Grafik Tasarımcılar İçin 28 Harika Renk Sitesi
Sponsor

Eğer grafik tasarım ile ilgileniyorsanız sizler için faydalanabileceğiniz, harika bir liste hazırladık.

İşte 28 Harika Renk Sitesi

Listemizde grafik tasarım uzmanı / grafik tasarımcılar için en iyi 28 renk sitesine yer verdik. Aşağıdaki web adreslerindeki renk paletlerinden ilham alabilir ve renk şemaları ile pratik tasarımlar oluşturabilirsiniz.

 1. Color Hunt

Color Hunt adresindeki özenle seçilmiş renk paletlerini keşfedin. Tasarım ve sanat projeleriniz için renk ilhamı alabilirsiniz. Farklı renk çeşitleri ile kompozisyonlar oluşturarak çalışmanızı istediğiniz gibi kurgulayabilirsiniz.

 1. COLOURLovers

Binlerce tasarımcı bu platformda renk paletleri paylaşmaktadır. Bu nedenle her zaman ilham kaynağı olma konusunda iddialı bir web adresidir. Çalışmalarınıza ilham verecek olan bu renk sitesi aynı zamanda blog adresinde renk trendleri ve renk çalışmaları ile ilgili de bilgiler sunmaktadır.

 1. Adobe Color CC

Adobe Kuler'in çevrimiçi aracını kullanarak renk kompozisyonları oluşturabilir ve özgün imajları kaydedebilirsiniz. Serbest biçimli paletler oluşturmanın yanı sıra renk çarkını oluşturan renklerle grafiklerinize hayat verebilirsiniz.

 1. Design Seeds

Design Seeds, doğada bulunan renkler üzerinde ince çalışmalar yapanlar için oldukça uygun bir renk sitesidir. Çalışmanızda yer vereceğiniz paletleri, renk değerlerine göre bu adreste bulabilirsiniz.

 1. Coolors

Coolors, çalışmalarınız için sonsuz renk paletleri sunmaktadır. Bu adreste hızlı renk şemalarından yararlanarak çalışmalarınızı istediğiniz kıvama getirebilirsiniz.

 1. Paletton

Paletton sadece bir profesyonelin aracı değildir, profesyonel çalışmalardan çocuklarınızın okul projelerine kadar her türlü renk projesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Renk şemaları oluşturmanıza ve yeni fikirler tükendiğinde başarılı çalışmalar ortaya koymanızı sağlar.

 1. Colord

Colord, tek bir ekranda birçok işlevi bir araya getiren palet oluşturma uygulaması sunar. Bu renk sitesinde projeleriniz için sezgisel ilhamlar alabilirsiniz.

 1. Copaso

Copaso, ileri düzey kullanıcıların çok daha iyi bir şekilde kullanabileceği renk palet aracıdır. Renk şeması üreteci ile mükemmel renk buluşlarına imza atabilirsiniz.

 1. Colour Me Curious

Hemen hemen her kullanım için uygun olan bu renk paleti aracı ile çalışmalarınıza orijinal katkılar yapabilirsiniz.

 1. Color Palettes

Color Palettes, güzel ve kaliteli sosyal medya entegrasyonuna sahip temel seviye bir renk paleti sitesidir. Ücretsiz renk paleti fikirlerinizi oluşturmak için bu adresten yararlanabilirsiniz.

 1. Color Wizard

Bu aracın konsepti Color Blender ile benzerdir. Harika görünen renklerle tasarımlar oluşturmak isteyen herkes için kaliteli bir renk eşleştirme uygulamasıdır. Tek bir renk girdiğinizde size ilgili tonlarını gösteren pratik bir kullanıma sahiptir.

 1. Colordb

İşlevsel bir kullanım sunan Colordb, kullanmak istediğiniz renklerin farklı tonlarını ve tamamlayıcılarını size sunar. Tasarımınızı etkili hale getirecek renkleri bu renk sitesi ile hemen belirleyebilirsiniz.

 1. ColorZilla

Web geliştiricilerine ve grafik tasarımcılarına renkle ilgili konularda yardımcı olan Google Chrome ve Mozilla uzantısıdır. ColorZilla tarayıcının herhangi bir noktasından renk okumasına izin verir, bu rengi hızlı bir şekilde ayarlar ve Photoshop gibi başka bir programa yapıştırır.

 1. TinEye

TinEye, görüntü arama motorudur. Anahtar kelimeler, meta veriler veya filigranlar yerine resim tanımlama teknolojisini kullanan web'deki ilk resim arama motorudur. Bu site, görüntüleri renge göre aranabilir hale getirmek için Flickr'daki 20 milyon Creative Commons görüntülerini kullanır.

 1. Color-Hex

Color hex, renk modelleri (RGB,HSL,HSV ve CMYK), css ve html renk kodları dahil olmak üzere renk kodları bilgilerini almak için kullanımı kolay bir araçtır.

 1. SpyColor

Birçok renk modeline (RGB, CMYK, HSL, HSV, XYZ, CIELUV, CIELCH ve YIQ vb.) dönüştürmeler de dahil olmak üzere herhangi bir renk hakkında bilgi sağlayan ücretsiz bir hizmettir. Tamamlayıcı, analog, triadik gibi armonileri bu araç ile bulabilirsiniz.

 1. Color (game)

Renk ve tasarım teorisindeki temel kavramları öğrenmenizi sağlayan bir renk oyunudur. Bu oyun ile renk algınızın doğruluğunu ve uygunluğunu test edebilirsiniz.

 1. RGB Challange

RGB koduna bakarak doğru rengi tahmin etme üzerine kurulu olan bir oyundur. Bu oyun ile renk kodlarından hareket ederek renklere dair bilginizi geliştirebilirsiniz.

 1. Color Run

Renkler ile ilgili oyun oynanan bir başka oyun sitesidir. Renkler hakkında bilgi vermenin yanı sıra görsel hafızanızı güçlendirir.

 1. Blendoku

Tasarımcıların ilgi alanına giren bir başka oyundur. Oyunun amacı renkleri ayırt etmek ve düzenleme yeteneğini eğlenceli bir şekilde geliştirmektir.

 1. Shutterstock Spectrum

Shutterstock'un görsel veritabanında renge göre arama yapmanızı sağlayan bir platformdur. Shutterstock evreninde HD olarak renk görüntüleri, telifi olmayan stok fotoğraflar, illüstrasyonlar ve vektörler bulabilirsiniz.

 1. Name that Color

Renklerin adlarını öğreten bilgilendirici bir web adresidir. Birbirine benzeyen ve karıştırılan renklerin adlarını akılda kalıcı bir şekilde öğrenmenize yardımcı olur.

 1. Phronistry’s Obscure Color Terms

Renkler ve tanımlayıcı sıfatları hakkında bilgiler veren bir web adresidir. Bu adreste renk kombinasyonlarının ve renk terimlerinin neye benzediklerini ve yarattığı algılar hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 1. WolframAlpha

Bu hesaplamalı bilgi motoru, renk adlarını RGB, CMYK ve diğer değerler, sıcaklıklar ve hatta ışık dalga boylarıyla birleştiren bir renk kategorisi içerir. Tasarımlarında renk üzerine hassas çalışanlar için ideal bir rehber işlevi görür.

 1. HP IdeaLab’s Online Color Thesaurus

Bilgi işlem ve baskı teknolojileri alanında faaliyet gösteren Hewlett-Packard şirketinin renk bilimcileri, bu adreste renklerin adları hakkında bilgiler paylaşıyor. Bu web adresiyle renk adlarını, eş anlamlılarını ve zıt anlamlılarını keşfedebilirsiniz.

 1. Online Color Challenge

Renkleri ne kadar iyi gördüğünüzü ölçen bir web sitesidir. Bu adreste çevrimiçi renk yarışmasına katılarak renk konusunda görsel hafızanızı test edebilirsiniz.

 1. Pixie

Pixie, web editörleri ve tasarımcılar için üretilmiş yardımcı bir programdır. Renkleri anında tanımanızı sağlayan program, renklerin Hex, RGB, HTML, CMYK ve HSV değerlerini söyler. Ardından seçtiğiniz rengi yeniden oluşturmak için bu değerleri kullanabilirsiniz.

 1. ColourMod

ColourMod, başlangıçta, piyasadaki en esnek ve iyi görünümlü DHTML Dinamik Renk Seçicilerden biri olarak piyasaya çıktı. Şu anda ise hayal gücünün ötesinde gelişerek renk dönüşümlerinden renk seçimine kadar farklı platformlarında beklentilerinizi fazlasıyla karşılıyor.

Renkler ve Grafik Tasarım İlişkisi

Renkler, grafik tasarım sanatının omurgasını oluşturur. Her renk, farklı anlamlar ifade eder ve tasarım sanatının olmazsa olmazları arasındadır. Renklerin anlamları ile ilgili daha fazla bilgi almak için daha önce hazırlamış olduğum makaleme göz atabilirsiniz.