Google Go Nedir, Go ile Neler Yapılabilir?
 • Özkan Göçer
 • |
 • Teknoloji

Dünyanın en büyük arama motoru Google, kullanıcı deneyimini geliştirmeye devam ediyor. Google’ın yeni güncellemeler ile platformu daha iyi hale getirdiğine sık sık şahit oluyoruz.

Dev teknoloji şirketi, geçtiğimiz günlerde yeni güncellemelerine bir yenisini daha ekledi. Go isimli yeni bir uygulama geliştiren Google, bilgiye ulaşma konusunda kullanıcılarına daha pratik deneyimler yaşatmayı hedefliyor.

Google Go Nedir?

Google Go, en çok kullanılan arama motoru Google tarafından geliştirilen bir uygulamadır. Açık kaynak programlama dili olan Google Go uygulaması, Google’ın mühendisleri tarafından tasarlanmıştır.

google go nedir

Yaklaşık 10 yıllık bir geçmişi olan uygulamanın mobil sürümü, 2015 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. 2017 yılında birkaç ülkede kullanımda olan uygulama, 2019’un yaz aylarından itibaren tüm dünyada kullanıma açılmıştır.

Google Go, mobil ve masaüstü cihazlarda arama deneyimini daha iyi hale getirmek için tasarlanmıştır. 2019 yılının ortalarında dünyadaki herkesin kullanmaya başladığı uygulama, yaklaşık 5 ay gibi bir sürede 100 milyon gibi önemli bir kullanıcı sayısına ulaşmıştır.

Go’nun Ne Gibi Avantajları Var Neler Sunuyor?

Google arama motoru zaten yeteri kadar iş görüyor. Google, arama motorları arasında lider bir şirket. Google’ın mobil sürümü 1 milyardan fazla kullanıcı tarafından indirilmiş durumda.

Peki, Google Go uygulamasına ihtiyaç var mıydı?

go avantajları

Google’ın güncelleme ve yeni projelerindeki amacı, aksayan yönleri gidermek ve kullanıcılara daha iyi bir hizmet vermek. Google, geliştirdiği Go uygulaması ile kullanıcı deneyimini daha iyi bir hale getireceği anlaşılıyor.

Şimdi Google Go’nun avantajlarına göz atalım:

Daha Hızlı Arama Deneyimi

Google Go uygulamasının en önemli avantajlarından biri, internet aramalarında hızlı bir performans sergilemesidir. Günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolay olsa da bu konuda her geçen gün daha da sabırsız hale geldiğimizi belirtelim.

Araştırmalara göre internet siteleri 3 saniye içinde açılmazsa kullanıcı o siteyi terk ediyor. İşte Google Go bilgiye 3 saniyeden daha az bir sürede ulaşmak isteyenleri fazlasıyla sevindirecek bir uygulama.

Bu uygulamanın Google arama motorunu çok daha hızlı bir hale getirdiğini söyleyelim. Bağlantı hızı düşük olsa bile Google Go, hızlı bir arama deneyimi sunarak kullanıcıları memnun etmektedir. Ayrıca Google Go, internet sitelerinin okunabilmesine imkan veren bir yapay zeka desteğine de sahip.

daha hızlı

Veri Tasarrufu

Uygulamanın önemli avantajlarından bir diğeri de veri tasarrufu sağlaması. Uygulama % 40’a kadar veri tasarrufu sağlayacak şekilde optimize edilmiş durumda.

Dolayısıyla Google Go, arama motorlarının yarattığı hafıza ve depolama problemlerini ortadan kaldırıyor. Bu konudaki performansıyla başarılı olduğunu söylemek mümkün.

Hafif Arama Motoru

Google Go uygulamasının tanımlarından biri de şu: “Hafif Arama Motoru.” Uygulamanın boyutu sadece 7 MB. Başardığı işlerin büyüklüğüne kıyasla telefonda kapladığı alan son derece küçük. Google Go, diğer mobil aplikasyonlara da yer açan bir uygulama.

Dosya Aktarım Avantajı

İnternet üzerinde rahatça gezinme imkanı tanıyan Google Go, dosya transferi konusunda da kullanıcı dostu.

İnternetten dosya/veri indirme işlemini kolaylaştıran uygulama, internet üzerindeki büyük dosyaların da kolayca açılıp görüntülenmesini sağlıyor. Google Go, dosya transferi konusunda uzun süreler beklemeyi rafa kaldırıyor.

files go

Uygulamanın veri aktarma işlemini pratik hale getiren özelliklerden biri de Files Go seçeneğidir. Files Go, yakındaki bir telefona hızlı bir şekilde veri transferi yapmayı olanaklı kılıyor. Google mühendislerinin bu konuda kullanıcı deneyimini bir hayli arttırdıklarını söyleyebiliriz.

Kişisel Deneyim

Google Go, İnternete ilk kez bağlanan biri göz önüne alınarak tasarlanmış diyebiliriz. İnternete yabancı olan kullanıcılar bile bu uygulamayı rahatlıkla kullanabilir.

gallery

Uygulama, farklı simge ve araçlarıyla herkese kolay ve basitleştirilmiş deneyimler sunuyor. İsteyen herkes, en sık kullandığı araçları belirleyip erişim çubuğu üzerine kaydedebilir. Böylece kişiselleştirilmiş bir deneyim ile herkese istediğini verebilir.

İhtiyacınız Olan Her Şey

Google Go uygulaması, İnternet deneyimlerine farklı konularda da katkı sağlıyor. Kısaca internette gezinirken bir arama motorundan istediğiniz her şeyi Google Go’da bulabiliyorsunuz.

Uygulamanın diğer avantajları da şunlar:

 1. Trend olan sorgu ve konulara tek tıkla ulaştırıyor.
 2. Ne aradığınızı sözlü olarak ifade ederek hızlı bir şekilde arama yapmanızı sağlıyor.
 3. Google web sayfalarını sizin için okuyor ve aradığınız konuları Google’dan dinleme imkanı tanıyor.
 4. İstediğiniz anda diller arası geçiş yapmanızı sağlıyor. Arama motorunda ikinci bir dil seçeneği kullanabiliyorsunuz.
 5. Lens özelliği sayesinde istediğiniz görüntüleri uygulamaya okutarak bilgi alabiliyorsunuz.

Google Go Nasıl İndirilir, Nasıl Kullanılır?

Google Go uygulaması Play Store mağazalardan indirilebilir. Uygulamayı indirmek için tıklayın.

Uygulamayı hem mobil cihazınıza hem de masaüstü bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Uygulama linkine erişim sağladıktan sonra Yükle yazısına tıklamanız yeterlidir. Saniyeler içinde uygulamayı ücretsiz olarak cihazınıza kurabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Go, Android 5.0 Lollipop ve üzeri işletim sistemli mobil cihazlarda ve Linux, macOS ve Windows bilgisayarlarda kullanılabiliyor. Siz de daha hızlı ve daha pratik bir internet tecrübesi edinmek için Google Go uygulamasını deneyebilirsiniz. 2019 yılının Ağustos ayından itibaren tüm dünyada kullanıma açıldığını hatırlatalım.

Google Go Dili ile Neler Yapılabilir?

Google’ın sürekli olarak kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni hamleler yaptığını görüyoruz.

google go ile neler yapılabilir

Kendi kulvarında dünyanın en iyisi olsa dahi kullanıcılara daha iyi tecrübeler yaşatmaya mecbur. Söz konusu teknoloji olduğunda şirket ve geliştiricilerin her zaman teyakkuzda kalmaları gerekiyor.

Çünkü daha iyisini geliştiren birileri her zaman çıkabilir. Dolayısıyla Google gibi bir teknoloji devi olsanız bile kullanıcılara her zaman en iyisini sunuyor olmanız gerekiyor; nitekim Google’ın da tam olarak yaptığı bu.

Google, kendi iç sistemlerini iyileştirme adına geçmişte Java, Python, C ve C++ gibi farklı programlama dili geliştirdi. Teknoloji devi güncel arayışlarına devam ediyor ve şimdi de karşımıza Go isimli programlama dili ile çıktı. Google Go ve diğer algoritmaların geliştirilme nedeni şu:

Google’ın kendi iç sorunlarını çözmek istemesi…

Kendi iç sorunlarını çözmek isteyen Google’ın en önemli amacı ise sektörün lideri olmaya devam etmek. Bunun tek yolu da kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunmaktır. Dolayısıyla yapılan hamle ve geliştirilen teknoloji ne olursa konu dönüp dolaşıp yine kullanıcı deneyimine geliyor.

Google Go’nun internet deneyimini daha iyi hale getirdiğini belirttik.

Peki, Google Go programlama dili ile başka neler yapılabilir? Şimdi Go programlama dilinin diğer kullanım alanlarını sıralayalım.

 1. Sunucu ve alt sistemler yazmak
 2. Hızlı ve yüksek performanslı web projeleri
 3. Daha farklı Android uygulamalar geliştirmek

Go dili, açık kaynak bir programlama dili olduğu için farklı araçlar ve geliştirme ortamı sunmaktadır. Örneğin Go dilinin araçları arasında Go Tool, Godoc, Gofmt gibi kod ve yöntemler bulunmaktadır.

Go dilinin geliştirme ortamları da şunlardır: Vim, Emacs, Sublime Text, Eclipse… Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz.

Avantajlı ve pratik bir programlama dili olması Go dilini dev markaların hedefi haline getirmiştir. Google, Go dili aracılığıyla kullanıcılarına daha hızlı bir internet deneyimi armağan etti. Ancak Google dışında Go dilini kendi sistemini iyileştirmek için kullanan daha farklı teknoloji şirketleri de vardır.

Bu şirketlerden bazıları:

Go programlama dili, günümüz teknolojisinde ihtiyaçları karşılayan önemli bir algoritma olarak göze çarpıyor.

Google şirketi, Go uygulamasıyla bu algoritmadan yararlanmaya başladı. Google Go indirilme sayısının 100 milyonu geçmesi, uygulamanın başarılı olduğunu gösteriyor. Yakın zamanda diğer teknoloji şirketlerinin de Go dilini kullanarak geliştirdiği yeni projelere şahit olabiliriz.