Kurumsal kimlik ve En iyi Kurumsal Kimlik Örnekleri

Grafik tasarımın göz bebeği niteliğindeki Kurumsal kimlik (brand identity), bir kurumun hem kendi içinde hem de şirket dışındaki yüzü olduğundan, bırakacağı ilk intiba oldukça önemlidir.

Kurumsal kimlik nedir?

Kurumsal kimlik nedir kavramını biraz daha açacak olursak; o kuruma veya işletmeye ait vizyon, misyon, kurumun veya işletmenin dışa dönük imajı bir nevi her şeyi demektir.

Özellikle ülkemizde henüz tam olarak anlaşılamamış bu kavram Profesyonelce yapılmış logo tasarımından çok daha fazlasını ifade etmektedir.

Wiki'ye göre kurumsal kimlik; Pazarlamada, bir kurumun görünen yüzüne verilen isimdir. Kurumun kendini ifade etme şeklidir.

Kurumsal kimlik neden önemlidir?

Kurumsal kimlik rekabetçi günümüz dünyasında kurumunuzun yani markanızın fark edilmesinde en önemli role sahiptir.

kurumsal kimlik nedir

Çünkü markanızın farklı olması ve diğer birçok rakip markadan önce fark edilmesi sizin her zaman bir adım önde olmanızı sağlamaktadır. Tüm bunların yanı sıra kurumsal kimlik, kurumuzun kültürünü ve stratejilerini direk olarak ortaya koyarak müşterilere aslında sizin neler yapabileceğinizi de ortaya koymaktadır.

Bu sayede tek bir seferde kurumunuzun tüm özelliklerini ortaya koyarak işinizde ne denli ciddi olduğunuzu göstermeniz mümkün.

En basit şekliyle sürekli bir reklam aracı olan kurumsal kimliğinizde kullandığınız logo her zaman akılda kalmanızı ve müşterilerinizin sizinle duygusal bir bağ kurmasını sağlayabilir.

Kurumsal kimliğin avantajları neler?

Kurumsal kimlik anlamında yapacağınız yatırım, size büyük avantajlar sağlar. Bunlardan bazıları;

 • Kararlı tasarımlar: Kararlı tasarımlar oluşturmak kurumunuzun ne denli uzun vadeli bir iş ortaya koyacağının adeta kanıtıdır. İstikrarlı olmak markanızın uzun yıllar boyunca güvenilir kalmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla işinize yapacağınız yatırımların en başında kurumsal kimlik gelmelidir!
 • Farklılık: Kurumsal kimliğin en önemli artılarından birisi farklı olmanızı sağlamaktadır. Bu sayede rakiplerinizden bir adım önde olmak ve yenilikçi yapınızı ortaya koymak mümkün olabilmektedir.
 • Kendinizin rakibi olmak: Rekabetçi ortama yeni yelken açan bir şirket bile olsanız, diğer markalardan ayrılarak kendinizle yarışacak hale gelebilirsiniz. Minimal tasarımlar vizyonunuzu daima ileriye taşır. Çünkü anlaşılırlık ve sadelik, tasarımın vazgeçilmez unsurlarındandır.
 • Akılda kalıcılık: Profesyonel grafik tasarımcı tarafından hazırlanmış başarılı bir kurumsal kimlik ile akıllarda yer edinmek, sağlayacağınız hizmet veya yapacağınız satışları kolaylaştırarak "hatırlanır" olmanızı sağlayacaktır.

Kurumsal kimlik nedir ve Kurumsal kimliğin önemi

Kurumsal kimlik nasıl oluşturulur?

Kurumsal kimlik için çalışmayı umduğunuz grafik tasarımcısının bu alanda Profesyonel olması oldukça önemlidir. Zira kurumsal kimlik, hitap ettiğiniz sektörden tutun da görsel, yazısal ve işitsel açıdan tam bir bütün halinde olmalıdır.

Kişisel fikrim, iyi bir kurumsal kimliğin minimal, aşırı gösterişten uzak, anlamlı ve anlaşılır olması yönünde. İlgi çekmek için çok aykırı renkler kullanmak yerine, bakıldığında zarafet ve sadeliği görebileceğiniz anlamlı ve sade renkler, tasarımlar tercih edilmeli.

Kurumsal kimlik öğeleri nelerdir?

Kurumsal kimlik öğeleri her ne kadar standart gibi görünse de aynı zamanda özelleştirilebilir içeriğe de sahiptir. Mesela, Kurumsal kimlik talebi olan bir işletmenin daha önceden tasarlanmış bir logo tasarım çalışması var ise yeniden tasarlamak yerine revize ile daha iyi bir hale getirilebilir. Benzeri bir şekilde kartvizit talebinde bulunmayabilir.

Kurumsal kimlik öğelerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Logo / amblem tasarımı ve kullanım şekilleri
 • Kurumsal renk/renkler, font/fontlar ve kullanım alanları
 • Kurumsal kimlik kitapçığı
 • Kartvizit tasarımı
 • Antetli kağıt ve antetli devam kağıdı
 • Torba zarfı ve diplomat zarfı
 • Fatura, irsaliye, gider pusulası vb.
 • Araç giydirme
 • Cephe giydirme
 • Diğer promosyon ürünleri vb.

Şeklinde sıralanabilir. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi, liste tamamen özelleştirilebilir.

Kurumsal Kimlik Örnekleri

Sizler için bir araya getirdiğim sektörel kurumsal kimlik örnekleri.

1) Kozmetik kurumsal kimlik örneği

kozmetik kurumsal kimlik örneği

2) Diş Doktoru / Dişçi kurumsal kimlik

diş doktoru kurumsal kimlik

3) Avukat kurumsal kimlik örneği

avukat kurumsal kimlik

4) Hastane kurumsal kimlik

hastane kurumsal kimlik örneği

5) Şirket kurumsal kimlik örneği

şirket kurumsal kimlik örneği

6) Veteriner kurumsal kimlik örneği

veteriner kurumsal kimlik örneği

Sonuç: Kurumsal kimliğe yatırım yapmak çok önemlidir

Kesinlikle kurumsal kimliğe ayıracağınız bütçeyi kısıtlamaya çalışmayın. Zira sizi temsil ederek insanlarda pozitif algı bırakabilecek, satışlarınızı veya hizmet kalitenizi arttırabilecek görsel kimliğiniz, işletmenize çok fazla artı sağlar.

Bunun yanı sıra Profesyonellerle çalışmak son derece önemlidir. Önceliğiniz ücret değil referanslar olsun. Tabii ki ücretlerin makul olması bir avantaj ama 50-100 TL değerinde bir logo tasarımı size ne sağlayabilir ki...

Şu makalede işletmeler için harika grafik tasarım önerileri var göz atabilirsiniz.

Bu konuda doğru seçimler yapmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğüm makalem hakkında aklınıza takılanları yorum kısmından sorabilirsiniz. Harika tasarımlar yaptırmak için ise benimle iletişime geçebilirsiniz!