Logo Tasarım Nedir? Logotype ve Amblem Farklı Mı?

Bu yazımda sizlere, logo ve logo tasarım nedir, kendiniz veya işletmeniz için nasıl logo tasarlayabilirsiniz vb. konulara değinmek istiyorum. Ek olarak Yaratıcı logo örneklerinden bazılarını da sıraladım. Umarım anlaşılır ve yararlı bir makale olur!

Öncelikle bilmeyenler ya da yeni başlayanlar için kısaca "logo ne demek" açıklamak ve diğer teknik terimlerden bahsetmek istiyorum.

Logo nedir?

Logo, en sade anlatım ile kelime ya da kelimeler ile oluşturulan, dijital veya basılı hemen her alanda kullanılabilen, amaca göre kişi/işletme/kurum vb. temsil eden simgelerdir. Logo tipografiktir, kelime ya da kelimelerden oluştuğu için İngilizcede Logotype olarak da adlandırılır.

Logo yalnızca ticari amaçlarla kullanılmaz, kişi/kişiler tarafından da markalaşma, imza veya tanıtım gibi maksatlarla da kullanılabilir.

Amblem nedir?

Amblem; markalaşma/görsel kimlik kazanma adına tasarlanan soyut, nesnel görüntüler, sayılar veya harflerle oluşturulan simgelerdir.

Logotype ile Amblem arasında ne fark var?

Logotype ile Amblem arasındaki en önemli fark, logotype tasarımı sadece yazılardan oluşurken, amblem ise harf veya rakamlardan oluşan, bir bütün olarak kullanılabilen simgelerdir.

Bunun dışında Logo görsel tasarım algısı ile öne çıkarken, amblem akılda kalıcılık özelliği ile öne çıkar.

Amblem ve logo örneklerine göz atalım

Amblem örnekleri:

amblem nedir amblem örnekleri

Resimde amblemlerin hangi markalara ait olduğu yazmıyor fakat birçoğunuz bu markaların isimlerini zaten biliyorsunuz değil mi? İşte amblemin bilinçaltı üzerinde bıraktığı intiba/etkinin ne kadar önemli olduğunun kanıtı.

Logotype / logo tasarım örnekleri:

logo tasarım nedir logo örnekleri

Gördüğünüz gibi yukarıdaki resimde yer alan Logotype çalışmalarında herhangi bir amblem yer almıyor.

Amblem ve logo tasarımın iç içe kullanıldığı örnekler:

amblem ve logo örnekleri

Bu kısımda da amlem ve logonun iç içe kullanıldığını görüyoruz.

Logo tasarım nedir?

Logo tasarım ise, logonun oluşabilmesi adına yapılan tasarıma denir. Logo, kimi zaman kara kalem, kimi zaman dijital ortamda tasarlanabilir.

Logo diye genel bir adlandırma yapıyorum çünkü amblemler tek başına tasarlanamaz, her halükarda bir şeyi temsil etmeli yani Logotype entegreli olmalı. Daha sonra farklı olarak sergilenebilir fakat ana fikrin anlaşılması için bu şart. Dolayısıyla amblem ve logonun iç içe kullanımına verilen genel ad logo tasarım çalışmasıdır.

Logo tasarımının amacı nedir?

Logo tasarımının asıl maksadı kişi, ürün, hizmet veya işletmeyi markalaşmaktır. Logo tasarım çalışması çok önemlidir zira tabelanızda, kartlarınızda, web sayfanızda, sosyal medyanızda vb. ilk dikkat çekecek ve güven vermesi gereken şey ambleminizdir.

Örnek; Diş hekimisiniz ve yeni bir klinik açtınız. Hızlı bir şekilde müşteri portföyüne ulaşmalısınız değil mi?

Bunun için web site tasarımları, Google reklam kampanyaları, kartvizit, katalog, broşür, tabela vb. envanterlere ihtiyaç duyacaksınız. İlk olarak her alanda kullanabileceğiniz önceliğiniz kurumsal kimlik ve logo tasarımı olmalıdır. Yani markalaşmanın ilk adımını bu şekilde atmalısınız. Basit bir reklam kampanyası bile başlatacak olsanız renkleriniz, font tipiniz, logonuz kısaca kurumsal kimliğiniz olmalıdır.

Logo tasarım nasıl yapılır?

Beklentiniz profesyonel değil ise çok kısa sürede ücretsiz logo yapabileceğiniz şu sitelere göz atabilirsiniz.

Bkz: Logaster veya Ücretsiz logo servisi

Logo tasarım programları neler?

Profesyonel logo tasarımı yapabilmek için büyük ölçüde illustrator veya corel draw tarzı vektör tabanlı çizim programları kullanılır. Karakalem ile doğrudan tasarım hatlarını oluşturan ve bu programları çalışmaya renk vermek ve dijital ortama taşımak için kullanan sanatçılar da mevcuttur. Ek olarak procreate tarzında dijital boyama için bir raster grafik editörü uygulaması ile de doğrudan dijital ortamda pratik çizimler yapılabilir.

Logo tasarım programlarını nasıl indirebilirim?

Şurada illustrator veya corel draw linkleri mevcut, tıklayarak web sayfasına gidip detayları okuyabilirsiniz. Procreate indirmek için ise şuradaki app linkini kullanabilirsiniz.

Profesyonel logo tasarım yapmayı nasıl öğrenebilirim?

Profesyonel logo tasarımları yapabilmek için, vektörel tabanlı programları iyi seviyede kullanabilmelisiniz. Kullanmayı nasıl öğrenebileceğiniz konusunda önerim, Udemy tarzı video eğitim sitelerine katılmanız olacaktır. Bu sayede izleyerek öğrenir, öğrendiklerinizi ise kendi bilgisayarınızda pratiğe dökersiniz. Hızlı ve kalıcı öğrenmenin yolu bol pratikten geçiyor.

Nasıl başarılı bir tasarımcı olabilirim?

Başarılı logo tasarımcısı olabilmek için hayal gücü + yetenek + iyi düzeyde program bilgisi ve bol pratik gerekir. Ekstra olarak karakaleminizin olması size büyük avantaj sağlayabilir.

Profesyonel logo tasarımları yapabilmek veya profesyonel grafik tasarımcısı olabilmek için mutlaka üniversite eğitimi almanızı gerekmez. Üniversite eğitimi almış olmanız teknik anlamda daha yeterli olmanıza veya kariyer hedeflerinize destek sağlayabilir ama bu bilgileri kitap okuyarak, eğitim videoları izleyerek ve pratik yaparak da alabilirsiniz.

Grafik tasarım bir sanattır, her ne kadar hazmedilemese de ne şekilde öğrendiğinizin çok önemi yok. Tasarım yapmayı doğru öğrenip öğrenmediğiniz ise zaten ortaya çıkardığınız tasarımlardan anlaşılır.

Bu nedenle mesleğini kendi çabaları ile öğrenmiş (alaylı) profesyonel, başarılı işler çıkaran birçok grafik tasarımcısı var. Yanlışlar yapabilirsiniz ama yeniden denersiniz, doğruyu bulana kadar…

Sonuç olarak Hatice’ye çok takılmamak lazım, netice önemli. Biraz yetenek, azim ve sabırla her şey mümkün ;)

İşte birbinden şık, yaratıcı ve akılda kalıcı logo örnekleri

Logo tasarımlarını öne çıkaran en net özelliklerden ikisi yaratıcı ve akılda kalıcı olmasıdır. Buna ek olarak sadelik, doğru renkler gibi bir çok önemli detay da var tabii ki... Sizler için derlediğim logo örneklerinde bu özelliklerin bir çoğu mevcut.

1) Yaratıcı logo örneği: Marka amacını yansıtma

logo tasarım örneği

Bu tasarımı özel yapan şey, işinizi anlatmaya yönelik bir çalışma olması. Bu logo tasarım çalışmasını ilk kez gören birisi; emlak yada benzeri bir meslek gurubu olduğunu tahmin eder ve önemli olan da budur. Romation tarafından tasarlanmış güzel bir logo tasarım örneği.

2) Sade ve yaratıcı logo örneklerinden biri daha...

sade logo tasarım

Bu logo tasarım örneği de tıpkı ilk çalışmada olduğu gibi sektörünüz hakkında net bilgiler veriyor. Muhtemelen bu tasarıma ilk kez bakan kişide bırakacağı ilk izlenim hayvan malzemeleri veya veteriner ile alakalı olabileceği yönünde olurdu değil mi? Üstelik akılda kalıcı ve şık bir görünüme sahip.

3) Amblem ile logonun tipografik yansıması sonucu oluşan başarılı logo örneği

tipografik yansıma

Ciddi çaba ve yaratıcılık gerektiren hoş bir logo tasarım örneği daha. Her ne kadar logo ile amblemin iç içe kullanılması genel olarak "logo tasarımı" diye anılsa da, bu çalışma marka adının amblem ile bütünleşmesi sonucu oluşan başarılı bir tipografi çalışması.

4) Logonun farklı bağlamlarda sergilenmesi

farklı bağlamlar

Bu örnekte, logonun farklı bağlam/tiplemelerle nasıl etki yaratabileceği gözler önüne seriliyor. Aynı marka ile amaca uygun farklı tasarım modelleri üretmek markalaşmayı kısmen yavaşlatsa da duruma göre etkili sonuçlar verebilir. Tabii ki yine minimal ve anlamlı bir logo örneği.

5) Sayıları kullanarak yapılan yaratıcı bir logo örneği daha!

sayılarla logo örneği

Bu tasarım örneği de diğerlerinde olduğu gibi sadelik ve yaratıcılık ön planda. Tabii ki burada rakam kullanılması tasarımı farklı bir boyuta taşımış değil mi? Daha akılda kalıcı ve başarılı logo örneklerinden biri daha...

6) Mizahi Yaklaşım ile tasarlanmış logo örneği

mizahi logo

Bu tasarım örneğinde olduğu gibi logo tasarım çalışmalarında kullanılabilecek mizahi yaklaşımlar inanılmaz etkili sonuçlar almanızı sağlayabilir. İnsanlar komik ve korkunç şeyleri daha çabuk hatırlar. Bu durumu avantaja çevirebilirsiniz!

7) El yazısı / Handwrite

el yazısı

El yazısı grafik tasarımda çok derin bir etkiye sahiptir. Hele de tipografi ile birleşirse çok daha çekici sonuçlar verebilir. Bu çalışma o logo örneklerinden biri, gayet başarılı bir çalışma...

8) Sanatsal ve Modern logo tasarım örneği

örnek logo

9) Avukatlık bürosu için tasarlanmış yaratıcı logo örneği

avukat logo örneği

10) Diş kliniği için hazırlanmış mükemmel bir logo tasarım örneği

diş kliniği logo örneği

Bu tasarım ilk bakışta size "zengin bir marka" izlenimi veriyor değil mi? İşte markaya yapılan yatırımdaki amaç da bu... Amacına uygun, gayet modern ve şık bir logo tasarım örneği.

Konu Özeti

Yazımda, logo nedir, logotype nedir, amblem nedir ve bunların arasındaki farklar nelerdir gibi bir çok soruyu yanıtlayarak; birbirinden farklı logo örnekleri ve amblem örnekleri paylaştım. Logo tasarımın amacı sizi markalaştırmaktır. Logo tasarlatırken ilk etapta ucuz maliyetli çalışmalar size cazip gelebilir fakat kaliteden ödün verirsiniz. Unutmayın, logonuz sadece bir kez tasarlanır ve sizi her alanda temsil eder!

Logo Tasarımı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular:

Logo nedir, Logo ne demek?

Logo; bir ürün, hizmet, işletme yada kişinin harf veya simgesel / resimsel öğeler kullanılarak sembolleştirilmesidir.

Logotype nedir?

Genellikle bir kuruluşun isminden oluşan, sembol, sayı ve harflerden oluşan tipografik sembollerdir. Logotype ise bir bütündür, yalnız kullanılır ve amblem içermezler.

Amblem nedir?

İşletmeler yada şahıslar hakkında bir imaj veren sembollerdir. Genellikle logo ile birlikte kullanırlar.

İdeal amblem logo ve logotype özellikleri nelerdir?

İdeal logo tasarım örneği sade, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalıdır. Çok küçük veya büyük boyutlarda anlamını yitirmeyen, karmaşadan uzak bir yapıda olmalıdır.

Logo özellikleri nelerdir?

Doğru Logo özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

  • Sektörü doğru şekilde yansıtan
  • Doğru renkler
  • Doğru tonlar
  • Doğru tipografi
  • Doğru trendler
  • Doğru boyutlardan oluşmalıdır.