Google AMP Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu makalemde sizlere Google AMP (Accelerated Mobile Pages) yani Türkçe karşılığı ile Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelen çok yeni olmasa da oldukça yeni bir teknolojiden bahsedeceğim.

Mobilden bir İnternet sitesini ziyaret ettiğinizde sitenin açılma/yüklenme hızının oldukça yavaş olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Açılma hızının yavaş olması, kullanıcı deneyimi ve kullanıcı kaybı açısından oldukça olumsuz bir durumdur.

Diğer taraftan bazı İnternet siteleri de mobilde çok hızlı bir şekilde açılır/yüklenir. Kullanıcılara daha iyi bir İnternet deneyimi yaşatmak için olması gereken de budur: Ultra hızlı yüklenebilen mobil sayfalar…

Peki, bir mobil sitenin daha hızlı açılmasını sağlayan gelişmenin ardındaki teknoloji ne olabilir? Bu sorunun tek bir cevabı yok. Ancak Google AMP olarak bilinen yeni sayılabilecek bir teknoloji ile bu soruya kapsamlı bir cevap verilebilir.

Google AMP Nedir?

Google AMP orijinal adıyla (Accelerated Mobile Pages) Hızlandırılmış Mobil sayfalar anlamına gelir ve İnternet sitelerinin mobil ortamda daha hızlı açılmasını sağlayan yenilikçi bir Google teknolojisidir.

google amp nedir

Google tarafından geliştirilen AMP, kullanıcı deneyimini daha iyi hale getirmek için kullanılmaktadır. AMP, açık kaynaklı bir kod yazılımıdır; web sitesi olan herkes bu teknolojiden yararlanarak kişisel web tasarımlar yapabilir.

Google, AMP eklentisine sahip olan İnternet sayfaları için özel bir ön bellek hizmeti sunar. Proxy tabanlı içerik dağıtım sistemine sahip olan ve AMP yönergelerine uyumlu olan bu sayfalar, Google ön belleğinde saklanır. Arama sorgularında da bir kullanıcı tarafından tıklandıklarında daha hızlı bir şekilde açılır.

Google AMP ne işe yarar?

AMP (Hızlandırılmış Mobil sayfalar), Tabiri yerindeyse mobil kullanıcılara "yıldırım hızında İnternet deneyimi" yaşatmayı hedefleyen bir teknolojidir.

AMP teknolojisini tanımlarken; Google’ın online/dijital dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için geliştirdiği bir uygulamadır diyebiliriz.

Google AMP ile ilgili ek bilgi niteliğinde olan şu kaynağa ve şuraya göz atabilirsiniz.

Google AMP Teknolojisi ne gibi avantajlar sağlar?

AMP eklentisine sahip olan bir mobil site için şu ifadeleri kullanabiliriz:

  • Kullanıcılarına normalin üzerinde çok daha hızlı bir İnternet deneyimi yaşatır.
  • Kullanıcı deneyimi pozitif hale getirerek ziyaretçilerin sitede kalma süresini arttırır. Bu durum, hemen çıkma oranının (bounce rate) düşmesini sağlayarak mobil sitenin aramalarda ilk sıralarda çıkmasına neden olur.
  • Okuyucu ve kullanıcılar ile ilişkileri olumlu bir şekilde geliştirir.
  • Google üzerinden servis edildiği için sunucu üzerindeki yükü azaltır.
  • İyi bir kullanıcı deneyimi sunduğu için site içindeki içerikleri daha değerli hale getirir.
  • Sayfa açılma hızının yüksek olmasına bağlı olarak rakip İnternet sitelerinden daha çok tercih edilir.
  • İnsanların beklentilerini hızlı bir şekilde karşılayarak en çok tercih edilen mobil ve web adresleri arasında yer alır.

AMP’ın SEO için önemi

Mobil sitelerin hızlı açılması, arama motorlarında önemli bir sıralama kriteridir. Google’ın yaptığı son güncellemelerden sonra hızlı açılan İnternet sitelerinin daha üst sıralarda çıktığı biliniyor.

Dolayısıyla şunu ifade edebiliriz: AMP faktörü, mobil sitelerin doğrudan en üstlerde çıkmasını sağlayan birincil faktör değildir; ancak mobil uyumlu web sitelerinin üst sıralarda çıkmasını sağlayan, SEO'nun önemli yapı taşlarından biridir.

Web site hızının SEO üzerindeki etkisini öğrenmek içi şu makaleme göz atabilirsiniz: https://www.ogocer.com/blog/web-site-hizi-ve-seo/

Aşağıdaki animasyon Google AMP (Accelerated Mobile Pages) önemini oldukça net bir biçimde ortaya koyuyor.

amp gif

Diğer yandan konuyla yakından ilgili olan bir araştırmanın sonucuna da yer vermekte fayda var. Yapılan bir araştırma, İnternet kullanıcılarının %53’ünün 3 saniyede açılmayan İnternet sitelerini terk ettiklerini ortaya koymuş. Bu araştırma, bir mobil veya web adresinin hızlı açılmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak; Google AMP ile basamakları hızlı tırmanabilirsiniz!

AMP teknolojisi, bir zorunluluk değil; ancak kullanılırsa İnternet siteleri için büyük avantajlara (yeni kullanıcı kazanımları, rekabet üstünlüğü, Google'da üst sıralarda yer alma vb.) sahip olmanızı sağlayabilir.

Özellikle e-ticaret siteniz var ise, günümüz rekabet koşullarındaki yerinizi sağlamlaştırmak hatta daha da iyileştirmek adına AMP teknolojisini mutlaka kullanmalısınız.