mining) denir. Bu kayıtları ekleyenlere de madenci (miner) denir. Madenciliğin temel amacı, işlemlerin geçmişini herhangi bir varlık tarafından değiştirilmemesi için ayarlama yapmaktır. Bu durum BTC güvenliği içindir. Bu nedenle de madencilik işlemi kasıtlı olarak zor bir süreç şeklinde tasarlanmıştır.

Madencilik, aynı zamanda bitcoinleri sisteme dahil etmek için kullanılan bir mekanizmadır. Madenciler, bu işlemleri yaparak coinleri sisteme sokar.

Bunun karşılığında ödeme alır. Bu ödeme, madencileri teşvik etmek içindir. Çünkü sistem içinde dolaşımda olan paraları merkezsiz bir şekilde blok zincirine dağıtmak gerekir. Bunu yapmak zorlu bir süreç olarak bilinir. Diğer yandan bitcoin sisteminin güvenilirliği için önemlidir. Bu nedenle her madenci, bitcoin sisteminin devamını sağladığı ve güvenirliğini koruduğu için ücret ile ödüllendirilir.

Altcoin Nedir?

Dijital para birimi Bitcoin popüler olmaya başladıkça altcoin kavramı da merak edilen bir konu haline gelmiştir. Altcoin’in ne olduğunu anlatmak için şu ifadeyi kullanabiliriz: “Bitcoin dışındaki diğer tüm dijital paraları tanımlamak için kullanılan bir terim”. Örneğin Bitcoin (BTC) bir kripto para birimidir. Aynı sistem anlayışına sahip olan ve bitcoin mantığında çalışan diğer coinler altcoin olarak bilinir.

btc alternatif üretim

Altcoinler de blok zinciri teknolojisine kullanır. Altcoin olmalarının nedeni ise Bitcoin’in başarısıdır. Çünkü en değerli kripto para birimi Bitcoin olduğu için BTC ile aynı aileye mensup kripto para birimleri, altcoin olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla altcoinleri Bitcoin’in alternatifi olarak da değerlendirebiliriz. Eğer gelecek yıllarda Bitcoin’in liderliğini devirmeyi başaran başka bir kripto para birimi çıkarsa altcoin olmaktan çıkıp seviye atlayabilir.

En popüler altcoinler hangileri?

Araştırmalara göre piyasaya yüzlerce altcoin olduğu bilinmektedir. Yaklaşık olarak bir rakam vermek gerekirse altcoin sayısının yaklaşık 5,400 olduğu belirtiliyor. Peki, Bitcoin’i bir kenara bırakırsak, en popüler altcoinler hangileridir?

 • Ethereum
 • Litecoin
 • Ripple
 • Bitcoin Cash
 • NEO
 • Tether
 • Dash
 • Binance Coin

En popüler altcoinler listesine baktığımızda yukarıdaki para birimleri ile karşılaşıyoruz. Bu para birimleri de tıpkı Bitcoin gibi yatırım açısından değerlendirilmeye müsait olarak yorumlanıyor.

Ethereum Nedir?

Ethereum, merkezi olmayan dijital para birimidir. Blok Zinciri sistemi ile çalışan Ethereum (ETH), bir alt coindir. Bitcoin’den sonra en popüler kripto para birimleri arasında yer alır.

ethreum

Bitcoin gibi, ethereum da bankalar ve hükümetler gibi merkezi otoritelerin yetkisi dışında çalışır. Ethereum, 2015 yılında başlatılan bir dijital para platformu projesidir. Yapılan her Ethereum işleminde Blok Zinciri’nde bir kayıt oluşur ve geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasına fırsat verir. Önemli ve değerli bir kripto para olarak kabul edilen Ethereum, Bitcoin sistemini daha iyi hale getirme amacıyla piyasaya sürülmüştür.

Bitcoin ile Ethereum arasında ne fark var?

Bitcoin ve Ethereum en değerli kripto para ailesi içinde yer alan iki önemli karakterdir. Genelde aynı mantıkla çalışan iki para birimi olsalar da bazı farklarla birbirlerinden ayrılırlar. İşte Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklar:

 • Blok süreleri arasında ciddi bir fark bulunur. Ethereum’daki blok süresi çok daha az olup 14 ve 15 saniye kadardır. Ancak blok süresi Bitcoin sisteminde yaklaşık 10 dakikada tamamlanır.
 • Önemli bir başka bir fark ise iki para biriminin blok zincirini kullanma şeklidir. Örneğin Ethereum, blok zinciri içinde akıllı sözleşme yapma için en uygun kripto para olarak bilinmektedir. Aynı zamanda akıllı sözleşme yapma imkanı vermesiyle de bitcoin’den ayrılır.
 • Kod ve veriler de iki para birimi arasında önemli bir farktır. Bitcoin’de kayıt altına alınan verilerin not tutmak için olduğu bilinir. Ethereum’da ise yürütülebilir bir kod mekanizması devreye girer.
 • Bir başka önemli fark ise Bitcoin’in günümüzde kullanılan para birimlerine bir alternatif olarak ortaya çıkmasıdır. Ethereum ise sözleşmeler ve daha farklı algoritmalar ile farklı uygulamalar canlandırmayı planlayan bir dijital platform olarak kullanıma sunulmuştur.

Akıllı sözleşme nedir, neden yapılır?

Akıllı sözleşme, blockchain teknolojisi ile yapılan işlemlerin daha rahat ve daha güvenilir bir şekilde gerçekleşmesi için geliştirilen bir sistemdir. Akıllı sözleşme ile tüm süreç, daha şeffaf bir şekilde gerçekleşir. Aynı zamanda istenmeyen manipülatif durumların da önüne geçilir.

Akıllı sözleşmelerin işleme şeklini şu şekilde açıklamak mümkündür:

 • Yapılan sözleşmeler özel bir algoritma aracılığıyla farklı bir dile çevrilir ve blockchain sisteminde kayıt altına alınır.
 • Bu kayıtların kimliği yoktur; yani her bir kodu anonimdir.
 • İşlemin gerçekleşmesi için sisteme komut verilir. Örneğin ne zaman gerçekleşeceği, işlemin yapılacağı adres gibi detaylar ayarlanır. Sistem bu şekilde hazır olarak bekletilir.
 • Komutta belirtildiği gibi işlemin gerçekleşme süresi geldiğinde koşullar sağlandığı takdirde işlem gerçekleşir. Eğer koşullar uyum göstermezse işlemin gerçekleşmesi durdurulur.

Olası hataların önüne geçmesi açısından son derece verimli bir işlem imkanı sunar. Aynı zamanda daha hızlı ve daha güvenilir bir şekilde alışveriş ve transferlerin gerçekleşmesine yardımcı olur.

Son Olarak;

Bitcoin başta olmak Ethereum, Ripple gibi altcoinler önemli bir yatırım aracı olarak kullanıldığında da harika imkanlar sunabiliyor. Bitcoin zenginleri, bu konuda kripto paraların ne boyutlara ulaşacağına güzel bir örnek.

Bu yazıda Bitcoin, BlockChain sistemi, Ethereum ve altcoinlerden bahsettik ve bilinmesi gereken önemli konulara değindik. Kripto para kullanırken bu yeni nesil paraların ardında yatan teknolojiyi bilmek, alınan verimin daha da artmasını sağlayacaktır. Bu nedenle blockchain ve kripto para sistemini yakından tanımak, bu teknolojiyi kullanan herkese ciddi bir farkındalık kazandıracaktır.