LOGO TASARIM NEDİR, NASIL YAPILIR?

Logo Tasarım Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu yazımda sizlere, logo ve logo tasarım nedir, kendiniz veya işletmeniz için nasıl logo tasarlayabilirsiniz vb. konulara değinmek istiyorum. Umarım anlaşılır ve yararlı bir makale olur!

Öncelikle bilmeyenler ya da yeni başlayanlar için kısaca "logo ne demek" açıklamak ve diğer teknik terimlerden bahsetmek istiyorum.

Logo nedir?

Logo, en sade anlatım ile kelime ya da kelimeler ile oluşturulan, dijital veya basılı hemen her alanda kullanılabilen, amaca göre kişi/işletme/kurum vb. temsil eden simgelerdir. Logo tipografiktir, kelime ya da kelimelerden oluştuğu için İngilizcede Logotype olarak da adlandırılır.

Logo yalnızca ticari amaçlarla kullanılmaz, kişi/kişiler tarafından da markalaşma, imza veya tanıtım gibi maksatlarla da kullanılabilir.

Amblem nedir?

Amblem; markalaşma/görsel kimlik kazanma adına tasarlanan soyut, nesnel görüntüler, sayılar veya harflerle oluşturulan simgelerdir.

Logo ile Amblem arasında ne fark var?

Logo ile Amblem arasındaki en önemli fark, logo tasarımı sadece yazılardan oluşurken, amblem logoyu da içerisinde barındırabilen, bir bütün olarak kullanılabilen simgelerdir.

Bunun dışında Logo görsel tasarım algısı ile öne çıkarken, amblem akılda kalıcılık özelliği ile öne çıkar.

Amblem örnekleri:

amblem nedir amblem örnekleri

Resimde amblemlerin hangi markalara ait olduğu yazmıyor fakat birçoğunuz bu markaların isimlerini zaten biliyorsunuz değil mi? İşte amblemin bilinçaltı üzerinde bıraktığı intiba/etkinin ne kadar önemli olduğunun kanıtı.

Logotype / logo tasarım örnekleri:

logo tasarım nedir logo örnekleri

Gördüğünüz gibi yukarıdaki resimde yer alan Logotype çalışmalarında herhangi bir amblem yer almıyor.

Amblem ve logo tasarımın iç içe kullanıldığı örnekler:

amblem ve logo örnekleri

Bu kısımda da amlem ve logonun iç içe kullanıldığını görüyoruz.

Peki logo tasarım nedir?

Logo tasarım ise, logonun oluşabilmesi adına yapılan tasarıma denir. Logo, kimi zaman kara kalem, kimi zaman dijital ortamda tasarlanabilir.

Logo diye genel bir adlandırma yapıyorum çünkü amblemler tek başına tasarlanamaz, her halükarda bir şeyi temsil etmeli yani Logotype entegreli olmalı. Daha sonra farklı olarak sergilenebilir fakat ana fikrin anlaşılması için bu şart. Dolayısıyla amblem ve logonun iç içe kullanımına verilen genel ad logo tasarım çalışmasıdır.

Logo tasarımının amacı nedir?

Logo tasarımının asıl maksadı kişi, ürün, hizmet veya işletmeyi markalaşmaktır. Logo tasarım çalışması çok önemlidir zira tabelanızda, kartlarınızda, web sayfanızda, sosyal medyanızda vb. ilk dikkat çekecek ve güven vermesi gereken şey ambleminizdir.

Örnek; Diş hekimisiniz ve yeni bir klinik açtınız. Hızlı bir şekilde müşteri portföyüne ulaşmalısınız değil mi? Bunun için web sayfası, reklam kampanyaları, kartvizit, tabela vb. envanterlere ihtiyaç duyacaksınız. İlk olarak her alanda kullanabileceğiniz önceliğiniz kurumsal kimlik ve logo olmalıdır. Yani markalaşmanın ilk adımını bu şekilde atmalısınız. Basit bir reklam kampanyası bile başlatacak olsanız renkleriniz, fontunuz, logonuz kısaca kurumsal kimliğiniz olmalıdır.

Logo nasıl yapılır?

Beklentiniz profesyonel değil ise çok kısa sürede ücretsiz logo yapabileceğiniz şu sitelere göz atabilirsiniz.

Bkz: Logaster veya Ücretsiz logo servisi

Profesyonel logolar ise illustrator veya corel draw tarzı vektörel çizim yapılabilen programlarla tasarlanır. Tasarlanır demek ne kadar doğru tartışılır zira karakalem ile doğrudan tasarım hatlarını oluşturan ve bu programları çalışmaya renk vermek ve dijital ortama taşımak için kullanan sanatçılar da var.

Başarılı logo tasarım çalışmaları için hayal gücü + yetenek + iyi düzeyde program bilgisi ve bol pratik gerekir. Ekstra olarak karakaleminizin olması size büyük avantaj sağlayabilir.

Nasıl Öğrenebilirim?

Profesyonel logo tasarımları yapabilmek için, vektörel tabanlı programları (illustrator, corel vb.) iyi seviyede kullanabilmelisiniz. Kullanmayı nasıl öğrenebileceğiniz konusunda önerim; udemy tarzı video eğitim sitelerine katılmanız olacaktır. Bu sayede izleyerek öğrenir, öğrendiklerinizi ise kendi bilgisayarınızda pratiğe dökersiniz. Hızlı ve kalıcı öğrenmenin yolu bol pratikten geçiyor.

Logo tasarım nedir, nasıl yapılır konusu ile ilgili şu video da işinize yarayabilir fakat kaynak ingilizce, altyazı seçeneğini açabilirsiniz!

Profesyonel logo tasarımları yapabilmek veya profesyonel grafik tasarımcı olabilmek için illa üniversite eğitimi almanızı gerekmez. Üniversite eğitimi almış olmanız teknik anlamda daha yeterli olmanıza veya kariyer hedeflerinize destek sağlayabilir ama bu bilgileri kitap okuyarak, eğitim videoları izleyerek ve pratik yaparak da alabilirsiniz. Grafik tasarım bir sanattır, her ne kadar hazmedilemese de ne şekilde öğrendiğinizin çok önemi yok. Doğru öğrenip öğrenmediğiniz ise zaten ortaya çıkardığınız tasarımlardan anlaşılır.

Bu nedenle mesleğini kendi çabaları ile öğrenmiş (alaylı) profesyonel, başarılı işler çıkaran birçok tasarımcı var. Yanlışlar yapabilirsiniz ama yeniden denersiniz, doğruyu bulana kadar…

Şuradan başarılı logo tasarım örneklerine göz atabilirsiniz. Şuradan da benim yapmış olduğum logo tasarım çalışmalarıma göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak Hatice’ye çok takılmamak lazım, netice önemli. Biraz yetenek, azim ve sabırla her şey mümkün ;)

Konu ile ilgili düşüncelerinizi paylaşın