Google Trends Nedir? Nasıl Kullanılır?

İnternet kullanıcıları, en çok hangi kelimeleri aratıyor? İnsanlar hangi konuları araştırıyor ve Google’ı ne için ziyaret ediyor?

Eğer bir işletmeniz varsa ya da dijital pazarlama ile uğraşıyorsanız, bu soruların önemi bir hayli fazla. Çünkü insanların internette ne araştırdığı bilmek ve kullanıcıların ilgi alanlarını keşfetmek, e-ticaret siteleri veya pazarlamacılar için büyük bir değer taşıyor.

Google Trends uygulaması, tam da bu ihtiyaca cevap veren bir Google servisidir. Eğer Google Trends kullanıyorsanız, rakiplerinizin bir adım daha önüne geçme ihtimaliniz yüksek olacaktır.

Yalnızca profesyoneller için değil, aynı zamanda da gündemi takip etmek isteyenlerin de sıklıkla yararlanabileceği Google Trends’i yakından tanıyalım.

Google Trends Nedir?

Google Trends, internet kullanıcılarının Google’da araştırma yaptığı konular hakkında bilgi veren bir uygulamadır. Bu bilgiyi anahtar kelimeler düzeyinde verir. Bilgi vermesine ek olarak kullanıcılara popüler aramaları da gösterir. Örneğin Google’da en çok aranan kelimeyi merak ediyorsanız, Google Trends uygulamasını ziyaret edebilirsiniz.

google trends nedir

Google Trends için kelimeler önemlidir çünkü her kullanıcı merak ettiği konuları aratırken birkaç kelime ya da kelime öbekleri kullanır. En çok kullanılan arama motoru Google olduğu için de merak edilen konular Google’a yazılır. Böylece Google da günlük ve haftalık gibi periyotlarla bir liste çıkarır. Bu listede en çok aranan kelimeler, dolayısıyla gündemde en çok ilgi çeken konular yer alır.

Google Trends servisinde sadece klasik web aramasıyla ortaya çıkan popüler konular listelenmez. Bu serviste aynı zamanda Google görsel arama, alışveriş araması, haber aramasında en çok merak edilen ve araştırılan konu başlıkları da listelenir. Ayrıca Youtube aramalarındaki popüler içeriklere de Google Trends uygulamasın da ulaşmak mümkündür.

Google Trends’in en önemli özelliklerinden biri ücretsiz olmasıdır. İsteyen herkes, Google’da neyin popüler olduğunu ve en çok hangi konunun aratıldığını öğrenmek için Google Trends servisini ziyaret edebilir. Profesyoneller için önemli bir pazarlama aracı işlevi gören Google Trends, gündem takibi yapmak isteyenlerin de sıklıkla ziyaret edebileceği bir Google servisidir.

Google Trends Nasıl Çalışır?

Google Trends, temel olarak internet kullanıcılarının arama yaptığı kelimeleri bir havuzda toplar. Daha sonra toplanan bu verileri filtresiz olarak kullanıcıların önüne getirir. Erişim verilen bu verilerde herhangi bir kimlik veya arama yapan kullanıcıların IP adresi vb. kişisel bilgiler yer almaz. Yalnızca aranan kelimeler ve şehir/ülke bazlı konum bilgileri bu uygulamada veri olarak toplanır.

nasıl çalışır

Sistemin işleyişi özetle şu şekildedir: Veriler, arama yapılan coğrafya ve zaman aralığına ait arama sonuçlarının toplam miktarına bölünür. Daha sonra bu işlemde ortaya çıkan sayılar, 0 ile 100 arasında yapılandırılır. Bu yapılandırma işlemi, konuların tüm aramalardaki oran/değerine bağlıdır.

Google Trends Ne İşe Yarar?

Google Trends, farklı kesimler için oldukça önem ifade eden bir uygulamadır. Dijital pazarlamacılardan ve gündemi merak eden herkese kadar önemli bilgiler sunar. Google Trends uygulamasının ne işe yaradığını aşağıdaki maddeler halinde belirtebiliriz:

 • Yeni anahtar kelimeler bulma konusunda oldukça etkileyicidir. Bu özellik, Google ADS reklam kampanyaları hazırlayacaklar için son derece işlevseldir.
 • Anahtar kelimelerden hareketle yeni içerik fikirleri sunabilir. İçerik üreticileri ve pazarlamacılar, bu özellikten fazlasıyla yararlanabilir.
 • En önemli dijital pazarlama ve tanıtım kanallarından biri olan Google benim işletmem gibi alanlar için hedef kitle seçme ve ulaşma olanağı tanır.
 • E-Ticaret sitelerine önemli faydalarda bulunur. Satılacak ürünlerden müşteri potansiyelini artırma taktiklerine kadar önemli ipuçları verir.
 • Profesyoneller için pazar eğilimlerinden rakip analizi yapma kriterine kadar önemli bilgiler paylaşır.
 • Kullanıcıların davranış değişikliklerini tespit etme fırsatı sunar.

Örnek bir trend ölçümü yapalım:

Bitcoin ile ilgili son 30 günde yapılan aramalarda kullanılan sorguları görebilmek için anahtar kelime kısmına “bitcoin” yazarak süre kısmını da 30 gün olarak belirledim. Tabii ki ülke olarak da Türkiye’yi seçtim. Yapılan trend arama sorgularını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

örnek trend arama

Yukarıdaki maddelerde genelde pazarlamacılara ve e-ticaret sitelerine olan avantajlardan bahsettik. Buna ek olarak yalnızca gündem takibi yapmak isteyen kullanıcılar için de harika bir uygulamadır. Google Trends aracılığıyla gün gün, hafta hafta ve daha farklı periyotlarda en çok aranan konu ve kelimeler hakkında bilgi sahibi olunabilir. Aynı zamanda arama yapılan konum, şehir ve ülke bilgisi vermesi açısından da önem taşımaktadır.

Google Trend Aramalar Ne Demek?

Google trend aramalar nedir sorusuna cevap vermek için öncelikle “trend” kelimesinin ne demek olduğuna göz atalım. Böylece Google Trend aramaların ne anlama geldiğini daha kolay anlayabiliriz. Trend kelimesinin anlamına baktığımızda "eğilim" ifadesiyle karşılaşıyoruz.

Eğilim kelimesini ise şu şekilde açıklayabiliriz: "İnsanların ilgi gösterdiği konular bütünü”.

trend aramalar

Bu konular, günlük geçici olarak toplumun ilgilendiği konular da olabilir, aynı zamanda uzun vadeye yayılan ve kalıcı hale gelmiş konu başlıklarını da içerebilir. İşte Google Trends arama sonuçları da özet olarak bu konular hakkında bilgi vermektedir. Google’ın ücretsiz bir servisi olan Google Trends uygulaması, yapılan tüm aramaları kullanıcıların bilgisine sunar.

Google Trends uygulaması, kapsamlı bir rehber gibidir. Türkiye’deki aramaların yanı sıra onlarca farklı ülkedeki arama sonuçlarını da listeler. Dolayısıyla her ülkede trend olan konuları, internet kullanan herkesle ücretsiz olarak paylaşır. Google Trends’i takip ederek her ülkede popüler olan konu başlıklarını öğrenebilirsiniz. Ülkelerdeki popüler aramaları ise bölge ve şehirlere böler. Böylece hangi şehirde popüler olan konuların bir listesini verir.

Özetlemek gerekirse; Google Trend aramalar, insanların Google’da en çok arattığı kelimeler hakkında bilgi vermektedir. Aranan kelimeler ise toplumların genel olarak merak ettiği konuları belirtir. Bu konular ise toplumların genel olarak hangi konuları takip ettiğini resmeder.

Google Trend Olan Aramalar Nedir?

Google gibi dünyanın en çok kullanılan arama motorunda her gün milyarlarca kez arama yapılmaktadır. Bu aramalardan bazıları çok fazla, bazıları da daha az aranılmaktadır. Google ise yapılan bu aramaları belli bir sınıflandırmaya sokarak en çok aranan kelimelerin bir listesini hazırlar. En çok aranan kelimeler ise Google’da trend olan aramalardır. Çünkü kullanıcılar tarafından en çok aranan kelime ve konuların bir bilgisini kullanıcılar ile paylaşır.

trend olanlar

Google Trend aramalar, her gün yeniden düzenlenir. Aynı zamanda aylık, 7 günlük ve yıllık gibi farklı periyotlar ile de hazırlanır. Böylece Google trend olan aramalar, her ülkenin ve ülkelerdeki şehirler için özel olarak da trend aramaların bir listesi yapılır. Böylece ilgili bölgelerde Google’da trend olan tüm arama sonuçlarını gözler önüne serer.

Google Trend Olan Aramalar Nasıl Silinir?

Google trend aramaları görmezden gelmek mümkündür. Bu arama sonuçlarını görmek istemeyenler web ve uygulama etkinliği kapatabilir. Google hesabınızda oturum açtıysanız ve de web/uygulama etkinliğiniz yaptığınız aramalar Google hesabınızda kayıt altına alınmaktadır. Bu durum, kişiselleştirilmiş bir deneyim sunma amacıyladır. Fakat trend aramaları görmemek için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz:

 • Bilgisayarınızdaki “Etkinlik Kontrolleri” sayfasına tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekrandaki “Web ve Uygulama Etkinliği” butonuna bir kere tıklayıp kapalı hale getirin.
 • Eğer kapalıysa bu işlemi yapmanıza gerek kalmaz.

Aynı zamanda Google Etkinliğim sayfasını ziyaret ederek de web ve uygulama etkinliğinizi kaldırabilirsiniz. Trend aramaları mobilde silmek için de şu yöntemleri izleyin:

 • Google uygulamasını açın.
 • Android kullanıyorsanız şu işlemleri takip edin: Ekranın sağ altındaki Diğer ► Ayarlar ► Genel menülerine tıklayın. Iphone kullanıyorsanız ise profil resminize veya Ayarlar menüsüne tıklayın.
 • Daha sonra trend olan aramaları kapatabilir ya da etkisizleştirebilirsiniz.

Google Trendler Türkiye Nedir?

Google Trendler Türkiye, yalnızca Türkiye’deki trend olan aramaları gösteren bir uygulamadır. Google servisi Google trend üzerinden bu uygulamaya ulaşabilirsiniz. Google Trend uygulamasına giriş yaptığınızda ekranın sağ üstünden ülke tercihi yapabilirsiniz. Ülkeler arasında Türkiye’yi seçtiğinizde Türkiye’deki trend arama sonuçlarını görmeniz mümkündür.

trendler türkiye

Google Trendler Türkiye, ülkemizde yapılan aramaları şehir şehir listeler. Örneğin İstanbul, Ankara ve diğer şehirlerimizde en çok aranan kelimeleri bir liste halinde sunar. Popüler aramaları günlük, haftalık ve aylık gibi farklı periyotlar halinde görebilirsiniz. Eğer dijital pazarlama ile uğraşıyorsanız ya da bir e-ticaret siteniz varsa Google Trend Türkiye ile daha doğru hedefleme yapabilirsiniz.

Google Trend Map Nedir?

Google Trend Map, ülkelerin en çok arama yaptığı kelimeleri harita üzerinde gösteren bir uygulamadır.

rendmap

Ayrıca da bulunduğunuz bölgeyi de harita olarak gösteren trend map uygulaması ile aranan konu ve kelimeleri görsel olarak Google Trend aracılığıyla takip edebilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?

Google Trends kullanmak için Google hesabınızın olması gerekmez. Direkt Google Trend adresine giriş yaparak bu uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu uygulamanın en geniş kullanım alanı anahtar kelime ile arama yapmaktır. Google Trends ana sayfasında öncelikle ülke tercihinizi yapın. Hangi ülkede hangi konuların popüler olduğunu bulmak için ilk olarak arama bilgisi almak istediğiniz ülkeyi belirtin. Ana sayfanın sağ üst köşesindeki bölümden arama sonuçlarını göreceğiniz ülkeyi seçin. Ardından ekrandaki bazı bölümler karşınıza çıkar. Sayfayı indirdiğinizde son trendler bölümünü görebilirsiniz. Bu bölümden en son trendleri görebilir ve konu ile ilgili internet linklerine tıklayabilirsiniz.

Google trends kullanımı konusunda şu video gayet açıklayıcı gözüküyor, göz atabilirsiniz.

Bunun yerine Google Trend ana sayfasındaki arama bölümüne bir konu ya da bir kelime yazarak da bilgi alabilirsiniz. Arama bölümüne bir kelime ya da kelime öbeği yazdığınızda bu kelime hakkında Google’da aratılan soruları ve konuları görebilirsiniz. Ayrıca karşınıza çıkan sorguların illere göre dağılımını da görmeniz mümkündür. Google Trends, arama zamanı, kategori ve arama platformu olmak üzere farklı bölümler sunar. İsterseniz bu bölümler aracılığıyla da daha özel ve filtreli aramalar gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yöntemleri kullanarak ihtiyacınız olan farklı alanlarda bilgi almak üzere Google Trends uygulamasından yararlanabilirsiniz. Google Trends, geniş kitlilere önemli bilgiler veren ücretsiz bir servistir. Gündem konularını, arama terimlerini ve merak edilen konuları öğrenmek için kullanabileceğiniz en iyi uygulamalardan birinin Google Trends olduğunu ifade edebiliriz. Bu uygulamayı aşağıdaki konularda bilgi sahibi olma adına istediğiniz her zaman cepten ve pc’den kullanabilirsiniz:

 • Trendleri kontrol etmek
 • Pazar araştırması yapmak
 • Eğilimlerin zamansal takibini yapmak
 • Bölge ve şehirlerde öne çıkan aramaları öğrenmek
 • Doğru anahtar kelimeleri kullanmak
 • SEO stratejileri belirlemek
 • Popüler konular hakkında bilgi sahibi olmak
 • Hedef kitleye ulaşmak
 • Ürün satışı yapmak için fikir almak
 • Dijital pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek
 • Gündemi takip etmek

Dijital Strateji Oluşturma Yöntemi Google Trends

İnternet eğitimden kamusal işlemlere, eğlenceden yayıncılığa kadar her konuda kullanılan bir teknoloji haline geldi. Ülke nüfuslarının yarısından fazlasının internet kullanıcısı olduğunu da düşünürsek; devamlı gelişen bir bilgi ve iletişim merkezi olduğu su götürmez bir gerçektir. İnsanların interneti ne amaçlı kullandığını merak tespit etmek için ise farklı uygulamalar bulunmaktadır.

dijital strateji

İşte Google Trends, bu uygulamaların en pratiği olarak karşımıza çıkıyor. Google Trends, dünyayı birbirine bağlayan internette en çok aratılan kelimelere kolayca ulaşma imkanı vermektedir.

Bu kelimeler, aynı zamanda ülkelerin genel ilgi alanları hakkında bilgi verdiğinden dolayı son derece önemli bir işlev üstlenmektedir.

Google Trends, hem marka ve işletmeler için hem de gündemi yakından takip edenler için oldukça pratik bir Google servisidir. Bu servis ile internet dünyasında ne olup bittiği hızlı bir şekilde belirlemek oldukça kolay hale gelmiştir. Günümüzde çoğalarak devam eden internet kullanımı, Google Trends uygulamasına önemli işlevler yüklemiştir. Siz de Google Trends’i profesyonel iş hayatınızda veya günlük yaşamanızda kullanarak insanların internet kullanımı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.