Teknoloji Nedir? Teknolojinin Yararları ve Zararları Neler?

Teknolojiye şu şekilde yaklaşabiliriz: Birey ve toplumlardaki gelişmenin hem nedeni hem de sonucu olan bir kavram…Tarihteki gelişim aşamalarına baktığımızda önemli kırılma anları başrolde oynamıştır. Bu kırılma anlarını yaratan önemli dinamikler arasında teknoloji ve teknolojinin getirdiği yeni anlayışları mutlaka görürüz.

Her dönemin ruhuna uygun olan yeni bir anlayış –yeni bir teknoloji- yaşam biçimlerinde önemli dalgalanmalar yaratmıştır. Bu dalgalanma ve hareketlilik, yeni bir ifade biçimi ortaya çıkarırken ardındaki kuvvetin ana nedeni toplumsal değişimle gelen yeni fikirler olmuştur.

Bu yazımda yeni fikirlerin ortaya çıkmasında belirleyici rol oynayan teknoloji kavramından bahsetmeye çalıştım. Teknolojinin yararları olduğu gibi zararları da olabileceği düşüncesinden hareketle teknoloji kavramını iki yönlü mercek altına almaya çalıştım.

Teknoloji Nedir?

Teknoloji tanımı herkes için farklı olabilir.

 • Örneğin iş hayatında teknoloji kullanımı için şu tanımlama yapılır: Amaca hizmet ederek sorunları çözmek için kullanılan bir araç…
 • Bilgi teknolojileri alanında kullanılan teknolojiyi şu şekilde tanımlayabiliriz: “Kullanıcıların kendilerini rahat hissetmelerini sağlamaları ve bilgiye kolay erişim için gerekli olan yöntemler”.
 • Dijital pazarlamada kullanılan teknoloji de “yeni medya kanalları aracılığıyla hedef kitleyi daha kolay yakalamak” olarak tanımlanabilir.

Diğer alan ve disiplinlerde kullanılan teknolojilere göz attığımızda da yukarıdaki benzer tanımlamalar ile karşılaşırız. Dolayısıyla teknolojinin bir sorun çözme yöntemi olduğu sonucuna ulaşırız. Teknoloji, toplumsal ve bireysel ihtiyaçlara yönelik kalıcı çözümler getirirken her zaman daha hızlı, daha ucuz ve daha kaliteli yöntemler vaat eder.

teknoloji nedir

Teknolojinin oluşumdaki ana etken bilimdir. Bilimdeki gelişmeler sonucu tüm dünyanın yararına olacak şekilde yeni bir teknoloji kullanımı ortaya çıkar. Bir gelişmenin teknoloji sayılması için insanların kullanımına açık olması ve belli bir ihtiyacı karşılaması gerekmektedir. Bilim zemini üzerinde gelişen teknolojiler, herhangi bir uygulamaya cevap vermiyorsa kalıcılığını yitirmiş olur ve geçersizleşir.

Teknolojinin Tarihi

Teknoloji tarihinden söz ederken insanlık tarihinden de bahsetmiş oluruz. Çünkü ilk teknolojiyi alet kullanan canlılara kadar dayandırabiliriz. Günümüzden yaklaşık olarak 2,5 -3 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen “Homo Habilis” isimli canlıların alet kullanan ilk canlı oldukları bilinmektedir. Bu aşamadan sonra toplumsal ihtiyaçlara bağlı olarak yeni teknolojiler ortaya çıkmış, tarım toplumundan endüstri toplumuna geçişi kolaylaştıran birtakım araç ve gereçler icat edilmiştir.

Teknoloji tarihinin kırılma anı ise endüstri devriminden sonra gerçekleşmiştir. 18. yüzyılda Avrupa’da başlayan sanayi (endüstri) devrimi ile ardı ardına yeni teknolojiler hayatımıza girmiş ve günümüzdeki bilgisayar çağına zemin hazırlamıştır. Teknoloji tarihindeki bir başka kırılma anı ise 1960’lı yıllarda gerçekleşmiştir. Bilgisayarlar ilk kez bu tarihlerde kullanılmaya başlanmış ve günümüzdeki bilgisayar/internet çağının habercisi olmuştur.

teknolojinin tarihi

2000 ve 2010 yılları arasında ise başka bir sıçrama meydana gelerek nesnelerin interneti ve sosyal medya gibi kavramlar ile tanıştık. Teknoloji halen daha evrimleşmeye devam ediyor. Çok yakında ise endüstri 4.0 olarak ifade edilen robotların insanların yerine akıllı fabrikalarda çalıştığı yeni bir dönemin hazırlığı yapılıyor. Bununla birlikte yakın zamanda da öte gezegenlerdeki yeni yaşamların aranma planı da devam edecek. Kısacası teknoloji gelişmeye devam ediyor ve gelişirken devrim gibi uygulamalarıyla hayatımızı değiştireceği aşikar.

Teknolojinin Amacı Nedir?

Teknolojinin ifade ettiği imkanlar üzerinde durarak nasıl bir amaca hizmet ettiğine karar verebiliriz. Teknoloji, insanlar tarafından yaratılan bir eserdir. Çünkü teknoloji insan yaratımıdır. İnsanın yarattığı bir yöntemler bütünü olan teknoloji, yeni bir şey yaratarak ikinci bir yaratı halkası oluşturur. Aynı zamanda insanın yarattığı robotlar da kendi başlarına yeni bir teknoloji oluşturur.

Teknolojinin amacı özetle ifade etmek gerekirse şudur:

 • Yeni bir yöntem keşfetmek
 • Fayda sağlayacak bir icat yaratmak
 • İnsanların bir arada daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak
 • İş gücünü azaltıp performansı yükseltmek

Teknoloji, her zaman hayatı kolaylaştırma üzerine kuruludur. Bu bakımdan teknolojinin çıkış amacı, daha rahat bir dünya yaratma isteğidir. Fakat her zaman amaç ve ortaya çıkan sonuçlar, doğru orantılı olmayabilir. Bu bakımdan her yeni icadın, yöntemin ya da fikrin teknoloji olarak kabul görmesi için insanlar tarafından kullanılması gerekmektedir.

Teknolojinin Hayatımıza Etkileri Nelerdir?

Hayatımızı kolaylaştırma hedefi olan teknolojilerin köklü değişimler yarattığını gözlemleyebiliyoruz. En basitinden düşünecek olursak, motorlu taşıtların icadından önceki dönem ile şimdiki dönemi karşılaştırabiliriz. Diğer yandan akıllı telefon ve geleneksel telefon arasındaki fark da teknolojinin hayatımıza olan etkisine harika bir kanıt niteliği taşıyor.

teknolojinin etkileri

Bu örnekleri daha da çoğaltabiliriz. Ancak burada önemli olan nokta, hayatı kolaylaştırma düşüncesiyle kullanıma sunulan teknolojilerin hayatı ne ölçüde iyileştirdiğidir. Şüphesiz her teknoloji, yeni bir imkan ve yeni bir farkındalık sunar. Ancak teknolojinin esiri haline gelmek, her zaman korkutucu bir durum olmuştur. Günlük yaşantımızı kolay hale getiren teknolojiler, fark ettirmeden insanları manipüle eden bir yönteme doğru evrilebilir.

Teknoloji ve uygulaması üzerine her zaman kafa yormak gerekir. Çünkü bazen teknolojiler, insanları olumsuz etkileyen bir araca dönüşebilir. Bu nedenle teknolojinin iyi yanlarını kullanmak konusunda her zaman bilinçli olmak, son derece önemlidir. Bu bilinç, teknolojiden alınan verimi arttırmakla beraber hayatın daha pratik ve sağlıklı bir şekilde yaşanmasına fırsat vermektedir.

Teknolojinin Yararları Nelerdir?

Modern dünyada teknolojiden maksimum seviyede yararlanıyoruz. Peki, teknolojinin ne gibi yararları vardır sorusuna nasıl cevap verebiliriz: Bu soruya verebileceğim cevapları maddeler halinde sıraladım:

 • Tıp biliminde kullanılan teknoloji, insan hayatına büyük bir katkı sağlıyor. Geliştirilen cihazlar ve tedavi yöntemleri, hastalıkları önceden tespit etme konusunda oldukça başarılı. Dolayısıyla teknolojinin insan hayatını uzattığını ve daha sağlıklı bir yaşam sunduğunu söyleyebiliriz.
 • İletişim her zamankinden çok daha hızlı geldi. Akıllı telefon, tablet ve akıllı cihazlar artık kıtalararası mesafeleri bir saniyeden daha kısa sürede aşmamıza fırsat veriyor. İletişim her zamankinden daha kolay.
 • Endüstride kullanılan teknolojiler hem işletme kazançlarını hem de çalışan performansını arttırdı. Üretimde verimliliğin büyük bir kısmını kullanılan cihaz ve mekanik sistemlere borçluyuz.
 • Teknolojinin bir diğer yararı da alışveriş konusunda karşımıza çıktı. Her internet sitesi bir sanal mağaza olma potansiyeli taşıyor. Dolayısıyla insanlar dünyanın bir ucundaki mağazanın internet sitesini ziyaret ederek kendi ev adresine sipariş verebiliyor.

Bilgiye hızlı erişim, maliyetleri azaltma, eğlence sektörü ve kişisel gelişim teknolojinin sunduğu diğer faydalar arasında. Gelecekteki teknolojik gelişmeler ve bilimsel buluşlar, hayatımıza daha farklı katkılar sağlayabilir.

Teknolojinin Zararları Nelerdir?

Teknoloji ile uyumlu yaşamanın önemli faydaları olduğunu biliyoruz. Peki ya madalyonun diğer yüzü hakkında ne kadar farkındalık sahibiyiz? Şimdi biraz da teknolojinin zararlarından bahsedelim:

 • Mobil cihazlar, göz yorgunluğuna neden olabiliyor. Akıllı telefon ya da tablet veya bilgisayarlara olması gereken mesafeden daha yakın bakan kişilerde göz bozukluğu ortaya çıkabiliyor.
 • Sosyal medya her ne kadar kişileri sosyalleştirme iddiasında olsa da bazen insanları toplumdan soyutlayabiliyor. Bu da izole yaşam, depresyon ve kaygı bozukluklarını tetikliyor.
 • Teknolojinin en büyük nimetlerinden olan kişisel veri paylaşımı veya depolama alanlarında oluşabilecek güvenlik zafiyetleri sebebiyle hack riski taşıyabiliyor. Yakın zamanda bitcoin dolandırıcıları tarafından hacklenen hesaplar olduğunu da gördük. Bkz: Twitterda bir çok hesap hacklendi
 • Teknolojinin fiziksel zararları da yok değil. Örneğin araç sahibi birçok insan eskisi kadar yürümüyor. Diğer yandan her ihtiyacımızı telefondan karşıladığımız için ev içinde bile eskisi kadar yürümüyoruz. Bu hareketsizlik, kilo alma ve kasların çalışmamasından kaynaklanan fiziksel rahatsızlara sebebiyet verebiliyor.

Teknolojinin zararları genel olarak aşırı kullanıldığında ortaya çıkar. Akıllı telefonlar bu konuda ne yazık ki bazı rahatsızlıkları tetiklemiş gibi gözüküyor. Gerek akıllı cihazlarda olsun gerek diğer teknolojik araçlarda, teknolojiyi gereğinden fazla kullanmamak, sağlığımızı korumamız açısından önemlidir.

En Önemli Teknolojik Buluşlar Hangileridir?

Bazı buluşlar ve icatlar vardır ki diğerlerinden farklıdır. Bazılarının önem derecesi o kadar fazladır ki dünyanın kaderini değiştirmiştir.

en önemli buluşlar

İşte dünyayı değiştiren buluşların en çok hatırlananları

 • Teleskop
 • Buhar makinesi
 • Tekerlek
 • Pusula
 • Otomobil
 • Telgraf
 • Dinamit
 • Ampul
 • Dizel motoru
 • Ateş ve yazı
 • Telefon ve internet
 • Televizyon ve bilgisayar

Bu buluşların en önemli farkı toplumsal hayatta kitleler tarafından benimsenmesidir. Buna ek olarak tarihte bir çağı kapatıp yeni bir çağ başlatan buluşlar da söz konusu olmuştur.

Geleceğin Teknolojileri Nelerdir?

Teknoloji tüm hızıyla ilerlemeye devam ediyor. Bu nedenle yeni buluşlarla karşılaşmaya devam edeceğiz. Gelecekte ne gibi teknolojilerle karşılaşacağınız konusu ise popüler bir konu ve bu konuda birçok fikir ortaya atıldı.

geleceğin teknolojisi

Fikirden öte bazı teknolojilerin altyapısı hazırlanmaya başladı. Peki, gelecekte hangi teknolojilerle karşılaşabiliriz? İşte bazı tahminler:

 • Uzay turizmi
 • Diğer gezegenlerde yaşama planı
 • Otonom araçlar
 • Robotların günlük yaşantımızda kullanılması
 • Giyilebilir ekran teknolojileri
 • 3 boyutlu yazıcı ile yiyecek yapımı
 • Nesnelerin interneti ve daha akıllı cihazlar
 • Kişilik sahibi yapay zekalar

Yapılan tahminler arasında öne çıkan geleceğin teknolojileri şimdilik bunlar. Tüm bu teknolojiler ve hayatımızın bir parçası olma ihtimali olan diğer teknolojilerin hayatımıza neler katacağı şimdiden sabırsızlıkla bekleniyor.

Sonuç: Temel Hedef Teknoloji ile Verim Yaratmak

Sonuç olarak teknoloji her zaman hayatımızın bir parçası oldu ve olmaya devam edecek. Bu nedenle teknoloji ile iç içe yaşayacağımız için farklı buluş ve icatlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirim sorusunu kendimize sormalıyız.

Çünkü her teknoloji, yeni imkanlar yarattığı gibi bazı boşluklar da yaratabilir. Ancak teknolojiyi bilinçli bir şekilde kullanırsak, her zaman bize sunduğu avantajlardan yararlanabilir ve hayatımızı daha kolay hale getirebiliriz.