Google Benim İşletmem Nedir?
  • Özkan Göçer
  • |
  • SEO

Google benim işletmem, yerel işletmelerin kendi profil ve web sitelerini oluşturabilmelerine imkan tanıyan aynı zamanda Google arama motoru ve haritalarda öne çıkmasını sağlayan ücretsiz Google servisidir.

Bu sayede potansiyel müşterilerinizin sizi bulmasını sağlayabilir, geniş kitlelere erişebilirsiniz.

Google benim işletmeme nasıl kayıt olunur?

Benim işletmeme kayıt olmak için şuradaki linki tıklayabilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada sağ üst köşede yer alan “şimdi yönet” butonuna tıklayarak yörüngeleri izleyin.

benim işletmeme nasıl kayıt olunur

Google benim işletmeme kayıt olabilmeniz için gmail hesabınızın olması gerekiyor. Eğer yoksa şuraya tıklayarak yeni bir tane oluşturun.

Giriş yaptıktan sonra işletmeniz ile ilgili tüm bilgileri girerek doğrulama talebinde bulunmanız gerekiyor. Doğrulama talebinizden sonra Google size bir zarf içerisinde kod yolluyor ve bu sayede benim işletmem alanındaki tüm bilgileri değiştirebilme yetkisi kazanıyorsunuz. Doğrulama süreci 2-3 haftalık süreçler alabiliyor.

Google benim işletmemin amacı nedir?

Google benim işletmem aracının temel amacı ücretsiz işletme profili oluşturmana olanak tanıması ve insanlar tarafından hizmet veya ürünlerinizin keşfedilmesine olanak tanımasıdır.

benim işletmem avantajlar

İnsanların işletmeniz hakkında detaylı bilgi almasını sağlar. Mesela, haftanın hangi günleri veya saatleri arasında hizmet sunduğunuzu görmelerini sağlar.

Ek olarak paylaştığınız hizmet veya ürün ayrıntıları, fotoğraflar veya videolar ile desteklenen profiller ile müşterilerinizi daha iyi bilgilendirebilmenize, daha fazla ilgi çekerek potansiyel müşteri kazanımınıza olanak tanır.

Google benim işletmem bana hangi avantajları sağlar?

İşte benim işletmemin size sağlayabileceği avantajlardan bazıları:

  • İşletme profili oluşturmanıza ve markalaşmanıza yardımcı olur.
  • Müşterilerinizin sizi haritalar yardımı ile bulmasını sağlar.
  • Yine Google benim işletmem sayfasından oluşturabileceğiniz ücretsiz web sitesi ile yerel aramalarda ürün veya hizmetlerinizin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz.
  • Ücretsizdir ekstra maliyet ile bütçenizi zorlamaz.
  • Müşteri kitlenizin sürekli artmasını sağlar.
  • SEO çalışmalarına katkı sağlar.

Zaten bir web sayfam var, yine de işletme web sitesi oluşturmalı mıyım?

Evet kesinlikle. İşletme web sitesi oluşturmanız mevcut web sayfanızı destekleyici ve tamamlayıcı olarak algılanır. Bu sayede SEO gücünüz de artar.

Google benim işletmemi kullanabilmek için fiziksel mağazam mı olmalı?

Hayır Google benim işletmem servisinden yararlanabilmeniz için fiziksel mağazanızın olmasına gerek yok ancak işletmenizi doğrulamanız adına birtakım bilgiler istenebilir, işletme olmanız gerekiyor.

İşletme doğrulama gerekli mi?

Evet kesinlikle. Google gerçek dışı bilgilerle insanların kandırılmasını önlemek amacıyla bazı güvenlik doğrulama tedbirleri uygulamaktadır. Eğer gerçek bir işletmeyseniz endişe etmenize gerek yok, mutlaka doğrulanırsınız!

Google benim işletmemden en verimli şekilde nasıl yararlanabilirim?

Öncelikle doğrulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu adımı tamamladıysanız basit birkaç empati hamlesi ile insanların sizden neler isteyebileceklerini hayal edebilir bu sayede işletme profilinizi verimli olabilecek şekilde doldurabilirsiniz.

Mesela bir pastane olduğunuzu varsayalım: Kullanıcılar işletmenizi haritalar üzerinden buldu ve ziyaret etti. Sizce ziyaretçilerin sipariş verebilmesini tetiklemek adına neler yapılabilir?

Siz ziyaretçi olsanız neleri önemserdiniz?

Mesela ürün çeşitliliği değil mi? Elinizden geldiğince ürün yelpazenizi geniş tutmanız yararınıza olacaktır.

Ek olarak sipariş saatleri net mi? Veya sipariş etmek istediğiniz ürünler resim galerisinde sergileniyor mu?

Dediğim gibi empati yaparak hareket etmeniz size her zaman avantaj kazandırır.

Sonuç olarak: Google benim işletmem servisi iş potansiyelinizi arttırır

Eğer işletme sahibiyseniz benim işletmem servisi kesinlikle kullanmanız gereken, ciddi geri bildirimler alabileceğiniz, ücretsiz ve kullanımı kolay bir servistir.