Kartvizit Nedir? 35+ Harika Kartvizit Örneği
Sponsor

İş dünyası içinde yer alıyorsanız veya bir girişimciyseniz ya da işinizi kurmak gibi hedefleriniz varsa kendinizi ifade etmenizi sağlayacak birtakım araçlara ihtiyacınız var veya olacak demektir.

Elbette iyi bir tanıtım/reklam kampanyası, bu hedeflerinizi gerçekleştirmeniz için oldukça değerli bir süreç olabilir ancak bu konuda küçük ve etki yaratabilecek bazı ayrıntıları da görmezden gelmemelisiniz.

Küçük, basit bir kartvizit nasıl bir etki yaratabilir? Eğer yazının girişinde bahsettiğim gibi bir durumun içindeyseniz ve benzeri hedefleriniz varsa etkili bir kartvizit (business card), size büyük avantajlar sağlayabilir.

Bu yazımda birbirinden güzel ve iz bırakan kartvizit örneklerine yer vermeye çalıştım. Sizin için seçtiğim en iyi kartvizit örneklerine geçmeden önce kartvizitin ne anlama geldiğini ve nasıl bir avantaj sağlayabileceğine değinmek istiyorum.

Kartvizit Nedir?

Üzerinde T.C. ibaresi olan bir kimlik kartı (nüfus cüzdanı) düşünün. Her vatandaşın resmi bir devlet kurumuna gittiğinde işlem yapmak için nüfus cüzdanına ihtiyacı var değil mi?. Kartviziti bir nüfus cüzdanına benzetebiliriz.

kartvizit nedir

Nasıl ki her vatandaşın bir kimlik kartına/nüfus cüzdanına ihtiyacı varsa iş dünyasındaki kişilerin de kartvizite ihtiyacı vardır.

Kartviziti şu şekilde tanımlayabiliriz: İş dünyasında yer alan şirket veya kişilerin faaliyet alanlarını gösteren bir kimlik kartıdır.

Kartvizit ne işe yarar?

Kartvizitin ana amacı tanıtımdır. Bir kartvizit, kişi veya şirketi iş çevresine tanıtır ve kişinin/şirketin akılda kalmasını sağlar.

Küçük bir materyal olsa da etkileri son derece büyüktür. Kartviziti firmalar ve şahıslar kullanabilir. Kartvizit sahibi olmak için iş dünyası içinde bulunmak yetmez; şahıs veya firmanın yeni müşteriler bulmak istemesi gerekir.

kartvizit ne işe yarar

Çünkü kartvizit, etkili bir iletişim aracıdır. Ortaklık kurmak isteyen firmalar ya da bilgi almak isteyen potansiyel müşteriler, kartvizit aracılığı ile profesyoneller ile hızlı bir şekilde iletişime geçebilir.

Kartvizit, ortalama 5.5 x 8.5 cm ölçeğinde olan dikdörtgen bir karttır. Fakat bu ölçülerde olması gerektiğine dair herhangi bir zorunluluk yoktur, isteğe bağlı çok farklı ölçü ve modeller geliştirilebilir.

Kartın üzerinde kartvizit sahibi olan iletişim bilgileri ve adı soyadı yazar. Kartviziti ile dikkat çekmek, iş dünyasındaki bazı şirket ve şahısların başvurduğu bir yöntemdir. Bu bakımdan akılda kalıcı olmak için farklı tasarımlar ile kartvizit oluşturabilir.

Başarılı Bir Kartvizit Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kartvizit, değerli bir tanıtım aracı olduğu için tasarımına da önem verilmesi gerekir. Kartvizit, şahıs veya kişilerin iş dünyasındaki kimliği olduğu için tasarımında önemli sayılabilecek birkaç husustan söz edebiliriz.

Öncelikle bir kartvizitin başarılı olabilmesi için aşağıdaki bilgileri içinde barındırmak zorundadır:

 • Kişinin adı ve soyadı
 • Güncel telefon numarası
 • E-posta adresi
 • Kişinin unvanı
 • Logo (isteğe bağlı)
 • Web adresi (isteğe bağlı)
 • Sosyal medya adresi (isteğe bağlı)

Yukarıdaki isteğe bağlı olan kriterler, kartvizitte yer alırsa kartvizit sahibi daha profesyonel bir görünüm kazanabilir.

İş faaliyet alanı göz önüne alındığında da kartvizitin üzerinde fotoğraf ve QR kod gibi ayrıntıların yer alıp almaması gerektiğine karar verilebilir. Eğer kartvizit bir şirkete/firmaya aitse logo, açık adres ve web sitesi adresi de kartvizitte yer alması gerekir.

Kartvizit tasarımı, ilgi çekici olması ve net bir şekilde mesaj verebilmesi için okunabilir olmak zorundadır. Bu yüzden kullanılan font ve yazı büyüklüğü herkesin okumasını kolaylaştıracak şekilde olmalıdır.

Kartvizit tasarımında sade renkler tercih edilmeli, göz yormamalı ve dikkati dağıtmamalıdır. Çünkü kartvizitin ana amacı, şahıs ve şirketi tanıtmak ve iletişim bilgileri hakkında bilgi vermektir. Kartvizit tasarımlarında genellikle sade bir tasarım/dizayn tercih edilir. Ancak okunabilirliği zorlaştırmadığı ve dikkati kaçırmadığı sürece biraz daha karmaşık tasarımlara yer verilebilir.

Başarılı bir kartvizit tasarımı için grafik tasarım sektöründe uzun süredir faaliyet göstermiş ve deneyimli bir grafik tasarım uzmanı ile çalışmalısınız. Aslında sadece kartviziti baz almak da doğru değil. Kurumsal kimlik, logo tasarımı veya web tasarım çalışmalarınız ile ilgili ihtiyaçlarınızda profesyonellerle çalışmalısınız. Zira çok küçük dokunuşlar bile fark yaratmanızı sağlayabilir.

Eğer beklentileriniz amatör de olsa hızlandırılmış bir şeyler ise aşağıdaki online araçları kullanarak kendi kartvizitinizi oluşturabilirsiniz:

https://spark.adobe.com/make/card-maker/

https://www.psprint.com/design-templates/business-cards/

https://www.bizcardmaker.com/

İyi Bir Kartvizit Tasarımı Size Ne Sağlar?

İyi bir kartvizit her şeyden önce iş dünyasında güçlü bir figür olmanızı sağlar. Kartvizit, önemli bir imaj yaratır; size veya şirketinize kurumsal bir kimlik kazandırır.

Bir kartvizit ile;

 • Güven verirsiniz.
 • Kısa vadede markanızı/kendinizi tanımlar
 • İş ciddiyetinizi yansıtırsınız.
 • Olumlu bir ilişki kurarsınız.
 • Akılda kalıcı olursunuz/markalaşırsınız.

İyi bir kartvizit tasarımı, bu etkileri daha güçlü hale getirir. Başarılı bir kartvizit tasarımı, hatırlanmanıza, markalaşmanıza yardımcı olur. Yine bir iş görüşmesine gittiğinizde kartvizitiniz ile dikkat çekebilirsiniz. Kartvizitiniz yeni iş ilişkilerinin kurulmasına öncülük edebilir.

Profesyonel kartvizit tasarımının nasıl yapıldığını görmek için şu videoya göz atabilirsiniz:

İş dünyasında hangi mevkide olursanız olsun, bir kartvizite ihtiyacınız olacak. Önemli bir simge olan kartvizit, profesyonel yaşantınıza dair önemli bilgiler sunan bir araçtır.

İş çevrenizin ve potansiyel müşterilerinizin size ulaşmaları için kartvizit oldukça değerli bir materyaldir. Bu materyali standartlara uygun olarak ve biraz da yaratıcılık katarak hazırlarsanız, saygınlığınızı arttırabilir ve iş dünyasındaki ilişkilerinizi daha rahat geliştirebilirsiniz.

Kartvizit Örnekleri Neden Önemli?

Tasarım yaptırmaya başlamadan önce, kartvizit örneklerinin incelenmesi oldukça önemli bir husustur. Çünkü kafanızdaki tasarım beklentilerinin, çalışmayı umduğunuz grafik tasarımcının ortaya koyabileceklerine yakın olması gerekiyor. Bu nedenle tasarım örnekleri inceleyerek ön fikir edinme şansınız olur ve boş yere zaman ve para kaybetmemiş olursunuz.

Yaratıcı ve Akılda Kalıcı Kartvizit Örnekleri

Sizler için beğenerek seçtiğim harika kartvizit örnekleri.

yaratıcı kartvizit örneği

minimal kartvizit çalışması

kartvizit örnekleri - 3

yaratıcı kartvizit tasarımı

etkili kartvizit örneği

medikal kartvizit örneği

fotoğrafçı kartvizit örneği

çiçek satışı kartvizit örnekleri

kurumsal şirket kartvizit örneği

tasarımcı kartvizit çalışması

harika kartvizit

çikolata kartvizit örneği

kurumsal kartvizit örneği

kurumsal kartvizit örnekleri

art direktör kartvizit çalışma örneği

emlak kartvizit örneği

güzellik merkezi kartvizit

modacı kartvizit örneği

telekominikasyon kartvizit örneği

restoran kartvizit örneği

Tıp / kozmetik / sağlık kartvizit örnekleri

Tıp sektörü ile ilgili tasarlanmış tıp merkezi ve doktor kartvizit örnekleri

 1. dermatolog kartvizit örneği
 2. diş doktoru kartvizit
 3. estetik cerrah estetisyen örneği
 4. cilt doktoru kartvizit örnek
 5. güzellik zayıflama terapi merkezi kartvizit örneği
 6. psikolog kartvizit örneği
 7. pediatri çocuk doktoru kartvizit örneği
 8. psikolog kartvizit
 9. diş hekimi kartvizit
 10. spa merkezi kartvizit
 11. yaşam koçu kartvizit örneği
 12. kozmetik kartvizit örneği
 13. Fizyoterapist kartvizit örneği
 14. kozmetik kartvizit örneği
 15. diş doktoru kartvizit

Eğer bu tarz tasarımlar yaptırmak istiyorsanız zaman kaybetmeden benimle iletişime geçebilirsiniz.