Tipografi Nedir? Dikkat Çeken Tipografi Örnekleri

Son dönemlerde görsel tasarımlarda sıkça karşımıza çıkan tipografi tekniği, grafik tasarımın önemli dallarından biridir ve kullanım alanı oldukça yaygındır.

Gerek metin içeriklerinde, gerek videolarda, gerekse de logo örneklerinde sıkça gördüğümüz bu teknik, görsel içerikler ile verilmesi planlanan bilgi ve duyguların harmanlanması olarak tabir edilebilir.

Çoğu zaman küçük ve önemsiz detaylar olarak görülen tipografik özellikler, içerik bütünlüğünün sağlanması ve genel düzen için çok önemlidir.

Peki grafik tasarımı zenginleştiren tipografi nedir? Görsel içeriklere anlam katan bu tekniğe daha yakından göz atalım.

Tipografi Nedir?

Tipografi, harfleri ve metni, kopyayı okunaklı, net ve görsel olarak okuyucuya çekici kılacak şekilde düzenleme sanatıdır. Eski Yunancada ''typos'' (form) ve ''graphia" (yazmak) kelimelerinin kombinesi sonucu Typography adını almıştır. Hazırlanan bir metnin anlaşılması, göz yorucu olmaması ve okuyucuya istenilen bilginin doğru bir şekilde verilmesi için tipografi oldukça önemlidir.

Hazırlanılan bir metinden ya da görsel içerikten en yüksek seviyede verim almak için tipografi tekniğinden yararlanılması gerekir. Bu alanda kendini geliştirmiş, tipografi teknikleri ve kurallarını iyi bilen kişilere tipograf adı verilir.

tipografi nedir nasıl yapılır

Görselliğin ön planda olduğu tüm tasarımlarda tipograflardan yardım alınması, tasarıma anlam kazandırmakta olumlu bir etki yaratacaktır.

Tipografi Nasıl Yapılır?

Tipografi tekniği kullanılırken, hazırlanmak istenilen görsel içeriğin genel özelliklerine uygun seçimler yapılması önemlidir. Yazı fontu, yazı rengi, boyutu, genel düzen hazırlanmak istenen içeriğin ana temasına uygun olmalı.

Düz bir metinde tipografik çalışma yaparken metinde anlatılmak istenen konunun içeriğine göre düzen kurulması gerekir. Örnek vermek gerekirse mizahi bir yazı içeriğinin daha fazla dikkat çekmesi için canlı renk tonları ve hareketli yazı fontları seçilmelidir.

Kurumsal bir yazı ya da açıklama içinse klasik yazı fontları ve yine klasik yazı renklerinden olan siyah tercih edilebilir. Yazı içerikleri gibi logo tasarımı ya da diğer görsel içeriklerde de ana temaya uygun renkler ve yazı fontu seçimi yapılmalıdır.

Yine örnek vermek gerekirse, bir kitap tanıtımı için hazırlanan afişte, tipografik çalışma yaparken yazı öbekleri kitap sayfası şeklinde tasarlanabilir.

Tipografi Kuralları

Tipografik çalışmalardan verimli sonuç almak için bazı kurallara dikkat etmek gerekir. Bu kurallar ortaya çıkarılacak içeriğe göre değişiklik gösterse de düz bir metin üzerinden değerlendirme yapıldığında genel olarak aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz gerekir.

Yazı fontuna dikkat edin: Hazırlamak istediğiniz görsel içeriğe en uygun fontu seçin. Bunu yaparken fontun büyüklüğü ya da genişliği ile ilgili fazla değişiklik yapmamaya özen gösterin.

Boyut olarak değişiklik yapmanız gerektiğinde kullanmak istediğiniz fonta benzer ancak boyut olarak istediğiniz boyuta yakın bir fontu kullanmanızda fayda var. Bunun yanı sıra Türkçe bir içerik oluştururken ya da farklı bir dilde içerik oluştururken dilin gerektirdiği özellikleri karşılayan fontlardan yana tercihinizi yapmanız gerekir.

tipografi kuralları

Yazı rengine dikkat edin: Okuyucu ya da ziyaretçiye verilmek istenen duyguyu yansıtan renk tonlarını genel düzene uygun şekilde kullanın. Örneğin eğlenceli bir yazı için dikkat çekici, canlı renk tonları kullanılabilir. Benzer şekilde resmi, kurumsal bir çalışma içinse daha klasik, daha ciddi tonlar olan siyah ve kahve renkleri kullanılabilir. Yazı içinde vurgulanmak istenen bölümleri farklı renkte yazmak isterseniz en fazla 2 ya da 3 renk kullanılması gerekir.

Genel düzene özen gösterin: Bir metinin okunabilirliği için düzen önemlidir. Kelimelerin hizalanması, kelimeler arasındaki boşluk, paragraflar arasındaki boşluk, kenar çubukları tipografinin önemli kurallarıdır. Uzun metinlerde sola dayalı yazı düzeninin kullanılması daha uygundur. Hazırladığınız içeriğe göre çok kısa ya da çok uzun satırlar kullanmaktan kaçının. Çok uzun satırlar göz yorarken, çok kısa satırlar okuyucunun gözünden kaçabilir.

Grafik Tasarımda Tipografi Terimleri ve Anlamları

Grafik tasarımda Tipografinin önemi oldukça fazladır. Tipografi sanatında, hemen hemen her grafik tasarımcının bildiği belirli bazı terimler vardır. Bu terimler, yazıların genel düzeni için kullanılır.

 • Leading: Bir metinde satırlar arasında bırakılan boşluk terimidir. Bu yatay boşluk alt ve üst satırdaki yazıların birbirine karışmasını önlemek için önemlidir.
 • Tracking: Bir satır içindeki karakterler arasındaki boşluğa verilen isim.
 • Kerning: Bir metinde harfler arasında bırakılan boşluk anlamına gelir. Dikey olarak bırakılan bu boşluk harflerin birbirine karışmasını önleyerek kelimeleri anlaşılır biçimde ortaya çıkarır.
 • Espas: Paragraflar ve kelimeler arasındaki boşluktur. Kelimeler ve paragrafların daha belirgin olmasını sağlayan bu boşluklar okuyucunun daha kolay bir şekilde metni okumasına yardımcı olur.
 • Display Type: Başlık metni anlamına gelen bu terim gövde metnine başlamadan önce atılan manşet ve başlıklar için kullanılır. Büyüklükleri gövde metninden daha büyük olan başlık metinlerinde yazı fontu da farklı olabilir.
 • Text Type: Gövde metni anlamına gelen bu terim, yazının ana kısmını içerir. Anlatılmak istenen konunun açık şekilde okunması için yazı fontu ve büyüklüğünün uygun seçilmesi gerekir.

Yukarıda belirttiğim ana tipografi terimlerinin yanında diğer yazı sanatlarında da sıkça karşımıza çıkan font, bold, italik gibi terimler de tipografi sanatı içinde yer alıyor.

tipografi nasıl yapılır

 • Font: Metinlerde kullanılan yazı tiplerinin genel ismidir.
 • İtalik: Metnin yana doğru yatarak yazılması anlamına gelir.
 • Bold: Metnin daha kalın, daha koyu şekilde yazılması, vurgulanması anlamındadır.
 • Punto: Kelimeleri oluşturan harflerin boyutları için kullanılan terim.

En Popüler Tipografi Örnekleri

Tipografinin reklamcılıkta ilham verici ve yenilikçi kullanımına bir göz atalım. Sizler için Dünya genelinde yapılmış en popüler markaların tipografi örneğini bir araya getirdim. İşte birbirinden farklı gayet modern tipografi örnekleri:

 • aus post tipografi çalışması
 • absa tipografi çalışması
 • playstation tipografi
 • nike italy tipografi örneği
 • neo nation tipografi tasarım örneği
 • huawei tipografi
 • skechers tipografi çalışması
 • tipografia tipografi örneği
 • austin tipografi örneği
 • nike just do it tipografi örneği
 • lisboa tipografi çalışması
 • tipografi örneği
 • tipografi tasarım örneği

Sonuç olarak; Tipografi özel ve dikkat çekicidir

Tipografi, tasarım dünyasının en dikkat çekici dallarından biridir. Başarılı tipografi çalışmaları ile markalar daha dikkat çekici hale getirilerek öne çıkarılabilir. Zaten tipografiyi özel kılan şey de bu.

Tipografi Başlığı ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Kısaca Tipografi nedir, nasıl tanımlanır?

Tipografi, harf, sayı ve semboller kullanılarak ortaya çıkarılan bir yazı sanatıdır diyebiliriz.

Tipografi ne işe yarar, temel amacı nedir?

Tipografi, harfleri ve metni okunaklı, net ve görsel olarak okuyucuya çekici kılacak şekilde düzenleme sanatıdır. Belirli duyguları ortaya çıkarmayı ve belirli mesajları iletmeyi amaçlayan yazı tipi stilini, görünümünü ve yapısını içerir. Kısacası tipografi metne hayat veren şeydir. Ayrıca marka bilinirliği oluşturur.

Tipografi neden önemlidir?

Tipografi, grafik tasarımda iletişimin ayrılmaz bir parçasıdır. Her yazı tipi, bir sonraki yazı tipinden tamamen farklı bir mesaj ileten benzersiz bir tavır taşır. Bir ürünü veya markayı temsil edecek doğru tipografik tasarımı bulmak, bir müşterinin büyük pazarlama kampanyasının başlığını oluşturacak mükemmel imajı yaratmak kadar önemlidir.

Tipografi nasıl yapılır?

Tipografi sanatını icra etmeniz için bir kaç grafik tasarım aracını kullanabiliyor olmalısınız. Bunun haricinde yukarıda da belirttiğim gibi Tipografi tekniği kullanılırken, hazırlanmak istenilen görsel içeriğin genel özelliklerine uygun seçimler yapılması önemlidir. Yazı fontu, yazı rengi, boyutu, genel düzen hazırlanmak istenen içeriğin ana temasına uygun olmalı.

Tipografi temelleri nelerdir?

Beş temel yazı tipi sınıflandırması vardır: serif, sans serif, script, monospaced ve display. Genel bir kural olarak, serif ve sans serif yazı biçimleri gövde kopyası veya başlıklar (başlıklar, logolar vb. dahil) için kullanılırken, betik ve ekran yazı biçimleri yalnızca başlıklar için kullanılır. Tek aralıklı yazı biçimleri genellikle kodu görüntülemek için kullanılır, ancak gövde ve başlık kopyası için de kullanılabilirler ve orijinal olarak daktilolarda kullanılmıştır.